2023: סיכום חצאי הגמר

ביום שלישי נערך חצי הגמר הראשון, ואתמול נערך חצי הגמר הראשון של אירוויזיון 2023. עשר מדינות מכל חצי גמר העפילו אל הגמר שייערך מחר בערב.

בחצאי הגמר הכל תקתק כמו שעון. אחרי הפיאסקו האיטלקי בשנה שעברה, הבריטים הרימו מופע, שהחזיר את התחרות למסלולה. יכול להיות שציפיתי למשהו אחר, בזוכרי את אירוויזיון 1998, האירוויזיון האחרון שאירחה הממלכה, כתחרות מופתית, אבל הזכרתי לעצמי שאנו חיים בעידן שכבר כמעט שלא ניתן להבחין בין האירוויזיונים. תוצר הגלובליזם.

חצי גמר 1
מופע הפתיחה היה חביב, לא משהו שלא ראינו קודם. המנחות טובות, ובולטת במיוחד Hannah Waddingham הטבעית והמשעשעת. הגלויות היו מאכזבות, סתמיות מאד, כאלו שהחזירו אותנו עשור אחורה, ועדיין הן טובות מהגלויות הטיפשיות של 2022 ו-2021. מופעי הביניים היו מרשימים בחלקם, על Rita Ora הייתי מוותר בשמחה. אה, וגם תפסיקו להביא את Måns Zelmerlöw, אין שום סיבה שנראה אותו מידי שנה בתחרות.

מה לגבי השירים עצמם? זה הזמן להביט אחורה על הרושם שהותירו בי השירים כאשר נבחרו או נחשפו לייצג את מדינותיהם, ולראות איפה צדקתי ואיפה טעיתי.

 נורבגיה: Alessandra – Queen of Kings
בעוד מדובר בשיר נחות למדי, הרי שההופעה עברה חלק. המשימה לפתוח את התחרות הנוחה על כתפיה הצרות של Alessandra, שבסך הכל עשתה עבודה טובה. החשש שמדובר במישהי שלא יכולה לשיר ללא אוטוטיון התבדה. גם היעדר הכריזמה שלה מוסך באמצעות הופעה בימתית דרמטית למדי.
הימורי המוקדם"…נורבגיה ממוקמת במקום השני בסיכויי הזכייה, לאחר אוקראינה. אני חושב שזו הגזמה פראית. נורבגיה תעפיל לגמר, ויכולה לסיים בטופ 10, אבל מקום שני זה, לפחות לדעתי, בגדר הזייה." תוצאה: טופ 10, עלתה לגמר.

 מלטה: The Busker – Dance (Our Own Party)
זה היה מאכזב, שמלטה לא העפילה לגמר, בשיר הכי אותנטי ששלחה כנראה מעולם. הקדם של השלישיה שעבד בקדם הלך לאיבוד על הבמה הגדולה. מי שהפיק את ההופעה לא השכיל לתרגם אותה לבמה הגדולה. כל השטיקים של מיננדקראפט ודמויות הקרטון נראו מוזר למי שצפה בהופעה לראשונה. היה ברור שזה חסר סיכוי.
הימורי המוקדם: "מלטהכנראה לא תעפיל לגמר התחרות." תוצאה: לא העפילו לגמר.

 סרביה: Luke Black – Samo mi se spava
ניחשתי נכונה 9 מתוך 10 מעפילים. את סרביה לא ניחשתי, ועדיין אני מתקשה להבין כיצד זה עלה לגמר. ההופעה הייתה קרה, השיר לא מקורי, והזמר בלתי נסבל. הלחישות שלו לא נעימות, והצחקוק הקריפי בסוף השיר הוא פשוט… ובכן, קריפי. רציתי שזה ייגמר. מעניין יהיה לראות את התפלגות ההצבעות למדינה בחצי הגמר.
הימורי המוקדם: "סרביה צפויה… לעניות דעתי להעפיל לגמר". תוצאה: טופ 10, עלו לגמר.

 לטביה: Sudden Lights – Aijā
גם כאן מדובר בכשלון ידוע מראש. לטביה הביאה שיר, שגם לאוהבי האינדי והמוזיקה היותר אלטרנטיבית השיר לא קסם. זה שיר רדיו, של להקה מצוינת, אבל אולי כן היה שווה ללכת על משהו יותר להיטי, כמו השיר שהיה להם בקדם 2018. אם זה היה תלוי בי, הם היו רואים גמר, אבל אני לגמרי מבין למה זה נשאר בחצי הגמר.
הימורי המוקדם: "כמו שזה נראה כרגע, יהיה קשה ללטביה להפעיל לגמר. אני לא רואה את זה קורה. אמנם לא נחשפו כל שירי חצי הגמר הראשון, אך נכון לעכשיו הוא החזק והקומפטטיבי יותר, מה שיעבוד לרעת הלהקה הלטבית". תוצאה: לא העפילו לגמר.

 פורטוגל: Mimicat – Ai coração
מבין חמשת השירים הראשונים, פורטוגל נתנה את ההופעה הווקאלית הטובה ביותר, מבלי להעליב את נורבגיה. לא אהבתי שהבמה חשוכה, אבל עבודת המצלמות הייתה מצוינת, והבחירה בקיר תאורה במקום בוידאוארט הוכיח את עצמו כבחירה נכונה. אתה לא מתרכז בקשקושי רקע, אלא בשיר עצמו. Mimicat נפלאה, אבל לא חייבת להוציא לשון. בכלל, יש המון לשונות השנה. חשבתי שאולי עקב כך שמדובר בחצי גמר קשה, היא תפספס את הגמר. שמחתי להתבדות.
הימורי המוקדם: "פורטוגל צפויה… להעפיל לגמר. אני חושב שהשיר יעפיל לגמר, אבל יתקשה בגמר עצמו. מקומות 15-18 ככה." תוצאה: טופ 10, עלתה לגמר.

 אירלנד: Wild Youth – We Are One
השיר המחריד של השנה בהופעה המחרידה של הערב. הכל היה גרוע: ההעמדה, חליפת החתול חושפת האשכים של הסולן, חמצון השיער של החתיך היחיד בהרכב, וכמובן השיר המטוש, בעל המילים הקלישאתיות. זה שחזור של השיר האירי מ-2016 ועוד מלא שבאו אחר כך. אם יש צדק, זה סיים אחרון.
הימורי המוקדם: "לעניות דעתי, השיר לא יעפיל לגמר. זהו שידור חוזר של אירלנד 2016." תוצאה: לא העפילה לגמר.

 קרואטיה: Let 3 – Mama ŠČ!
תותחים! חמשת הרוקרים המזדקנים עשו את מה שהם עושים משנות השמונים, וזה לא לשים ז** על אף אחד. פחדתי שהם לא יעפילו לגמר, אבל הקהל הצליח להבין את הבדיחה. כרגע הוידאו של ההופעה שלהם הוא מהנצפים ביותר בערוץ היוטיוב של האירוויזיון. האם זה סיים בטופ 5? זה היה משעשע והזוי במידה.
הימורי המוקדם"זה הולך להיות חצי גמר מאד קשה, ואני לא כל כך בטוח ביכולת של ההרכב להעפיל לגמר, למען האמת." תוצאה: טופ 10, עלו לגמר.

 שווייץ: Remo Forrer – Watergun
ההופעה השווייצרית בלתי נסבלת. הניסיון לעורר עניין על ידי שילוב רקדנים בשיר עצוב, גרם להופעה להיראות כמו ריקוד לטקס יום הזכרון בבית ספר יסודי. ל-Forrer יש קול גרוני, שזה עוד בסדר, אבל כפרפורמר הוא לא זכיר, מה שכנראה יקנה לו את אחד המקומות האחרונים במוצאי שבת.
הימורי המוקדם: "להערכתי יוכל להעפיל לגמר. בגמר עצמו, זה יכול לסיים במקומות 13-16 ככה." תוצאה: טופ 10, עלה לגמר.

 ישראל: Noa Kirel – Unicorn
קירל היא כוכבת, זמרת עם נוכחות ומוסר עבודה שמזמן לא ראינו במחוזתינו. ההופעה עצמה הייתה מעולה לפרקים ומאכזבת בחלקים אחרים. חלק מהכוראוגרפיה לא מצטלמת טוב. החלק החזק של השיר הוא מהחלק של הברייקדאנס ועד סופו, אבל עד אז ההופעה לא תמיד סוחבת. אני עדיין חושב שזה טופ 10 בגמר.
הימורי המוקדם: "ישראל צפויה… כנראה להעפיל לגמר. בגמר כנראה זה טופ 10, אבל לא טופ 5. לדעתי בלבד". תוצאה: טופ 10, עלתה לגמר.

 מולדובה: Pasha Parfeni "Soarele și luna
עוד הופעה מאכזבת. אחד השירים ביותר טובים של הערב, קיבל תאורה אדומה, העמדה לא ממוקדת, ובימוי לא זכיר. בימוי יותר טוב היה מעניק לשיר נרטיב, במקום זה קיבלנו הופעה שהזכירה לי את אירוויזיון 2011. השופטים יקברו את זה בגמר.
הימורי המוקדם "… אני חושב שיש למדינה סיכוי יפה להעפיל לגמר. בגמר היא תתקשה לסיים בצד השמאלי של הטבלה. מקומות 13-17 נראים יותר ריאליים עבורה. אולי עם הופעה מאד אפקטיבית, יהיה אפשרי גם להידחק קרוב לטופ 10." תוצאה: טופ 10, עלה לגמר.

 שבדיה: Loreen – Tattoo
לצערי Loreen נתנה הופעה מאד חזקה, אחרי שבחזרות היא זייפה. אי אפשר לקחת ממנה את המקצועיות, הכריזמה והיכולת לסחוב שיר מאד בינוני. הבימוי לא מרשים אותי, אני למדתי להכיר את השבדים והשטיקים שלהם, אבל זה עובד על הקהל. אין רקע בהופעה שלא מחושב, וזה נורא ציני בעיני. אני מקווה שהיא סיימה מקום שני ולא ראשון, וזו עדיין ההערכה שלי.
הימורי המוקדם: "שבדיה צפויה להעפיל לגמר מהמקום הראשון כנראה אני מעריך שהשיר יסיים בטופ 3, אבל אני מסרב להאמין שתהיה כאן זכייה שבדית נוספת." טופ 10, עלתה לגמר.

 אזרבייג'ן: TuralTuranX – Tell Me More
פעם אזרבייג'ן הייתה מהמדינות הכי קומפטטיביות בתחרות. התקופה הזו עברה. התאומים נתנו הופעה מנומנמת. הם נאים, אבל לא יודעים למכור שיר. הביצוע היה טוב, אבל השיר עצמו הוא דרדלה. גם שיר שהוא רגוע וצ'יל יש דרך להעביר. שיר והופעה טיפוסיים לחצי גמר, שלא ממשיכים הלאה.
הימורי המוקדם: "אני חושב שאזרבייג'ן תתקשה השנה להעפיל לגמר. למעשה, אם הם ישחקו הוגן השנה, אני מתקשה לראות אותם מעפילים לגמר בחסות הקהל בלבד. אם כן יעלו, הם צפויים לסיים במקומות האחרונים בגמר." תוצאה: לא העפילו לגמר.

 צ'כיה: Vesna – My Sister's Crown
אחת ההופעות היותר אהובות עליי. בזמן החזרות הייתי מאוכזב, כי היה לי קונספט אחר בראש, אבל למדתי להעריך את זה. ההרמוניות הקוליות שלהן מצוינות. הסימבוליזם בשיר הופך אותו לאחד השירים היותר פוליטיים של השנה. הראפ בבולגרית לא עובד כל כך. לצערי, המדינה מתרסקת בטבלאות ההימורים.
הימורי המוקדם: "השיר צפוי לטוס לגמר ללא בעיה. יש לי הרגשה מאד טובה לגבי השיר. אם הן לא תפשלנה בהופעה החיה, הן מסוגלות להביא את האירויזיון הבא לפראג." תוצאה: טופ 10, עלו לגמר.

 הולנד: Mia Nicolai and Dion Cooper – Burning Daylight
אוי, כמה כעסו עליי אחרי שדיברתי על ההופעה הזו בחזרות. במקום אחד שבו אני מפרסם מישהו כתב, שצריך לשים עלי עין כי אמרתי שההופעה מהממת. במקום אחר ממש נעלבו ממני. אז sorry, not sorry. אני עדיין חושב שזו הייתה מבחינה ויזואלית הופעה יפהפייה. ווקאלית, היו רגעים חלשים יותר ופחות. אני חושב שהקול השברירי של Nicolai הולם אותה. מעבר לכך, השיר מחורבן, ואת זה טענתי מהרגע הראשון. שיר בכייני. ולבסוף, צריך להודות ששני הזמרים לא מעוררים סימפתיה באופן בולט.
הימורי המוקדם: "ייתכן שלא יצליחו להעפיל לגמר. אם אני צודק, זה יהיה בום גדול מאד להולנד ומכה לקונספציה שלהם, שאולי תיאלץ להשתנות." תוצאה: לא העפילו לגמר.

 פינלנד: Käärijä – Cha Cha Cha
הקהל היה בהיסטריה. ה-להיט של הערב, ולהערכתי גם הזוכה של הערב. בניגוד לצמד ההולנדי, אי אפשר שלא להתאהב ב-Käärijä, ובדמותו הבימתית. הוא סוג של משחק דמות, ואתה לא יודע איפה נגמרת האמת ואיפה מתחיל השקר, אבל זה סוד קסמו. לצערי, גם הוא נחלש בטבלאות ההימורים.
הימורי המוקדם: "פינלנד צפויה… להעפיל בקלות לגמר… יכול להיות שעומד בפנינו זוכה הטלווטינג של האירוויזיון הקרוב, אבל כיצד ידרגו אותו השופטים ברחבי אירופה, אוסטרליה וישראל? זו השאלה הגדולה." תוצאה: טופ 10, עלה לגמר.

עם כן, עשר המדינות שהעפילו לגמר מחצי הגמר הראשון הן (לפי סדר הא'-ב'):

ישראל
מולדובה
נורבגיה
סרביה
פורטוגל
פינלנד
צ'כיה
קרואטיה
שבדיה
שווייץ

קצת מידע סטטיסטי: בסך הכל העפילו לגמר שתי מדינות מרכז אירופאיות (צ'כיה ושווייץ), שלוש סקנדינביות (שבדיה, פינלנד ונורבגיה), שתי מדינות יוגוסלביה לשעבר (קרואטיה וסרביה), מדינה מערב אירופאית אחת (פורטוגל), מדינת ברה"מ לשעבר אחת (מולדובה) ומדינה ים תיכונית אחת (ישראל).
מבין המעפילים 4 זמרים, 4 זמרות ו-2 הרכבים. כל השירים שהיו בשפה מקומית או שילבו אותו, העפילו לגמר. מהמעפילים 4 שירים באנגלית מלאה, שיר בפורטוגלית, שיר בפינית, שיר בקרואטית, שיר ברומנית, שיר ששילב אנגלית וסרבית ושיר אחד ששילב אנגלית, צ'כית, בולגרית ואוקראינית. 3 שירים ניתנים להגדרה כבלדות ו-7 כקצביים.

חצי גמר 2
אתמול נערך חצי הגמר השני של אירוויזיון 2023. אין הרבה מה להוסיף מעבר למה שכתבתי, אצל הבריטים הכל נראה מצוין, והמנחות שוב עשו אחלה עבודה. מופע הביניים ששוב היה לכבוד אוקראינה, היה מכובד, מרגש ועשוי מצוין. מופע הליפסינק של מלכות הדראג היה מיותר לטעמי, ראיתי עשרות כאלה. מצד שני, זה הגארבג' טיים של התחרות.

מה לגבי השירים עצמם? זה הזמן להביט אחורה על הרושם שהותירו בי השירים כאשר נבחרו או נחשפו לייצג את מדינותיהם, ולראות איפה צדקתי ואיפה טעיתי.

 דנמרק: Reiley – Breaking My Heart
טוב, אז הוא אולי נשמע יותר טוב מכפי שהוא נשמע בחזרות, אבל הוא עדיין היה גרוע ממש. בסטודיו הייתי בטוח שזה יעפיל לגמר, אבל הלייב לא סחב. רגע של מבוכה קרה, כשהלב מנייר לא נתלש לו מהמצלמה, מה שגרם, לפחות אצלי, לפאניקה של כמה שניות. כנראה מישהו הדביק את זה ממש טוב. השיר חצי כוח, לא הכי מקורי, והזמר עצמו מתנהג כאילו הוא בן 16, כשהוא בן 26.
הימורי המוקדם: "דנמרק… לפי דעתי עם הופעה הטובה תוכל להעפיל לגמר…" תוצאה: לא העפיל לגמר.

 ארמניה: Brunette – Future Lover
השיר עבר יפה מהפוטנציאל בגרסת הסטודיו להופעה החיה. ההופעה הייתה מקורית, לא עמוסה. Brunette הייתה מצוינת, מקצועית, ושידרה משהו מסתורי. החלק של הברייקדאנס כלל שינוי קטן בפלייבק, וגם כאן היה רגע של פאניקה, כאשר היה עודף עשן על הבמה שהסתיר את הזמרת. זה היה מעפיל ברור לגמר.
הימורי המוקדם: "ארמניה צפויה… כנראה להעפיל לגמר די בקלות. נכון לעכשיו זה נראה כמו סוס שחור, שאף אחד לא זוכר. האם זה יסיים כמו סוס שחור אמיתי, כמו ב-2016, או יתרסק לחלוטין כמו שקרה לארמניה ב-2019? אני חושב שיש סיכוי לתרחיש הראשון. עם הופעה טובה, יהיה קשה להתעלם מהשיר הזה." תוצאה: טופ 10, עלתה לגמר.

 רומניה: Theodor Andrei – D.G.T. (Off and On)
השיר היה הפייבוריט שלי בקדם הרומני, אבל לא הוכיח את עצמו בהופעה אמש. הנון-חובבים שצפיתי ענם דווקא חשבו שהוא חמוד, אבל זו הייתה תאונת דרכים ויזואלית. הוא זמר טוב, אבל עמוס מניירות. הרקדנית שרצה אליו ומורחת לו על החזה צבע שחור לא הייתה ברורה לאף אחד. כישלון ידוע מראש.
הימורי המוקדם: "אני די מסכים, שהסיכוי של המדינה להעפיל לגמר כמעט ולא קיים. זה לא שיר מיידי, אם אתה לא מקומי. הרומנים יצטרכו ללטש את ההופעה החיה מאד כדי למכור את השפה הרומנית להמונים האירופאים. הזמר עצמו כובש, אבל זה לא יספיק." תוצאה: לא העפיל לגמר.

 אסטוניה: Alika – Bridges
מה יש להגיד, שיר משעמם, זמרת משעממת, ויזואלית משעמם ושמלה משעממת. ווקאלית היא הייתה בול וזה עזר לה להתברג לטופ 10 בחצי גמר כל כך חלש.
הימורי המוקדם: "אני מאמין כי לשיר יש סיכוי להעפיל לגמר התחרות, אך אם כן, שם הוא צפוי לסיים לדעתי במקומות 16-20." תוצאה: טופ 10, עלתה לגמר.

 בלגיה: Gustaph – Because of You
השיר הבלגי עבר מלהיות השיר השנוא על החובבים עם היבחרו, לסוס השחור של התחרות, שרבים מגלים מחדש. ההופעה אמש רק חיזקה את התחושה הזו. Gustaph מעורר סימפתיה. הוא ווקליסט מצוין, וכל הארט דיירקטינג סביבו היה מדויק. הופעה להט"בית ופרוגרסיבית למהדרין. הידד. לטעמי איפרו אותו בכבדות מידי, ויש גם לזכור שהשיר עצמו לא מדהים.
הימורי המוקדם"לעניות דעתי, בלגיה לא תעפיל לגמר עם שיר כזה. אני מאד אופתע אם כן." תוצאה: טופ 10, עלה לגמר.

 קפריסין: Andrew Lambrou – Break a Broken Heart
הופעה אפקטיבית לשיר חלש, וזמר שהולבש כדי להפעיל את ההורמונים אצל הצופות ומרבית הצופים. עלי זה פחות עובד, ואני חושב שזה נשמע כמו חיקוי חיוור להולנד 2019, אבל כבר מהחזרות היה ברור שזה עולה לגמר. מבחינת ויזואלית, זה בית ספר לאיך להרים שיר חלש.
הימורי המוקדם: "קפריסין… יכולה עם הופעה טובה להעפיל לגמר. זהו חצי גמר חלש בצורה קיצונית. בגמר זה ייקבר איפשהו בתחתית הטבלה." תוצאה: טופ 10, עלה לגמר.

 איסלנד: Diljá – Power
מזעזע. גם שיר פסארה, גם זמרת היפראקטיבית וגם וידאוארט לא ברור. אני מאד שמח שזה נשאר בחצי הגמר. האיסלנדים לא יודעים לבחור שירים בקדם, והרבה פעמים נתקעים עם שירי פופ אמצע הדרך, למרות שיש להם שירים טובים בקדם. היא שרה טוב, חוץ מהחלק שהיא נוהמת בסוף השיר, אבל מי יכל להתרכז כשהיא כל הזמן קפצה ועשתה תנועות משונות.
הימורי המוקדם: "לדעתי, השיר יכול להעפיל לגמר, בהיעדר שירים שיעשו זאת מחצי הגמר השני. אם אכן כך, השיר צפוי לסיים בגמר באחד מהמקומות האחרונים." תוצאה: לא העפילה לגמר.

 יוון: Victor Vernicos – What They Say
זה היה אחד הדברים הבלתי שמיעים אמש. Vernicos היה לבוש כצופיפניק או כמייבש ביצות מתחילות המאה העשרים. הפנים שלו בוידאוארט היו רגע קרינג' אמיתי. אבל מעל הכל עמדה ההופעה הווקאלית שלו, שלא השתפרה מהחזרות. הבנאדם פשוט לא יודע לשיר. החובבים היוונים עומדים לכלות בו את זעמם.
הימורי המוקדם: "לדעתי השיר יעפיל לגמר, כי אין הרבה שירים קומפטטיביים מספיק בחצי הגמר שלו. בגמר אין סכנה שהשיר יגיע לטופ 10, אבל מקומות 12-15 זה בהחלט הישג אפשרי." תוצאה: לא העפיל לגמר.

 פולין: Blanka – Solo
הופעה טובה ברמת הקאלט. זה לא היה מושלם ויזואלית, אבל היו שם הרבה רגעים אפקטיבים: הכוראוגרפיית ידיים למשל, הברייק לריקוד, ועוד. Blanka נשמעה טוב במפתיע ונראתה מדהים. טוב, מהחזרות היה ברור שזה יראה גמר. זה שיר גרוע ורדוד, אבל הוא אפקטיבי הן בסטודיו ואחרי אמש גם על הבמה. איך זה יסיים בגמר? האם לפנינו סוס שחור?
הימורי המוקדם: "לדעתי פולין לא תעפיל השנה לגמר האירוויזיון, לא עם ההופעה הווקאלית הנוכחית." תוצאה: טופ 10, עלתה לגמר.

 סלובניה: Joker Out – Carpe Diem
לסולן הלהקה יש יותר כריזמה מכל מתמודדי חצי הגמר הזה ביחד. חוץ מזה, מדובר בשיר חמוד מאד, מקורי יחסית, בשפת המקור. הוא אולי לא מחדש הרבה, אבל הוא אותנטי. ההופעה בוימה כהלכה, בלי שטיקים ווידאוארט, כמו הופעת רוק אמיתית. אני שמח שהצופים הגיבו לחיוב בשיר. הימרתי שהם יעפילו לגמר, אבל היו לי גם חששות.
הימורי המוקדם: סלובניה… כמו שזה נראה כרגע היא תתקשה להעפיל לגמר. אין לה הרבה מדינות חברות בחצי הגמר שלה, והשפה הסלובנית עשויה להיות בעוכריה. נקודת האור היחידה היא הכריזמה של חברי הלהקה. בהיעדר שופטים, הם יאלצו לעבוד מאד קשה על מנת להעפיל לגמר. " תוצאה: טופ 10, עלו לגמר.

 גאורגיה: Iru – Echo
אולי כי אני מאד אוהב את השיר, ההמרתי שהוא יעפיל לגמר. סו הייתה הטעות היחידה שלי אמש. Iru היא זמרת מעולה, אבל אני יכול להבין למה זה נשמע כמו 3 דקות של צרחות למי שהאזין לשיר לראשונה. לא הייתי שלם עם ההעמדה והויזואליציה שבחרו בה במאי ההופעה, אשר אכן לא הוכיחה את עצמה. גאורגיה כמדינה בוחרת שירים לא רגילים, גם כשהם מנסים לכתוב פופ. אולי כדאי לחשב מסלול מחדש ולשלוח טייק מודרני על מוזיקה גאורגית מסורתית, כמו שבמזרח אירופה למדו מזמן לעשות.
הימורי המוקדם: "גאורגיה צפויה… כנראה להעפיל לגמר התחרות. אני מוכן להמר שהיא תסיים בתחתית הטופ 10 עם ההופעה הנכונה.." תוצאה: לא העפילה לגמר.

 סן מרינו: Piqued Jacks – Like an Animal
ההרכב זכה בקדם באופן שלא ברור לי. היו כמה וכמה שירים הרבה יותר חזקים. על כל פנים, השיר היה ממוקם אחרון בסיכויי ההעפלה לגמר, אז לא הייתה כאן הפתעה. אהבתי את הבימוי האסתטי לשיר ואת בגדי המעצבים שלבשו חברי הלהקה (ויויאן ווסטדווד?). הסולן עדיין מוזר לי. הם לא בליגה לצערי והשיר עצמו מאד מאד חלש.
הימורי המוקדם: "לדעתי השיר לא יעפיל מחצי הגמר." תוצאה: לא העפילו לגמר.

 אוסטריה: Teya and Salena – Who the Hell Is Edgar?
כתבתי בחזרות שזה לא עובר את מבחן המעבר לבמה הגדולה, ואני עומד מאחורי זה. הצמד הן זמרות מצוינות, וגם בעלות ביטחון ונוכחות בימתית, אבל הן נעות בלאות בשיר שאמור להיות מקפיץ ומצחיק. לא כל מה שעובד בסטודיו בהכרח יכול להתרגם להופעה חיה. בכל מקרה, גמר הגיע להן, בכך לא היה ספק. אני חושב שהן תסיימנה בצד הימני של הטבלב בשבת בלילה.
הימורי המוקדם: "אוסטריה צפויה… כנראה להעפיל לגמר. בגמר אני רואה את השיר מסיים איפשהו בצד השמאלי של הטבלה, טופ 10 הוא לא מן הנמנע. " תוצאה: טופ 10, עלו לגמר.

 אלבניה: Albina and Familja Kelmendi – Duje
מדהים. סיפור סינדרלה של השנה. מהשיר שאף אחד לא רצה שיזכה בקדם, ולא ידענו איך לאכול אותו אי שם בדצמבר, זה הפך לשיר שכולם אוהבים לאהוב. משפחת קלמנדי מקסימים ואמיתיים. Albina נהדרת ומובילה את ההופעה בכבוד, ומעל הכל מדובר במשפחה מוזיקלית לעילא ולעילא. רואים שהם קיבלו השכלה מוזיקלית. הכל שם חסר מאמץ. השיר אמנם דרמטי יתר על המידה, אבל אחרי החזרות הייתי בטוח שהם יקבלו מקום בגמר, ובצדק.
הימורי המוקדם: "לטעמי יש כאן סכנה אמיתית לשיר לא להעפיל לגמר, אך כמובן זה מאד תלוי בהרכב מדינות חצי הגמר. אם תעפיל לגמר, צפויה אלבניה לסיים איפשהו סביב המקום ה-17-20, המיקום השמור לה מידי שנה." תוצאה: טופ 10, עלו לגמר.

 ליטא: Monika Linkytė – Stay
מאד התאכזבתי כשהשיר זכה בקדם וגבר על שירים טובים בהרבה. אני עדיין חושב שהוא שיר סתמי, בלדה גנרית מאד. Linkytė היא מאד unlikeable, ובראיונות יוצאת מאד מרוחקת, מתאמצת להיראות חברותית. איכשהו זה עובד על הבמה. ווקאלית היא נהדרת, ולהקת הליווי מעשירה את השיר. הבימוי מאד אסתטי מבחינת צבעים וצורות בוידאוארט. זה נעים להסתכל על זה.
הימורי המוקדם: "ליטא צפויה… כנראה להעפיל לגמר מתחתית הטופ 10. בכל זאת, מדובר בחצי הגמר הקל יותר. בגמר אני לא רואה את זה מצליח יותר מידי, מקום 16-20 ככה." תוצאה: טופ 10, עלתה לגמר.

 אוסטרליה: Voyager – Promise
עוד שיר שהיה ברור שיעפיל לגמר. מדברים על זה זמן מה כזוכה חצי הגמר. לא בטוח שעם ההופעה אמש זה באמת קרה, אבל אני די בטוח שזה סיים בטופ 3. הביצוע היה טוב, אפקטיבי, והצליל של השיר מתעכל בקלות, למרות שזה שיר רוק. הבעיה היא שזה נשמע לי כמו משהו שנתפר לאירוויזיון.
הימורי המוקדם: "אוסטרליה צפויה… ללא ספק להעפיל לגמר. לדעתי אוסטרליה תפתיע רבים ותגיע גבוה בדירוג הקהל, ובוודאי תסיים בטופ 10.." תוצאה: טופ 10, עלו לגמר.

אם כן, עשר המדינות שהעפילו לגמר מחצי הגמר הראשון הן (לפי סדר הא'-ב'):

אוסטריה
אוסטרליה
אלבניה
אסטוניה
ארמניה
בלגיה
ליטא
סלובניה
פולין
קפריסין

קצת מידע סטטיסטי: בסך הכל העפילו לגמר שתי מדינות מרכז אירופאיות (אוסטריה וסלובניה), מדינה מערב אירופאית אחת (בלגיה), 2 ברה"מית לשעבר, שהן גם בלטיות (ליטא ואסטוניה), מזרח אירופאית אחת (פולין), מדינה ים תיכונית אחת (קפריסין), מדינה בלקנית אחת (אלבניה) מדינה קווקזית אחת (ארמניה) ומדינה חיצונית אחת (אוסטרליה).
מבין המעפילים 2 זמרים, 4 זמרות ו-4 הרכבים. 7 מהשירים שעלו לגמר מושרים באנגלית, אחד מושר בסלובנית, אחד מושר באלבנית, ואחד כולל חלק בארמנית. 5 שירים ניתנים להגדרה כבלדות, ו-5 כקצביים.

נתראה בגמר אירוויזיון 2023 מחר בערב!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.