2022: המדריך המהיר לגמר

הערב, ה-14/05, ייערך גמר אירוויזיון 2022. להלן המדריך המהיר למי שמתכוון לצפות הערב בתחרות:

המיקום: PalaOlimpico, טורינו, איטליה.
מנחים: Alessandro Cattelan, Laura Pausini, Mika
מה בתכנית הערב? 25 מדינות מתחרות על הבכורה: 20 אשר העפילו משני חצאי הגמר + 4 הגדולות, ביניהן המדינה המארחת. הצבעת הקהל בבית מהווה 50% מסך הניקוד. בנוסף, לכל מדינה צוות שופטים המונה 5 אנשים מתעשיית המוזיקה והבידור המקומית. הצבעת השופטים מהווה את 50% הנותרים מסך הניקוד. סדר ההופעות נקבע על ידי מפיקי התחרות, כאשר הגרלה מוקדמת קבעה אילו מדינות תופענה בחצי הראשון של הערב ואילו בחציו השני.
מופע הפתיחה יכלול את ההרכב The Rockin' 1000 ensemble. לאחר מכן תבצע הזמרת ומנחת הערב Laura Pausini את "Benvenuto", "Io canto", "La solitudine", "Le cose che vivi" ו-Scatola". ייערך מצעד הדגלים בו יעלו כל המבצעים, בזה אחר זה, לנפנוף מהיר לקהל ויצעדו לגרין רום. מופע הביניים הראשון יהיה "Supermodel" בביצוע זוכי אירוויזיון 2021 Måneskin. לאחר מכן תבצע Gigliola Cinquetti, את שירה הזוכה מאירוויזיון 1964, "Non ho l'età". מנחה הערב והזמר Mika יבצע מחרוזת משיריו.
מי מצביע הערב? כולם, כל 40 המדינות שהשתתפו בתחרות, כולל אלו שלא העפילו לגמר. בסוף הערב יפנו המנחים לדוברים של כל מדינה. כל אחד מ-40 הדוברים יקריא את הצבעת השופטים בלבד. לאחר 40 ההצבעות יקריאו המנחים את תוצאות הצבעת הקהל בבית, כאשר היא כבר משוקללת. ההקראה תהיה מהשיר שקיבל את התוצאה הנמוכה בשופטים עד השיר אשר הגיע למקום הראשון בהצבעתם, ללא קשר לאופן בו דירג אותם הקהל. הנקודות הן למעשה סכימה של כל הנקודות שהוענקו בהצבעת הקהל מכל 40 המדינות. המדינה אשר סכום הנקודות, שקיבלה מהשופטים ומהקהל בסוף הערב, יהיה הרב ביותר, תוכרז כזוכת אירוויזיון 2022.
קצת טריוויה: רוב השירים יבוצעו באנגלית, למעט שיר בברטונית, שיר בהולנדית, שיר באיסלנדית, שיר באיטלקית, שיר באיטלקית, שיר באוקראיני ושיר בליטאית. השיר הפורטוגלי מושר בפורטוגלית ואנגלית. המולדובי ברומנית ואנגלית, הסרבי בסרבית עם שורה בלטינית, והספרדי בספרדית ואנגלית. הערב יתחרו 8 זמרות, 9 זמרים ו-8 הרכבים.

המדינות המתמודדות (לפי סדר הופעתן)*:

סיכויי הזכייה חושבו כממוצע היחס הדצימלי של 3 אתרי הימורים מובילים: Ladbrokes, WILLIAM HILL ו-PADDY POWER.

01.  צכיה
מי? We Are Domi. שלישייה צ'כית-נורבגית, מסוגת האלקטרו-פופ, אשר הוקמה בבריטניה ב-2018.
מהו השיר? "Lights Off", המנון האוס-טכנו מסיבתי. מיושן וחסר עוצמה, אך מתעורר לחיים בהופעה החיה.
סיכויי זכייה: השיר ממוקם במקום ה-13 בסיכויי הזכייה.

02.  רומניה
מי? WRS. נולד ב-1993 בבוזאו, רומניה. עבד בתור רקדן עבור כוכבות פופ מקומיות ובתכניות טלוויזיה. לשעבר חבר בלהקת הבנים Shot.
מהו השיר? "Llámame", פופ-לטיני עם השפעות צועניות, להיט קיץ ומועדונים. 
סיכויי זכייה: השיר ממוקם במקום ה-24 והאחרון בסיכויי הזכייה. השיר עלה לגמר כנגד כל התחזיות, ולא מנבאים לו הצלחה מסחררת בגמר. בנוסף משובץ שני בסדר השירים, מקום הנחשב בעייתי מבחינה סטטיסטית.

03.  פורטוגל
מי? Maro. נולדה ב-1994 בליסבון, פורטוגל. לאחר שוויתרה על לימודי הווטרינריה, החלה ללמוד בקולג' למוזיקה ברקלי שבבוסטון.
מהו השיר? "Saudade, saudade" הוא אינדי-פופ ואמביינט. בלדה עד מיטדמפו, המשלבת מוזיקת נשמה ודאונטמפו עם צלילי מוזיקת עולם. 
סיכויי זכייה? השיר ממוקם במקום ה-17 בסיכויי הזכייה.

04.  פינלנד
מי? The Rasmus. הרכב רוק, שנוסד ב-1994 בהלסינקי, בירת פינלנד. מונה ארבעה חברים. אחד ההרכבים המצליחים ביותר בכל הזמנים בפינלנד, ואולי הייצוא המוזיקלי המצליח ביותר של פינלנד. שירם "In the Shadows" מ-2003 היה להיט בינלאומי, אשר זכה להצלחה אדירה במצעדים ברחבי אירופה, וגם באוסטרליה ובישראל.
מהו השיר? "Jezebel",  גלאם-רוק, דרמטי, קליט והמנוני, המזכיר להיטי רוק משנות השמונים המאוחרות. 
סיכויי זכייה? השיר ממוקם במקום ה-14 בסיכויי הזכייה.

05.  שווייץ
מי? Marius Bear. נולד ב-1993 ב-Bezirk, Schlatt-Haslen, שווייץ. אחרי שלמד מכונאות, הוא החליט ללכת על קריירה מוזיקלית. למד הפקה מוזיקלית בבריטניה.
מהו השיר? "Boys Do Cry" הוא בלדת ג'אז-פופ אולד סקול, סוג של שיר ערש. 
סיכויי זכייה? השיר ממוקם במקום ה-21 בסיכויי הזכייה.

06. צרפת
מי? Alvan. נולד ב-1993 בלוריאן, צרפת. הוציא שלושה אלבומים, זכה בתחרות BPM וחתם ב-Warner Music Group. ההרכב Ahez. שלישיה נשית ווקאלית, המונה את Marine Lavigne, Sterenn Diridollou ו-Sterenn Le Guillou, ומגיעה מ-Carhaix-Plouguer, צרפת. השלוש הכירו בזמן לימודיהן בתיכון, שם למדו שירת ברטונית מסורתית. בקיץ 2021 הם פגשו ב-Alvan בבר בעיר רן והחליטו לשתף פעולה.
מהו השיר? "Fulenn", מוזיקת עולם בשפה הברטונית עם השפעות ערביות. המקצב הוא המנוני והעיבוד הוא פופ-טכנו מרים ומסיבתי. 
סיכויי זכייה? השיר ממוקם במקום ה-16 בסיכויי הזכייה.

07.  נורבגיה
מי? Subwoolfer. צמד המונה את את הפסבדונים Keith ו-Jim. הצמד נחשף לראשונה בקדם הנורבגי, כאשר עלו לבמה לבושים מסכות זאב, כפפות וחליפות. שם ההרכב הם הלחם את המילים "סאב וופר" ו"זאב". ההערכה היא כי מאחורי הצמד עומדים Gaute Ormåsen ו-Ben Adams. האחרון היה לפני עשרים שנים בלהקת הבנים A1. 
מהו השיר? "Give That Wolf a Banana", פופ-EDM-דאנסהול-מוזיקת מצעדים, שלוחץ חזק מידי כדי להיות מגניב. הבתים נשמעים כמו פולק-פופ א-לה Ed Sheeran. הפזמון הוא כבר המנון EDM בשילוב דאנסהול, כאשר צלילי חליל אלקטרוני מלווים אותו. 
סיכויי זכייה? השיר ממוקם במקום ה-6 בסיכויי הזכייה.

08.  ארמניה
מי? Rosa Lin. נולדה ב-2000, בונדזור, ארמניה. ב-2013 התמודדה בקדם הג'וניור הארמני עם השיר "Gitem". 
מהו השיר? "Snap", בלדת פולק-רוק עם אווירת שנות התשעים. 
סיכויי זכייה? השיר ממוקם במקום ה-18 בסיכויי הזכייה.

09. איטליה
מי? Mahmood נולד ב-1992, במילאנו, איטליה. ייצג את איטליה באירוויזיון 2019 בתל אביב עם השיר "Soldi" וסיים במקום השני. השיר היה ללהיט לא רק באיטליה, אלא גם ביוון, ישראל, ליטא, ספרד, שווייץ, שבדיה, אוסטריה ועוד. השיר היה לשיר האירוויזיון המושמע בספוטיפיי, עד ינואר 2021, אז "Arcade" של Duncan Laurence עקף אותו.
Blanco נולד ב-2003, בברשה, איטליה. פרץ ב-2021 והפך בשנה זו לאמן הפופולארי במדינה.
מהו השיר?"Brividi" הוא בלדת פופ ו-R&B אלטרנטיבי. השיר זכה בפסטיבל סנרמו האחרון.
סיכויי זכייה? השיר ממוקם במקום ה-4 בסיכויי הזכייה. הצמד נחשב פייבוריט לניצחון, אך עם תחילת החזרות החל להתדרדר באתרי ההימורים. אולי במהלך היום יאבד את המקום הרביעי לטובת ספרד.

10. ספרד
מי? Chanel. נולדה ב-1991, בהוואנה, קובה. רקדנית, זמרת ושחקנית מחזמרים.
מהו השיר? "SloMo", פופ לטיני ורגאטון בקצב גבוה. 
סיכויי זכייה? השיר ממוקם במקום ה-5 בסיכויי הזכייה. יש כרגע הייפ קטן סביב ספרד. היא משפרת יחסים ומתקרבת לטופ 4.

11. הולנד
מי? S10. נולדה ב-2000 ב-Abbekerk, הולנד. זמרת וראפרית הולנדית. היא מוערכת על מילות שיריה האמיצות והכנות בדבר בריאותה המנטלית.
מהו השיר? "De Diepte" הוא בלדת אינדי-פופ ולואו-פיי עם אלמנטים של פופ-פולק. 
סיכויי זכייה? השיר ממוקם במקום ה-10 בסיכויי הזכייה. הייתה ממוקמת גבוה יותר לאורך העונה. משום מה נחלשה בימים האחרונים בסיכויי הזכייה.

12.  אוקראינה
מי? Kalush Orchestra. הרכב המונה את חברי שלישיית הראפ-היפ-הופ Kalush, בתוספת צמד נגנים. ההרכב הוחתם על ידי לייבל ההיפ-הופ האמריקאי Def Jam Recordings. הגיעו למקום השני בקדם האוקראיני, אך נבחרו לייצג את המדינה, לאחר שזוכת הקדם נפסלה עקב עבירה על חוקי המדינה והקדם.
מהו השיר?"Stefania" הוא היפ-הופ ופולקטרוניקה.
סיכויי זכייה? השיר ממוקם במקום ה-1 בסיכויי הזכייה. לאוקראינה יש יחסים מטורפים באתרי ההימורים. לא זכור לי דבר כזה. בגדול מי שמהמר היום על אוקראינה בקושי ירוויח כסף אם תזכה, מרוב שהיחסים הצטמצמו.

13. גרמניה
מי? Malik Harris נולד ב-1997, בלנדסברג על הלך, גרמניה. הוא הוחתם ב-Universal Music, והוציא בקיץ 2019 EP ראשון. היה האמן הראשון שתמונתו הוצגה בטיימס סקוור בניו יורק למשך שבוע באוקטובר 2020 לאחר צאת הסינגל שלו "When We've Arrived".
מהו השיר? "Rockstars", בלדה עד מידמפו פופ-רוק והיפ-הופ. 
סיכויי זכייה? השיר ממוקם במקום ה-18 בסיכויי הזכייה.

14. ליטא
מי? Monika Liu. נולדה ב-1988 בקלייפדה, ליטא. זמרת בעלת השכלה מוזיקלית רחבה, שאר זכתה בפרסים רבים במולדתה. הייתה שופטת ב-The Voice וב"זמר במסיכה" המקומיים.
מהו השיר? "Sentimentai" הוא בלדת פופ-רטרו, המשלבת מוטיבים של מוזיקת ג'אז, שאנסונים צרפתיים קלאסיים, ומלודיות סובייטיות משנות השמונים. לשיר צליל קברטי ואלמנטים של ניו-דיסקו.
סיכויי זכייה? השיר ממוקם במקום ה-24 והאחרון בסיכויי הזכייה.

15.  אזרבייג'ן
מי? Nadir Rustamli. נולד ב-1999, ב-Salyan, אזרבייג'ן. סיים תואר באוניברסיטה לתיירות וניהול.  ב-2019 ייצג את אזרבייג'ן ב-Youthvision וסיים במקום השני. זכה השנה ב-Ses, הגרסה המקומית ל-The Voice, בנבחרת של זוכה אירוויזיון 2011, Eldar Gasimov.
מהו השיר? "Fade to Black", בלדת פופ מודרנית מופקת לעייפה, הבנויה לבימת התחרות, מבחינת הצליל הדרמטי מידי והלחן השבלוני.
סיכויי זכייה? השיר ממוקם במקום ה-22 בסיכויי הזכייה.

16.  בלגיה
מי? Jérémie Makiese. נולד ב-2000 באנטוורפן, בלגיה. זוכה The Voice Belgique. עקב הצלחתו ב-The Voice, לקח הפסקה מלימודי התואר שלו בגאולוגיה. שחקן כדורגל. חתם בספטמבר האחרון על חוזה לשנה בקבוצת הכדורגל Excelsior Virton.
מהו השיר? "Miss You", בלדת פופ-RnB בעלת צליל אורבני, השפעות שירי ג'יימס בונד ואלמנטים של גוספל.
סיכויי זכייה? השיר ממוקם במקום ה-18 בסיכויי הזכייה.

17.  יוון
מי? Amanda Georgiadi Tenfjord.  נולדה ב-1997 באולסון, נורבגיה. היא גדלה חמש שנים ביוון לפני שחזרה עם משפחתה לנורבגיה. החלה ללמוד נגינת פסנתר בגיל 5. ב-2015 החלה ללמוד רפואה באוניברסיטה הנורווגית למדעים וטכנולוגיה, אך פרשה מהלימודים ב-2019.
מהו השיר? "Die Together", בלדת סינת'פופ ואינדי-פופ, המתחילה שקט וממשיכה דרמטית.
סיכויי זכייה? השיר ממוקם במקום ה-7 בסיכויי הזכייה.

18.  איסלנד
מי? Systur. שלישיית אחיות, שנולדו וגדלו ברייקיאוויק, איסלנד, ומגיעות ממשפחה מוזיקלית.
מהו השיר? "Með hækkandi sól", בלדת בלוגראס ופופ-קאנטרי באיסלנדית מלאה. בנות הלהקה מפגינות הרמוניות ווקאליות נוגות ומרגיעות, שנשמעות מצוין בלייב. 
סיכויי זכייה? השיר ממוקם במקום ה-22 בסיכויי הזכייה.

19.  מולדובה
מי? Zdob și Zdub and Advahov Brothers. ההרכב Zdob și Zdub הם מהעיר Strășeni, מולדובה. הוקמו ב-1994. ההרכב מנגן בסגנונות הארדקור, רוק, ראפקור, אתנו-רוק ופאנק. ייצגו את מולדובה באירוויזיון 2005 ו-2011. צמד האחים Advahov Brothers מנהלים תזמורת הקרויה על שמם. 
מהו השיר? "Trenulețul" הוא פולקלור רומני-מולדובי קצבי, שמח ומשובב נפש. 
סיכויי זכייה? השיר ממוקם במקום ה-11 בסיכויי הזכייה.

20.  שבדיה
מי? Cornelia Jakobs. נולדה ב-1992 ב-Nacka församling, מחוז שטוקהולם, שבדיה. ביתו של סולן להקת The Poodles. ב-2008 נבחנה באודישנים ל-Idol השבדי, וזכתה לתשומת לב מהקהל לאחר שהשופטים גיחכו עליה. הייתה חברה בלהקת הבנות Love Generation, והתמודדה עמן במלודיפסטבלנים (הקדם השבדי) של 2011 ו-2012. 
מהו השיר? "Hold Me Closer", בלדת פופ רגשנית, מאתגרת ווקאלית, בעלת הוק חזק. שיר מודרני, מסוגנן ועכשווי.
סיכויי זכייה? השיר ממוקם במקום ה-3 בסיכויי הזכייה.

21.  אוסטרליה
מי? Sheldon Riley. נולד ב-1999 בסידני, אוסטרליה. התמודד ב-X Factor אוסטרליה. התמודד ב-The Voice אוסטרליה, והגיע למקום השלישי. התמודד ב-The Voice Allstars וב-America's Got Talent.
מהו השיר? "Not the Same",  בלדת פופ מבוססת פסנתר עם נופח פומפוזי. 
סיכויי זכייה? השיר ממוקם במקום ה-12 בסיכויי הזכייה.

22. בריטניה
מי? Sam Ryder נולד ב-1989 ב-Maldon, אנגליה, בריטניה. הוא החל לעבוד בתעשיית המוזיקה כזמר וגיטריסט ב-2009 כנגן סשנים להרכבים. הוא הפך לכוכב טיקטוק, כאשר במהלך סגר הקורונה הראשון בבריטניה במרץ 2020, החל להעלות לאפליקציה גרסאות כיסוי משלו לשירים שונים. עד סוף 2020 הוא הפך לאמן עם מס' העוקבים הרב ביותר בטיקטוק, מה שהוביל לחתימה שלו על חוזה הקלטות עם Parlophone וסוכנות הניהול TaP Music.
מהו השיר? "Space Man", בלדת פופ אינטימית, שלי אישית הזכירה את "drivers license" של Olivia Rodrigo.
סיכויי זכייה? השיר ממוקם במקום ה-2 בסיכויי הזכייה. כרגע הוא היחיד שיכול לאתגר את ההרכב האוקראיני.

23.  פולין
מי? Ochman. נולד ב-1999 במלרוז, מסצ'וסטס, ארה"ב, להורים פולנים. לאחר התיכון עבר לפולין ולמד באקדמיה למוזיקה ע"ש Karol Szymanowski בקטוביץ'. התמודד ב-The Voice פולין, וזכה. חתם על חוזה הקלטות עם יוניברסל פולין. ב-2021 הוציא את אלבום הבכורה שלו.
מהו השיר? "River", בלדת רוק-רך-נשמה וטריפ הופ. 
סיכויי זכייה? השיר ממוקם במקום ה-8 בסיכויי הזכייה.

24.  סרביה
מי? Konstrakta. נולדה ב-1978 בבלגרד, סרביה, אז יוגוסלביה. התפרסמה כסולנית להקת Zemlja Gruva!, עמה שחררה שלושה אלבומים. התמודדה עם ההרכב בקדמים של 2008 ו-2009. סיימה תואר באדריכלות מאוניברסיטת בלגרד. 
מהו השיר? "In corpore sano", ארטפופ ואוונגרד פופ. הפזמון רפטטיבי והמנוני, על רקע הפקת אלקטרו קודרת ודרמטית.
סיכויי זכייה? השיר ממוקם במקום ה-8 בסיכויי הזכייה. סרביה התחזקה יפה ביחסים בימים האחרונים, ומדורגת הכי גבוה שהייתה מתחילת העונה.

25. אסטוניה
מי? Stefan. נולד ב-1997 בויליאנדי, אסטוניה. התמודד בקדם האסטוני ארבע פעמים.
מהו השיר? "Hope", מידטמפו קאנטרי-פופ בעל צליל המנוני מאד.
סיכויי זכייה? השיר ממוקם במקום ה-15 בסיכויי הזכייה.

ערב מוצלח אירופה 🙂

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.