2022: ישראל – אקס פקטור לאירוויזיון יוצאת לדרך!

תקופה חדשה מתחילה עבור ישראל באירוויזיון. עידן "הכוכב הבא לאירוויזיון" הסתיים, ועידן "האקס פקטור לאירוויזיון" מתחיל. הראשונה הביאה לנו את הניצחון הרביעי של ישראל בתחרות, כך שהאקס פקטורים נכנסים לנעליים די גדולות. אמנם לא כל השירים שנשלחו בין השנים 2015-2020 היו הצלחה כבירה, אבל אי אפשר לקחת מהם את "Golden Boy" של נדב גדג', את "Toy" של נטע ברזילי, את מרגי, רביב כנר, אלה לי, ועוד ועוד ועוד.
"אקס פקטור" נפתחת בקונפשיינס של שופטי התחרות: מרגול, אביב גפן, נטע ברזילי, רן דנקר ומירי מסיקה. לירון וייצמן עולה על הבמה ופותחת את הערב.

המתמודדת הראשונה היא קמא קמילה, בת 42 מקריית טבעון. היא מספרת שנולדה בבאקו, אזרבייג'ן ועלתה לארץ בשנת 1991. אחרי מחמאות מהשופטים על המראה שלה, האודישן מתחיל. היא מבצעת את "Sweet Dreams" של Eurythmics עם אינטרו באזרבייג'נית. ביצוע מצוין, קול חזק ויציב, עמוק מאד, שעולה לגבהים. יש לה צרידות יפה בקול וניסיון חיים שיוצא על הבמה. היא נעזרת בתוף אזרבייג'ני מסורתי, שציינה שהיה של סבתא שלה. נטע מודה לה שהיא הגיעה, ואומרת לה שהיא נחקקת במוחם של מי שראו אותה. מירי חושבת שזה התאים לאירוויזיון, למעט התוף. רן חושב שזה היה קצת מוגזם. אביב מדבר על עצמו… אני מניח שנצטרך להתרגל לזה. הוא קורה לה 'תרמית מוזיקלית'. נטע , מירי ורן מצביעים "כן". אביב מצביע 'לא'. מרגיל מתלבטת, אך לבסוף מצביעה 'כן'. קמילה עוברת לשלב הבא.

המתמודד הבא הוא עילאי אלמקייס, בן 18 מעכו. הוא בוחר לבצע את "עץ ירוק מפלסטיק". את הביצוע הוא עושה עם עיניים סגורות ופה קפוץ. יש לו קול נעים, אבל לא ייחודי. הנוכחות הבימתית חסרה, אבל הוא חמוד מאד. מרגול חושבת שהוא זמר פנטסטי. נטע חושבת שהוא שר כמו גבר. רן חושב שהוא מבריק ושר בבגרות. גם אביב שופע מחמאות. כל השופטים מצביעים "כן", ועילאי עובר לשלב הבא.

המתמודד הבא הוא מיכאל בן דוד, בן 25 מפתח תקווה. הוא עושה הרבה רעש בראיון האישי ובהמתנה לאודישנים. הוא מבצע את "Juice" של Lizzo. יש לו קול טוב, עם נשמה, אבל זה לא עובד. אולי כחבר בלהקת בנים או הרכב אחר. היכולת שם והיא גבוהה, אבל משהו שם לא עובר לי כאמיתי, וזה קצת מתיש. נטע מעירה שיש בעיה של מבטא, שלא יעבור באירוויזיון.

רן ונטע מבקשים שיבצע שיר נוסף. הוא בוחר לשיר את "אמא" של מירי מסיקה. היא מזהירה, שאי אפשר ללחוץ על השיר הזה. האם הוא מסוגל? אני דבק בעמדה שלי. הוא נורא עסוק בלעשות רושם, ואכן הוא יודע לשיר. זה כנראה מספיק לשלב הזה, אבל אני לא הייתי מעביר אותו לשלב ההופעות החיות. כל השופטים מצביעים לו "כן", ומיכאל עובר לשלב הבא.

המתמודדת הבאה היא שריי אדר, בת 24 מאשדוד. השופטים מדברים איתה על הקעקועים שלה. היא מספרת על האנורקסיה שלה בגיל ההתבגרות ועל הבעיות החברתיות. היא בוחרת לשיר את "ואיך שלא" של אריאל זילבר. היא מבצעת את השיר בליווי גיטרה אקוסטית. העיבוד קצת מטחן, למרות ששוב, גם היא נשמעת טוב. היא בעלת קול נמוך ויפה, אבל המניירות הופכות את הביצוע למאד לא נקי. לא צריך את הקול הקישוטים האלה והמשחקים עם הקול. אני מתעייף מהאודישן הזה מהר מאד. ברור שיש לה מקום בשלב הבא, אבל לא בטוח שמעבר לו. מירי מציינת שהיא לא התייחסה למילים של השיר, אלא יותר לפיל שלא שייך לשיר. רן ציין שזה חסר על עצמו. נטע אומרת שזה מזכיר לה את עצמה בגיל 20, וזה היה יפה לרגעים ועמוס לרגעים. מרגול מציינת שהיא מקורית וכשרונית, אבל צריכה לנקות את המניירות. אביב מציין שהביצוע היה צעקני. הוא מצביע 'לא', ובעקבותיו גם רן. שריי לא עוברת לשלב הבא.

המתמודדת הבאה היא אנה סטפני, בת 25 מתל אביב. היא מספרת כי אביה מצפון איטליה והיא גם נולדה שם. היא מציינת כי אהבה את Måneskin השנה באירוויזיון. זה יכול להיות קטע לשלוח איטלקייה לתחרות באיטליה, עכשיו השאלה היא איך היא שרה. היא בוחרת לשיר באיטלקית: "Soldi" של Mahmood, המקום השני באירוויזיון 2019. היא ואביב חוטאים בהסבר על משמעות השיר, אבל ניחא. היא מבצעת את השיר בגרסת בלדת פסנתר מלנכולית. יש לה קול נעים, אבל היא לא מדייקת. הביצוע עצמו מאד בוסרי, זה גם טיפה מרדים. אני לא הייתי מעביר לשלב הבא, אך לפי המבטים של השופטים, זה הולך לשם. מירי משתפכת, טוענת שהיא חכמה ומרגשת. נטע חושבת שזה היה מדהים. אביב חושב שהיא יכולה לזכות באקס פקטור. רן הוא הצדיק היחיד בסדום. הוא רואה בה זמרת טובה, שביצעה ביצוע 'סבבה', אך לא מעבר. מרגול חושבת שזה אירוויזיון. כולם למעט רן מצביעים "כן", ואנה עוברת לשלב הבא.

המתמודדת הבאה היא ענבל ביבי, מתמודדת עבר מהעונה הראשונה של "אקס פקטור", שם הגיעה לשלב חצי הגמר. היא הוציאה כמה סינגלים לאחר מכן, שיחקה בסדרה, אבל הקריירה שלה לא התרוממה. היא בוחרת לבצע את "Time After Time" של Cyndi Lauper. טוב, היא באמת טובה. שומעים שהיא משכילה מבחינה מוזיקלית. יש לה נוכחות בימתית והיא גורמת לך להתרכז בשיר ובביצוע. הקול עצמו הוא לא ייחודי, אין לה באמת signature voice, אבל היא מחפה על זה במוזיקליות ובאינטליגנציה שלה. נטע בוכה מהתרגשות. כל השופטים מרעיפים מחמאות. מירי חושבת שהיא זמרת מפחידה ומתאימה לבמה ולאירוויזיון. אביב חושב שהיא שרה מעולה. כל השופטים מצביעים "כן", והיא עוברת לשלב הבא.

המתמודד האחרון להערב הוא אלישע נחמיאס, בן 19 מירושלים. הוא מספר שנולד וגדל בכת הירושלמית של דניאל אמבש. הוא מספר על הילדות הקשה בצל הכת. לראיון לפני האודישן מגיעה משפחתו הגדולה של אלישע. מול השופטים הוא מספר שחימם בשנה האחרונה את אביתר בנאי ומוש בן ארי.

גם הוא מבצע את האודישן עם גיטרה אקוסטית. הוא שר את "יש לי סיכוי" של אביתר בנאי. הביצוע עדין ויפה. זה אכן מרגש מאד על רגע הסיפור האישי שלו, אבל לא קומפטטיבי בשום צורה. מירי חושבת, שהשירה שלו הייתה יפה, נוגעת, אינטליגנטית וגדולה מהתכנית עצמה. נטע חושבת שזה היה מדהים. רן מרעיף עליו שבחים, ופורץ בבכי. הוא אומר שהסיפור של אלישע נותן לו כוח. הוא קם לחבק אותו. מרגול חושבת שהוא כובש. אביב חושב שהביצוע היה טוב, חכם, יפה ועדין. עם "כן" מכל השופטים, אלישע עובר לשלב הבא.

בתכנית זו עלו לשלב הבא:

 1. קמא קמילה
 2. עילאי אלמקייס
 3. מיכאל בן דוד
 4. אנה סטפני
 5. ענבל ביבי
 6. אלישע נחמיאס

ניתן לצפות בפרק המלא כאן. תכנית האודישנים הבאה ביום שני, ה-1/11.

תגובה אחת הוסיפו את שלכם

 1. ורד שירה הגיב:

  קמא קמילה, פיספסו אותך ובענק!!!!!!!!
  את מיוחדת , סוחפת, מהפנטת , אדירה ונדירה!!!!!!!!

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.