2023: לטביה – סקירת שירי ה-Supernova

כמו מידי שנה, גם עבור 2023 תבחר לטביה את נציגה לאירוויזיון באמצעות קדם טלוויזיוני, ה-Supernova. לאחרונה פורסמו 15 השירים, שיתמודדו בחצי גמר הקדם שייערך ב-4/02. מאז הספיק שיר אחד להיפסל מאחר ונחשף לפני ה-1/09/22.
בשנה שעברה לטביה הציגה קדם מלא שירי בדיחה והטרלה, אשר בסופו נבחר השיר "Eat Your Salad" של Citi Zēni, אשר נכשל מלעלות לגמר האירוויזיון. כך היה גם גורלה של לטביה החל מ-2017. כן, המדינה ראתה את הגמר מהבית בשש השנים האחרונות. האם השנה יש למדינה את השירים שיכולים לשבור את המזל הרע ולהביא אותה לגמר? להלן סקירת 14 השירים המתמודדים על מקום בקדם הלטבי, ה-Supernova:

24 Avēnija – You Said – שיר מידטמפו עד אפטמפו, Fאנק-אלקטרו, המתעל וייבים של שנות השבעים. הפזמון נשמע זהה לבתים, רק עם הפקה עשירה ודרמטית יותר. זה הרבה אווירה, וקצת שיר, אבל חיבבתי מאד. הייתי שמח אם היה מקום למלודיה, ולא רק להפקה של השיר. לקראת השיר, הצמד מעלה הילוך, עושה כמה פלצטים ומסיים עניין. 3/5.

Adriana Miglāne – Like I Wanna – להיט באבלכאם-פופ בואכה 2017. הצוות מאחורי השיר, Martin Älenmark, Darren Michaels, Charlie Mason, גם עומדים מאחורי שירה של Dario Bezzina בקדם המלטי השנה. הכל שאלה של איך היא הולכת לבצע את זה על הבמה בקדם. אם היא לא רק זמרת אולפנים, היא יכולה לבלוט בקדם הלטבי, שלא יהיה מלא בשירי פופ להיטיים. יש בשיר קצת השפעות קריביות ולטיניות, ומעניין יהיה לראות כיצד הלטבים הקרירים יגיבו אליו. 3/5.

Alise Haijima – Tricky – את השיר היא כתבה בעצמה. היא ניבתה להתמודד ב-2020, אך לא עברה את שלב האודישנים. שיר פופ-היפ-הופ עם השפעות יפניות מובהקות, גם אם לא לגמרי ברורות. אני מרגיש שבלי קליפ יהיה קשה למכור את השיר הזה. זה נחמד, קצת קרינג'י, אבל האלמנטים היפניים לגמרי הולך לגרום לזה להישמע זכיר. שמעתי כבר שירים טובים יותר בז'אנר, ואני די בטוח שאין לזה סיכוי לנצח בקדם, אבל זה עובר. הפזמון פשוט מאד וקליט מאד. 3/5.

Artūrs Hatti – Love Vibes – אחד מכותבי השיר הוא Toms Kalderauskis, שהתמודד בקדם 2017 עם "We Won't Back Down", אך לא העפיל מטרום הגמר השני. ניסה להתמודד פעמים נוספות ללא הצלחה. זה פופ קצבי עם השפעות של מוזיקה קריבית, ספציפית דאנסהול. זה לגמרי לא הסטייל שלי, אבל הייתי יודע להעריך שיר טוב גם בז'אנר זה. ספציפי השיר הזה מעצבן מאד, זול, מונוטוני. מנסה בכוח להיות להיט קיץ. ההפקה לא רעה, אבל גם לא מחדשת דבר. 2/5.

Avéi – Let Me Go – אחד מכותבי השיר הוא Raitis Aukšmuksts, שהיה מכותבי "No Limits to Dream" של Maia בקדם 2012, שלא העפיל מחצי גמר הקדם. השיר הנוכחי הוא מידטמפו, שמתחיל אקוסטי, ונשמע כמו בלדת סינגר-סונגרייטר טיפוסית. בגשר ובפזמון השיר מקבל הפקה קצת יותר כבדה. ונדמה שאכן מדובר בשיר פולק אקוסטי, שזכה לקצת הפקת אלקטרו, שמטביעה את המלודיה. חסר הוא ברור לשיר, גם אם הוא לא כזה גרוע. הבעיה שלו היא שהוא לא זכיר כל כך. 3/5.

Inspo – Sway – הצמד הגיע בשנה שעברה בקדם למקום השמיני עם "A Happy Place". השנה הם נעשו איכשהו חביבי חובבים. זה מתחיל כבלדת פופ-רוק עדינה. הזמרת נשמעת מצוין. אחרי הבתים השקטים, פורצת הגיטרה החשמלית במפתיע ונכנס פזמון, שזורק קצת להרכבי הרוק לנוער של תחיחת האלפיימז. אני מבין למה זה בלט לחובבים, אבל המלודיה בפזמון לא חזקה מספיק לטעמי. עם זאת, זה נחמד, וראוי להערכה. החלקים של הרוק הכסאיסטי והמלודיה המתוקה לא מתחברים לי. 3/5.

Justs – Stranger – נציג 2016 חוזר. הוא גם היה האחרון מטעם המדינה שהצליח להעפיל לגמר. הוא כתב את השיר, לצד שני כותבים נוספים. השיר הזה הרבה יותר פופי משירו מלפני 7 שנים. בלדת פופ-רוק בעלת מבנה מחניף למאזין, אבל שלא מצליחה לפרוץ. יש בשיר קצת הפקת אלקטרו, קצת הפקת פולק, אבל בגדול נראה שהשיר לא חזק מספיק, ולא אפקטיבי מספיק כדי לעשות משהו משמעותי. בינוני להחריד. 3/5.

Katrine Miller – Beaten Down – אחד מכותבי השיר, Andris Lūkin, היה מכותבי "Silhouette" של Katrine Lukins, שלא העפיל מטרום הגמר השני בקדם 2017. כותבת נוספת היא המבצעת עצמה. מדובר בבלדת פופ מודרנית ועצובה. המבנה קצת צפוי, אבל אם היא תצליח לבצע את השיר כהלכה בקדם, זה יכול לסיים יפה. הבתים קצת נמרחים, ומקשים על העברת המסר. הפזמון יותר קצוב ומזמין, אבל עדיין יש משהו נורא רזה ולא עשוי בשיר. 3/5.

Luīze – You to Hold Me – שם הבמה של Luīze Vītola, שכתבה את שירה בעצמה. השיר בונה עצמו בצורה יפה עד לפזמון, בעל המלודיה העדינה, אך ההפקה המרשימה. זה שיר חביב, מודרני, מופק כהלכה, אבל נעדר את האלמנט הלהיטי. הפזמון הוא החלק החזק שלו, אך הוא מאד קצר. בפזמון האחרון יש מודולציה קלה להעצמת הדרמה. זה במינון הנכון לטעמי. 3/5.

Markus Riva – Forever – הוא חזור עם שיר שכתב בעצמו. הוא ניסה את מזלו בקדם כמה וכמה פעמים, לרוב כמבצע, אך גם כמלחין. האם זו השנה שלו? מדובר בפופ קצבי בהפקה אייטיזית מסונתזת. זה בוודאי ייתן לו כמה קולות, כמו גם המראה שלו, אבל זה פופ סתמי למדי, לא רע, לא מזיק, אבל מאד גנרי. הבחירה בהפקה אייטיזית היא כבר אולדפיישנד. 3/5.

Patrisha – Hush – היא אחת מכותבות השיר לצד Krists Indrišonoks, שנמצא בין כותבי שני שירים לקדם הליטאי השנה. עוד כותב הוא Jūlijs Melngailis, שהוא בין כותבי "Cherry Absinthe" של Edgars Kreilis, שסיים במקום השישי בקדם 2019. כותב נוסף הוא Rūdolfs Budze, שבדרך כלל מתפקד כשופט בקדמים. מידטמפו עד אפטמפו עצבני, מלא ביטים והפקה הנעה בין החשמלית לאקוסטית. הבתים מאד חזקים, וכך גם הגשר. לרגע חשבתי שיש לנו כאן להיט ביד. הפזמון הוא החלק החלש בשיר, אבל ממש חלש, וזה ממש מאכזב. אולי אחרי ריוואמפ זה יכול לעבוד. כרגע זה נשמע כאחד השירים בעלי הפוטנציאל בקדם. 3/5.

Raum – Fake Love – שם הבמה של Reinis Straume, שהוא גם בין כותבי השיר. היה מעורב בשנים האחרונות בעיקר בכתיבה לקדם. התמודד ב-2022 בקדם עם השיר "Plans" וסיים במקום התשיעי. ב-2021 היה מכותבי "Play" של Laura, שסיים במקום השביעי והאחרון. עוד בין כותבי השיר Daniel Levi Viinalass האסטוני, שכתב עמו את "Plans", והתמודד בעצמו בקדמים באסטוניה. כותב נוסף הוא Jānis Jačmenkins, שהיה מכותבי השיר הלבטי לאירוויזיון 2022, "Eat Your Salad" של Citi Zēni, וגם היה מעורב בכתיבת שני שירים לקדם הליטאי השנה. השיר עצמו מתחיל כמידטמפו סינגר-סונגרייטר, וממשיך כפופ-רוק אמריקאי היישר משנות התשעים. הפקה רטרואית, שיר בלי טעם וריח. 2/5.

Sudden Lights – Aijā – השיר נכתב על ידי חברי ההרכב, שזכורים כמי שסיימו במקום השני בקדם 2018 עם "Just Fine". בלדת אינדי-רוק עם הפקת אוונגארד בבתים ופזמון המנוני. זה נשמע מאד בריטי, כמו משהו של Snow Patrol או Muse. זה לא נבלע בהאזנה ראשונה, ולכן אני לא חושב שישחזרו את ההישג שלהם מ-2018, אבל זה אחלה שיר, רמה גבוהה. 4/5.

Toms Kalderauskis – When It All Falls – הוא אחד משני כותבי השיר. התמודד בקדם 2017 עם "We Won't Back Down", ולא העפיל מטרום הגמר. ב-2020 וב-2022 ניסה ללא הצלחה להגיע לקדם. השיר הנוכחי הוא פופ-Soul חצי כוח, עם פזמון בסיסי ורפטטיבי למדי. ניכר שיש לו קול טוב, אבל בהיעדר שיר חזק, זה לא שווה כלום. כמו שאמרתי, חצי כוח. 3/5.

להלן דירוגי לשירים הלטבים:

 1. Sudden Lights – Aijā
 2. 24 Avēnija – You Said
 3. Patrisha – Hush
 4. Luīze – You to Hold Me
 5. Inspo – Sway
 6. Alise Haijima – Tricky
 7. Katrine Miller – Beaten Down
 8. Avéi – Let Me Go
 9. Adriana Miglāne – Like I Wanna
 10. Toms Kalderauskis – When It All Falls
 11. Markus Riva – Forever
 12. Justs – Stranger
 13. Raum – Fake Love
 14. Artūrs Hatti – Love Vibes

לדעתי השנה זה בין Sudden Lights לבין Patrisha. אני לא רואה את Markus Riva צולח את השופטים בהצלחה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.