2021: מיוחד – שירי ומשתתפי הקדמים שנשארו מאחור – חלק 1

רגע לפני שעונת 2021 מעלה הילוך ולאחר מכן הופכת להיסטוריה מפוארת, רציתי להקדיש סדרת פוסטים לשירי הקדמים של העונה. אביא כאן סיכום של שירי הקדמים ה"גדולים" של העונה. הכוונה היא הפעם *לא* לתת את נקודת מבטי (הצרה) ואת הטעם האישי שלי, אלא לתת פוקוס על הלהיטים הגדולים, כאלו שהיו חביבי חובבים ונפלו. כמובן, סביב כל אחד יש סיפור וסיבה מדוע הפסיד, שערוריות לצד סיפורי סינדרלה הפוכים, הרים שהולידו עכברים, שירים שהכזיבו בלייב, שיטות ניקוד שמנעו זכייה כזו או אחרת, או סתם פלופ חובבים, שלא הוכיח עצמו במבחן הקהל. בפוסט זה אתמקד ב-10 מדינות ראשונות.

au אוסטרליה
כמו הרבה מדינות אחרות, כך גם אוסטרליה בחרה את נציגתה מ-2020, Montaigne, לייצגה בתחרות ב-2021. למי שזוכר, במופע הביניים בקדם הופיעה Dami Im, וציינה כי היא מעוניינת להשתתף בקדם ב-2021. הקדם, כאמור, לא התקיים. Dami Im הוציאה את השיר אותו התכוונה לשלוח לתחרות, והסתבר כי הוא די בינוני, ולא בטוח בכלל שהיה נוסע לייצג את אוסטרליה בתחרות. עם זאת, לאור המיקום הנמוך של שירה (הנפלא) של Montaigne בטבלאות ההימורים, האם בכל זאת היה צריך ללכת על קדם?

Montaigne עצמה, ציינה כי בחיפושה אחר שיר לאירוויזיון השנה, קיבלה שיר מכותבת הלהיטים האמריקאית Diane Warren לדבריה היה מדובר בלהיט. ובכל זאת, לא בחרה בשיר. יהיה מעניין לשמוע את השיר בעתיד, אם וכאשר ייצא.

ukraine אוקראינה
כל הסאגה סביב נציגי אוקראינה לאירוויזיון השנה הוכיחה כי החבורה אמנם מאד מוכשרת, אבל אין לה שום מושג מה זה אירוויזיון. גם אין כנראה מישהו בטלוויזיה האוקראינית שיסביר להם. להקת Go_A זכתה בקדם ב-2020, וגם לה ניתן כרטיס על ידי הטלוויזיה המקומית לאירוויזיון 2021. לאורך העונה הודיעו כי השיר של ההרכב ייבחר בקדם פרטי, לאחר מכן כי לא יתקיים קדם וכי יש שיר אחד שקיבל את הזכות. לבסוף וברגע האחרון, הלהקה התבקשה להגיש לפחות שני שירים לוועדה פנימית של הטלוויזיה האוקראינית. : "Rano" ו-"Tserkovka" היו השירים, ובלחץ החובבים החליטה הלהקה לזרוק פנימה גם את "Shum", שיצא זה מכבר כסינגל וזכה להתלהבות אצל חובבי התחרות. אממה, "Shum" היה שיר שהתבסס על לחן ומילים של שיר פולקלור אוקראיני, וככזה לא עמד בחוקי התחרות. מה עושים? הפתרון ההגיוני היה לקחת את השיר שהגיע למקום השני בוועדה, נכון? לא. אז את המקום השלישי? גם לא. ההרכב לוקח את "Shum", משנה לו את המילים ואת הלחן, משאיר כמה אלמנטים מהעיבוד, משאיר את השם "Shum", והרי לכם שיר חדש, שעומד בחוקי התחרות. אז מה אם הוא ייתר לחלוטין את עבודת הוועדה. להלן השיר המקורי, שלא יתחרה ברוטרדם:

לשיר הפוקלור עליו מתבסס השיר הנ"ל, ניתן להאזין כאן.

italy איטליה
ואם כבר בברדק עסקינן, איטליה. המדינה, אשר התפרסמה בשנה שעברה, כמדינה האירופאית שנפגעה בצורה החמורה ביותר ממגפת הקורונה, הייתה תחת איום ביטול או דחיית פסטיבל סנרמו עקב מצב התחלואה במדינה. ביטול או דחייה היה מבטל את הפסטיבל כקדם האיטלקי. בסופו של דבר, התקיים הפסטיבל כסדרו, אך ללא קהל, מה שפגע בנתוני הרייטינג שלו. תקנות הקורונה חייבו את האיטלקים לערוך את הפסטיבל בפחות מ-5 שעות מידי ערב. זה לא הפריע להם בערב האחרון והקובע לחרוג מהמותר, כי יש חוק ויש פסטיבל סנרמו, עם כל הכבוד.
כמו מידי שנה בפסטיבל סנרמו, יש יותר מחביב חובבים אחד. הלהיט הגדול ביותר בקרב החובבים היה ללא עוררין "La genesi del tuo colore" של Irama.  להיט מועדונים עם אלמנטים ים-תיכוניים משהו. אלקטרו-פופ עם כינורות, שתרמו לדרמה של השיר, אבל לא עברו חלק בהופעה החיה. לדעתי השיר לא אחיד ודרמטי ללא סיבה, עם עיבוד עמוס. ועדיין, זה כנראה השיר "האירוויזיוני" ביותר מבין שירי הפסטיבל השנה. השיר סיים במקום החמישי ונבחר על ידי מועדון חובבי האירוויזיון ה-OGAE האיטלקי לייצג את איטליה בתחרות ה- Second Chance.

 אלבניה
אלבניה היא המדינה הראשונה לבחור את שירה לאירוויזיון כמעט מידי שנה, לפחות הראשונה לעשות זאת במסגרת קדם. הפסטיבל המקומי, Festivali i Këngës, הוא יריית הפתיחה הלא רשמית של עונת הקדמים. הרמה יורדת מידי שנה, ומאחר והפייבוריטית של הקדם זכתה, כל בחירה שאעשה כאן תהיה שנויה במחלוקת. אין קונצנזוס סביב השירים השנה בפסטיבל האלבני, לכן אציין חביב חובבים מינורי למדי – "Zjarri im" של Era Rusi.  אלקטרו-פופ אגרסיבי מאד עם צלילים שבטיים, צעקות ופזמון מזרחי-אתני קליט מאד, שהיה יכול להיהפך ללהיט בארץ. זה נשמע כמו שעטנז אלבני בין "Wild Dances", זוכה אירוויזיון 2004 מטעם אוקראינה, לבין "Toy", זוכה אירוויזיון 2018 מטעם ישראל.

ניתן לצפות בהופעה החיה כאן.

estonia אסטוניה
בקדם האסטוני זכה נציג 2020, אשר התעקש לא לקבל מקום אוטומטי בגמר, אלא ללכת במסלול הרגיל. זה השתלם לו. לעומתו, נציג 2016 הכושל הצליח לחדור ללבבות החובבים, שלא זכרו לו את ההופעה המעט מוזרה מלפני 5 שנים, וקיוו לזכייתו השנה. Jüri Pootsmann שר על Magus melanhoolia, ואיחד סביבו חובבים עם טעמים שונים. השיר היה בלדת Sam Smith, עם צלילי RnB חשופים לצד צלילי אלקטרופופ מתכתיים. שיר טוב, מלודי, עם הפקה, עשירה ומעניינת. השיר סיים לבסוף במקום השלישי.

ניתן לצפות בהופעה החיה כאן.

בולגריה
אחרי שפרשה ב-2019, ובחרה בשיר באופן פנימי ב-2020, השנה בולגריה חשפה את ששת השירים, המועמדים לייצג את המדינה בתחרות. הבחירה בשיר הייתה על פי הפידבקים שהתקבלו באתר הייעודי, קבוצות המיקוד הייעודיות ועל פי Victoria עצמה, נציגת המדינה שנבחרה באופן ישיר. עם זאת, החובבים העדיפו את "Imaginary Friend" וגם בצוות המנהל את Vcitoria הודו כי מדובר בשיר שהיה בשני השירים הסופיים המועמדים לייצג את המדינה בתחרות. מדובר בבלדה מודרנית, הרבה פחות דיסני-אית מהשיר שנבחר בשנה שעברה. הפזמון, עם קולות הרקע הטעינו את השיר בדרמה ובאווירה.

ניתן לצפות בהופעה החיה של השיר כאן.

belarus בלרוס
בסוף השבוע התבשרנו כי בלרוס ו-Galasy ZMesta לא ישתתפו באירוויזיון השנה, לאחר ששני השירים ששלחו לא עמדו בכללי התחרות. לא אטרח אפילו להקדיש את הפינה ללהקה האווילית מבלרוס ושירה חביב הדיקטטורים. במקום זה אתמקד בחביב החובבים, אשר נשלח לטלוויזיה הבלרוסית, אך לא נבחר, "Braids" של Kazna . השיר זכה גם לתגובות שליליות מחובבים במערב, בטענה שהוא מבצע ניכוס תרבותי לתרבות השחורים. מוזיקלית, השיר טוב בהרבה ממה ש- Galasy ZMesta הציעו או היו מסוגלים להציע לתחרות. אחד מכותבי המילים של השיר ציין כי מרשות השידור הבלרוסית נמסר להם כי לאף אחד לא אכפת מהשיר וכי מדובר בשיר איום, שלעולם לא יצליח. לאחר שהשיר של Galasy ZMesta נפסל, המפיק של "Braids" ניסה ליצור קשר עם רשות השידור הבלרוסית כדי לראות האם יש סיכוי לשלוח את השיר בכל זאת לאירוויזיון, אך נותר ללא מענה.

denmark דנמרק
כמדי שנה, ערכו הדנים קדם מאכזב. גם בקדם הנוכחי הפייבורטים זכו, ונראה שכולם מרוצים חוץ מטבלאות ההימורים. היחידים, שאיימו איכשהו על הזוכים היו Chief 1 & Thomas Buttenschøn הפופולריים. "Højt over skyerne" היה פאוור-פופ, שנשמע כמו שיר משנות השישים המאוחרות. פופ קצבי, שמח ואנרגטי, עם פזמון קולח וקליט מאד, אבל לא הכי פרשי שיש. מסוג השירים שמאפיינים את דנמרק באירוויזיון.

ניתן לצפות בהופעה החיה כאן.

ישראל
הליך בחירת השיר הישראלי היה רווי בעיות. תחילה החליטו להעלות תשעה שירים (לאן נעלם השיר העשירי?) בגרסת דמו בלבד (wtf?) בביצוע זמרי דמו. ההצבעה הייתה ללא מערך, שאמור להילחם ב-power voting, וכך קיבלנו שלושה שירים בגמר, שלאו דווקא הביעו את רחשי הקהל, אלא יותר את השירים שהיה להם גב כלכלי ויחצ"ני חזק יותר. הן החובבים הישראלים והן החובבים האירופאיים ביכו את העובדה ש-"Shoulders" לא הגיע לישורת האחרונה. הפקת השיר הושפעה מאפריקן-ביט וממוזיקה אתיופית עם קישוטים של מוזיקה אלקטרונית ומוזיקת מועדונים. השיר השלם ביותר מבחינה מוזיקלית מכל השירים בקדם, והצליח להיות פופ קליט ורקיד, והכי חשוב לא גנרי. "Shoulders" התייחס למורשת האתיופית של עדן אלנה, ונשמע שפשוט נכתב בהמון אהבה, כיף וקלילות. לצערי, אין ביצוע של עדן לשיר. הביצוע של הדמו הוא של הזמרת מעיין בוקריס, ואנו עדיין ממתינים לגרסה הסופית של השיר בביצועה.

ליטא
הקדם הליטאי היה סגור מראש. לא היה שום סיכוי, שמישהו היה מנצח את The Roop. ההערכה היא, שרבים לא רצו להתמודד בתחרות, מאחר והבינו כי אין להם סיכוי רב להביס את הלהקה, שלקחה את קדם 2020 בגדול. אז במשך 3 שבועות צפינו בשני סבבי טרום גמר ובחצי גמר אחד, כאשר היה ברור לכולנו כי לאף אחד מהשירים, שעלו על הבמה, אין סיכוי להביס את "Discoteque". ובכל זאת, "Where'd You Wanna Go?" של Gebrasy היה לסוג של חביב חובבים. זו הייתה ההשתתפות הרביעית של Gebrasy בקדם הליטאי, והמוצלחת ביותר מבחינתו, שכן השיר ניצח את טרום הגמר ואת חצי הגמר. בגמר הקדם סיים הזמר במקום השני הן בקהל והן בשופטים, ולכן במקום השני הכללי. שירו היה בלדת פופ מלנכולית משהו ואחד השירים עם הלחנים היותר מהודקים בקדם הליטאי. זה היה נשמע כמו משהו שתוכלו לשמוע בגלגל"צ מידי שעה. הפקת אלקטרו-פופ עדינה ולא מוגזמת, אשר צוברת תאוצה ככל שהשיר ממשיך, אך נשארת על אש נמוכה. 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.