2022: סיכום חצי גמר 1

אתמול נערך חצי הגמר הראשון של אירוויזיון 2022, ובסופו העפילו 10 מדינות מאושרות אל הגמר שייערך במוצאי שבת הקרובה.

חצי הגמר נערך בצילה (ליטרלי) של השמש הקינטית, אשר עמדה על הבמה כפיל לבן. זה גרם לרבות מההופעות להיראות חסרות או נעדרות אימפקט. לדוגמה, בהופעה של קרואטיה, הרקדנים אמורים היו להיראות כמו פיות, המהלכות ביער. בפועל, השמש הסתירה את היער ששודר בוידאוארט. מצד אחד, זה גרם למוזיקה להיות העיקר ולא לרקע. מצד שני, די ברור שהמדינות שבנו על קירות ה-LED של השמש התאכזבו, בעוד אלו שביקשו את הצד של התאורה, הרוויחו. חלק מהמשלחות ניסו והצליחו באמצעות עבודת מצלמות להסוות את פגמי ונזקי השמש. להוציא את המפגע הסביבתי על הבמה, ההפקה האיטלקית הייתה סבירה, גם אם האיטלקים עצמם מתנהגים כאילו נכפה עליהם להפיק את התחרות. מופע הפתיחה היה, שוב, סביר. המנחים היו חמודים, ברובם… הקונספט של הגלויות היה מטופש. כן, איטליה ארץ יפהפייה, וברור שיראו גלויות תיירותיות, אבל קודם כל היה אפשר לחשוב על קונספט חדש, ולא להראות גלויות תיירותיות גנריות. שנית, ההקרנה של קטעי הוידאו והתמונות של האמנים על ידי ליאו הרחפן יצר אפקט זול ופגם באסתטיקה של הגלויות. לא, אני לא מעדיף את הבתים ההולנדים מהשנה שעברה, אבל הגלויות שהפיקו הישראלים ב-2019 והפורטוגלים ב-2018 היו טובות יותר. מופעי הביניים היו החלק החזק של הערב. אהבתי את המחווה למוזיקה האלקטרונית האיטלקית, כי ככה בדיוק צריך להראות מופע ביניים, שמציג לראווה את תוצרי השוק המקומי. גם Diadato נתן הופעה מעולה, אבל זה כמובן צרם, שרק בשיר שלו השמש נעה.

מה לגבי השירים עצמם? זה הזמן להביט אחורה על הרושם שהותירו בי השירים כאשר נבחרו או נחשפו לייצג את מדינותיהם, ולראות איפה צדקתי ואיפה טעיתי.

 אלבניה: Ronela Hajati – Sekret
Ronela Hajati היא הכוכבת הטרגית של הערב אמש. Hajati פתחה את חצי הגמר ואת התחרות כולה. בעוד הופעתה הווקאלית הייתה טובה, כראוי לזמרת מקצועית שכמותה, וגם הביטחון הבימתי שלה היה בשמיים, עצוב היה לראות איך השיר שרבים העריצו נפל בהופעה מטופשת לחלוטין. מחביב חובבים שליווה אותנו מדצמבר וציפו לו טופ 10, לשיר שלא מעפיל לגמר, ואף אחד לא מופתע מכך. ההופעה לא החליטה מה היא רוצה להיות. חצי מופע מיני מוחצן, קריצה לגייז, מחווה ללסביות, ולבסוף ריקוד פולקלוריסטי אלבני. כל זה בעוד הזמרת לובשת אאוטפיט ורוד חושפני, שגרם לה להיראות כמו הג'יני של אלאדין, גרסת הבורדל.
הימורי המוקדם: "אלבניה צפויה… ככל הנראה להפעיל לגמר. השיר צפוי להשתחל לטופ 10 של הקהל בגמר, ואולי לטופ 10 הכללי." תוצאה: לא העפילה לגמר.

 לטביה: Citi Zēni – Eat Your Salad
בחזרות חברי להקת Citi Zēni הלהיבו את הקהל, לא רק בהופעה עצמה, אלא גם בעודם בגרין רום. הם הרימו והיו הרוח החיה של המסיבה, אך מספר דברים לא עבדו לטובתם. האחד, היה המיקום בסדר השירים, אשר גרם לרבים לשכוח אותם בסוף הערב. השני, לדעתי השופטים, אשר סיכלו את העפלתם לגמר. ולבסוף, השמש הקינטית, אשר הסתירה את הוידאוארט הצבעוני והכיפי שהלטבים הכינו. גם Citi Zēni לא סובלים מהיעדר כריזמה, אבל זה לא הספיק, והשיר ייזכר כעוד שיר בדיחה, שנשאר בחצי הגמר.
הימורי המוקדם: "אני מאמין שהשיר יעפיל לגמר התחרות, ובגמר עצמו יכול להיכנס לטופ 10 או להתקרב אליו, מקום 12 כזה.". תוצאה: לא העפילו לגמר.

 ליטא: Monika Liu – Sentimentai
אני מאד רוצה להאמין שהשיר זכה גם לתמיכת הקהל, אבל משהו בי אומר שהשופטים אהבו את Monika Liu קצת יותר. בכל מקרה, הכוכבים עבדו לטובתה אמש. השיר התחיל את דרכו כשיר אהוב על החובבים, וככזה שייראה גמר בטוח, אך בתקופה האחרונה יותר ויותר אנשים העריכו כי "Sentimentai" היה הימור לא נכון, שצפוי לסיים את דרכו בתחרות בחצי הגמר. הדיווחים על התסכול של המשלחת הליטאית מההפקה, ועל כך שהזמרת פרצה בבכי אחרי החזרה הראשונה, לא הועילו. אבל אז אתמול זה קרה. הקסם של Liu עבד שעות נוספות. השמש הקינטית לא חיבלה בהופעה, כי המשלחת למדה איך להשתמש בה, ובמסכי הטלוויזיה ראו את האפקט של קליפ משנות השבעים שהיא יצרה. הלה יצר חיבור על התמה והמוטיבים בשיר, והכל השתלב להופעה קסומה, ולשיר שונה מאד, אך מצוין.
הימורי המוקדם: "ליטא צפויה… כנראה להעפיל לגמר. אני מתקשה לחזות כיצד זה יסיים בגמר, אבל חושב שיש לזה סיכוי טוב לסיים גבוה.". תוצאה: טופ 10, עלתה לגמר.

 שווייץ: Marius Bear – Boys Do Cry
אז בהימורי המוקדם הימרתי ששווייץ תעלה לגמר, אבל אם הייתי שואלים אותי לפני חודש הייתי אומר שאני כבר לא כל כך בטוח בזה. "Boys Do Cry" הוא שיר משעמם, ו-Marius Bear מבצע חיוור. עם זאת, השווייצרים יודעים לקחת את אנשי המקצוע הנכונים להעמיד להם הופעות טובות. ניכר גם ש-Bear עצמו השתפר מבחינה ההופעה הבימתית. אך זה היה בעיקר הבימוי של המקרן, המציג צללית של ילד, הלב השבור החוזר מידי פעם וההופעה האינטימית שיצרו על הבמה, אשר העניקו לשווייץ את המקום בגמר.
הימורי המוקדם: "שווייץ צפויה… להערכתי להעפיל לגמר. אני לא חושב שבגמר השיר הזה יזכה להצלחה מסחררת, אולי אצל השופטים. מקום 15 ככה הוא ההימור שלי." תוצאה: טופ 10, עלה לגמר.

 סלובניה: LPS – Disko
הסולן של LPS למד לחייך, אבל זה דווקא גרע מהקסם החנוני והקלולסי שהיה לו בקדם הסלובני. למען האמת מלכתחילה לא היה לשיר יותר מידי סיכויים, כי כמה שהשיר מקסים בעיני, הוא לא שיר סוחף. בנוסף לכל, לא רק השמש עמדה שם כאבן שאין לה הופכין בהופעה הסלובנית. גם כדור הדיסקו הגדול, שלא התרומם כפי שרצו במשלחת, עמד כפיל לבן, והחבר'ה פיזזו מסביבו. זו נראתה כמו הופעה מחצי גמר אירוויזיון 2007.
הימורי המוקדם: "… כמו שזה נראה כרגע היא תתקשה להעפיל לגמר. אני מהמר שהיא תסיים קרוב, אולי במקומות 11-13, אבל לא מעבר, ואת הגמר יצטרכו חברי LPS לראות מסלובניה. מצד שני, גם לא חשבתי שהם יוכלו לזכות בקדם." תוצאה: לא העפילו לגמר.

 אוקראינה: Kalush Orchestra – Stefania
גיבורי הערב היו ללא ספק חברי להקת Kalush Orchestra. הקהל, שרואה בהם גיבורים, עמד על רגליו ומחא להם כפיים. "Stefania" הוא שיר טוב מאד, אבל לא כזה שזוכה באירוויזיון. מעבר לכך, ההופעה לא הייתה ווינרית בעיני. נכון, במצלמה זה נראה קצת יותר טוב ממה שהורגש באולם, אבל אם הם יזכו זה באמת רק בגלל המלחמה. בחזרת השופטים הראפר התבלבל ופספס את תחילת הראפ שלו, ובדיוק ברגע הזה המצלמה התמקדה עליו. האם זה השפיע על הצבעת השופטים? האם לאור המצב באוקראינה זה משנה בכלל?
הימורי המוקדם: "אוקראינה צפויה… ככל הנראה לזכות בחצי הגמר ולהעפיל בקלות לגמר."תוצאה: טופ 10, עלו לגמר.

 בולגריה: Intelligent Music Project – Intention
אין הרבה מה להגיד על ההרכב הבולגרי. הייצוג של Intelligent Music Project נולד בחטא, והסתיים באופן הראוי לו אמש. כאילו הם ידעו שיש להם שיר גרוע, שנשמע כמו שיר הנושא של פוקימון, הם הטביעו את ההופעה בפירוטכניקה ועוד איזה פרופ שעמד מאחוריהם והאיר. התוצאה בעיני הייתה פתטית ומתאמצת. פעם הבאה נא להשקיע פשוט בשיר טוב, או לשלם למישהו שיכתוב לכם את המוזיקה. הסולן, אגב, נתן הופעה מצוינת. אך כמו שאני חוזר ומזכיר, האירוויזיון הוא תחרות שירים, לא תחרות מבצעים.
הימורי המוקדם: "בולגריה צפויה… כמו שזה נראה כעת לא להעפיל לגמר התחרות לראשונה מאז 2013." תוצאה: לא העפילו לגמר.

 הולנד: S10 – De diepte
אני מאד שמח בשביל S10. היא נתנה הופעה טובה, ולמרות שבמהלכה תהיתי אולי זה לא היה חכם מצידה לבחור לשיר בהולנדית, אני שמח שלמרות זאת השיר קיבל מקום בטופ 10 ובגמר. כמו השווייצרים גם ההולנדים השקיעו בהופעה אינטימית, מבוססת על במה חשוכה ואלומות אור. השיר לא קיבל וידאוארט, מה שיצא לטובה, כי גם ככה השמש קילקלה את הוידאוארטים. המקומיים שצפיתי איתם בהופעה אמש זמזמו את הפזמון, וזה אומר הכל.
הימורי המוקדם: "הולנד צפויה… כנראה להעפיל לגמר האירוויזיון. יש כאן סיכוי לא מבוטל לשיר להתמקם גבוה מאד אצל השופטים ובטופ 5 הכללי." תוצאה: טופ 10, עלתה לגמר.

 מולדובה: Zdob și Zdub and Advahov Brothers – Trenulețul
חברי להקת Zdob și Zdub עשו את מה שהם יודעים לעשות הכי טוב, וזה לעשות שמח. מדובר באירוויזיון אולד-סקול, כזה מלפני 17 שנים, של מוזיקת פולקלור תיירותית במקצת, אך שמחה, קליטה, שלפחות מראה משהו מהעושר והשוני התרבותי של עמי אירופה. אני חייב לציין שרוב ההופעה הייתה סתמית למדי, בניגוד להופעותיהם ב-2005 וב-2011 שהיו הרבה יותר אפקטיביות. רק בסוף השיר כשהתרוממו הגשרים וחשפו שני מסכי LED ניכר שהשקיעו מעט בהופעה.
הימורי המוקדם "נכון לעכשיו נראה שיש לה סיכוי להעפיל לגמר, לפחות לדעתי." תוצאה: טופ 10, עלו לגמר.

 פורטוגל: Maro – Saudade, saudade
עוד שיר שהיה ברור שמקומו בגמר, הוא השיר הפורטוגלי. Maro התבלטתה בקולה המיוחד, אבל מה שהכי אהבתי היו זמרות הליווי, אשר שרו בלייב והעניקו לשיר עושר ווקאלי שכמעט ולא שומעים היות בהופעות האירוויזיון. עבודת המצלמות הייתה מצוינת וחכמה, והתמקדה במעגל שיצרו המבצעות והמלוות. ביחד עם אורות הטלפונים הניידים של הקהל ההופעה הפורטוגלית הפכה ל-3 דקות של קסם. גם אני, שלא מעריץ של השיר, נשביתי בקסמו.
הימורי המוקדם: "פורטוגל צפויה… להעפיל לגמר. אני חושב שהשיר יוכל להתמקם בטופ 10 בגמר איפשהו בין המקומות 6-10." תוצאה: טופ 10, עלו לגמר.

 קרואטיה: Mia Dimšić – Guilty Pleasure
סימסתי לחבריי ממופע השופטים, שההופעה הקרואטית היא כישלון. באותו מופע Mia Dimšić פספסה כמה מילים פה ולא נראתה כמו כוכבת על הבמה, להיפך. ההופעה עצמה של שני הרקדנים ושלה בשמלה ורודה מוגזמת, שעושה אותה בובתית, ולא מתאימה לסגנון הזה של המוזיקה, הייתה 3 דקות של כלום ושום דבר. זה נראה לי כמו הופעה מהקדם הקרואטי מלפני 16 שנים.
הימורי המוקדם"קרואטיה… כמו שזה נראה תתקשה להעפיל לגמר. הכל תלוי בשאר השירים של חצי הגמר, שטרם נחשפו, אך אובייקטיבית השיר הנוכחי נשמע כמו משהו שדינו לא להפעיל לשלב הסופי של התחרות. אם זה כן יקרה, ניתן לצפות לסיום באחד המקומות האחרונים בגמר התחרות." תוצאה: לא העפילה לגמר.

 דנמרק: Reddi – The Show
אחד השירים הגרועים של הערב הגיע מדנמרק. הרכב ה"רוק" דלא שמעטא הביא את אחד משירי הרוק החלביים ביותר שיצא לי לשמוע בשנים האחרונות, ושלמען האמת הזכיר לי מאז את אירלנד 2009, שגם כשל מלהעפיל לגמר בזמנו. בחזרות הקהל השתגע עליהם משום מה ושאג בסוף המופע. התחלתי לחשוש שמא יש לבנות Reddi אפיל שאני לא מבין. אבל לא אפיל ולא נעלי קרוקס. הן נתנו הופעה טובה יחסית, אבל זה שיר גרוע, וטוב שלא נצטרך לשמוע אותו גם בשבת.
הימורי המוקדם: "דנמרק… לפי דעתי לא תעפיל לגמר." תוצאה: לא העפילו לגמר.

 אוסטריה: Lumix feat. Pia Maria – Halo
לפני חצי הגמר, אוסטריה הייתה במקום העשירי שלי בחצי הגמר. כלומר, האמנתי שמגיע ל-Lumix feat. Pia Maria מקום בגמר. ובכן, הספיקה לי צפייה אחת בהופעתם כדי להכריע שהם צריכים, חייבים, מוכרחים להישאר בחצי הגמר. הזמרת לא מחזיקה את השיר בשום צורה, לא בימתית ולא קולית, והקול שלה ממוסח בקולות הרקע. ההופעה חסרת מחשבה. בגדול, השיר, שנשמע בסטודיו כמו להיט פופ-רטרו פוטנציאלי, פשוט הופך על הבמה לדבר הכי נשכח.
הימורי המוקדם: "אוסטריה צפויה… לדעתי, בתנאי שההופעה לא תהיה איומה, להעפיל לגמר מהמקומות 5-7. בגמר אני רואה את השיר מסיים איפשהו בצד השמאלי של הטבלה, אבל נכנס לטופ 20." תוצאה: לא העפילו לגמר.

 איסלנד: Systur – Með hækkandi sól
ההופעה של בנות Systur נתנה לי וייבים של פסטיבל ג'אז בים האדום או ליל אהבה בצמח, למי שזוכר. אני לא אוהב את השיר יותר מידי, ועוד פחות אהבתי את ההופעה שלהן ואת הבגדים שלבשו, אבל אני חייב להודות שהן נתנו הופעה טובה, לא שזה מפתיע. כבר בקדם ראינו שהם לוקחות שיר די מנומנם ומרימות אותו בזכות ההרמוניות הווקאליות המצוינות שלהן. עם זאת, אני לא בטוח שאם היו ממוקמות בסדר השירים בתחילת הערב היינו זוכים לראות אותן בגמר. בכל מקרה, לא נראה לי שזה יצליח יותר מידי ביום שבת.
הימורי המוקדם: "לדעתי, המדינה וסיכויי הזכייה שלה די גבוליים, ואני מהמר על אי העפלה לגמר, עם סיום במקום ה-11-12 בחצי הגמר. אם יצליח להעפיל לגמר, בזכות המיקום הטוב בסדר השירים והעובדה שהמבצעות כרימזטיות למדי, אני מעריך שיסיים סביב המקומות 18-20 בגמר." תוצאה: טופ 10, עלו לגמר.

 יוון: Amanda Georgiadi Tenfjord – Die Together
בחזרת השופטים נציגת יוון נראתה במצד רוח ירוד כשירדה מהגרין רום אל מאחורי הקלעים, ולאחר מכן כשנתקלתי בה כשהמשלחות המתינו לאוטובוסים. מסתבר שההפקה המקומית פישלה בתאורה לאורך הפזמון הראשון. לא היה לי שום דרך לדעת, שכן היא נתנה באותו הערב את הופעת חייה. גם אתמול היא לא חסכה. מדובר לא רק באחד השירים הטובים בתחרות השנה, אלא גם באחת ההופעות החזקות של הערב. טוענים כי השיר זכה בהצבעת השופטים, ואני יותר מאשמח לראות את השיר ממוקם גבוה ביום שבת.
הימורי המוקדם: "יוון צפויה… להעפיל לגמר די בקלות. לדעתי השיר יסיים בקלות הטופ 10, עם הופעה ווקאלית טובה, ויכולה גם להיכנס לטופ 5." תוצאה: טופ 10, עלתה לגמר.

 נורבגיה: Subwoolfer – Give That Wolf a Banana
אני לא אוהב את השיר, אבל כמו המלודובים גם הם עשו שמח. עם זיקוקים וכוראוגרפיה ממכרת, כל האולם היה על הרגליים. זה היה אמור להיות אפילו יותר אפקטיבי אם השמש הקינטית לא הייתה מסתירה את הוידאוארט. זה מסוג השירים שעוברים יותר טוב באולם מאשר בטלוויזיה, אבל המקום שלהם בגמר היה די מובטח מההתחלה. מי שלא אהב את השיר עד כה, כמוני, לא יתחיל לאהוב אותו בזכות ההופעה הזו. מי שאהב, ימשיך לאהוב.
הימורי המוקדם"די ברור שהשיר הולך להעפיל לגמר התחרות, וככל הנראה לסיים בטופ 10 בטורינו, שוב, תלוי בשאר השירים שעתידים להיחשף." תוצאה: טופ 10, עלו לגמר.

 ארמניה: Rosa Linn – Snap
רבים חשבו, שהשיר הלמלמ"י והעייף הזה מארמניה ישאיר אותה שוב בחצי הגמר, אבל מאז שנחשפו התמונות הראשונות מהחזרות היה ברור שהארמנים לא באו לטורינו לשחק משחקים. Rosa Linn החזירה לגמר את המדינה שלא הייתה שם מאז 2017. היא נתנה הופעה טובה ווקאלית, וההעמדה הייתה מקורית ומשכה תשומת לב. אני לא נהפכתי לאוהד גדול של השיר בעקבות זה, אבל בהחלט מעריך את ההשקעה ומבין מדוע ואיך השיר קיבל מקום בגמר.
הימורי המוקדם: "נכון לעכשיו נראה שהמדינה גבולית מבחינת העפלה לגמר. המיקום האחרון בסדר השירים עשוי לעזור לה. אם תעפיל לגמר, המדינה צפויה לסיים בתחתית הטבלה." תוצאה: טופ 10, עלה לגמר.

עם כן, עשר המדינות שהעפילו לגמר מחצי הגמר הראשון הן (לפי סדר הא'-ב'):

שווייץ
ארמניה
איסלנד
ליטא
פורטוגל
נורבגיה
יוון
אוקראינה
מולדובה
הולנד

קצת מידע סטטיסטי: בסך הכל העפילו לגמר מדינה מרכז אירופאית אחת (שווייץ), מדינה דרום אירופאית אחת (יוון), שתי סקנדינביות/נורדיות (איסלנד ונורבגיה), 4 ברה"מית לשעבר (אוקראינה, ארמניה, ליטא ומולדובה), ושתי מדינות מערב אירופאיות (פורטוגל והולנד). מדינות הבלקן ו/או יוגוסלביה לשעבר שוב נכשלו (סלובניה, קרואטיה, אלבניה ובולגריה), כמו גם הסקנדינבית/נורדית דנמרק, המרכז אירופאית אוסטריה והבלטית לטביה.
מבין המעפילים זמר 1, 5 זמרות ו-4 הרכבים. 4 מהשירים שעלו לגמר מושרים באנגלית, אחד מושר באוקראינית, אחד בליטאית, אחד באיסלנדי, ואחד בהולנדית. שני שירים, מולדובה ופורטוגל, שילבו אנגלית עם רומנית ופורטוגלית בהתאמה. 7 שירים ניתנים להגדרה כבלדות ו-3 כקצביים.

נתראה בחצי הגמר השני מחר בערב!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.