2023: ספרד – סקירת שירי Benidorm Fest

ספרד חושפת את שירי Benidorm Fest, אשר ישמש בפעם השנייה ברציפות כקדם האירוויזיון הספרדי. 18 שירים יחולקו לשני חצאי גמר. מכל חצי גמר יעפילו ארבעה שירים לגמר. התוצאות ייקבעו על פי צוות שיפוט מקצועי, סקר דמוסקופי והצבעת קהל. להלן סקירת השירים.

Agoney – Quiero arder – הוא זכור כמתמודד ב-Operación Triunfo 2018-19, אז היה אחד המתמודדים היחידים, שרצה להגיע לאירוויזיון. עכשיו מגיעה ההזדמנות שלו. הוא אחד מכותבי שירו. באופן מפתיע שני הכותבים האחרים Marta Martínez López ו-Andrés Huélamo López עבדו בעבר עם נציגי סלובניה 2019, zalagasper. הכי לא קשור שיש. השיר מתחיל בצלילי כינורות מתגברים ואז נכנס המקצב הדרמטי. זה שיר פופ-האוס-טכנו-מועדונים, שהזכיר לרבים את שירו של מיכאל בן דוד לאירוויזיון 2022. בשלב מסוים Agoney מתחיל לצעוק משל היה זמרת פלמנקו עצבנית. בבתים הוא עובר לשירה נוגה ושמאלצית, שבונה דרמטית לפזמון הצפוי, רווי הדרופים. זה הרבה פחות מעצבן מ-"I.M", מופק הרבה יותר טוב, אבל עדיין בעל תוקף קצר מידי להרגשתי. זה יכול להפתיע בהופעה. 3/5.

Alfred García – Desde que tú estas – מתמודד Operación Triunfo 2017-18 ונציג ספרד לאירוויזיון 2018, חוזר, והפעם לבדו. הוא בנה לעצמו מאז קריירה די מכובדת, גם אם לא הפך לכוכב הגדול שחשבו שיהיה. השיר הנוכחי הוא בלדת סינגר-סונגרייטר פופית, קליטה ומודרנית. זה נשמע טוב, מקורי, מסוג השירים שתמיד עולים לך בשאפל רנדמולי של סופטיפיי. הוא עולה לפלצטים בגשר מידי פעם, וזה שובר קצת את השגרה. האם זה עמוס מבחינת הפקה מוזיקלית? אולי, אבל מספיק עם האנדרפרודקשן שאנחנו מקבלים מכל מיני סינגר-סונגרייטרים לאחרונה. את השיר הוא כתב עם Raúl Gómez, שהיה מכותבי השיר שלו ושל Amaia לאירוויזיון 2018, "Tu canción". עבורי זה 3/5.

Alice Wonder – Yo quisiera – מסתמנת כחביבת חובבים. כתבה את שירה לבדה ובעצמה. זמרת פופ, אינדי ואלטרנטיב. את השיר הוא מתחילה באקפלה, ואחרי כמה שניות נכנסים צלילי הפסנתר העדינים. היא ווקליסטית מאד חזקה, מאד רגשנית. באמצע השיר נכנסים קצת צלילי אלקטרו, ושירתה נעשית קצובה יותר. זה שיר מקורי מאד, מענייןף הוא מושך אותך פנימה. הפזמון הוא כבר התפרקות והתרפקות רגשית. אין לי שמץ של מושג איך זה הולך לעבוד בלייב, אבל אני מאד מסוקרן. פשוט מצוין. 4/5.

Aritz Arén – Flamenco – עוד פייבוריט של חובבים, אבל הפעם רק בגלל איך שהוא נראה. בכל מקרה, זהו לא שיר של G:son כפי שציינתי לפני מספר חודשים, הוטעיתי והטעיתי. השיר נכתב על ידי צוות בינלאומי: Carlos Marco לשעבר מלהקת הבנים Auryn, המוזיקאית הנורבגית Frida Amundsen, שהייתה בין כותבי השיר הרומני לאירוויזיון 2014, "Miracle" של Paula Seling & Ovi, וכתבה בין היתר גם ל-A1, המוזיקאית האמריקאית Kaci Brown, המוזיקאי האנגלי Sam Gray, שכתב בין היתר ל-Armin van Buuren, The Chainsmokers, Benjamin, O-Town ועוד, וגם היה בין הכותבים של השיר "Invincible" אותו ביצע בקדם הדני ב-2013 ביחד עם Jack Rowan. הכותב האחרון הוא המוזיקאי האוסטרלי Tonino Speciale, שכתב בעבר בין היתר ל-Tito Jackson, Benjamin, Alfie Arcuri ו-Sergey Lazarev. היה בין כותבי השיר הגרמני לאירוויזיון 2015, "Black Smoke" בביצוע Ann Sophie. אני מגיע לשיר הזה עם 0 ציפיות, לאור רשימת הקרדיטים של כותבי השיר. זה בסדר, שיר לטינו-פופ מידטמפו עד אפטמפו עם אווירת צ'יל עצלה, אבל לא במובן הרע של המילה. מלודית אין כאן שום דבר מעניין. השיר ברובו בספרדית, אך הראשון שגם משלב בתוכו קצת אנגלית. בפזמון השני נכנסת מכונת תופים, אבל זה לא מרומם את השיר יותר מידי. יש כאן כמה קלישאות מוזיקליות, שפוגמות בהנאה מהשיר לטעמי. 3/5.

Blanca Paloma – Eaea – היא בין כותבות שירה. אנו זוכרים אותה, עת התמודדה בפסטיבל של 2022 עם השיר "Secreto de agua", עמו סיימה במקום החמישי. השיר ההוא היה הפייבוריט שלי לפני ההופעות החיות, אם אני זוכר נכון. השיר הנוכחי מתחיל במין מאוול, מחיאות הכפיים הקצובות נכנסות ואנו מקבלים בלדת פלמנקו מודרנית, הכוללת גם הפקה מרשימה מקושטת אלקטרו וקולות ליווי משוכפלים, המגבירים את הדרמה. אם אתם אוהבים פלמנקו מודרני, זה השיר בשבילכם. היא לא מקיאה את הדרמה בבת אחת, שומרת אותה ומשתמשת בה במשורה. הפקה מצטיינת וזמרת נפלאה, שבוא נקווה שתצליח לשכנע בלייב יותר השנה. עוד שיר נהדר, מיוחד, מכשף. 4/5.

E'Femme – Uff! – להקת בנות. השיר נכתב בין היתר על ידי Antonio Escobar Núñez, שכתב בעבר לכוכבת הארגנטינאית Lali, ועל ידי נציגת ספרד לאירוויזיון 2016, Barei. גם ארבע חברות הלהקה בין כותבות השיר. זה טין-פופ די עבש, צפוי, מנסה לרכב על ההצלחה של "SloMo" של Chanel, השיר הספרדי לאירוויזיון 2022. יש קצת פופ של פעם, קצת ראפ, דרופים זולים. אני בספק אם זה הולך לעלות לגמר, למרות שאצל הספרדים אין לדעת. זה ממצה את עצמו די מהר. מאד נשכח וחסר הוק מוזיקלי משמעותי. 2/5.

Famous – La Lola – זוכה ה-Operación Triunfo 2018-19, שכבר אז הביע את רצונו להתמודד באירוויזיון. השיר נפתח בצליל אלקטרוני א-לה להיטי דאנס ניינטיז. Famous נכנס ומעניק לנו המנון קצבי ומאד אנרגטי, אשר בפזמון כבר נשמע כמו להיט אצטדיונים או שיר של אוהדי כדורגל. יש בשיר השפעות קאריביות, השפעות רגאטון, וכאמור השפעות של להיטי פופ ולטינו מסוף הניינטיז ותחילת האלפיימז. זה מאד קליט, להיטי, קצת זול, אבל האמת הוא הפתיע אותי לטובה. אני חושב שזה ניסיון ליצור שיר קומפטטיבי לקדם, אבל אני בספק כמה זה יכול להצליח בהצבעת השופטים לדוגמה. 3/5.

Fusa Nocta – Mi familia – שם הבמה של Miriam Nares Signes. עוד חביבת חובבים. יוצאת X Factor הספרדי. מבין כותבי שיריה אכן ניתן למצוא כמה מבני משפחתה, כפי שרומזת כותרת השיר. השיר נפתח בצלילי גיטרה על רקע ילדה מדברת. Fusa Nocta מתחילה בשירת ההיפ-הופ-לטינו שלה. זה מאד אורבני, ומאד שורשי בו זמנית. נשמה ספרדית סוערת, המשולבת במוזיקה מודרנית. אחד השירים המודרנים בקדם, ואולי בעונת הקדמים כולה. יש בשיר הרבה דרמה, תעוזה ונשמה. מעולה. 4/5.

José Otero – Inviernos en Marte – הוא אחד מכותבי שירו. בלדת פופ רגילה למדי, שאחרי כמה שירים ממש מצוינים, מותירה אותי אדיש. זה נשמע כמו משהו ש-Blas Canto, היה יכול לשלוח ב-2020-1. אחרי הפזמון השני, הדרמה מתגברת, ומכונת התופים מגבירה קצב. זה שיר שהגיע עשור מאוחר מידי לטעמי. מילניאל לופ, שאבד עליו הכלח והמון דרמה שלא לצורך. לא תודה. 2/5.

Karmento – Quiero y duelo – שם הבמה של Carmen Toledo. כתבה את שירה בעצמה. השיר מתחיל ב-chant של הזמרת, לאחר מכן מתחילה השירה. שירה ספרדית פולקלוריסטית, אך לא מעניינת כלל מבחינה מלודית. ההפקה רזה, לא מעמיסה על המאזין, אך ההרגשה היא של שיר חצי אפוי. הקול של Karmento עשיר, אך נדמה שהיא נעדרת אלמנט הכוכבות, או משהו שיפריד בינה לבין הזמרים האחרים. זה לא שיר רע, זה נעים לשמיעה, אבל זה נשמע כמו הופעת חימום, ולא כמו משהו שהייתי משתוקק להאזין לו שוב בהמשך. 3/5.

Megara – Arcadia – השיר נכתב על ידי חברי הלהקה. שיר רוק ראשון, וכנראה גם אחרון, בקדם זה. זה אלקטרו-רוק, מאד אירופאי, משהו שהפינים יהיו שמחים לשמוע. זה מתחיל מבטיח, מאד דרמטי. קולה של הזמרת מלא אנרגיה, והדרמה נבנית עד לפזמון ההמנוני. להיט אצטדיונים מלא עצמה, שלא לוקח שבויים. יציאה מפתיעה מספרד, לא רע בכלל. זה קצת throwback לרוק הניינטיזי ולפופ האייטיזי, שזה לאו דווקא דבר רע. יש גם התכתבות עם האייטיז בחלק הספוקן של השיר. קומפטטיבי יותר משציפיתי. ממתין לצפות בהופעה החיה. 3/5.

Meler – No nos moverán – שלישיית בנים בפופ אפטמפו אירופופי, אך חסר ייחוד. שניים מחברי ההרכב מעורבים בכתיבת השיר. אני די בטוח ששמעתי עשרות שירים שנשמעים בדיוק אותו דבר. זה זורק לרחבת הריקודים, מלא נה-נה-נה בפזמון, והרגשה כללית של שיר שנתפר במיוחד לאירוויזיון. זה חסר ייחוד, אבל מופק ומבוצע ווקלית היטב. יכול להיות שהם יזכו מן ההפקר ויקבלו מקום בגמר הקדם. הפזמון קצת מציק. 3/5.

Rakky Ripper – Tracción – שם הבמה של Raquel García Cabrerizo, שהיא גם אחת מכותבות השיר. דרים-פום אלקטרוני. זה נשמע כמו הרבה שירים חדשים שקיבלתי בפלייליסטים של ספוטיפיי. זה רחוק מלהיות יצירת מופת. יש שירים כאלה בערימות. לחיוב אציין שזה אחלה שיר לרקוד לצליליו, אבל הוא מותיר אותך עם תחושה ריקנית. אחרי שתי דקות של שיר, Rakky Ripper נותנת בראפ קצת חלבי. זה אנרגטי וכיפי במידה, אבל לא עשוי מחומר של מנצחים. בחלק האחרון של השיר ההפקה נכנסת לקרחנה של החיים. 3/5.

Sharonne – Aire – שם הזמה של Cristóbal Garrido Pinto. מלכת דראג וזוכת העונה השנייה של Drag Race España. בין כותבי שירה. כותב נוסף הוא Ivan Torrent Llavero, שכתב בין היתר ל-Mónica Naranjo, Soraya ועוד. השיר מתחיל בצלילים דרמטיים מובהקים, ובפזמון הופך להיות להיט האוס-מועדונים ניו-יורקי, אך מעט ממוחזר. שיר נוסף ואחד היחידים שיש בו קצת אנגלית. יש פער גדול בין דלות השיר, לטעמי, לבין ההפקה הכבדה והעמוסה. זה יכול לעבוד יופי במועדונים, הרבה פחות בפסטיבל בנידורם או באירוויזיון לטעמי. 3/5.

Siderland – Que esclati tot – השיר נכתב בין היתר על ידי חברי ההרכב. השיר מתחיל בצליל מתכתי, ואז בקריאות של להקת הליווי. מדובר בלהקת פופ, אינדי ואלטרנטיב קטלונית. זה אכן השיר היחיד בקדם המושר בקטלונית, והוא בולט על הרקע הזה, אך לא מבחינה מוזיקלית. השיר עצמו הוא פופ-רוק סתמי למדי, קצבי, אך לא ייחודי בשום צורה. התאכזבתי לגלות כמה קלישאות מוזיקליות. אני מניח שזה יגיע לקדם הגמר בחסות המיעוט הקטלוני, אבל מוזיקלית אין כאן כל חדש. 3/5.

Sofía Martín – Tuki – בין כותבי שרה. השיר מתחיל בקולה החושני של Martín, ובגשר אנחנו מקבלים אירופופ מהספר. עד כה זה הזכיר לי את מולדובה 2021, שהוא חצי גילטי פלז'ר, חצי שיר מחריד. בפזמון השיר הנוכחי לוקח פנייה חדה והופך ללהיט לטינו-פופ מודרני א-לה Rosalia. זה מגניב והכל, אבל קצת חסר ייחוד לטעמי. גם כאן, הפקת האלקטרו-פופ קצת כבדה לטעמי, וכובשת מקום על חשבון המלודיה (הרזה). זה כאילו כל מה שנכון היום, אבל מתקשה לגעת בי. 3/5.

Twin Melody – Sayonara – כוכבת טיקטוק מקומיות. בין כותבות שירן. עוד כותב הוא Jonathan Geraint Burt מההרכב Meler, שמתחרה בהן. השיר מתחיל בצלילי פופ-פולקלור, כשהבנות נכנסות זה כבר הופך לפופ מודרני, אך מאד גנרי, עצל וטיקטוקי. גם בשיר הזה יש קצת אנגלית, והכותר כמובן ביפנית. הקטע המוזיקלי אחרי הפזמון אמור לדמות צלילים יפניים, אבל נשמע כמו חיקוי. זה כל מה שרקוב בתרבות הטיקטוק, שהיא אולטרה-אינסטנט. ניסיון ליצור צלילים קליטים במרווחים של 10 שניות. מלודית זה כלום ושום דבר. 2/5.

Vicco – Nochentera – בין כותבות השיר Victoria Riba, שהייתה מכותבי "Muérdeme" של María בקדם 2019, אשר סיים במקום השני. עוד להיט פופ-מועדונים, הפעם ללא השפעות לטיניות בכלל. זה אלקטרו-פופ עם השפעות של היפ-הופ והמון אירופופ. זה יכול לעבוד בתוך פלייליסט של מסיבה, אבל כשיר סטנד אלון, להאזין לו כשאתה סאחי ופיכח, זה לא מושך בשום צורה ולא מותיר שום רושם. הפזמון חלש מאד ורפטטיבי, ונדמה שכבר שמענו את השיר הזה מספר פעמים בעבר. 2/5.

להלן דירוגי לשירי פסטיבל בנידורם:

 1. Fusa Nocta – Mi familia
 2. Alice Wonder – Yo quisiera
 3. Blanca Paloma – Eaea
 4. Megara – Arcadia
 5. Alfred García – Desde que tú estas
 6. Famous – La Lola
 7. Sofía Martín – Tuki
 8. Agoney – Quiero arder
 9. Rakky Ripper – Tracción
 10. Sharonne – Aire
 11. Karmento – Quiero y duelo
 12. Aritz Arén – Flamenco
 13. Siderland – Que esclati tot
 14. Meler – No nos moverán
 15. Twin Melody – Sayonara
 16. José Otero – Inviernos en Marte
 17. Vicco – Nochentera
 18. E'Femme – Uff!

נכון לעכשיו, אני מסרב להמר מה עשוי לזכות בספרד. חצאי הגמר של פסטיבל בנידורם יתקיימו ב-31/01 וב- 2/02/23, בעוד הגמר ייערך ב-4/02/23.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.