2021: המדריך המהיר לחצי גמר 1

הערב, ה-18/05, ייערך חצי הגמר הראשון של אירוויזיון 2021. להלן המדריך המהיר, הזריז והמקוצר למי שמתכוון לצפות הערב בתחרות:

המיקום: Rotterdam Ahoy, רוטרדם, הולנד.
מנחים: Chantal Janzen, Edsilia Rombley, Jan Smit ו-Nikkie de Jager.
מה בתכנית הערב? 16 מדינות, מתוך 39 המדינות המתחרות השנה, יתמודדו הערב בחצי הגמר. בסוף הערב יוכרזו 10 המדינות, אשר קיבלו את מספר הניקוד הרב ביותר, כאשר הצבעת הקהל בבית מהווה 50% מסך הניקוד. בנוסף, לכל מדינה צוות שופטים, המונה 5 אנשים מתעשיית המוזיקה והבידור המקומית. הצבעת השופטים מהווה את 50% הנותרים מסך הניקוד.
מופע הפתיחה הוא "Feel Something" בביצוע זוכה אירוויזיון 2019, Duncan Laurence. לאחר שכל 16 השירים המתמודדים יופיעו, Davina Michelle ו-Thekla Reuten יבצעו את "The Power of Water". שלושת השירים של גרמניה, איטליה והולנד, שלהם מיקום אוטומטי בגמר, יוצגו הערב.
מי מצביע הערב? המדינות המצביעות הן 16 המדינות המשתתפות הערב + גרמניה, איטליה והולנד, אשר מיקומן בגמר מובטח. גרמניה ואיטליה הן חלק מ-5 המדינות המממנות של התחרות, ולכן מעפילות אוטומטית לגמר. הולנד היא המדינה המארחת. כל המדינות המשתתפות הערב נקבעו על פי הגרלה. נערכה גם הגרלה לקביעת מי מהמעפילות האוטומטיות תצביע הערב.
קצת טריוויה: לראשונה בהיסטוריה של התחרות (להוציא אולי את אירוויזיון 1963), אחד השירים לא יבוצע בחי. ההופעה האוסטרלית תהיה הופעה שהוקלטה מראש לפני כחודשיים, וזאת בהתאם לכללים המיוחדים של האירוויזיון בנוגע לקורונה, אשר נועדו להבטיח את השתתפותן של כל המדינות בתחרות, במקרה שהגבלות הקורונה ימנעו מהן להגיע להולנד.
רוב השירים יבוצעו באנגלית, למעט שיר באוקראינית. השיר הרוסי מושר ברובו ברוסית, השיר הקרואטי כולל פזמון בקרואטית. הערב יתחרו 10 זמרות, 3 זמרים ו-3 הרכבים.

המדינות המתמודדות (לפי סדר הופעתן)*:

סיכויי ההעפלה לגמר חושבו כממוצע היחס הדצימלי של 3 אתרי הימורים מובילים: Ladbrokes, William Hill ו-Paddy Power.

01. ליטא
מי? The Roop, הרכב רוק, פופ-רוק, רוק רך, דאנס-רוק ואינדי, אשר הוקם ב-2014. השתתפו בפסטיבלים ברחבי העולם, הוציאו שני אלבומים. הגיעו למקום השלישי בקדם המקומי ב-2018. בשנה שעברה זכו בקדם הליטאי והיו מהפייבוריטים לזכות באירוויזיון עם השיר "On Fire". השנה קיבלו מיקום אוטומטי בגמר הקדם הליטאי, וזאת עקב ביטול אירוויזיון 2020. את הקדם הם לקחו בסערה.
מהו השיר? "Discoteque" הוא פיוז'ן של דיסקו ואינדי-אלקטרוניקה. בסאונד שלו השיר קליט, קצבי, ומאד smooth. 
סיכויי העפלה לגמר? כרגע ממוקמים במקום ה-3 בסיכויי ההעפלה לגמר.

02.  סלובניה
מי? Ana Soklič, ילידת לובליאנה, בירת סלובניה, אז חלק מיוגוסלביה. התמודדה פעמיים בקדם המקומי ללא הצלחה ב-2004 וב-2007. סיימה במקום החמישי באקס פקטור המקומי. בשנה שעברה ניצחה בקדם הסלובני עם השיר "Voda". נבחרה ישירות לייצג את מדינתה השנה, לאור ביטול אירוויזיון 2020.
מהו השיר? "Amen" הוא בלדת פופ-Soul דרמטית.
סיכויי העפלה לגמר? כרגע ממוקמת במקום ה-15 בסיכויים להעפלה. השיר גם מוקם שני בסדר ההשמעה, מיקום שבאופן מסורתי ידוע כבעייתי מאד.

03.  רוסיה
מי? Manizha. נולדה ב-1991 בדושנבה, טג'יקיסטן. זמרת אינדי ומוזיקת עולם. בת למשפחה טגי'קיסטנית מפורסמת ופורצת דרך. שרה ומופיעה מגיל 12, בעלת השכלה מוזיקלית. זכתה במספר תחרויות מוזיקליות, הייתה חברה בפרויקט Ru.Kola, בלהקת Assai ובלהקת Krip De Shin.
מהו השיר? "Russian Women", הוא Fאנק-ראפ-מוזיקת עולם עם חלקים פשוטים והמנוניים. רוב השיר ברוסית, עם מספר שורות באנגלית. מלחיני השיר הם הישראלים אורי קפלן, מלהקת הבלקן ביט בוקס, ואורי אבני
סיכויי העפלה לגמר? כרגע ממוקמת במקום ה-5 בסיכויי ההעפלה לגמר.

04.  שבדיה
מי? Tusse. נולד ב-2002 ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, והגיע לשבדיה לבדו בתור ילד כפליט מלחמה. ב-2018 התמודד בתחרות הכשרונות "Talang 2018" והגיע לחצי הגמר. הוא התמודד ב-2019 באיידול השבדי, וזכה בתחרות. מאז הוציא חמישה סינגלים.
מהו השיר? "Voices" הוא בלדת פופ המנונית. מידטמפו פופ עם פזמון מאד קליט וחלקים רפטטיביים וגנריים למדי, אך אפקטיביים.
סיכויי העפלה לגמר? ממוקם כעת במקום ה-6 בסיכויי ההעפלה לגמר.

05.  אוסטרליה
מי? Montaigne. ילידת סידני, אוסטרליה. אמנית ארטפופ, מוזיקאית וזמרת יוצרת. ב-2015 זכתה בפרס "הדבר הגדול הבא" ב-SMAC Awards. ב-2016 זכתה בפרס פריצת השנה ב-ARIA Music Awards. הוציאה שני אלבומים ו-EP אחד. ב-2020 זכתה בקדם האירוויזיון המקומי עם השיר "Don't Break Me". נבחרה בשל הביטול לייצג את המדינה באירוויזיון השנה.
מהו השיר? "Technicolour" הוא ארטפופ וסינת'פופ לדור ה-Z., הנע בין עיבוד אמביינטי-אלקטרוני להפקת פופ מיושנת ומגניבה.
סיכויי העפלה לגמר? השיר ממוקם במקום ה-13 בסיכויי ההעפלה לגמר.

06.  מקדוניה
מי? Vasil. נולד ב-1984, בסטרומיצה, יוגוסלביה, היום מקדוניה. הוא התפרסם לראשונה בגיל 7, בפסטיבל שירי הילדים. גדל בארה"ב ואיטליה. למד בקונסרבטיון המלכותי בטורונטו, קנדה. התמודד ב-2007 בקדם המקדוני. נבחר ישירות לייצג את המדינה בשנה שעברה ושוב השנה עקב ביטול אירוויזיון 2020.
מהו השיר? "Here I Stand" הוא בלדת פופ תזמורתית בסגנון מחזמרים או שיר דיסני משנות התשעים.
סיכויי העפלה לגמר? השיר ממוקם כעת במקום ה-16 והאחרון בסיכויי ההעפלה לגמר.

07.  אירלנד
מי? Lesley Roy. ילידת Balbriggan, אירלנד. ב-2006 חתמה חוזה הקלטות עם Jive Records האמריקאית. אלבום הבכורה שלה, "Unbeautiful", יצא ב-2008, והופק על ידי המפיק השבדי Max Martin. ב-2020 נבחרה לייצג את אירלנד באירוויזיון עם השיר "Story of My Life". נבחרה השנה לייצג את אירלנד, עקב ביטול האירוויזיון בשנה שעברה.
מהו השיר? "Maps", פופ-רוק אמצע הדרך אפטמפו, עם אלמנטים של קאנטרי-פופ ופאוור פופ. מדובר בשיר שהוא Feel good, שיר העצמה.
סיכויי העפלה לגמר? ממוקמת במקום ה-14 בסיכויי ההעפלה לגמר.

08.  קפריסין
מי? Elena Tsagrinou. נולדה ב-1994 באתונה, יוון. היא השתתפה ב- "Greece Got Talent" בגיל 14 והגיעה עד לשלב חצי הגמר. ב-2013 הצטרפה ללהקה OtherView, וב-2014 השתתפה בתכנית המוזיקלית "Just The 2 Of Us" כמנטורית. ב-2018 יצאה בקריירת סולו. 
מהו השיר? "El diablo" הוא אלקטרופופ ודאנס-פופ עם השפעות של טכנו.
סיכויי העפלה לגמר? השיר ממוקם כעת במקום ה-2 בסיכויי ההעפלה לגמר.

09.  נורבגיה
מי? Tix. נולד ב-Bærum, נורבגיה. עשה לעצמו שם כמפיק בסצנת ה-Russ music, שהיא תת ז'אנר נורבגי של מוזיקה אלקטרונית, הכוללת השפעות מ-EDM, היפ-הופ וטכנו, וכוללת לרוב מילים פרובוקטיביות. כתב ל-Flo Rida ול-Ava Max. החל מ-2018 התמקד בתמות ומילים יותר רציניות בשיריו. ב-2019 הגיע למקום הראשון במצעד הנורבגי עם השיר "Jeg vil ikke leve". ב-2020 הגיע שוב למקום הראשון במצעד עם "Kaller på deg" ואחר כך עם "Karantene". באותה שנה היה לאמן המנוגן ביותר בפלטפורמות הסטרימינג בנורבגיה. הוא שפט באותה שנה באיידול הנורבגי. הפסיעה מסצנת ה-Russ music לשירים יותר אישיים הפכה אותו לפופולרי בקרב קהלים חדשים, והביאה לו הערכה מתעשיית המוזיקה והעיתונות המקומית. הוא זכה לשבחים על פתיחותו בנוגע לנושאים כמו בדידות, דיכאון ומחשבות אבדניות. Tix ידוע בזכות סגנון הלבוש המצועצע והצבעוני, הכולל מעיל פרווה, משקפי שמש וסרט שיער עם המילה "TIX" עליו. הוא מרכיב משקפי שמש כדי להסתיר עוויתות שיש לו בעיניים.
מהו השיר? "Fallen Angel" הוא בלדה עד מידטמפו פאוור פופ המנונית.
סיכויי העפלה לגמר? ממוקם במקום ה-7 בסיכויי ההעפלה לגמר.

10.  קרואטיה
מי? Albina. נולדה ב-1999, בספליט, קרואטיה. השתתפה ב-The Voice קרואטיה וסיימה במקום השלישי. מיד לאחר התחרות חתמה על חוזה עם יוניברסל מיוזיק קרואטיה. 
מהו השיר? "Tick-Tock" הוא דיסקו-אלקטרופופ עם אלמנטים מהפופ של סוף שנות השבעים ושנות השמונים. הוא מתחיל כבלדה שקטה ומינימליסטית, ולאחר מכן עובר לפופ קצבי בגשר. בפזמון השיר כבר מגבש עצמו כלהיט מועדונים רקיד עם אלמנטים של טכנו.
סיכויי העפלה לגמר? השיר ממוקם כעת במקום ה-7 בסיכויי ההעפלה לגמר.

11.  בלגיה
מי? Hooverphonic, הרכב בלגי מפורסם מאד, אשר הוקם ב-1995. לאורך שנות פעילותה יצרה וניגנה מוזיקת טריפ הופ, רוק אלטרנטיבי, אלקטרוניקה, אלקטרופופ ורוק. בשנת 2000 יצא להיטה הגדול ביותר, "Mad About You", אשר היה ללהיט בכל העולם. באותה שנה נתבקשה הלהקה לכתוב שיר במיוחד לטקס פתיחת יורו 2000 שהתקיים בבריסל, בלגיה. השיר בן 12 הדקות, "Visions", הפך לשיר האליפות והופעתה של הוברפוניק בטקס הפתיחה נראתה ונשמעה על ידי למעלה ממיליארד איש. השנה הוציאה Hooverphonic את אלבומה ה-11. ההרכב ידוע בהחלפת הסולנית שלו מידי כמה שנים, ועד כה היו בו שש סולניות.
ההרכב נבחר ישירות לייצג את המדינה באירוויזיון 2020. זמן קצר לאחר ביטול אירוויזיון 2020, רשות השידור הבלגית אישרה כי Hooverphonic ייצגו אותם גם ב-2021. הלהקה עוררה סערה זוטא במאי האחרון, כאשר היו היחידים מבין נציגי 2020, אשר סירבו להשתתף בקליפ "Love Shine a Light" אשר ביצעו כמעט כל משתתפי 2020 במסגרת התכנית "Eurovision: Europe Shine a Light". בנובמבר האחרון, הלהקה נפרדה ממי שהייתה הסולנית שלה מ-2018, Luka Cruysberghs, והחזירה את הסולנית הקודמת Geike Arnaert, אשר שרה בלהקה בשנים 1997-2008. Cruysberghs קיבלה את הבשורה בשיחת זום, ולאחר מכן לוותה בראיון זועם של אביה, אשר כעס על היחס שקיבלה מ-Alex Callier.
מהו השיר? "The Wrong Place" הוא בלדת פופ אלטרנטיבי ואלקטרופופ, מלודית, קודרת, שמזכירה שיר מתוך פסקול של סרט.
סיכויי העפלה לגמר? השיר ממוקם כעת במקום ה-12 בסיכויי ההעפלה לגמר, אך לפי דעתי יעפיל לגמר.

12.  ישראל
מי? עדן אלנה. נולדה ב-2000, בקריית גת. בתיכון למדה במגמת תיאטרון. באותן השנים, למדה גם פיתוח קול. אלנה זכתה בעונה האחרונה של ה-X Factor, שיתפה פעולה עם אמנים ישראלים גדולים, דיבבה סרטים והשתתפה בטקס הדלקת המשואות. היא שירתה בלהקת חיל החינוך והנוער והשתתפה בגרסה הישראלית של המחזמר "חנות קטנה ומטריפה". זכתה ב"כוכב הבא לאירוויזיון 2020" ונערך עבורה קדם פרטי. השיר הזוכה, "Feker libi", נכתב על ידי דורון מדלי ועידן רייכל. זמן קצר לאחר ביטול האירוויזיון, נבחרה לייצג את ישראל גם ב-2021.
מהו השיר? "Set Me Free" הוא אלקטרו-דיסקו/ניאו-דיסקו עם אלמנטים של Fאנק ורגאטון. 
סיכויי העפלה לגמר? השיר ממוקם כעת במקום ה-9 בסיכויי ההעפלה לגמר.

13.  רומניה
מי? Roxen. נולדה בקלוז'-נאפוקה, רומניה. ב-2019, לאחר שהוחתמה ב-Global Records, שרה בסינגל "You Don't Love Me" של המפיק המקומי Sickotoy. השיר הגיע למקום השלישי במצעד ההשמעות ברומניה, ונכנס לרשימות השמעה של תחנות רדיו בצרפת, ארה"ב, רוסיה וספרד. הזמרת נבחרה להיות הנציגה, ובקדם הפרטי שנערך לה נבחר השיר "Alcohol You". זמן קצר לאחר ביטול אירוויזיון 2020, הוכרזה Roxen כנציגת המדינה גם ל-2021.
מהו השיר? "Amnesia", הוא בלדת סינת'פופ/אלקטרופופ עם אלמנטים של אינדי-פופ. 
סיכויי העפלה לגמר? השיר ממוקם כעת במקום ה-10 בסיכויי ההעפלה לגמר.

14.  אזרבייג'ן
מי? Efendi, ילידת באקו, אזרבייג'ן, אז ברה"מ. ייצגה את אזרבייג'ן בתחרות Silk Way Star. בנוסף, סיימה במקום השלישי ב-The Voice המקומי. ייצגה את המדינה בקזחסטן, בפסטיבל Nur-Sultan. נבחרה לייצג את המדינה באירוויזיון 2020 עם השיר "Cleopatra". בשל ביטול האירוויזיון בשנה שעברה, נבחרה לייצג את המדינה השנה.
מהו השיר? "Mata Hari" הוא אתנו-פופ קצבי. 
סיכויי העפלה לגמר? השיר ממוקם במקום ה-11 בסיכויי ההעפלה לגמר.

15. אוקראינה
מי? Go_A הם הרכב אלקטרו-פולק, המשלב במוזיקה שלו אינסטרומנטים אתניים שונים מכל העולם. הוציאו אלבום אחד עד כה. ב-2020 השיר "Solovey" בביצועם זכה בקדם המקומי. עקב ביטול האירוויזיון בשנה שעברה, נבחרו ישירות לייצג את אוקראינה השנה בתחרות. מבין שלושה שירים בחרה וועדה את השיר "Shum". לאחר כי התברר כי השיר לא עומד בכללי התחרות, וכולל שיר פולק מסורתי, הציגה הלהקה שיר חדש בעל שם זהה כשיר האירוויזיון שלהם.
מהו השיר? "Shum" הוא שיר פולקטרוניקה וטכנו. השיר נפתח בצליל סינת'י גבוה ורפטטיבי, ומיד הזמרת נכנסת בקולה הגבוה והפוקלוריסטי. מקצב הטכנו נכנס בבית הראשון. בפזמון המקצב נשאר זהה לזה בבית, אך הקצב עולה, וההרגשה הכללית היא של מסיבה כפרית ופסיכדלית.
סיכויי העפלה לגמר? השיר ממוקם כעת במקום ה-3 בסיכויי ההעפלה לגמר.

16.  מלטה
מי? Destiny נולדה ב-2002 בבירקירקארה, מלטה. ב-2014 השתתפה ב-Festival Kanzunetta Indipendenza וסיימה במקום השלישי עם השיר "Festa t'Ilwien". בהמשך זכתה ב-Asterisks Music Festival במקדוניה וב-SanRemo Junior באיטליה. ב-2015 זכתה בקדם ג'וניור המלטי בעקבות ביצוע ל-"Think" של Aretha Franklin. היא נסעה עם השיר "Not My Soul" לאירוויזיון ג'וניור שהתקיים בסופיה, בולגריה. היא ניצחה בתחרות ואף שברה את שיא הניקוד, שנקבע ב-2004. באותה שנה היא והצוות שליווה אותה בתחרות זכו במדליית Midalja għall-Qadi tar-Repubblika, מטעם נשיא מלטה. ב-2017 התמודדה ב-Britain's Got Talent וסיימה במקום השישי. ב-2020 זכתה ב-X Factor Malta ונבחרה לייצג את המדינה הקטנה בתחרות עם השיר "All of My Love". אחרי ביטול האירוויזיון, נבחרה לייצג את מלטה השנה.
מהו השיר? "Je me casse" הוא פופ קצבי עם השפעות צ'רלסטון והיפ-הופ.
סיכויי העפלה לגמר? השיר ממוקם כעת במקום ה-1 בסיכויי ההעפלה לגמר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.