2023: עדכון – 207 ימים לאירוויזיון

אירועי סוף השבוע (14-15/10/22)
אין אירועים בסוף השבוע.

אירועי השבוע הקרוב (16-22/10/22)
אין אירועים בסוף השבוע הקרוב.

eurovision_heart כללי
* העיר ליברפול תארח את אירוויזיון 2023. חצאי הגמר ייערכו ב-9/05/23 וב-11/05/23. הגמר ייערך ב-13/05/23.

*מזכר שיתוף פעולה בין רשויות השידור של אוקראינה ובריטניה נחתם ביום רביעי. הוסכם על האופן שבו אוקראינה תוצג בליברפול 2023. תהיה מעורבות של אמנים ויוצרים אוקראינים. כחלק מהוועד המפקח על התחרות מטעם ה-BBC, יהיה גם נציג של רשות השידור האוקראינית. גורמים מטעם האוקראינים יהיו מעורבים בשילוב אלמנטים אוקראינים בתחרות. בין היתר הוסכם גם על העיצוב ועל המוזיקה שתלווה את אירוויזיון 2023, השימוש בתרבות האוקראינית בתכנית, הצגת אוקראינה כמנצחת אירוויזיון 2022 ובחירת המנחים.

* אתמול פורסם כי מונטנגרו ובולגריה פורשות מן התחרות. שתיהן עקב קשיים כלכליים. בנוסף, בבולגריה פלונטר פוליטי לא מאפשר קידום של תכניות ותקציבים ברשות השידור המקומית. מקור. היום פורסם כי מקדוניה אף היא פורשת, מסיבות כלכליות. מקור.
* עם פרסום ליברפול כעיר המארחת, מחירי המלונות וה-AirB&B עלו משמעותית. מקור.
* ראשת עיריית ליברפול, מועצת העיר והנהלת האולם המארח, העלו ציוצים עם ההאשטג #allyouneedislove, על שם הלהיט של הביטלס, יוצאי ליברפול. האם מדובר בהצעה לסיסמת התחרות של 2023?

* האירוח הבריטי של אירוויזיון 2023 הוכרז ביוני ואושר סופית ב-25/07.
* אוקראינה תהיה מעפילה אוטומטית לגמר, בתור זוכת אירוויזיון 2022:

* Graham Norton ציין כי הוא לא מעוניין להנחות את אירוויזיון 2023. מקור. לאחר מכן ציין, שלא שולל את האפשרות שינחה את התחרות. מקור.
* ראש ממשלת בריטניה לשעבר, Boris Johnson, ציין ביולי, לאחר שהתפטר, כי שוחח עם נשיא אוקראינה, Volodymyr Zelenskyy, והסכים עמו כי התחרות חייבת לחגוג את המדינה והאנשים של אוקראינה:

*מוקדם יותר ציין כי מגיע לאוקראינה לארח את התחרות:

* בתחילה נטען על ידי OGAE Ukraine כי נאסר על Philipp Kirkorov לקבל ויזה מבריטניה:

* אך לאחר מכן, נטען על ידי EurovisionFun כי בתור אזרח בולגריה, Kirkorov לא זקוק לויזה על מנת להיכנס למדינה:

* לא כולם היו מרוצים מההחלטה לקיים את התחרות בבריטניה. שר התרבות האוקראיני דרש להמשיך במשא ומתן של איגוד השידור האירופי עם רשות השידור האוקראינית:

* משרד התרבות הפולני הביע את אכזבתו מכך שאוקראינה לא תפיק ותארח את אירוויזיון 2023:

* גם סולן הלהקה זוכת אירוויזיון 2022 הביע את אכזבתו:

* על פי Sietse Bakker, שהיה ממפיקי האירוויזיון בהולנד, האוקראינים ידוע כי כבר סגור שהאירוויזיון לא יתארח אצלם, אבל המשיכו להעלות טענות כחלק ממסע לקידומה של המדינה בדעת הקהל האירופאית.
* על פי The Guardian הבריטי, בלגיה רצתה להציע את בריסל כעיר המארחת של אירוויזיון 2023. מקור.
* במירוץ על האירוח השתתפו הערים מנצ'סטר, ליברפול, לידס, ברייטון, בירמינגהם, אברדין, ניוקאסל, בריסטול, ואדינבורו . מקור. מקור. מקור. מקור. מקור. מקור. מקור. מקור. מקור.
* לעומתן, קרדיף משכה את הצעתה לארח את התחרות. מקור, בעוד דרי ויתרה מראש. מקור.
* ביולי שודרג אתר האירוויזיון, ומעתה הוא יוכל לכלול תכנים מסוג חדש. טרם נמסר מהם אותם תכנים.

* נציג איסלנד 2020-21 קרא למארגני האירוויזיון להפסיק את האישור בשימוש קולות רקע מוקלטים.

*פורסמו חוקי אירוויזיון 2023 והם ממשיכים להתיר את השימוש בקולות רקע מוקלטים זו השנה השלישית ברציפות. חובבים לא יוכלו לקבל אקרדיטציות עיתונאים. מקור.
* קוסובו צפויה להגיש בקשה חדשה להתקבל לאיגוד השידור האירופי עד סוף השנה. מקור.
* ביולי פורסם, כי בנוסף לאירוויזיון קנדה, יתקיים גם אירוויזיון אמריקה הלטינית. מקור.
* מעצב התפאורה , Florian Weider, שעיצב רבות מבמות האירוויזיון בשנים האחרונות, כולל זו באירוויזיון בתל אביב, ציין כי יגיש הצעה לעיצוב בימת האירוויזיון המתקרב אם יתבקש לכך:

*קזחסטן שוב הביעה תקווה כי איגוד השידור האירופי יזמין אותה להשתתף בתחרות. מקור.
* בעיריית ליברפול מבקשים מהחובבים לא להסכים למחירים השערורייתיים אותם מבקשים חלק מהמלונות והמארחים. בין היתר עובדים שם על חניוני לילה וספינות שייט, שיארחו את המבקרים במחירים סבירים. מקור.
* הארגון של התאחדות המלונות בעיר מחה על השיימינג, וטען כי עליית המחירים נובעת מכך שעדיין לא נסגר אילו מלונות יארחו את מארגני התחרות והמשלחות. הם לא התחייבו, עם זאת, לירידה במחירים לאחר מכן.

* נערכו שני מחנה כתיבת שירים בארדנים בחודש יוני. החברה שמארגנת את המחנה כבר שלחה 11 שירים לאירוויזיוני עבר בשבע השנים האחרונות.

אוסטריה
נציג 2022, Lumix, רוצה לחזור לבדו לתחרות:

אוקראינה
ב-17/08 נפתח מועד הגשת השירים. נכון ל-8/09 התקבלו לקדם 42 שירים. מקור. הקדם יכלול 10 שירים ויתקיים בדצמבר. הקהל יוכל להצביע באמצעות אפליקציה. מקור. התאריך הלא סופי לקדם הוא ה-17/12. Dmytro Shurov (Pianoboy) נבחר למפיק המוזיקלי הרשמי של התחרות.
ההרכב ANTSYA ציין כי יגישו שיר. שמועות כי האמנים הבאים יגישו שיר גם כן: Skylerr & 100litsa, Chico & Qatoshi, TVORCHI, Serhiy Lazanovsky, SHUMEI, Sowa, Tember Blanche, Vasia Demchuk, Mia Ramari, Khrystyna Soloviy, Jerry Heil, Probass & Hardi, Spiv Brativ, Nastia Balog, Gunna Chorna, Tonka, Mbreeze, Uliana Royce, KRUTЬ. המפיק של Olya Polyakova אמר כי היא רצתה להגיש שיר לתחרות, אך לא סיימה את השיר בזמן. השיר היה בשיתוף המוזיקאי השבדי Anders Hansson.

אזרבייג'ן
INFE אזרבייג'ן ביקרה את המשלחת של המדינה לאירוויזיון והאשימה אותה בתוצאות הנמוכות של המדינה בשנים האחרונות, עקב השחיתות הפושה בה. היא פתחה בעצומה וביקשה בפיטורין של כל חברי המשלחת על ידי רשות השידור האזרבייג'נית. עוד ביקשה לשנות את הגישה לתחרות, לאפשר לאמנים להיות מעורבים בבחירת השירים ולאפשר השתתפות של כותבים מקומיים.
לאחר מכן גם OGAE אזרבייג'ן יישרו קו עם הדברים:

נציג המדינה ל-2022 הביע את רצונו לקחת חלק בתחרות שוב. מקור.
היו שמועות על פרישת אזרבייג'ן מהתחרות של 2023, וזאת עקב התוצאה המאכזבת באירוויזיון 2022 והמלחמה עם ארמניה:

בהמשך פורסם כי הטלוויזיה האזרבייג'נית פרסמה את לוח התכניות שלה לעונת 2022-2023, והאירוויזיון לא נכלל בו. הדבר הגביר את החשדות בדבר פרישתה של המדינה מהתחרות:

סגן יו"ר רשות השידור האזרבייג'נית הזים את השמועות:

ולבסוף המדינה אישרה את ההשתתפות. מקור.

איטליה
פסטיבל סנרמו צפוי להיערך בין ה-7-11/02/23. תחרות הצעירים, ה-Sanremo Giovani, תערך שוב בדצמבר, כאשר הגמר שלו ב-12/12. מועד שליחת השירים לתחרות הצעירים היה בין התאריכים 12/05-12/10. יכולים להשתתף אמנים בני 16-29, שלא השתתפו ב-Area Sanremo 2022 ושפרסמו לפחות שני שירים עד כה.
המנהל האמנותי של התחרות, Amadeus, הכריז כי עקב גרסאות הכיסוי של פסטיבל סנרמו יהיה כמו זה של 2022, ויכלול שירים משנות ה-60, 70, 80 וה-90. המשתתפים יוכלו להזמין את האמן המקורי לבצע את השיר עמם.

פורסמו חוקי פסטיבל סנרמו. 25 אמנים יתמודדו בפסטיבל. 22 ייבחרו על ידי אמדאוס, 3 יעפילו מה-Sanremo Giovani. המתמודדים הראשונים צפויים להיחשף ב-3/12:

Chiara Ferragni תנחה את הפסטיבל לצד Amadeus בערב הראשון והאחרון של הפסטיבל. נציג 1970, Gianni Morandi, יהיה גם הוא מנחה באחד הערבים. מקור.
האם בריטניה ספירס תופיע בפסטיבל סנרמו? לפי השמועות, זה מה ש-Amadeus רוצה:

Amadeus היה במו"מ גם עם שחקנית בריטית מפורסמת עבור השתתפות בפסטיבל, כנראה כמנחה:

באוגוסט החל Amadeus להאזין לשירים פוטנציאלים לפסטיבל. נמסר כי הוא מעוניין בהשתתפות של Annalisa, Tananai, Albano ו-Rocco Hunt. הראפר Fedez יהיה מעורב (ככותב?), אך לא כמשתתף.

Tiziano Ferro, שהשתתף עד כה בפסטיבל סנרמו כאורח בלבד, עשוי להתמודד ב-2023 כמתמודד מן המניין.

באוגוסט פורסמה השמועה הראשונה לגבי זהות האמנים המשתתפים:

שמועות נוספות על מתמודדי פסטיבל סנרמו 2023:

מועד שליחת השירים לתחרות הצעירים הוארך ביומיים, עד היום.

איסלנד
מועד שליחת השירים היה בין 29/08-04/10. השירים הנבחרים יפורסמו בינואר. חצאי גמר הקדם יערכו ב-18/02/23 וב-25/02/23. גמר הקדם ייערך ב-4/05/23.

התקבלו 132 שירים לקדם. מקור.

אירלנד
הקדם האירי יתקיים כמו ב-2022 במסגרת התכנית "The Late Late Show". מועד שליחת השירים נפתח ב-30/09 וייסגר ב-28/10:

השירים המוגשים לתחרות צריכים להיות מכותבים עם הצלחה מוכחת בשוק המוזיקה. את השירים נדרשו המוזיקאים להגיש בגרסה שלמה, באיכות הקלטה מקצועית ובגרסתם הסופית עם המבצע הסופי. כל מוזיקאי מורשה להגיש שיר אחד. מהמבצעים נדרש כישרון (?), מוטיבציה ואמביציה להתחרות ברמה הגבוהה ביותר. עליהם להיות בעלי אפיל טבעי לקהל הצעיר של האירוויזיון. ייתכן שחלקם יוזמנו לאודישן.
השירים יעברו הערכה על ידי פאנל של אנשי מקצוע מתחום המוזיקה והבידור וחובבי אירוויזיון.
שמועות ראשונות מדברות על Orla Gartland, הרכב הראפ KNEECAP וההרכב Wild Youth. הזמרת Una Healy, יוצאת להקת The Saturdays רומזת לקאמבק בחסות האירוויזיון:

להקת הפולק מטאל, Cruachan, הגישו שיר לתחרות.

ראש המשלחת האירית לאירוויזיון, Michael Kealy, עשה לייק בפייסבוק לפוסט של ההרכב בנידון. האם זה אומר שהם בפנים?
מנחה ברשות השידור האירית, Emer O’Neill, הגישה גם שיר לתחרות. מקור.

אלבניה
מי שהיה הפייבוריט לזכייה בקדם האלבני אשתקד, Alban Ramosaj, לא מעוניין להתמודד שוב.

נפתח ונסגר מועד שליחת השירים לפסטיבל האלבני:

התקבלו 148 שירים ל-FIK:

לפי השמועות, Arbana Osmani תהיה מנחת ה-Festivali i Këngës 2022. בעלה, Eduart Grishaj, יהיה מנהל הבמה. Flori Mumajesi יהיה המנהל האמנותי.

לראשונה מאז FIK 2016, אלבניה תשתמש בטלווטינג בקדם. לא ברור מה יהיה אחוז הטלווטינג מתוך הניקוד כולו:

שמועות על כך ש-Noizy, Xhensila Myrtezaj ו-Rina Balaj ישתתפו בתחרות. שמועות דיברו על שובה של Elvana Gjata, הפייבוריטית מ-FIK 2019, בשיתוף פעולה עם Dhurata Dora:

לאחר מכן, Gjata הכחישה ששלחה שיר לתחרות:

הזמר Mirud ציין כי לא יתחרה השנה בפסטיבל. לדבריו ישתתף בפסטיבל אחר וייצג מדינה אחרת:

אנדורה
המדינה לא תחזור לאירוויזיון ב-2023. מקור.

אסטוניה
Suured Tüdrukud ציינו בראיון כי ייקחו חלק בקדם המתקרב. Sahlene, נציגת 2002, עובדת עם נציג 2015 Stig Rästa ו-Vallo Kikas על שיר חדש. היא ציינה זו באינסטגרם שלה וצירפה את ההאשטג #eestilaul.

מועד שליחת השירים נפתח ב-13/09 וייסגר ב-20/10.
לא יהיו רבעי גמר עם וידאו קליפים, אלא חזרה לפורמט של חצאי גמר. בתחילת נובמבר יוכרזו המשתתפים. השירים עצמם יפורסמו ב-3/12.
חצי הגמר הראשון ייערך ב-12/01/23, השני ב-14/01/23 והגמר ייערך חודש לאחר מכן ב-11/02/23. בכל חצי גמר יתמודדו 10 שירים, ובגמר 12.

ארמניה
Olga Buzova הביעה את רצונה לייצג את ארמניה עם שיר של Kirkorov/Dream Team. מקור.
שמועות על מו"מ שהתרחש עם Ani Christy עבור הזכות לייצג את המדינה.
נציגת המדינה ב-2022, Rosa Lin, הביעה את רצונה לייצג שוב את המדינה ב-2023. מקור.

בוסניה והרצגובינה
המדינה לא שידרה את אירוויזיון 2022, כך שהעניין לחזור לתחרות מצידם הוא נמוך. מקור.

בלגיה
בתכנית "Zomerhit" אישר Peter Van De Veire כי הקדם חוזר. נמסר כי יהיו מספר תכניות, ככל הנראה עם חצאי גמר, והשמועות מדברות על כך שהתחרות כולה תתפרס על 5-7 שבועות. Pat Krimson מההרכב 2 Fabiola אישרה כי תכתוב שיר עבור התחרות.
נמסר כי רשות השידור של פלנדריה מעוניינת באמנים הבאים: The Starlings, Camille, Natalia, Regi, Laura Tesoro ו-Niels Destadsbader. מקור. נמסר כי כל הזמרים יוזמנו מראש ולא תהיה אופציה לשלוח מועמדויות.
מנהלם של Pommelien Thijs ו-Camille אישר כי לא ישתתפו בקדם עקב אילוצי לו"ז. Camille אמרה שתשמח להשתתף באירוויזיון בעתיד. מקור. המנהל של Natalia ו-Laura Tesoro אמר שהם ימתינו לפרטים על פורמט התחרות, כי הם לא מעוניינים להשתתף בתחרות שהיא "בית מטבחיים" לדבריו. Tom Dice ציין ש-Kato והוא לא שוללים השתתפות. מהצוות של Pauline צוין כי הם ידונו על ההשתתפות.
הקדם הבלגי יכלול 7 אמנים, שכל אחד ישיר 2 שירים. בגמר ישתתפו כל האמנים עם אחד משני השירים. לא ברור כמה שלבים יהיו עד הגמר, שיתקיים באמצע פברואר. מקור. לפי הלינק האחרון, המועמדות של Natalia, Laura Tesoro ו-Clouseau לא על הפרק. Niels Destadsbader לא ישתתף, לא כזמר ולא כמנחה.

בריטניה
Robbie Williams רוצה להשתתף באירוויזיון 2023 כמופע הביניים. מקור.
כבר ביוני החלו לעמול על גיבוש תכנית לאירוויזיון 2023:

TaP Music שוב ישתפו פעולה עם ה-BBC עבור בחירת השיר והמבצע. מקור.

גאורגיה
המדינה החליטה כי זוכה The Voice הקרוב ייסע לייצג את המדינה בתחרות. השיר כנראה ייבחר פנימית. מקור.
לפני כן, השמועות דיברו על Natalia Nakopia כבחירה פנימית.

גרמניה
הקדם הגרמני יתקיים בפברואר, ויכלול 8-12 שירים. 50% מהקולות יהיו של הצופים. מקור.

דנמרק
ראש מחלקת התרבות ברשות השידור הדנית, Erik Struve Hansen, ציין כי אין לדנמרק כוונה לפרוש מהאירוויזיון וכי גם עבור 2023 יתקיים קדם. רשות השידור מתוסכלת מכך שהמדינה לא העפילה לגמר שנתיים ברציפות. הם שואפים לליינאפ מרשים עבור הקדם הקרוב, שידבר יותר לאירופאים, אבל עדיין ייצג את סצינת המוזיקה הדנית.
משנת 2017 רשות השידור הפסיקה לפרסם את כמות השירים שהתקבלו לקדם. עקב הקשחת התנאים דאז, סביר להניח שפחות שירים מתקבלים.
מועד שליחת השירים נפתח וצפוי להיסגר ב-28/10.
לפני מספר חודשים נערך מחנה כתיבת שירים של DJBFA ו-The Arrangement Music. בין המשתתפים היו הכותבים הדנים Ben Legit, Benjamin Rosenbohm, Clara Sofie, Emil Lei, Kathrine Klith Jørgensen aka Neya, Lise Cabble, Maja Barløse Jacobsen aka Maia Maia (Fjer), Marcus Winther-John, Rasmus Olsen aka Majalle, Søren Emil (Soels) ו-Thomas Buttenschøn, והכותבים השבדים Jonas Thander, Joy Deb, Malin Christin, Maria Mathea, Niclas Lundin ו-Paul Rey. מנהל מחנה כתיבת השירים, Anders Hansen, ציין שהוא מחפש זמרים כמו Mercury או Mika עבור שיר בשם "Ricochet".
אין שינויים גדולים בחוקי הקדם, ו-8 שירים צפויים להשתף בו. ההבדל היחיד שעל המשתתפים להיות בני 16 ביום גמר האירוויזיון, ולא ביום בקדם, כפי שהיה עד כה. מקור.
רשות השידור הדנית פיטרה 47 עיתונאים עקב קיצוצים. צפויים מן הסתם גם קיוצים בתכניות השונות, אך הקדם והאירוויזיון לא צפויים להיפגע מכך. מקור.
הקדם צפוי להתקיים ב-11/02/23 ב-Arena Næstved, ב-Næstved. העיר מעולם לא אירחה את הקדם, והיא תהיה העיר הדרומית ביותר לעשות כן. להוציא את אולפני רשות השידור שאירחו את הקדם הדני ב-2021, מדובר כנראה באולם הקטן ביותר שיארח את הקדם ב-20 האחרונות. מכירת הכרטיסים לקדם תחל בנובמבר. מקור.

הולנד
רשות השידור ההולנדית פצחה בחיפוש אחר האמן והשיר שייצגו אותה באירוויזיון הקרוב. הם קראו לאמנים ליצור קשר עמם ועם הוועדה. הוועדה מחפשת שוב אמן עם צליל עכשווי ואותנטי, ושיר שיכול להצליח מעבר לאירוויזיון עצמו, ושמספר סיפור אישי.
חלון שליחת השירים נסגר ב-31/08. ראש המשלחת, Lars Lourenco יהיה מפקח הוועדה. מקור.
הזמר Flemming הביע את רצונו ללכת לאירוויזיון. Suzan & Freek ציינו שאינם מעוניינים בכך. ההרכב Racoon אמרו שהם מוכנים לשקול את האפשרות, אם ייתנו להם שליטה אומנותית מוחלטת. סולן Goldband, שציין שראה את התחרות לראשונה רק בגלל S10, אמר שהם מוכנים לנסוע אם יבחרו בהם.
חברי הוועדה כוללים את יו"ר רשות השידור Eric van Staade, היועץ האמנותי לאירוויזיון 2021, Cornald Maas, מנחה אירוויזיון 2021, Jan Smit, איש הרדיו Sander Lantinga, המנחה Hila Noorzai והקומיקאית Carolien Borgers.
החלטה צפויה להתקבל בנובמבר.

יוון
נפתח ונסגר מועד שליחת השירים ביוון. מקור. התקבלו 106 שירים. לפי EurovisionFun, הזמר Vasilis Kurtis שלח בלדה "פסטיבלית", והוא ייקבל עזרה מה-Dream Team אם ייבחר. Aretha כתבה בעצמה שיר אלקטרו-פופ, וחזרה למדינה במיוחד עבור העבודה על השיר שיועד לאירוויזיון. Leon of Athens עם שיר קצבי בניחוח אייטיז. את השיר כתב עם David Sneddon, ושניהם ביחד כתבו את יוון 2019. Melissa Mantzoukis, פיינליסטית האיידול הגרמני שלחה שיר פופ-דאנס, שנכתב על ידי צוות יווני והולנדי. גם היא תקבל את עזרת ה-Dream Team אם תיבחר. Evangelia שלחה שלושה שירים שנשלחו על ידי חברת התקליטים PANIK, והיא זוכה לגיבוי ותמיכה מנציגת יוון 2022. Jimmy Zion שלח שיר דאנס. Antigoni, יוצאת הריאליטי Love Island ותושבת בריטניה, שלחה גם היא שלושה שירים באמצעות PANIK. הזמרת Antonia Kaouris שלחה שיר שכתבה בעצמה בעל צלילי טכנו. נשלחה מטעם חברת התקליטים MINOS EMI. גם היא תקבל את עזרת ה-Dream Team אם תיבחר. Cynthia Verazie, יוצאת הכוכב הבא היווני, תושבת קפריסין ממוצא פולני, שמתגוררת בנורבגיה, שלחה בלדה מאת Mike Connaris, שכתב את השירים של קפריסין ב-2004 וב-2015. Panagiotis Tsakalakos, זוכה האיידול המקומי, נשלח על ידי Digital Ray Records. הזמרת Claudia, יוצאת The Voice המקומי, נשלחה על ידי PANIK עם בלדה שכתבו צוות ARCADE, מי שכתבו את השיר היווני ב-2021. בנוסף שלחו שירים גם Konstantina Iosifidou, Angeliki Vrana, Nikos Antoniadis ו-Harris Rivera. מקור.
קודם לכן נמסר כי הזמרת Malu מעוניינת ללכת לאירוויזיון, וכך גם הזמרות Marilena Animado ו-Katerina Stikoudi. מקור. Good Job Nicky התחרט ועכשיו רוצה שוב לנסוע לאירוויזיון. מקור. Josephine אמרה שתיסע לאירוויזיון אם תקבל הצעה מרשות השידור. נציגת 2008, Kalomira, ציינה כי הקליטה שלושה שירים עבור התחרות, אך חזרה לאירוויזיון אינה על הפרק. מקור.

ישראל
לראשונה מאז 2014, ישראל בחרה בנציג בבחירה פנימית. נועה קירל תייצג את ישראל. השיר צפוי להיכתב אחרי סשנים דוגמת מחנות כתיבת שירים. כותבים שמעריכים שיקחו חלק בהליך: דורון מדלי, רון ביטון, איתן פלד, ג'ורדי, ניצן קייקוב ואיתי שמעוני.

דורון מדלי צפוי להיות המנהל האמנותי של ישראל השנה. מקור.

לטביה
מועד שליחת השירים נפתח ב-22/09, וייסגר ב-1/12. בינואר יפורסמו שמות השירים ופורמט הקדם. הקדם ייערך בפברואר.

Evija Vebere צפויה לשלוח שיר לקדם.

ליטא
מועד שליחת השירים נפתח ב-11/10 וייסגר ב-12/12. הליך הבחירה יהיה מעט קצר יותר, ויכלול רק שני טרומי גמר, שני חצאי גמר וגמר. אם ייבחרו פחות שירים, אזי התחרות תתקצר עוד יותר. המופע הראשון ייערך בתחילת ינואר. מקור.

מונטנגרו
טרם פרשה המדינה מהתחרות, Bojan Jovović, נציג סרביה ומונטנגרו כחלק מהרכב ב-2005 ומונטנגרו כחלק מהרכב אחר ב-2016, פרסם את הסטורי הבא, שבו ביקש את חוות הדעת של עוקביו האם עליו לשוב לתחרות מטעם מונטנגרו

מלטה
Gaia Cauchi שהתה במחנה כתיבת שירים בשבדיה. לקחו חלק אמנים, כותבים ומפיקים, שכתבו בעבר לקדם הנורבגי והאסטוני. ניתן לראות את רשימת המשתתפים במחנה כאן:

פורסמו חוקי הקדם המלטי. בקדם יהיו רבעי גמר, עם 10 שירים בכל אחד. אחרי שאלו יסתיימו יוכרזו 24 המעפילים לחצי הגמר. מתוכם יעפילו 16 שירים לגמר.

מקדוניה
טרם ההודעה על הפרישה, הטלוויזיה של מקדוניה פרסמה את תקציבה ל-2023. נעדר שם התקציב להשתתפות המדינה באירוויזיון 2023. גם בלוח השידורים לא מצוינת השתתפות מקדוניה, כפי שהיה נהוג בעבר. ההודעה על הפרישה אכן הגיעה היום.

נורבגיה
Elsie Bay, שסיימה במקום ה-3-4 בקדם של 2022 כתבה והקליטה שירים עם Cyan Kicks משתתפי הקדם הפיני ב-2022.

מועד שליחת השירים היה בתאריכים 21/06-18/09. מקור.
מחנה כתיבת שירים בברגן, שהסתיים ב-14/08, הניב 10 שירים מחמישה צוותים, שנכתבו ביומיים.
במחנות כתיבת השירים לקחו חלק האמנים Elsie Bay, Oda Gondrosen, Imerika, Emmy, Raylee, and Tone Damli, Alessandra Mele, Lillen Stenberg, Magnus Winjlum ועוד. מבין הכותבים ניתן למצוא את Christian Ingebrigtsen, Åge Nilsen, Eniar Kvaløy, Alan Roy Scott, Mortan Franck, Bjørn Edvardsen, Ben Adams, Audun Agnar Guldbrandsen, Jonas Jensen ו-Mørland. מקור.
Ulrikke Brandstorp, זוכת הקדם של 2020, ציינה כי הייתה מעוניינת להתמודד שוב בקדם. מקור.

סלובניה
המדינה שקלה פרישה מהתחרות. כך לפי Alenka Gotar, נציגת 2007 וחברת מועצת התכניות של רשות השידור. מקור.

סלובקיה
המדינה לא צפוייה לחזור לאירוויזיון ב-2023. מקור.

סן מרינו
גם השנה ייערך הקדם "Una voce per San Marino". מקור.
ב-20/08 נפתח החלון לשליחת השירים לקדם. מקור. חוקי הקדם של 2023 פורסמו. בניגוד ל-2022, בקדם הקרוב האמנים המבוססים שיוזמנו מראש יצטרכו לעבור את שלב טרום הגמר. שלב מחנה האימונים והאודישנים ייערכו בין 28/10/22-27/01/23. חמישה טרומי הגמר ייערכו בפברואר 2023. הגמר ייערך ב-25/02/23. מקור. לפני הגמר ייערכו 4 טרומי גמר ושלב "הזדמנות נוספת". אחד מטרומי הגמר יהיה פתוח להשתתפות אזרחי סן מרינו בלבד.
עמוד הטוויטר הרשמי של סן מרינו באירוויזיון פירט מהיכן מגיעים הזמרים שהגיעו מועמדויותיהם נכון ל-21/09:

במסיבת עיתונאים שמערכה ב-29/09 צוין בין היתר ששלב טרומי הגמר ייערך בשבוע השני של פברואר, וכי עד לשלב זה התקבלו 300 מועמדויות. הם שואפים לקבל לפחות 2000 (!).

ספרד
הממשלה הולנסיאנית תנסה לקדם את פסטיבל בנידורם בירידי תיירות שונים. הם שואפים לשתף פעולה עם חברות וסוכניות שונות במדינה. המטרה היא ליצור בניווילג', כמו היורווילג', מלא בשבוע של הופעות.

Sandra Groove רומזת, שאולי שלחה שיר לפסטיבל.

היו שמועות כי רשות השידור הספרדית הציעה ל-FORTA, הפדרציה של ערוצי הרדיו והטלוויזיה המוקמיים, אפשרות לקיים שלב מקדים לקדם, אשר ייתן להם למעשה מקום אחד או שניים בקדם עצמו. מקור. שמועות אלו הופרכו על ידי האתר ESC+Plus, ושמועות חדשות טענו כי יהיו יותר משני חצאי גמר. מקור. גם שמועות אלו הופרכו.
טקס קבלת הפנים צפוי להתקיים ב-29/01/23. חצאי הגמר ב-31/01/23 וב-2/02/23, והגמר ב-4/02/23. יהיו 16 שירים מתחרים, 8 בכל חצי הגמר. בניגוד ל-2022, הכרטיסים צפויים לצאת למכירה, ומחירם ינוע בין 20-60 אירו.
אחד מהשופטים הבינלאומיים בפסטיבל צפוי להיות Christer Björkman. יו"ר צוות השיפוט המקומי יהיה Nacho Cano, חבר להקת Mecano.
ניתן לקרוא את החוקים המלאים של הפסטיבל כאן (ספרדית).
שמועות לגבי השתתפותה של Maria Isabel, נציגת וזוכת האירוויזיון ג'וניור 2004. עד כה הביעו התעניינות בהשתתפות Abraham Mateo, Tatiana Delalvz, PUPI POISSON, Hugo Cobo, hydn, Viva Suecia, K!NGDOM, Ana Mena, Maria Arnal i Marcel Bagés, CELTIAN, Antón Davila, MEGARA ו-Delaporte.
הזמרת Mónica Naranjo צפויה להנחות את התחרות. לצידה תנחה גם אחת ממנחות הפסטיבל ב-2022, Ines Risotas.

Javiera Mena, שהתמודדה בפסטיבל בנידורם של 2022, הודיעה כי לא תגיש שיר לפסטיבל המתקרב:

876 שירים התקבלו לפסטיבל בנידורם, רק 10 פחות משנה שעברה. מקור. 394 שירים התקבלו מחברות תקליטים, לעומת 194 בשנה שעברה. 2 שירים יתקבלו לפסטיבל מתוך המסלול הפתוח, דהיינו שירים שלא הגיעו מחברות התקליטים.
ייתכן שמשתתפי הקדם ייחשפו כבר החודש:

סרביה
Luke Black שוקל לשלוח שיר לקדם.

החלון לשליחת השירים לקדם נפתח ב-1/09 ויימשך עד ה-15/11.

Kristina Kovač, כותבת השיר הסרבי לאירוויזיון 2011 מחפשת זמר/ת שישירו את השיר ששלחה לקדם.

פולין
פולין פתחה את מועד שליחת השירים ב-19/09. ניתן לשלוח שירים עד ה-15/01/23. משתתפי הקדם ייחשפו ב-25/01/23. הקדם ייערך ב-26/02/23. ההצבעה בקדם תהיה 50% שופטים ו-50% הצבעת SMS. שלושה שירים יעפילו לסופר-גמר, שגם בו יצביעו הקהל והשופטים. מקור.
כרגע ידוע כי בין האמנים שצפויים לשלוח שירים נמצאים Schwesta Ewa, Marie ו-Daria.

פורטוגל
בספטמבר נפתח מועד שליחת השירים. פורסמו חוקי הקדם, אשר זהים כמעט לאלו של 2022. הבדל אחד הוא ששישה שירים יעפילו מכל חצי גמר. חמישה שירים יעפילו מהצבעת הקהל והשופטים. השיר השישי בכל חצי גמר, שיעפיל לגמר, יהיה בבחירת הקהל בלבד.
ההרכב GNTK ציינו כי אולי ישלחו שיר לקדם.

פינלנד
Mikael Gabriel, מופע הביניים בקדם 2020, הביע התעניינות בהשתתפות בקדם.

בעמודי הסושיאל של הקדם טענו כי הקדם (במתכונת UMK) הקרוב יהיה גדול מאי פעם.
פורסמו חוקי הקדם. אין בהם הרבה שינויים. מועד שליחת השירים היה בין 1-5/09. כל זמר יכל לשלוח עד 3 שירים. כל שיר חייב סולן אחד פיני וכותב אחד פיני. וועדה של הטלוויזיה הפינית בחרה את שירי קדם, ואלו בגרסתם הסופית חייבים להישלח לטלוויזיה הפינית עד ה-3/11. הקדם עצמו ייערך בפברואר, והשיר ייבחר על ידי הצבעה של הקהל והשופטים.
כ-350 שירים נשלחו לקדם, ולפי השמועות 10 שירים ישתתפו בו, מה שכנראה מעיד על רמה גבוהה.
Vilma Jää אמרה בראיון שהיא רוצה לזכות באירוויזיון ושאנשים ביקשו ממנה לשלוח שיר לקדם, אך היא לא יודעת אם זה יקרה בקדם הקרוב. היא מעוניינת לעבוד עם Mikko Renfors על השיר. Vilma Alina צפויה אף היא להיות בין יוצרי השיר.
נטען כי Robin ו-Portion Boys ברשימה הסופית.

צ'כיה
להקת בנות הפולקית, Vesna, אמרו בראיון, שהן מכינות שיר לאירוויזיון.
עם זאת, יש קיצוצים ברשות השידור הצ'כית וחלק מעריכים כי המדינה תפרוש מן התחרות בשל כך.

צרפת
המדינה צפויה לערוך את הקדם המקומי באותו הפורמט בו נערכו הקדמים של 2021 ו-2022. מקור.

קפריסין
בתחילה הייתה תכנית לערוך תכנית כשרונות בשיתוף PANIK Records. מקור. לפי השמועות, זו הייתה אמורה להיות גרסה מקומית ל-"All Together Now". מקור. הוקם צוות שופטים בן 100 אנשים, הכולל כוכבים יוונים וקפריסאים, חובבים מקומיים ואירופאיים ומלחינים מוכרים. Nikos Koklonis היה צפוי להיות המנחה. 2 מתמודדים אמורים היו להעפיל מכל תכנית לחצאי הגמר. בגמר היו צפויים להיות 10 מתמודדים. התחרות הייתה צפויה להתחיל החודש. מקור. אך לבסוף התכניתה נדחתה ל-2024. ב-2023 תהיה בחירה פנימית, של אמן מקומי. מקור.
Charis Savva היא עכשיו אחד השמות שמדברים עליהם, במידה ושיתוף הפעולה עם PANIK Records ייצא לפועל.
כמה כותבים מפורסמים שלחו את שיריהם לטלוויזיה הקפריסאית:

קרואטיה
ב-20/09 נפתח מועד שליחת השירים, והוא ייסגר ב-20/11. בונים על 14-28 שירים, מה שאומר שאולי יהיו חצאי גמר. כמו תמיד, יהיו 4 שירים בגיבוי, אם אחד השירים ייפסל. השירים צפויים להיחשף עד ה-20/12, עוד לפני כן אנו צפויים לדעת את מבנה הקדם. הקדם עצמו ייערך בפברואר. מקור. מקור.

רומניה
עיתון דני דיווח, שרשות השידור של רומניה מתכוונת לתבוע את איגוד השידור האירופי ולפרוש מהאירוויזיון, וזאת על פי הצהרה של Dan Turturica, מנכ"ל רשות השידור, לאחר שזומן לשיחה בעקבות שערוריית ההצבעה באירוויזיון. יצאה עצומה מטעם הטלוויזיה הרומנית בנידון. מקור. מקור.
למרות איומם לפרוש, רומניה אישרה בסוף אוגוסט את השתתפותה באירוויזיון 2023. מקור.
האם Roxen, נציגת 2020-1, שוקלת לחזור?

רוסיה
הושעתה חברותם של כל הגופים הרוסיים החברים באיגוד השידור האירופי. מקור.

שבדיה
כבר במרץ פורסמו התאריכים לקיום המלודיפסטיבלן:
טרום גמר 1 – 4/02/23 בגטבורג.
טרום גמר 2 – 11/02/23 בלינקופינג.
טרום גמר 3 – 18/02/23 בלידקופינג.
טרום גמר 4 – 25/02/23 במאלמו.
חצי גמר – 4/03/23 באורנקולדסביק.
גמר – 11/03/23 בשטוקהולם.
שמועות על השתתפותה של Maria Sur, שבדית ממוצא אוקראיני. היא הייתה במחנה כתיבת השירים של Warner Music בניהולו של Anderz Wrethov.
ביולי Alvaro Estrella נצפה באולפן עם Joy Deb.
שמועות מדברות על חלק מהאמנים הבאים כמשתתפים: Angelino, Wiktoria, Isa Molin, Allysandra, Melanie Wehbe, Mariette, Molly Hammar, Kristin Amparo, Cecilia Kallin, Måns Zelmerlöw, SuperFemmes, Darin, Smash Into Pieces, Cazzi Opeia, Tess Merkel, E-type, Maria Sur, Le Crash, Theoz, Clara Klingenström, Emil Assergård, Jobe, Liamoo, Anna Ternheim, Anna Vee, 2FarOut (Efraim Leo, Jakob Karlberg, Max Johansen), Laurell, Ida Redig, Bishat, Adrian Maceus, Fredrik Lundman, Dinah Nah, Victor Crone, Fontana, Nassim Al Fakir ו-Elin Stormwind (Aninia).
התקבלו למלודיפסטיבלן 2,824 שירים, המספר הגבוה ביותר של שירים זה למעלה מעשור.

מנחי הקדם צפויים להיות Farah Abadi ו-Jesper Rönndahl. מקור. מקור.
14 שירים כבר נבחרו על ידי צוות שיפוט. הפקת התחרות צפויה לבחור את 14 השירים הנותרים:

מדברים על 3-4 זוכי מלודיפסטיבלן לא ותיקים כל כך, שמעוניינים לקחת חלק בתחרות הקרובה. החדש ביותר מביניהם הוא Måns Zelmerlöw, שציינתי לעיל. ללא קשר, מארגנת התחרות מכוונת ל-3 אמנים, ושומרת להם מקומות בקדם עד הרגע האחרון. שמועות עם שמות ספציפיים, על אמנים שאישרו השתתפותם, צפויות לצאת בקרוב.

שווייץ
בתאריכים 4-6/07 נערך מחנה כתיבת השירים בשווייץ. כ-30 כותבי שירים לקחו בו חלק. 22 דמואים נוצרו. בין האמנים ניתן למצוא את Skyler Wind, ZOË MË, ROXANE, DANA, Evelinn Trouble, Ikan Hyu, STEVANS, Emiah, Ana Kohler, Chiara Castelli, Teya, Crimer, Anna Smith, ili, ELLE, Linda Elsener ו– The Two Romans עם שיר של Pele Loriano. בין הכותבים ניתן למצוא את Justine Eltakchi, Ashley Hicklin ו-Julie Aagaard.

מועד שליחת השירים היה בין 25/08-8/09.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.