2022: ישראל – אקס פקטור לאירוויזיון – תכניות 12, 13 ו-14

ממשיכים באודישנים ב"אקס פקטור לאירוויזיון". עד כמה הם ימשכו רק אלוהים יודע. שופטי העונה הם מרגול, רן דנקר, אביב גפן, מירי מסיקה ונטע ברזילי. מנחת התחרות היא לירון ויצמן.

תכנית 12:
המתמודד הראשון הוא יהליי אקוניס, בן 15 מרמלה. בווידאו המקדים הוא נראה באנרגיות גבוהות, אולי גבוהות מידי. הוא מספר שהוא לא קיבל הכשרה במוזיקה או ריקוד. בראיון המקדים הוא מנסה ללמד את לירון ויצמן לרקוד. גם מול השופטים הוא פותח פה גדול, מה שמשום מה זוכה להרבה אהדה משולחן השופטים. הוא מבצע את "תל אביב זה אני ואת" של ג'ין בורדו. הדיקציה שלו מזעזעת, יש לו ת' בלתי ניתנת לשמיעה. הקול שלו מאנפף, לא זמר שהייתם רוצים לשמוע אלבום שלם שלו. לא ברור אם הוא עושה את הקול הזה בכוח, או שזה פשוט הוא. הוא זז ורוקד על הבמה די בטבעיות, אבל זה שטיק, ולא יותר מזה. מרגול קוראת לו "מופיען". רן חושב שהוא כוכב, שמביא את כל החבילה. הוא חושב שהוא לא יציב מבחינת השירה. מירי משתיקה אותו כשהוא רוצה לענות לרן, ואומר לו שהוא ג'סטין ביבר של רמלה, אבל לא שר מספיק טוב. אביב מציין שהאגו שלו הציק לו, ושהשירה שלו בינונית. מרגול מוסיפה שהוא צריך להיות יותר צנוע, אבל שיש לו חן וממזרות. נטע, מרגול ורן מצביעים "כן". אביב מצביע "לא". מירי עומדת להצביע "לא", ואומרת שזה יהיה עוול להעביר אותו לשלב הבא, רק כדי שנטע תשכנע אותה להצביע "כן", להעביר אותו לשלב הבא, ולצאת נגד העיקרון שלפני דקה היא הציגה. יהליי עובר לשלב הבא.

המתמודדת הבאה היא זוהר רזיאל, בת 20 מעץ אפרים. זמרת יוצרת ומנגנת על פסנתר. סיפרה שהייתה באודישן ל"אמריקן איידול". היא בוחרת לבצע את זוכה אירוויזיון 2019, "Arcade" של Duncan Laurence. מבחינת סטייל, היא נראית מצוין. ווקאלית, היא נשמעת טוב, לא ייחודית, אבל היא מאד חמודה וקל להתחבר אליה. הפלצט בפזמון קנה אותי לגמרי. רק יש לה משהו קצת גרוני בקול, שכדאי לרכך מעט. מירי חושבת, שהיא הגזימה עם החזרה על הצרחות בביצוע. אביב חושב שהיא שרה מעולה, אבל שזה היה קצת דאונר. רן אומר שהיא זמרת מעולה, אבל שזה לא הגיע אליו. נטע חושבת שיש בה משהו מאד קלאסי, אבל שהיא צריכה להקטין יותר את ההופעה שלה. נטע, מרגול, מירי ואביב מצביעים "כן". רן מצביע "לא". זוהר עוברת לשלב הבא.

המתמודד הבא הוא בן אלטיט, בן 28 מתל אביב. הוא מגיע עם אחיו נמרוד אלטיט, בן 21. השניים הם שחקני כדורסל. נמרוד משחק בקולג' בארה"ב. הם מספרים שלמדו מוזיקה בכוחות עצמם. בן מבצע את "אמא אם הייתי" של חנן בן ארי. יש לו קול נמוך, גברי, בריטון. הוא בעל ביטחון עצמי רב על הבמה. מזכיר קצת את אמיר דדון. בפזמון הוא קצת מזייף, אבל בגדול הביצוע מאד נחמד ובעיקר מושך תשומת לב ואוזן. רן חושב שיש לו תדר יפה. הביצוע התחיל יפה, אך התקשקש, והיה בו הרבה מאמץ. נטע הרגישה שזה היה פחות מקצועי, אבל הוא הכניס רוח שטות (?) וביטחון. מירי מוסיפה על דבריהם. הם נפרדים מהמתמודד, ובן לא עובר לשלב הבא.

נמרוד, אחיו, עולה אחריו. הוא מבצע את "Fast Car" של Tracy Chapman. יש לו קול צרוד ומבטא מצוין. הביצוע קצת משעמם למען האמת, אבל השופטים מאד אוהבים, במיוחד מרגול. הוא מספר שהצרידות היא כי הוא החלים ממחלה לפני מספר ימים. מרגול אמרה שהוא ביצע את זה כמו Bruce Springsteen. רן חושב, שהביצוע היה מונוטוני ולא מדויק. אביב חושב, שזה אמנם היה מונוטוני, אך יפה. רן ונטע מצביעים "לא". גם נמרוד לא עבר לשלב הבא.

המתמודדת הבאה היא שיראל אחיאל, בת 17 מנס ציונה. היא מספרת שתקפה אותה מחלת מעיים לפני 3 שנים. היא מבצעת את "Anyone" של Demi Lovato. שיר נהדר. היא מבצעת אותו בצורה מרשימה. יש לה יכולת ווקאלית מרשימה, והיא מסוגלת להגיע לגבהים. גם בנמוכים יותר היא נשמעת טוב. לא ברור אם מבחינת אישיות בימתית היא יכולה לעשות את זה. אביב אהב את השקט בהתחלה, ופחות התחבר לצעקות. מירי חושבת, שהיא צעקה כדי שמישהו יקשיב לה, ואהבה את זה. רן חושב שזה זה. מרגול חושבת שיש לה דיוק וקול מהמם. כל השופטים מצביעים "כן", ושיראל עולה לשלב הבא.

המתמודדים הבאים הם צמד, SHIRAN, המורכב משירן אברהם, בת 34, ורון בקאל, בן 31 מרמת השרון. מגדירים את ההרכב כ"אלקטרו חאפלה". עושים מוזיקה בהשפעות ערביות ותימניות. הם מבצעים שיר מקורי בשם "Fadaytak". הביצוע הוא בערבית-תימנית, כששירן על הווקל ורון בעמדת הדיג'יי. זה מצוין. היא נשמעת נהדר, ויש לה נוכחות בימתית שלמה מאד וייחודית. זה אמיתי, יצירה שמגיעה מהבטן ועושה הרבה שמח. לא בטוח איך זה יתרגם על הבמה בהמשך התחרות. מרגול תוהה אם מדובר במוזיקה תימנית או במוזיקה אפריקאית. היא רואה בזה גימיק מסחרי, ולכן זה אולי מתאים לאירוויזיון. נטע חושבת שזה מיוחד ומגניב מאד. רן נהנה ומת על הביט. מירי זורקת הערות מפרגנות בין לבין. אביב מפרגן על החדשנות, אבל זורק כמה סייגים שלא הבנתי כל כך. רן, מטע, מירי ואביב מצביעים "כן", ו-SHIRAN עולים לשלב הבא.

בתכנית זו עלו לשלב הבא:

  1. יהליי אקוניס
  2. זוהר רזיאל
  3. שיראל אחיאל
  4. SHIRAN

ניתן לצפות בפרק המלא כאן.

תכנית 13:
המתמודדת הראשונה להערב היא נוי אזולאי, בת 19 מקריית חיים. היא מספרת שהיא מאובחנת בתסמונת טורט, והיא משתמשת בשירה ובמוזיקה כדי להתגבר על תסמיני התסמונת. היא מבצעת את "I Have Nothing" של Whitney Houston. המבטא שלה לא טוב כל כך, והביצוע עצמו סתמי למדי. יש לה קול נחמד, אבל זה קצת הופעת בית ספר, ולא משהו שאפשר לקחת ולעשות ממנו משהו מסחרי. מרגול מתלהבת, ואומרת שיש לה שירה של מנוולות. מירי חושבת שהיא שרה נפלא, אבל המבטא היה לא טוב ולדעתה לא היה נשמה בשיר. רן חושב שהיא נשמעה נהדר, ושדווקא יש לה נשמה. אביב חושב, שהקול שלה יפה וגדול, אך לו זה לא הספיק. מרגול, אביב, מירי ונטע מצביעים "כן". נוי עולה לשלב הבא. לא הבנתי מה הלך כאן.

המתמודד הבא הוא דניאל פרוז'נסקי, בן 21 מראש העין. הוא מספר שהחל ללמוד פיתוח קול בגיל 6, השתתף בתחרויות בחו"ל, ומופיע בעיקר עם פולקלור יהודי-אשכנזי. השתתף באירוויזיון הילדים ב-2012, והיה למעשה הנציג הראשון של ישראל בתחרות, כחלק מהרכב. נטע מציינת ש- זכה באירוויזיון שנתיים לפניה, אה… לא מדויק. דניאל מבצע את "א יידישע מאמע". זה מאד מאד זקן. יפה מאד, אבל מאד זקן וארכאי. יש לו קול של פעם, ושומעים שהוא קיבל הכשרה קלאסית. השופטים עפים אליו כולם. עם זאת, מרגול חושבת שזה לא מתאים לאירוויזיון. היא מצביעה "לא". נטע מסכימה איתה. דניאל לא עובר לשלב הבא.

המתמודדת הבאה היא ליזה אורמן, בת 16 ממפתח תקווה. תלמידת תיכון מ"תלמה ילין". היא מבצעת את "Umbrella" של Rihanna. היא מנסה לבגר את עצמה, גם עם הלבוש שבאה עמו, וגם עם הגרסה הזו של השיר. יש לה קול טוב, אבל היא עוד לא יודעת מי היא ומה היא רוצה לעשות. הביצוע הזה לא ענה לי על מה הסגנון שלה. אני מבין שהיא רוצה לשיר. יש חלקים בביצוע שלא עוברים חלק, והיא מפספסת משפט ומזייפת. לא האודישן הכי מוצלח. מירי חושבת שהיא מיוחדת מכל הבחינות. אביב חושב שהביצוע היה שמרני קצת. רן מאוכזב שלא היה בביצוע גרוב. נטע הרגישה שלא היה לה נוח בביצוע שלה. מרגול מחמיאה לה ומצביעה "כן", וכך גם מירי ונטע. אביב מצביע "לא". הכל בידיים של רן. הוא מחליט להצביע "כן", וליזה עולה לשלב הבא.

המתמודד הבא הוא מאור תיתון, בן 32 מרחובות. מוזיקאי וכותב שירים. כתב לעומר אדם, עדן בן זקן, הראל סקעת, בניה ברבי, ליאור נרקיס, מאיה בוסקילה, מאור אדרי ועוד. הוא שם ידוע, אך מעיד ש"זה" עוד לא התפוצץ. הוא מבצע שיר מקורי שלו בשם "היית לי שקט". בלדת ישראליאנה טיפוסית. אבל זה no brainer. הנבחרת חייבת כותב שירים כמוהו, מישהו עם רקורד מוזיקלי מוכח. קצת מיותר לבקר את ההופעה עצמה, אבל למען האמת היא טובה, אותנטית, לא משהו שאקח עימי הלאה, אבל כן ראוי להערכה. מרגול אהבה את השיר ואותו. אביב מציין שהוא עדיין לא רואה כריזמה ואש, אך מחמיא לו על השירה. נטע מפרגנת לו על יכולתו כיוצר, אבל מאוכזבת מיכולתו כפרפורמר. רן חושב שהוא בתחילה של התהליך ורוצה שמאור יבצע בתכנית שירים שאינם שלו.

מאור מבצע את "אבא" של אביתר בנאי. זה לא באמת שינוי סגנון. השופטים מצביעים "כן" כולם במהלך הביצוע, ומאור עובר לשלב הבא.

בתכנית זו עלו לשלב הבא:

  1. נוי אזולאי
  2. ליזה אורמן
  3. מאור תיתון

ניתן לצפות בפרק המלא כאן.

תכנית 14:
המתמודדים הראשונים הם ההרכב רבותיי, חבורה של חרדים אמריקאים, שכאמור לא יוכלו להתמודד באירוויזיון מהסיבות הברורות. הם בוחרים לבצע את "שבט אחים ואחיות" של אמני ישראל. זה שיר נוראי, והביצוע דביק כמו שחשבתי. ווקלית זה אסון וההגשה סאחית שאין לתאר. אפשר שייגמר? השופטים מתמוגגים. מרגול מכבירה במילים, אבל מודה שמדובר ברמה קצת חובבנית. רן מסכים, למרות שזה מקסים בעיניו. מירי אומרת שזה פאן ומשמח, אבל לאירוויזיון זה לא מתאים. אביב אומר שזה מתוק, אבל לא מספיק טוב. רבותיי לא ממשיכים הלאה.

המתמודדת הבאה היא תומר אלמוג, בת 18 מכפר מונש. מתארת עצמה כסוג של ילדת כפר ולצד זה גם כוכבת רשת בזכות השתתפותה בתכנית "הבנים והבנות". לשופטים היא מספרת שהיא שרה מאז שהיא זוכרת את עצמה. היא מבצעת את "Somebody to Love" של Queen. ביצוע מפתיע וטוב. היא יודעת להופיע מול מצלמה, וגם נשמעת טוב. היא לא פותחת את הפה מספיק, אבל הפוטנציאל שלה קיים והוא מרשים. ביצוע מאד טוב. השופטים נראים מעט מבולבלים. נטע קוראת לה מכשפה, שהחן שלה משפריץ החוצה, ושהביצוע היה נוגה. היא חושבת שהשיר שהיא בחרה גדול מידי. רן אהב את גוון הקול והאיפוק שהוא שומע בו. מירי חושבת שהביצוע היה קטן, קסום, אינטיליגנטי ומכשף, אבל מפחדת שאין לה עוד הפתעות. מה את רוצה?! אביב חושב שהוא מופתע מכמה שהיא זמרת טובה, אבל גם חושב שלא כל החלקים בביצוע היו טובים. כל השופטים מצביעים "כן", ותומר עולה לשלב הבא.

המתמודדים הבאים הם דור דהן, בן 28 מבאר שבע, מנהל מחלקה במפעל, ונועם אזוט, בן 18 מבאר שבע. מתגייס בקרוב ללהקה צבאית. נועם הוא הבן של בת הזוג של אבא של דור. דור עולה לבצע את "עלה קטן שלי" של אברהם פריד. הביצוע חובבני למדי, הדיקציה לא שם. הבחירה בשיר היא גם בעייתית, שיר מאד קיטשי. הוא לא מצליח להרים את השיר מעבר לביצוע קריוקי לצערי. גם העמידה שלו על הבימה היא של זמר חתונות… מרגול לא בטוחה שהוא בשל. רן חושב שהסוף של השיר היה יפה, אבל השאר הרגיש חנוק ולחוץ. נטע מעירה שהשירה שלו מאנפפת. דור לא עובר לשלב הבא.

נועם בוחר לבצע את "אני גיטרה" של בני אמדורסקי. קלאסיקה. הקול של נועם מאד נעים, והוא מסלסל בעדינות. הבחירה בשיר אלגנטי כזה, היא מאד טובה, כי הוא מראה כיצד ניתן לרגש גם בלי ללחוץ על הגז עד הסוף. גם ההגייה שלו מעולה בעיני. מודה שהצטמררתי לקראת סוף השיר, מגיע לו בענק לעבור לשלב הבא. רן חושב שהקול שלו חודר ומקסים, ואוהב את השקט שלו בביצוע. אביב מחמיא לו על השליטה בקול, אבל הוא לא בטוח שזה מתאים לאירוויזיון. מתחיל ויכוח בנידון בשולחן השופטים. מרגול מאבדת סבלנות ומצביעה "כן". אביב מצביע "לא". שאר השופטים מצביעים "כן", ונועם עובר לשלב הבא. מרגול אומרת לו "ברוך הבא לאירוויזיון". התבלבלת קצת.

המתמודדת הבאה היא ילין עלי, בת 15 מיפו. מספרת על היותה ערבית מוסלמית ועל האתגרים שיש לאישה שבאה מהמגזר. נשמעת מאד חמודה בראיון המקדים, אבל קצת תמימה. היא בוחרת לבצע את "Another Love" של Tom Odell. יש לה קול מפתיע, מאד בוגר יחסית לגילה. המצלמה מאד אוהבת אותה. היא מבצעת את השיר בקלילות מפתיעה, כמעט מרגיזה. אביב חושב שהגוון קול שלה מדהים והמבטא טוב, למרות זיופים פה ושם. גם מירי חושבת שגוון הקול שלה מדהים, אך היא לא מוכנה לאירוויזיון. השופטים כולם מתיישרים ומסכימים שהיא לא מוכנה. ילין לא עוברת לשלב הבא.

המתמודד הבא הוא יוחאי מורנו, בן 25 מירושלים. הוא מספר לשופטים שהוא גרוש, ושהוא הקליט שיר לדודו עמנואל מורנו, שנפל במלחמת לבנון השנייה. הוא בוחר לבצע את "עד שתמצאי אהבה" של אמיר דדון. את השיר הוא מבצע בליווי גיטרה אקוסטית. הוא שר בסדר, אבל כמו עשרות זמרים אחרים. יש לו 'ש', שטיפה צורמת לי. לא חושב שיש סיבה להעביר אותו לשלב הבא, זה היה one note. רן אומר שמעניין אותו לראות אותו מופיע, אבל הוא לא מרגיש שזה מתאים לאירוויזיון. מירי חושבת שהוא ביצע את השיר קרוב לביצוע המקורי, ומבקשת ממנו לשיר שיר מקורי שלו. הוא מבצע שיר בשם "תישארי לבד". זה נשמע אותו דבר. מירי ונטע מרותקות, אבל זה מרדים אותי בקטע אחר. מירי מחמיאה לו על הנינוחות והגבריות. אביב אומר שזה נגע בו, ומחמיא לו שהחזיק את השיר ואת הגיטרה. אביב, מירי ומרגול מצביעים "כן". נטע מצביעה "לא". הכל בידיים של רן. הוא מצביע "כן", ויוחאי עולה לשלב הבא.

המתמודדת האחרונה להערב היא

בתכנית זו עלו לשלב הבא:

  1. תומר אלמוג
  2. נועם אזוט
  3. יוחאי מורנו

ניתן לצפות בפרק המלא כאן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.