2021: פורטוגל – The Black Mamba ייצגו את המדינה באירוויזיון עם "Love is on My Side"

במוצאי שבת האחרונה נערך גמר הקדם הפורטוגלי, ה-Festival da Canção. אותו פסטיבל מקומי המלווה את המדינה מ-1964 ועד היום. בסופו נבחרה להקת The Black Mamba לייצג את המדינה, שוב בשיר שאף אחד לא רצה שיזכה… לראשונה תשלח פורטוגל לתחרות שיר באנגלית. השיר עצוב, אך אופטימי ונכתב בהשראת מפגש עם זונה. ניתן להתעדכן בסקירת השירים, סיקור חצי הגמר הראשון, חצי הגמר השני והגמר.

המבצעים
The Black Mamba הם הרכב, הכולל את Pedro Tatanka, Marco Pombinho, Rui Pedro "Pity" Vaz, Guilherme "Gui" Salgueiro ו-Miguel Casais, אשר הוקם ב-2010. בשנה הראשונה להקמתם הם כבר הספיקו להופיע בארה"ב, בריטניה, בספרד ועוד. הם הוציאו עד כה שלושה אלבומים. אלבומם האחרון, "The Mamba King", יצא ב-2018 והגיע למקום החמישי במצעד האלבומים הפורטוגלי.

השיר
"Love is on My Side" נכתב על ידי Tatanka. בסקירת השירים כתבתי על השיר: "השיר נפתח בצלילי תזמורת כמו לקוח מה-The American Songbook. למעשה מדובר בבלדת פופ-Soul קליטה ומלודית מאד, אמריקאית, אבל גם בעלת צליל אוניברסלי למדי. הפזמון חזק מאד עם הסיום "Maybe not tonight". העיבוד התזמורתי מוסיף מאד לשיר והקול מלא הנשמה והמעט אמריקאי של סולן ההרכב נותן לשיר אופי של להיט אצטדיונים המנוני. 3/5." על ההופעה החיה בטרום הגמר כתבתי: "ההופעה נפתחת במסך מגורען בשחור ולבן. חברי הלהקה לובשים חליפות טוקסידו, בעוד הסולן חובש כובע גדול ומזכיר מעט את Boy George. בפזמון נכנס הצבע, המסך עדיין מגורען, לצד פילטר רך. הוא נשמע כמו בסטודיו, ודי ברור שזה עולה לגמר, למרות שזה נורא קיטשי בעיני. בפזמון האחרון הוא מרים את הגיטרה החשמלית ועושה כאילו הוא מנגן." על ההופעה החיה בגמר כתבתי: "שיר אחרון להערב. זה עוד שיר שאין בו שום דבר פורטוגלי, אבל בניגוד ל-NEEV אין לו יותר מידי סיכויים לסיים בראש טבלת הניקוד הערב. ההופעה זהה לזו שבחצי הגמר. לא בטוח שהייתי בוחר בהם לסגור את הערב, אלא אם כן הם הצליחו ממש בחצי הגמר, ואני טועה בכל תחזיותיי." ובכן, מה אתם יודעים, טעיתי בכל תחזיותיי.
בחצי הגמר הראשון The Black Mamba זכו במקום הראשון, לאחר שקיבלו 12 נקודות מהקהל ו-10 נקודות מהשופטים. בגמר הם קיבלו 10 נקודות מהשופטים ו-10 מהקהל, אלא שאז Carolina Deslandes סיימה עם אותו מספר של נקודות, לאחר שקיבלה 12 נקודות מהשופטים ו-8 נקודות מהקהל. מאחר ובמקרה של שוויון בקדם הפורטוגלי, הזוכה הוא מי שהועדף על ידי הקהל, The Black Mamba הוכרזו כזוכים. הפייבוריט של הקהל מההתחלה היה בכלל NEEV, אשר נקבר על ידי השופטים. החובבים בפורטוגל כעסו על השופטים, וטענו כי לא הבינו, שתפקידם הוא לא לקבור פייבוריטים. לטענתם, ההייפ גרם לשופטים לנקד את NEEV בקמצנות. מאידך, Carolina Deslandes הואשמה שכלל לא התאמצה לנצח, לא הייתה פעילה ברשתות החברתיות ואף המליצה בשלב מסוים לקהל להצביע לשיר נוסף מלבד השיר שלה. היא גם כנראה נפגעה כי מאחר והיא המתמודדת המפורסמת ביותר, אנשים חשבו שהיא בוודאי תקבל את מרב הנקודות ולא טרחו להצביע לה, כך להערכת החובבים. בנוסף, Tatanka, סולן ההרכב הזוכה, הוא אמן מוערך מאד בתעשייה, ולמרות שההרכב חצי מפורסם, ההיכרות של השופטים עמו (לאו דווקא היכרות אישית) והעובדה שמדובר בתעשייה קטנה יחסית, עשו את שלהם. העובדה שהקהל שם במקומות הראשונים שלו שני שירים באנגלית הוא כמעט מהפכני, למרות שמוזיקלית אף אחד מהשירים לא פורץ דרך. מאחר ו-Tatanka שם מוכר בתעשייה, זכיית הרכבו עשויה לדרבן אמנים גדולים לקחת חלק בקדם של השנה הבאה.
השיר עצמו הושווה ל-"Vienna" של Billy Joel, ל- "Running on Faith" של Eric Clapton, ל-"Beautiful" של Christina Aguilera, ל-"Waterfalls" של Paul McCartney ול-"Nobody Knows" של Pink. ההרכב וסגנונו הושווה לזה של Elton John, The Beatles, Aerosmith, Prince, Led Zeppelin, Passenger, Robbie Williams, Black Pumas ועוד.
השיר הוא בלדת רוק רך, הנפתחת בצלילי תזמורת נוגים ורומנטיים, אשר מחזירה אותנו לשירים האמריקאים הגדולים של שנות הארבעים והחמישים. במובן הזה, השיר חולק משהו במשותף עם "Amar pelos dois", זוכה אירוויזיון 2017. צלילי הגיטרה האקוסטית בפזמון לוקח את השיר קדימה לשנות השישים והשבעים ולצליל הפולק האמריקאי. גם קולו של סולן ההרכב, הנשמע כמו אמריקאי מהמיד ווסט, תורם לתחושה שהשיר מגיע מעבר לאטלנטי. הפזמון המנוני וקליט, מאד sing along. הצליל של השיר עשיר, ולמרות שזה לא השיר הכי מקורי שאי פעם תשמעו בימי חייכם, יש לו אפקט ברור על המאזין. הצליל הנצחי, העיבוד הנימוח והקול החזק של Tatanka עושים את שלהם.
השיר נכתב על רקע הכרות של חברי הלהקה עם אישה באמסטרדם, אשר הגיעה ממזרח אירופה, עסקה בזנות זמן ממושך והייתה מכורה לסמים. היא עברה הרבה דברים בחייה, אבל אמרה להם ש"האהבה לצידה". ניתן לראות את הסיפור משתקף בשורות: "רודפת אהבה עיוורת וכמה חלומות שבורים / לא יודעת איך חשבתי שאהיה מלכה… שכחתי לאן אני שייכת / מכרתי את גופי על רצפה קרה ומלוכלכת". השיר כולו מסופר מנקודת מבטה של אותה אישה. היא פותחת בתיאור אוטוביוגרפי קצר, רומזת בבירור בשורות הבאות כי המשך סיפורה הולך להיות קשה לשמיעה. למרות שהחמיצה הזדמנויות, היא עדיין מאמינה שהאהבה לצידה. הבית השני כבר הרבה יותר קודר ומתאר אולי את חוויית ההתמכרות לסמים, את הנעורים שנלקחו ממנה, ולבסוף את גורלה כזונה. למרות כל זה היא עדיין מאמינה באהבה, שהיא לצידה. כלומר, שהיא עדיין לא חוותה אותה, אבל הפוטנציאל גלום בה להתאהב ולהיות נאהבת.
פורטוגל צפויה להשתתף ב-20/05 בחצי הגמר השני של אירוויזיון 2021. המדינה ממוקמת כעת במקום ה-25 בסיכויי הזכייה, לצד מקדוניה. חצי הגמר השני לא פשוט, אבל אני מאמין שפורטוגל תעפיל לגמר בקלות יחסית. השיר הוא שיר שופטים קלאסי, הוא באנגלית, ויזכה גם לתמיכה מסוימת מהקהל. בנוסף, בשנה דלה בבלדות, השיר עשוי לבלוט. אני נוטה להמר על סביבות המקום ה-11 בגמר.

מילות השיר באנגלית, מתוך האתר genius.com, ולאחר מכן תרגומן לעברית:

Love is on My Side

Left home when I was only sweet sixteen
Chasing blind love and a bunch of broken dreams
Don't know how I thought I'd be a queen
I could do anything
But somehow I end up here I don't know why
I still believe that

Love is on my side
Love is on my side
Love is on my side
Maybe not tonight

I can feel it when it rains
I can feel it still runnin' in my veins
Ran so fast I couldn't even grow
Forgot where I belong
Sold my body on a dirty cold floor
Yet I believe that
I believe that

Love is on my side
Love is on my side
Love is on my side
on my side
Maybe not tonight
Love is…
Love is…
Love is…
Love is on my side
Maybe not tonight

אהבה לצידי

עזבתי את הבית כשהייתי רק ב, שש עשרה
רודפת אחר אהבה עיוורת וכמה חלומות שבורים
לא יודעת איך חשבתי שאהיה מלכה
יכולתי לעשות הכל
אבל איכשהו סיימתי כאן, אני לא יודעת למה
אני עדיין מאמינה בזה

אהבה לצידי
אהבה לצידי
אהבה לצידי
אולי לא הלילה

אני מרגישה את זה כשיורד גשם
אני מרגישה את זה עדיין רץ בוורידיי
רצתי כל כך מהר שלא יכולתי אפילו לגדול
שכחתי לאן אני שייכת
מכרתי את גופי על רצפה קרה ומלוכלכת
ובכל זאת אני מאמינה בזה
אני מאמין ש

אהבה לצידי
אהבה לצידי
אהבה לצידי
לצידי
אולי לא הלילה
אהבה היא …
אהבה היא …
אהבה היא …
אהבה לצידי
אולי לא הלילה

גרסת הסטודיו של השיר:

ההופעה החיה של השיר בגמר הקדם הפורטוגלי:

תגובה אחת הוסיפו את שלכם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.