2023: אסטוניה – סיקור ה-Eesti Laul – חצי גמר 1

אסטוניה מתחילה בהליך הבחירה שלה. זהו חצי הגמר הראשון של ה-Eesti Laul. עשרה שירים מתמודדים על חמישה מקומות בגמר: ארבעה יעפילו לאחר הצבעה משולבת של הקהל והשופטים. שיר חמישי ייבחר בסיבוב הצבעה השני מהצבעת הקהל בלבד. בגמר יתמודדו 10 שירים בסך הכל.

חצי הגמר נערך ב- Viimsi Artium בעיר Viimsi. הערב נפתח בהופעה של מנחי הערב, Tõnis Niinemets ו- Grete Kuld, לגרסה אסטונית והמוריסטית ל-"Unbelievable" של EMF. לאחר מכן, מתמודדי הערב פוסעים על הבמה.

המנחים פותחים בדברים. הכרוז מציג את שופטי הקדם. התחרות מתחילה.

Janek – House of Glass – על השיר כתבתי בסקירת השירים: "טביעת האצבע של Morland ניכרת כאן. שיר המנוני, שגם הוא זוכה לאהדה מקרב חלק מהחובבים. הפקה דרמטית, שתואמת למילים הדרמטיות. בבית השני נכנסת הפקת אלקטרו, שמזריקה קצת קצב לשיר, ומוסיפה לדרמה. זו בחירה אסטרטגית ברורה, שצפויה להביא את השיר גבוה בגמר הקדם. מתקשה לראות את זה מצליח יותר מידי באירוויזיון. 3/5."
בהופעה החיה: ההופעה מתחילה בקלוז אפ על טלוויזיה ישנה, המשדרת את פניו מבצע את השיר, לאחר מכן מתמקדים בשפתיו החשוניות. הוא עומד על במה קטנה לבנה, א-לה אוסטרליה 2016, ולצידו כסא מתנדנד שחור ושולחן קטן שחור. הגברת הקצב בבית השני מאד זולה לטעמי. הוא כולו לבוש שחורים, נראה אלגנטי, אבל מאד קפוץ. הביצוע הקולי טוב מאד, וניכר שיש לו השכלה מוזיקלית קלאסית. בסוף השיר, קונפטי יורד באפקטים, ולא באמת, המדמה זכוכית מנופצת.

Ellip – Pretty Girl – על השיר כתבתי בסקירת השירים: "השיר הזה מרענן קצת בליינאפ הנוכחי. פופ-Fאנקי עם פזמון שהוא ראפ או ספוקן וורד. זה נחמד ורקיד, אבל נעדר את האלמנט הלהיטי, שהייתי מצפה שיהיה לו וחסר משהו ייחודי, שיגרום לו לבלוט. אני לא רואה את זה מרשים את האסטונים יותר מידי ומעפיל לגמר. השיר ממצה את עצמו די מהר. 3/5."
בהופעה החיה: ההופעה נפתחת בשוטים של שחור ולבן על גופה ופניה של המבצעת. המסך ברזולוציה של 16:9. הצבע נכנס בבית הראשון, והמצלמה ממשיכה לעבור בין פריים פריים מידי שנייה או חצי שנייה. עם המבצעת על הבמה 4 רקדניות בעליוניות שחורות ושיער אסוף צמוד, למעט אחת שהיא קרחת. זה לוקח לסבנטיז הFאנקיים או לניינטיז הרטרואים. הארט דיירקשן בהופעה טוב, אבל דווקא הזמרת נראית חסרה בכריזמה. השיר עצמו, ככה ככה.

Kaw – Valik – על השיר כתבתי בסקירת השירים: "שיר ראשון באסטונית, שקצת מחזיר לקדמים האסטונים האלטרנטיביים. זה אלקטרו-רוק המנוני וזכיר. הפזמון קליט ומרקיד. צלילים מודרניים, וייב של מועדון אלטרנטיבי מגניב. השיר זורם, והוא לדעתי אחד היותר טובים בליינאפ. 3/5."
בהופעה החיה: הסולן לובש קרדיגן חום בהיר מחריד וחובש כפפות עור שחורות. הסטנד של המקרופון שלו מעוטר במן צעיף לבן כזה. זה המנון רוק נחמד מאד. הביצוע הווקלי סביר, אבל לא יותר מזה. הכריזמה לצערי לא שם. הבמה נשטפת באורות אדומים, לבנים וכחולים. הסולן ממש גרוע, רוקד בגמלוניות, לא מצליח להעביר את השיר במינימום. זה אחלה שיר, אבל ההופעה חובבנית.

Merlyn – Unicorn Vibes – על השיר כתבתי בסקירת השירים: "הגילטי פלז'ר של הקדם הנוכחי, או אולי ההטרלה של השנה. לא נראה שמישהו טרח לכתוב כאן שיר. הבתים הם ראפ, הגשר הוא כאילו בלדת פופ, הפזמון הוא חזרה על כותרת השיר בהפקה אלקטונית זולה. זה פח. 2/5."
בהופעה החיה: זה השיר הגרוע של הערב ושל הקדם כולו. היא עולה בשיער ורוד ואאוטפיט שחור מנצנץ וחסר טעם. שני רקדנים מלווים אותה בשחור וורוד. אין לה קול, וגם אין לה שיר. היא בקושי זזה, והרקדנים עושים לה את כל העבודה. היא בעיקר מהלכת על הבמה בחוסר חן משווע. זול, מחריד, אבל גם משעשע מאד.

Mia – Üks samm korraga – על השיר כתבתי בסקירת השירים: "בלדת פסנתר באסטונית מלאה, שאם הייתה באנגלית הייתה נשמעת לי סתמית למדי. הבתים משמעממים ורגילים בפזמון היא פוצחת בשירה רמה והצלילים הופכים להיות קצובים ודרמטיים. הפזמון הוא החלק הקליט והזכיר בשיר. אני יכול לראות את זה מתפקד כסוס השחור של הקדם, אבל ניצחון בו הוא לא על הפרק. 3/5."
בהופעה החיה: היא לובשת חליפת מכנסיים, בפסים של שחור וכסף. המצלמה מסתובבת סביב הבמה וחושפת נגן פסנתר, רקדנית ורקדן. פופ המנוני, אך לא מלהיב בשום צורה. היא חמודה מאד, מחייכת כל הזמן, אבל אין הרבה שיר למכור לצערי. בפזמון, בעודה צועקת, הרקדנים בשחור מפזזים להם. את הבמה מעטרים אורות בכתום ולבן. זה נורא אמצע הדרך.

Neon Letters and Maiko – Tokimeki – על השיר כתבתי בסקירת השירים: "חלק מהשיר הוא ביפנית. סינת'פופ אייטיזי רטרואי וחביב. השיר מתחיל ביפנית, על רקע צלילים חלומיים ואווריריים. בפזמון הזמרת עוברת לאנגלית רצוצה. מלודית זה מאד פשוט וחסר ייחוד, מה הם היו עושים בלי היפנית? זה בסדר וההפקה טובה, אבל זה פשוט לא מספיק. 3/5."
בהופעה החיה: אז מדובר בצמד + זמרת. כולם לבושים בלבן. הזמרת עצמה לובשת חליפה לבנה מרהיבה עם מה שנראה כמו תחרה ופנינים מתחת לחולצה. הם מבצעים את השיר בתוך קונסטרוקציה מרובעת עשויה גופי תאורה, המפיצים אור לבן. היא מאד חמודה, אבל השיר קצת למלמ"י. כשהיא צריכה להגיע לגבוהים, היא לא ממש מצליחה. זה סתמי, וניסיתי באמת מאד לאהוב את זה.

Ollie – Venom – על השיר כתבתי בסקירת השירים: "כנראה ה-פייבוריט בקרב החובבים. השיר הושווה לשירים של Nickelback השנואים. השיר מתחיל כבלדת פופ-רוק, ועובר בפזמון להיות קצת יותר גרנג'י. אחרי הפזמון נכנסות הגיטרות החשמליות ונותנות לשיר אווירה דרמטית ועצבנית. זה ניינטיזי, ואמנם יכול לבלוט בליינאפ, אבל לא ממש מרשים או ייחודי בתוך הז'אנר שלו. הפזמון מאד חזק. 3/5."
בהופעה החיה: הוא מקבל עבודת מצלמות מפנקת וחשוכה, המצלמת אותו מלמטה. הצילום הוא שוב 16:9. זה נראה כמעט כמו קליפ, הביצוע מצוין, אני לא רואה איך זה לא מעפיל לגמר מהמקום הראשון. אחרי הפזמון הראשון והקצר נחשפת הלהקה שעמו. את הבמה שוטפים אורות בסגול וקצת תכלת. זה עשוי יפה מבחינה בימתית.

Andreas Poom – Why Do You Love Me – על השיר כתבתי בסקירת השירים: "בלדת פופ מודרנית, שנשמעת כמו משהו של Shawn Mendes או דומיו. לזמר קול דק יחסית, יש קצת פלצטים, הפקה מינימליסטית ופרשנות טובה מבחינת המבצע. זה להיט מוכן לדעתי, שיכול להגיע להישג יפה באירוויזיון, אם לא יהיו עוד שירים דומים לו. 3/5."
בהופעה החיה: אחד השירים החזקים הערב לדעתי. הוא קצת נפגע מזה שהוא מופיע ישר אחרי Ollie. צמד ידיים מונח על כפתיו בפזמון, כאילו מתכתב עם הסדרה "Wednesday". הוא לובש חליפת בר מצווה בזמש טורקיז גדולה ממידותיו. הוא מבצע אינטימי של מועדונים קטנים ובתי קפה. זה עובר יפה גם בבימת חצי הגמר, וניכר שהוא גם יודע להופיע מול מצלמה. הוא נראה אותנטי בכל מקרה.

Bedwetters – Monsters – על השיר כתבתי בסקירת השירים: "זה עוד פייבוריט של החובבים, ויכול גם להצליח בקדם. הקליפ מקריפ ומקברי. השיר עצמו מתחיל מלודית כמו שיר פופ סטנדרטי, אבל אז חותך בפזמון לרוק דרדרלה א-לה The Rasmus. מאכזב מאד, אבל יש לזה קהל, אז אני מאמין שזה יגיע לגמר. 2/5."
בהופעה החיה: מרטיבי המיטות הסתמיים עולים בתחפושות שונות של מפלצות, אבל נדמים כבלון מלא אוויר חם, מאחר ושירם הוא מאד בינוני. הם עצמם נראים כמו חבורה של פקידי, יריב לוינים משהו. הסולן נוסע על הבמה בסאגוויי? חוץ מהתחפושות שלהם, אין להם הרבה למכור. השיר עצמו הוא כזה רוק-פופ ורפה וכלומניקי. הסולן נראה בעצמו לא משוכנע ממה שהוא מבצע. בפזמון האחרון, פוסע כומר ומנסה לטהר את הסולן עם צלב. זה עלוב. די עם זה.

Anett x Fredi – You Need to Move On – על השיר כתבתי בסקירת השירים: "הקדם האסטוני נפטר מהתדמית האלטרנטיבית שלו ועבר להתמקד בפופ, הצמד הזה הם שאריות אחרונות של מה שהיה פעם הקדם הזה. בלדת בלוז-סול צ'ילית, נינוחה ומגניבה. שימוש נרחב בכלי נשיפה, ואווירה כללית של בר אפלולי איפשהו בארה"ב. זה יכול להיות להיט רדיו קטן. 3/5."
בהופעה החיה: הם עולים בלבוש שחור אלגנטי. היא נשמעת נהדר, קולה מלא נשמה. הוא על הצ'לו. מלווים אותם עוד מתופף, גיטריסט ושני מלווים. זה פשוט מקסים, חם. ההופעה הווקלית שלה מרהיבה. את הבמה שוטפים אורות חומים חמים. זה כיפי, מלא אהבה. זה נגמר בבת אחת. וואו.

להלן דירוגי לשירי חצי הגמר, המתעדכן לאחר ההופעות:

 1. Anett x Fredi – You Need to Move On
 2. Andreas Poom – Why Do You Love Me
 3. Kaw – Valik
 4. Ollie – Venom
 5. Mia – Üks samm korraga
 6. Janek – House of Glass
 7. Neon Letters and Maiko – Tokimeki
 8. Ellip – Pretty Girl
 9. Bedwetters – Monsters
 10. Merlyn – Unicorn Vibes

המופע האמנותי הראשון הוא של Minimal Wind, המארחים את Janika Sillamaa, מי שנבחרה ראשונה לייצג את אסטוניה ב-1993, אך לא זכתה לעשות זאת, כי לא העפילה לתחרות במילסטריט.

המנחים מכריז על ארבעת השירים שהגיעו למקומות הראשונים של השופטים:

 • Anett x Fredi
 • Andreas Poom
 • Ellip
 • Ollie

שיחות עם הטופ 4 של השופטים מאחורי הקלעים.
המנחים מכריזים על ארבעת המעפילים הראשונים לגמר, לפי הצבעת השופטים והקהל:

 • Andreas Poom
 • Ollie
 • Anett x Fredi
 • Bedwetters

הקווים נפתחים שוב לעשר דקות. כל המתמודדים מדמים עצמם על השטיח האדום באירוויזיון, כולל ראיונות על העיתונות הזרה. Mia מדברת בצרפתית, בספרדית, בהולנדית, בנורבגית, באנגלית… אשת אשכולות ממש. היה שם גם רוסית?
מופע הביניים השני הוא של Clicherik & Mäx.

הקווים נסגרים. הפיינליסט החמישי, שעולה לגמר בבחירת הקהל:

 • Janek

מחרתיים יערך חצי הגמר השני, ממנו יעלו 5 מתמודדים ושירים נוספים לגמר.
ניתן לצפות שוב בחצי הגמר כאן וכאן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.