2022: ליטא – Monika Liu תייצג את המדינה באירוויזיון עם "Sentimentai"

הקדם הליטאי הסתיים בניצחון צפוי וסוחף. Monika Liu זכתה במקסימום הניקוד הן מהשופטים והן מהקהל ותשיר באירוויזיון לראשונה מאז 1994 שיר בליטאית מלאה. "Sentimentai" הוא השיר הייחודי ביותר שנבחר עד כה לאירוויזיון 2022, והוא מתכתב עם להיטי העבר של Alla Pugacheva.

המבצעים
Monika Liu היא Monika Liubinaitė. היא נולדה ב-1988 בקלייפדה, ליטא, אז ברה"מ, למשפחה מוזיקלית. היא למדה בלט ב-Klaipėda Ąžuolynas Gymnasium. בגיל חמש למדה נגינה על כינור. בגיל 15 גילתה את השירה וב-2004 זכתה בתחרות "Dainų dainelė". היא למדה ג'אז ולימודים ווקאליים באוניברסיטת קלייפדה. היא עברה לארה"ב ללמוד מוזיקה בברקלי קולג'. לאחר סיום התואר עברה ללונדון, בריטניה, והמשיכה לעבוד ולשתף פעולה עם מוזיקאים שונים. במולדתה היא זכתה בתחרויות מוזיקה, והופיעה בתכנית של רשות השידור המקומית, "Auksinis balsas". באתר המוזיקה newsroom.indiemunity.com תוארה בתחילת הקריירה שלה כגרסה אלקטרופופית חזקה ופחות מוזרה של Bjork. מילות השירים שלה זכו לתשבוחות בזכות היותן עמוקות ומעניינות. ב-2015 הוציאה את אלבום הבכורה שלה, "I Am". ב-2019 הוציאה את אלבומה השני, "Lünatik". ב-2020 הוציאה את אלבומה השלישי, "Melodija", שהיה מחווה למוזיקה ליטאית ישנה ושהוקלט בבריטניה. ב-2019 הייתה אחת מארבעת השופטים ב-The Voice המקומי. הייתה אחת השופטות ב"זמר במסיכה" המקומי ב-2021. מקור.

השיר
"Sentimentai" נכתב והולחן על ידי Monika Liu עצמה.
על השיר כתבתי בטרום גמר הקדם:" אחד מחביבי החובבים של הקדם הזה. להיט פופ אלטרנטיבי וחושני באווירה דרמטית. היא עצמה לא מתאמצת, אבל הפיל כולו מאד מגניב וחושני, כאילו אנחנו בלהיט B side של שיר ג'יימס בונדי. היא עם תספורת סוס ושמלה כסופה מנצנצת וחושפת גב. אין לה רקדנים או אמצעי עזר, והיא נראית פשוט מושלם. השיר משאיר טעם של עוד. 4/5."בחצי גמר גמר כתבתי: "היא לובשת את אותה השמלה, ועדיין עם אותה תסרוקת פטריה. דמותה עולה בוידאוארט בשכפול, מה שמעניק לקיר הלד אפקט של מראה. במקומות אחרים הורידו את הוידאוארט והשאירו אותה לבדה לבלוט על הבמה. עבודת המצלמות שונתה מעט. היא מושלמת, באמת. " בגמר הקדם כתבתי: "העיבוד קצת יותר עשיר, או שזה נדמה לי? היא מושלמת, כריזמטית, סקסית, והשיר פשוט נפלא. נא לשלוח אותה לטורינו בהקדם, תודה."
Monika Liu הושוותה ל-Patricia Kaas, Billie Eilish, Liza Minelli, Betty Boop, Marilyn Monroe, Mirelle Mathieu, Natalia Lafourcade, Hooverphonic, Goldfrapp, Alla Pugacheva ול-Aurora.
השיר הושווה לשיר הצרפתי לאירוויזיון 2021, "Voilà" של Barbara Pravi, ל-"Slow" ול-"Chocolate" של Kylie Minogue, לשיר הגרמני לאירוויזיון 2011, "Taken by a Stranger" של Lena, ל-"Dr Kiss Kiss" של 5000 Volts ולשירים מפסקולי הסרטים של ג'יימס בונד.
השיר הוא בלדת פופ-רטרו, המשלבת מוטיבים של מוזיקת ג'אז, שאנסונים צרפתיים קלאסיים, ומלודיות סובייטיות משנות השמונים. לשיר צליל קברטי, אלמנטים של ניו-דיסקו, והוא בעל אווירה קסומה ומכשפת. העיבוד של השיר מינימליסטי, שקט, כמעט אנדר-פרודקשן, נשמע כמו מפעם, אבל מצליח להישמע רלבנטי. הוא כולל אלמנטים אקוסטיים ואלקטרוניים, אבל לא עכשוויים, אלא כאלו שנעשה בהם שימוש בתחילת שנות השמונים. המלודיה מהודקת, מאד מובהקת, ומצליחה לשאת את המאזין בעוד השיר עצמו עובר בין ז'אנרים והשפעות מוזיקליות השונות זו מזו כמזרח ממערב, ועושה זאת בהצלחה רבה. הקול של Liu חושני, מרמז, ומצביע על אינטיליגנציה מוזיקלית וחיבור עמוק לשיר. היא נושאת את השיר בהרבה מאד חן, והכל מרגיש כמו יצירה שלמה נהדרת.
מילות השיר קודרות ומדברות על אבדן אהבה או אהוב. אתה שומע את החיוך שלה דרך השירה שלה, מה שעומד בניגוד מוחלט לתמה של השיר. מישהו נוקש על ליבה באמצע הלילה, מלא בגעגועים וזיכרונות, רוח רפאים. די ברור שמדובר כאן על אהוב לשעבר. "זה אתה", היא פונה אליו, ותוהה מדוע הוא צוחק על עיניה הבורקות מדמעות. האם אלו דמעות של שמחה או של עצב? זיכרונות מהעבר עמו רצים לה עכשיו מול העיניים. מיליון ורדים, כמו סנטימנטים, טובעים בים עננים. בבית הבא חדשות רעות. אהובה כנראה מת, יכול להיות שאכן ראתה רוח רפאים או דמיינה אותו, הזתה אותו צוחק עליה. הוא לעולם לא חוזר. הוא חזר כקצף שחור. זה מתכתב עם האגדה הליטאית "Eglė žalčių karalienė", שבה הדמות הראשית מחכה לאהובה שיחזור כקצף לבן אם הוא חי, או כקצף שחור אם הוא מת. היא זוכרת עצמה עומדת על הדיונות של העיר נידה, מנופפת לשחפים. האם שם איבדה אותו? האם שם מת? כיצד מת? אלו שאלות שנשארות פתוחות ותורמות לאווירה המסתורית והפילם-נוארית של השיר. במילות השיר יש התכתבות עם שיריה של הכוכבת הרוסייה Alla Pugacheva. "מיליון ורדים" כשם הלהיט הגדול של הזמרת, "ליצן" מכתב עם "Arlekino" והשעון המתקתק עם "Starinnye Chasy".
ליטא צפויה להשתתף ב-10/05 בחצי הגמר הראשון של אירוויזיון 2022, וכנראה להעפיל לגמר. אני מתקשה לחזות כיצד זה יסיים בגמר, אבל חושב שיש לזה סיכוי טוב לסיים גבוה. ליטא ממוקמת כרגע במקום ה-19 בסיכויי הזכייה, לפי אתר ההימורים William Hill, בשוויון עם הולנד וסרביה, שטרם בחרו/חשפו את שיריהם.

מילות השיר, מתוך האתר lyricstranslate.com, ולאחר מכן תרגומן לעברית:

Sentimentai

Tuk tuk tuk
naktį į širdį pasibeldžia
ilgesio pilna
atminimų lydima
dvasia

Tu, tai tu, tai tu
seniai matytas veide
Ko juokies lyg klounas
iš mano spindinčių akių?

Sukasi ratu galvoje momentai
bėga bėga ten, kur ir tu
Milijonas rožių lyg sentimentai
skęsta jūroje debesų

Ah…

Ošia jūra nerami
man ašaros akyse
Viskas – jis nebesugrįš niekada
jis atplaukė juoda puta

Pamenu, kaip stoviu Nidos kopų vidury
Ir žuvėdrai moju
toli, toli…

Sukasi ratu galvoje momentai
bėga bėga ten, kur ir Tu
Milijonas rožių lyg sentimentai
skęsta jūroje debesų

Sukasi ratu galvoje momentai
bėga bėga ten, kur ir Tu
Milijonas rožių lyg sentimentai
skęsta jūroje debesų

Sentiments

Knock knock knock
At night is knocking at my heart
Full of longing
Accompanied by memories
A ghost

You, it's you, it's you
A face seen long ago
Why are you laughing like a clown
At my shining eyes?

Moments are spinning in a circle in my head,
they're running where you are
A million roses like sentiments
are drowning in the sea of clouds

Ah…

Restless sea is rustling
I have tears in my eyes
That's it – he's never gonna come back
He arrived as a black foam*

I remember how I'm standing in the middle of dunes of Nida
and waiving to a seagull
so far, far away…

Moments are spinning in a circle in my head
they're running where you are
A million roses like sentiments
are drowning in the sea of clouds

Moments are spinning in a circle in my head
they're running where you are
A million roses like sentiments
are drowning in the sea of clouds

סנטימנטים

טוק טוק טוק
דופק על הלב בלילה
מלא געגועים
מלווה על ידי זיכרונות
רוח רפאים

אתה, זה אתה, זה אתה
פנים שנראו לפני זמן רב
למה אתה צוחק כמו ליצן
על עיניי הבורקות?

רגעים מסתובבים במעגלים בראשי
בורחים לאן שאתה נמצא
מיליון ורדים כמו סנטימנטים
טובעים בים העננים

אה…

הים חסר המנוחה מרשרש
דמעות בעיניי
זהו זה – הוא לעולם לא יחזור
הוא הגיע כקצף שחור

אני זוכר שעמדתי באמצע הדיונות של נידה
ונופפתי לשחף
כה רחוק מכאן…

רגעים מסתובבים במעגלים בראשי
בורחים לאן שאתה נמצא
מיליון ורדים כמו סנטימנטים
טובעים בים העננים

רגעים מסתובבים במעגלים בראשי
בורחים לאן שאתה נמצא
מיליון ורדים כמו סנטימנטים
טובעים בים העננים

הקליפ הרשמי של השיר:

השיר בהופעה החיה בגמר הקדם הליטאי:

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.