2022: פינלנד – The Rasmus ייצגו את המדינה באירוויזיון עם "Jezebel"

פינלנד ממשיכה עם הרוק. ההרכב המפורסם The Rasmus ניצחו בקדם המקומי וייסעו לטורינו. "Jezebel" הוא שיר גלאם-רוק טיפוסי, על אישה קטלנית, ועל גברים שמפחדים בגדול מנשים חזקות, וחושקים בהן בו זמנית.

המבצעים
The Rasmus הם הרכב שנוסד ב-1994 בהלסינקי, בירת פינלנד. כיום ההרכב מונה את החברים Lauri Ylönen, Eero Heinonen, Aki Hakala ו-Emilia "Emppu" Suhonen. חברי הלהקה הקימו אותה בעודם בתיכון. בתחילה נודעו בשמות שונים ורק מאוחר יותר אימצו את השם הנוכחי. ב-1995, מפיק ידוע ראה אותם מופיעים במועדון והתלהב. הוא הציע ללהקה להפיק אותם. כמה חודשים לאחר מכן, בדצמבר 1995, יצא הסינגל הראשון שלהם, '1ST'. ב-1996 יצא האלבום הראשון של הלהקה, "PEEP", עוד כשחברי הלהקה היו רק בני 16. האלבום זכה להצלחה, והלהקה נשלחה לסיבוב הופעות ברחבי פינלנד, רוסיה ואסטוניה. הם אף זכו בפרס ה-EMMA (המקביל הפיני לפרס גראמי) בקטגוריית הלהקה החדשה והמצליחה ביותר לשנת 1996. לאחר שהאלבום השני שלהם, "PLAYBOYS" יצא באוגוסט 1997, הופיעו דה ראסמוס בפסטיבל שנערך באצטדיון של הלסינקי, לפני קהל של 40,000 איש. ב-1998, אחרי הוצאת האלבום השלישי שלהם, "Hell of a Tester", זכו "לחמם" את הופעתם של להקת Garbage ואת ה-Red Hot Chily Peppers, כשאלו הגיעו לפינלנד במהלך סיבוב ההופעות שלהם. בשנת 2000, החליט המתופף Janne Heiskanen לעזוב את הלהקה, ובמקומו צורף Aki Hakala. באותה השנה השם The Rasmus הפך לקבוע, לאחר שאנשים רבים התבלבלו בינם לבין הדיג'יי השוודי Rasmus. בשנת 2001 חתמה הלהקה על חוזה אצל חברת תקליטים קטנה בשם "Playground Music". אלבומם הבא, "INTO" שיצא באותה שנה, זיכה את The Rasmus בפלטינה כפולה, והופץ ברחבי מדינות שונות כמו גרמניה, איטליה, ספרד ושווייץ. בעקבות הצלחת האלבום זכו לחמם את הופעותיהם של HIM ו-Roxette. האלבום "Dead Letters", שיצא ב-2003, הביא לפריצת דרך חשובה בקריירה שלהם. בזכות אלבום זה The Rasmus הפכו לנודעים בגרמניה, אוסטריה, שווייץ ואפילו בישראל. האלבום מכר מעל 1.5 מיליון עותקים ברחבי העולם, וזהו האלבום הנמכר ביותר שלהם עד כה. ב-28 באפריל 2006, לאחר הוצאת אלבומם "Hide From The Sun", נבחרה הלהקה בטקס פרסים בפולין כלהקת הרוק המצליחה ביותר.
סולן ההרכב, Lauri Ylönen, סיפר לאחרונה כי Darude הציע לו להיות הווקאליסט שלו לאירוויזיון 2019, אך הוא סירב לאחר שלא התחבר לשירי הקדם הפרטי.

השיר
"Jezebel" נכתב על ידי סולן הלהקה Lauri Ylönen ועל ידי המוזיקאי האמריקאי Desmond Child. סולן ההרכב כתב בעבר ל-Johanna Kurkela, Robin, Katri Helena ועוד. Desmond Child הוא מוזיקאי אמריקאי ותיק, שכתב בעבר להיטים ל-Kiss, Joan Jett & the Blackhearts, Bon Jovi, Aerosmith's, Cher, Alice Cooper, Michael Bolton, Ricky Martin ועוד. בנוסף, הוא היה מכותבי השיר הבריטי לאירוויזיון 2013, "Believe in Me" של Bonnie Tyler.
כל גרסת הסטודיו של השיר כתבתי: "היה להם להיט ענק ב-2003, ועכשיו הם מנסים לפרוץ מחדש לשוק האירופאי, לא בטוח שזה השיר הנכון למשימה. שיר רוק מיושן למדי, שלוקח אותנו לסוף האייטיז ולאווירת Bon Jovi או Alice Cooper מהולה במים. הסולן מדמה את מושא אהבתו לאיזבל המרשעת המקראית ואף משווה עצמו לישו. שמענו הרבה שירים כאלה. 2/5." על ההופעה בקדם כתבתי: "לבקשת חברי הלהקה, הם הולבשו בצהוב ושחור. אחד מהם לובש חצאית סקוטית מעור, אחד מכנסיים קצרים. הסולן עצמו לובש מעיל פרווה צהוב. איזבל היא דמות בדוידאוארט, אשר בה גם יורד גשם צהוב. ההופעה מאד סיפורית וזורמת. הם מופיעים טוב, אבל זה פשוט לא שיר ראוי בשום צורה לבימת האירוויזיון. העיבוד מעניק הרבה דרמה לשיר, עם כינורות דרמטיים וגיטרות חשמליות. הסולן מוריד את המעיל ונותר חצי ערום בפזמון האחרון."
השיר הושווה ל-"Poison" של Alice Cooper, ל-"(I Just) Died In Your Arms" של Cutting Crew, ולשירים של Bon Jovi, Ghost, Kent ו-Tokyo Hotel.
מדובר בשיר גלאם-רוק, דרמטי, קליט והמנוני, המזכיר להיטי רוק משנות השמונים המאוחרות. השיר נפתח בצלילי גיטרה חשמלית, המשרים אווירה מסתורית. הבתים פופיים במידה וגנרים, אבל הפזמון עצמו גנרי אף יותר, ונשמע כמו הרבה שירים מהז'אנר ששמענו ב-35 השנים האחרונות. עם זאת, זה נשמע כמו להיט. הרדיו אוהב מאד לחבק את הצליל הנוסטלגי הזה. במובן הזה, השיר לא משתמש באפנות מוזיקליות והפקתיות עכשוויות, אלא נשאר נאמן לצליל האותנטי של להיטי עבר מאותה סוגה. או שמתחברים לזה או שלא.
במילות השיר מדבר הדובר על הפאם פטאל האולטימטיבית. שמה הוא איזבל, כמו המלכה המרושעת ומעודדת החטא בסיפור התנ"כי. היא עוברת לימינו, שמה איפור ועקבים ונכנסת לרכב. היא מתוארת כרוצחת וטורפת. הדובר הוא הראשון ברשימת החיסול שלה. הוא התעורר עם חבורות על גופו וידיים קשורות, כמו ישו. זה כבר הדימוי הדתי-נוצרי השני בשיר. היא הותירה את שמה בשפתון על המראה. בפזמון הוא לא מבין מדוע היא נכנסה לו לדמו, ותוהה האם הוא נמשך לסכנה. היא רוצה להיות כוכבת, הוא רוצה להיות הטרף שלה. בסוף הפזמון הוא מתאר כיצד נשיקתה גורמת לצלקת על הלב. כלומר, מדובר בסך הכל בשוברת לבבות סדרתית. בבית השני הוא מתאר אותה כאדם שהופך לחיה, כאישה שנראית כמו נער, היא השורדת האולטימטיבית. כשהאור עולה היא זוחלת אל מתחת לסדינים, וישנה עד לשקיעה. בלילה הסיפור של אמש יחזור על עצמו. איזבל, שם קוד לאישה חוטאת ומחטיאה בטרמינולוגיה הנוצרית, היא בסך הכל אישה מודרנית, שמאמצת חוקי התנהגות גבריים ויוצאת נגד מוסכמות. היא מורדת, והופכת בראשם של הגברים כסכנה, אך גם למושא תשוקה.
פינלנד צפויה להשתתף ב-12/05 בחצי הגמר השני של אירוויזיון 2022, ולהעפיל בקלות לגמר. השם של ההרכב, כמו גם השיר המאד קליט יעשו את שלהם. אני מאמין שהשיר יוכל גם להיכנס לטופ 10 בגמר התחרות. פינלנד ממוקמת כרגע במקום ה-18 בסיכויי הזכייה לפי האתר William Hill, לצד אוסטריה וקרואטיה.

מילות השיר באנגלית, מתוך האתר genius.com, ולאחר מכן תרגומן לעברית:

Jezebel

Midnight, it's time to put your face on
Game set, a killer shark in heels
I'm just the first shot on your hit list
High kicks, a predator on wheels
Woke up with bruises on my body
Hands tied, like Jesus on the cross
Your name's in lipstick on the mirror

Jezebel
I don't know how you got in my blood
Was it the dangerous things you do?
You always wanted to be a star
Jezebel
If you're the hunter then I'm the prey
You lick your lips as you walk away
Your final kiss is to leave a scar
On a heart
Jezebel

At night you turn into a tiger
A girl who looks like she's a boy
The world's most ultimate survivor

Jеzebel (Jezеbel)
I don't know how you got in my blood (Jezebel)
Was it the dangerous things you do? (Jezebel)
You always wanted to be a star
Jezebel (Jezebel)
If you're the hunter then I'm the prey (Jezebel)
You lick your lips as you walk away (Jezebel)
Your final kiss is to leave a scar
On a heart

Sunrise, you crawl under the covers
Sleep tight until the dying sun
Tonight you'll catch another lover
Jezebel

Jezebel (Jezebel)
I don't know how you got in my blood (Jezebel)
Was it the dangerous things you do? (Jezebel)
You always wanted to be a star
Jezebel (Jezebel)
If you're the hunter then I'm the prey (Jezebel)
You lick your lips as you walk away (Jezebel)
Your final kiss is to leave a scar
On a heart

Jezebel (Jezebel)
Jezebel (Jezebel)
Jezebel

איזבל

חצות, הגיע הזמן לשים את הפנים שלך
המשחק תוכנן, כרישה רוצחת בעקבים
אני רק הירייה הראשונה ברשימת החיסול שלך
בעיטות גבוהות, טורפת על גלגלים
התעוררתי עם חבורות על הגוף
ידיים קשורות, כמו ישו על הצלב
השם שלך כתוב בשפתון על המראה

איזבל
אני לא יודע איך נכנסת לי לדם
האם זה הדברים המסוכנים שאת עושה?
תמיד רצית להיות כוכבת
איזבל
אם את הציידת אז אני הטרף
את מלקקת את השפתיים שלך כשאת מתרחקת
הנשיקה האחרונה שלך תשאיר צלקת
על לב
איזבל

בלילה את הופכת לנמרה
ילדה שנראית כאילו היא בן
השורדת האולטימטיבית ביותר בעולם

איזבל (איזבל)
אני לא יודע איך נכנסת לי לדם (איזבל)
האם זה הדברים המסוכנים שאת עושה? (איזבל)
תמיד רצית להיות כוכבת
איזבל (איזבל)
אם את הציידת אז אני הטרף (איזבל)
את מלקקת את השפתיים שלך כשאת מתרחקת (איזבל)
הנשיקה האחרונה שלך תשאיר צלקת
על לב

זריחה, את זוחלת מתחת לשמיכה
לישון חזק עד השמש הגוועת
הלילה תתפוס עוד מאהב
איזבל

איזבל (איזבל)
אני לא יודע איך נכנסת לי לדם (איזבל)
האם זה הדברים המסוכנים שאת עושה? (איזבל)
תמיד רצית להיות כוכבת
איזבל (איזבל)
אם את הציידת אז אני הטרף (איזבל)
את מלקקת את השפתיים שלך כשאת מתרחקת (איזבל)
הנשיקה האחרונה שלך תשאיר צלקת
על לב

איזבל (איזבל)
איזבל (איזבל)
איזבל

הופעת השיר בגמר הקדם הפיני:

הקליפ הרשמי לשיר:

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.