2021 – שגרה חדשה

רוטרדם, הולנד. העשור החדש נפתח באיחור, וזאת לאחר ביטולו של אירוויזיון 2020. הקורונה לא נעלמה מחיינו, ולאורך החודשים שחולפים ממאי 2020 עד למאי 2021 העולם יודע עליות ומורדות. איגוד השידור האירופי הבטיח בשיא המגפה כי האירוויזיון חי ונושם ויחזור ביתר שאת ב-2021, אבל לך תסמוך על הגוף ששבר לך את הלב במרץ 2020. בצל נבואות זעם של רואי שחורות על אי קיומו של אירוויזיון 2021, עונת הקדמים נפתחת כהרגלה, והיבשת נדמה שנכנסה לשגרה חדשה. לא ניתן לעצור את החיים, וגם האירוויזיון לומד להסתגל למצב החדש. לא עוד ביטולים ודחיות, אלא קיום אירועים לצד מגבלות, חיים לצד המגפה. ואם בקדמים עסקינן, רק 13 קדמים נערכו בשנת 2021 (אם לא מחשיבים את הליך הבחירה הבולגרי, אך גם אם כן). מדובר בכמות הקדמים הנמוכה ביותר מאז 1985(!) המדינות אשר עורכות קדמים עושות אותם לרוב ללא קהל. זה נקודת שפל, אבל גם נקודת התאוששות, וככל שאנו יודעים, בעת כתיבת שורות אלו, עונת 2022 מתעתדת להפוך לעונת קדמים גדולה, כפי שהורגלנו בשני העשורים האחרונים.
הכוכבת הגדולה של הערב היא כאמור הקורונה. לאורך חודשים ארוכים עסקו באיגוד השידור האירופי ובטלוויזיה ההולנדית באפשרויות השונות לקיים את התחרות. באוגוסט 20', המפקחת על אירועי האירוויזיון, Nadja Burkhardt, סיפרה כי בוחנים שתי חלופות לקיום התחרות. האפשרות הראשונה היא לקיים את התחרות כרגיל, בעוד החלופה לכך היא תחת סגר מוחלט. Burkhardt הסבירה שעבור כל תרחיש יש תתי תרחישים וכי יש להתחשב בהוראות המדינות השונות אשר תקפות כלפי המשלחות שלהן. לדבריה, תחרות אינטרנטית לא באה בחשבון, ומדובר ב"תרחיש אסון", שלא רצוי להגיע אליו. 
בספטמבר 2020, הכריז איגוד השידור האירופי על 4 תרחישים לקיום האירוויזיון, אשר קיומו ודאי:
תרחיש א' – אירוויזיון רגיל. כפי שנערך עד 2019.
תרחיש ב' – אירוויזיון בריחוק חברתי. כמות מופחתת של קהל ומשלחות, של אירועים ברוטרדם ושל נוכחות עיתונאים.
תרחיש ג' – אירוויזיון תחת מגבלת מעבר בין מדינות. כמו תרחיש ב', בתוספת משתתפים אשר יופיעו ממדינותיהם במקרה של מגבלות על נסיעות אל או מהמדינה.
תרחיש ד' – אירוויזיון תחת סגר. במצב שתטיל ממשלת הולנד סגר, תתקיים תחרות ללא קהל וכל המשתתפים יופיעו ממדינותיהם. לא יתקיימו אירועים ברחבי רוטרדם. תרחיש זה אומץ עבור אירוויזיון ג'וניור 2020, אשר נערך בנובמבר אותה שנה.

ארבעת התרחישים לקיום האירוויזיון בספטמבר 2020.

בהמשך ממשלת הולנד אישרה אירועים מרובי משתתפים כניסוי להתמודדות עם הקורונה. הפורמט היה קיום שני משחקי כדורגל, אירוע באולם סגור, ועידת עסקים, הופעת תיאטרון ושני פסטיבלים תחת כיפת השמיים. המטרה הייתה לאפשר אירועים עם תפוסת קהל של עד 60%-70%. עבור האירוע באולם סגור, הקהל חולק לקפסולות של עד 250 אנשים בכל אחת. לכל קפסולה היו בר ושירותים נפרדים. הרעיון היה להתיר ריחוק חברתי של פחות ממטר וחצי בין האנשים בתוך הקפסולה עצמה. המשתתפים התבקשו לא להיות בקרבת אוכלוסיות בסיכון להידבקות ב-14 הימים שלאחר האירוע. המשתתפים מילאו שאלונים, מדדו להם חום בכניסה לאירוע ונערכו להם בדיקות קורונה רנדומליות. באירוע חויבה ונטילציה של אוויר. המשתתפים נכנסו לאירוע במועדים שונים וקיבלו מקומות רשומים לישיבה. המארגנים דאגו לניקיון וחיטוי של משטחים לפני ובמהלך האירוע, ולאורחים ניתן אלכוג'ל על מנת לחטא את הידיים. אנשים מעל גיל 55 לא הורשו להשתתף באירוע.
בפברואר 21' נערכו ניסויים כדי לראות כיצד להתמודד עם אירועים גדולים, הכוללים בדיקות מהירות והנחיות מיוחדות לקהל. נלקחו בחשבון גם אחוז המחוסנים באוכלוסיית המדינה וקצב התפשטות המוטציות של נגיף הקורונה. שני אלו היו התפתחויות של המחלה וההתמודדות עמה, אשר בשנה שעברה לא נאלצו להתמודד עמם. תוך כך, דחו איגוד השידור האירופי ומפיקי התחרות את ההחלטה לגבי נוכחות קהל רק לאמצע אפריל.
בתחילת פברואר 21' איגוד השידור האירופי, הטלוויזיה ההולנדית ועיריית רוטרדם הכריזו כי תרחיש א' לקיום האירוויזיון ירד מהפרק.
במפת התרחישים שהוצגה בספטמבר 20', תרחיש ג' דיבר על אירוע עם נוכחות פיזית חלקית של המשתתפים, ובמפה שפורסמה בתחילת פברואר 21' שונה תרחיש ג', ובשלב זה דיבר על אירוע ללא נוכחות משתתפים כלל:

ארבעת התרחישים לקיום האירוויזיון בפברואר 2021.

בהולנד המשיכו בניסויים לגבי אירועים מרובי משתתפים. בין המעורבים בניסוי היו מדענים, מחלקות ממשלתיות, אוניברסיטת דלפט והמרכז ההולנדי למניעת מחלות. בהתאם לתוצאות הניסוי, התקיימו עוד ועוד אירועים על מנת ללמוד על הסיכונים האפשריים והפתרונות החלופיים לקיומם. הניסוי הראשון על אירועים המוניים בהולנד עבר בהצלחה, מה שגורם לאופטימיות בקרב מארגני התחרות.
שר הבריאות ההולנדי, De Jonge, העריך כי מאפריל יהיה ניתן ללכת לאירועים ותחרויות לאחר ביצוע בדיקת קורונה מהירה. הממשלה החלה לספק למאות אלפי אנשים ביום תעודות המאשרות כי הם שליליים לקורונה.
לבסוף, נבחר תרחיש ב' לקיום האירוויזיון. איגוד השידור האירופי והטלוויזיה ההולנדית פרסמו פרוטוקול בריאות ובטיחות לקיום התחרות. כל האמנים הורשו להגיע במאי לרוטרדם, למעט מתמודדים ספציפיים שלא יוכלו להגיע עקב הקורונה. על כל חבר משלחת היה לשהות בבידוד חמישה ימים לפני הטיסה להולנד, ולצאת שלילי בבדיקת קורונה 72 שעות לפני הטיסה. בזמן שהותם בהולנד, חברי המשלחת חויבו להישאר בבתי המלון שלהם ולצאת ממנו רק עבור החזרות וההופעות ב-Ahoy Arena ברוטרדם ולפעילויות נוספות הקשורות לתחרות.
אסטרטגיית הבדיקות פותחה על פי הקווים המנחים של המכון ההולנדי הלאומי לבריאות הציבור ולסביבה ומשרדי הבריאות, הרווחה והספורט ההולנדיים. לפי התרחיש שנבחר לקיום התחרות, מספר חברי המשלחת של כל מדינה ירד מ-38 ל-20, ומספר העיתונאים צומצם ל-500, כאשר 1000 נוספים הורשו לסקר את האירוע במרכז העיתונות. נקבעו גם הגבלות על חברי המשלחת ל גבי הנוכחות בגרין רום ובמסיבת העיתונאים.
על מנת לעקוב ולנתר את מי שיימצאו חיוביים לקורונה, כולם במשלחת חויבו לתעד כל אינטראקציה בין האנשים בקבוצה שעולה על 15 דקות. תועדו גם אינטראקציות חברתיות. ראשי המשלחת צילמו את סדר הישיבה באוטובוס ובארוחות, במידה וידרשו לחקירות אפידמיולוגית. חברי משלחת שבאו במגע קרוב עם גורם שנמצא חיובי לקורונה, חויבו בבידוד של חמישה ימים לפחות.
בתחילת מרץ 21' הממשלה הודיעה כי היא מתכננת לפתוח 100 רחובות, שבהן יאושרו קיום מסיבות, אירועים, פתיחת בתי קולנוע וכו'. בסוף מרץ 21' מוכרז כי רק קהל מקומי ורק 3,500 צופים יורשו להיות נוכחים בכל אחד ממופעי האירוויזיון. מכירת הכרטיסים נפתחת החל מה-8/05, אך רק לרכשי הכרטיסים ב-2020. בני 70 ומעלה לא הורשו לקחת חלק כקהל.
במהלך 9 המופעים של התחרות, 48 מתוך 29,875 המבקרים באולם אובחנו חיובים לקורונה. ההערכה היא כי 13 מהם נדבקו טרם התחרות.
ומה לגבי השפעות עקיפות של הקורונה? איגוד השידור האירופי התיר שימוש בקולות רקע מוקלטים באירוויזיון 2021. חוק זה היה קיים באירוויזיון ג'וניור זמן רב, ונמסר כי יהיה תקף באירוויזיון למשך שנה אחת. כמו תמיד, הזמני הופך קבוע, והדבר כבר אושר גם לתחרות של 2022. המטרה הייתה לצמצם את גודלן של המשלחות, כדי להתגבר על מגבלות והנחיות הרשויות השונות. נציג/י המדינה הרשמיים עדיין נדרשו לשיר בחי. המפקח החדש על האירוויזיון מטעם איגוד השידור האירופי, Martin Österdahl, הסביר, כי כבר היו דיונים בעבר לכלול קולות רקע מוקלטים, אך לולא מגפת הקורונה, הדבר לא היה מיושם. זה היה בגדר רעיון, שרצו להציע עבור תחרות עתידית. הוא נתן את דוגמת המלודיפסטיבלן השבדי, שם לטענתו הקונספט עובד בהצלחה. האם זה עוד מסמר בארון האותנטיות של האירוויזיון, עוד שלב בתהליך המלודיפסטיבלניזציה של התחרות? התשובה היא כנראה כן לשתי השאלות. ניתן להניח שבהמשך יתירו עד 8 אנשים על הבמה בכל הופעה. תחזרו עוד כמה שנים לבדוק אם צדקתי.
לראשונה מחליטים באיגוד השידור האירופי, כי במקרה ואחד מנציגי אירוויזיון 2021 לא יוכל לנסוע לרוטרדם, הוא יקליט הופעה חיה ממדינתו וזו תשודר באירוויזיון, להלן: הופעת הגיבוי. ההופעה הייתה צריכה להיות לפי חוקי האירוויזיון, בחי ונאסר שימוש בווידאו קליפ כהופעת גיבוי. ההקלטה חויבה להיות באולפן ללא קהל. נאסר על כך שהסט על הבמה יהיה של תכנית טלוויזיה קיימת. נאסר לחשוף את ההופעה לפני האירוויזיון עצמו. לרשויות השידור השונות ניתן יותר חופש בהפקת ההופעות שלהן מראש, בשונה ממה שניתן להן באירוויזיון ג'וניור ב-2020. רשויות השידור השונות לא חויבו לשחזר את הבמה ברוטרדם עבור ההופעה המוקלטת.
כל רשות שידור הייתה רשאית להעמיד את הופעת הגיבוי כפי שהייתה מעמידה אותה ברוטרדם, אם המשלחת הייתה יכולה להגיע, כולל פירוטכניקה, מסכי LED וכו'. עם זאת, נאסר שימוש בטכנולוגיה של מציאות מדומה או מציאות רבודה, שכבות-על, קונפטי, צילום מרחפנים, מסך כחול או ירוק. נאסר שימוש באוטוטיון ואפקטים קוליים אחרים על קולות בחי. נאסר השימוש בהופעה החיה מהקדם המקומי עבור הקלטת ההופעה החיה, אך הותר השימוש בסט של הקדם לצורך הקלטת ההופעה.
לפני הקלטה הופעת הגיבוי, נציגי כל רשות שידור נפגשו עם מתאם מטעם רשות השידור ההולנדית והגישו לו"ז להקלטה, פרטי העמדה ותכנית עבודת המצלמות. ראש המשלחת חייב היה להיות נוכח במקום בזמן ההקלטה, שאורכה כ-60 דקות, ובה צולמו שלושה טייקים של ההופעה. מבין הטייקים ראש המשלחת או מישהו מטעמו בחר את הטייק, שיישלח לשידור האירוויזיון. במהלך ההקלטה צפו מפקח מטעם ה-EBU, משקיף חיצוני מטעם E&Y ונציג מרשות השידור ההולנדי, על מנת לתת סיוע ותמיכה, אבל גם על מנת להבטיח את השמירה על הכללים. לבסוף, רק מדינה אחת השתמשה בהופעת הגיבוי שלה באירוויזיון, וזו אוסטרליה.
ביטול אירוויזיון 2020 שבר את לבבות החובבים ברחבי העולם, אך יותר מכל השפיע על הנציגים שנבחרו. 66.6% מהמדינות החליטו לשלוח לאירוויזיון את הנציגים, שהקורונה מנעה מהם את ההשתתפות שנה לפני, כולל ישראל. איגוד השידור האירופי בחן לאחר ביטול אירוויזיון 2020, את האפשרות לתת למדינות המשתתפות להופיע עם שיריהם בתחרות של 2021. לבסוף התקבלה ההחלטה הברורה, שלא ניתן להשתמש בשירים אלו ועל כל המדינות לבחור שירים מחדש. 9 נציגים מבין 2020 נשארים מאחור, וזאת מבלי להזכיר את נציגי ארמניה ובלרוס, אשר לא משתתפות בתחרות של 2021. ארמניה עקב מצב משבר פוליטי חמור, אבל אצל בלרוס זה כבר סיפור אחר לגמרי.
בבלרוס כבר למעלה משנה מתקיימות הפגנות בעקבות זיוף הבחירות לנשיאות. אלו יוצרו שרשרת של אירועים, שיביאו להרחקתה של בלרוס מאירוויזיון 2021 ואחר כך מאיגוד השידור האירופי ומאירוויזיונים עתידיים. עם התגברות המחאה, הידקה הדיקטטורה הבלרוסית את החבל סביב צווארה של האוכלוסיה והפכה קיצונית ואגרסיבית יותר כלפי האופוזיציה. עם ההקצנה של השלטונות בבלרוס, גם באירופה לא נשארים אדישים, בוודאי לא לאחר שבלרוס חוטפת את העיתונאי מתנגד המשטר, על ידי הסטת מטוס של חברת רייינאר בתואנת שווא. הארגון הבלרוסי לסולידריות תרבותית, שנוסד במהלך המחאות הפוליטיות במדינה, כותב מכתב לאיגוד השידור האירופי בבקשה לבטל את חברותה של רשות השידור של בלרוס באיגוד השידור ואת השתתפותה באירוויזיון 2021, כמו גם לאסור עליה לשדר את התחרות. איגוד השידור דוחה את הבקשה. עם זאת, יו"ר רשות השידור הבלרוסית (BTRC) נכנס לרשימה השחורה של האיחוד האירופי עקב מעורבותו בבחירות השנויות במחלוקת. בשלב זה בלרוס עדיין ברשימת המדינות המשתתפות באירוויזיון. במקביל, הקהילה הבינלאומית מטילה עוד סנקציות על בלרוס, ובינואר מבוטלת הזכות של המדינה לארח את אליפות העולם בהוקי קרח.
תוך כך מתרחשת פוליטיזציה גם סביב תעשיית המוזיקה במדינה. ההרכב VAL, שהיה אמור לייצג את המדינה ב-2020, מוקע כמתנגד משטר ושליחתו לרוטרדם יורדת מהפרק, תוך הוצאת הודעה מעליבה מטעם רשות השידור הבלרוסית. בסוף ינואר, המנהל של ההרכב Napoli מציין כי הם לא ישלחו שיר לתחרות עקב מה שקורה במדינה, האלימות, הממשלה הלא לגיטימית והפקרות רשויות החוק. בהמשך השנה, ייכנסו עוד ועוד אמנים לרשימות השחורות של הממשל בבלרוס. כמו תמיד בדיקטטורות, אם אתה אמן שאינו חלק מהתרבות המגויסת, אתה מתנגד משטר או לפחות בעל פוטנציאל להיהפך לכזה. אז מכריזה בלרוס על Galasy ZMesta כהרכב שייצג את המדינה בתחרת, בשיר שהוא מניפסט פוליטי, המגויס לטובת השלטון. איגוד השידור האירופי מחליט בהחלטה תקדימית לפסול את השיר מלהתחרות ברוטרדם, וכאמור בהמשך מרחיק את בלרוס מהתחרות גם לשנים הבאות. פירוט של המקרה המעניין והעצוב הזה בהמשך.
המקרה של ארמניה עצוב לא פחות, אך לא נידון כמעט, הוא הרבה פחות סקסי מהסיפור של בלרוס. מלחמת נגורנו קרבאך השנייה פרצה ביולי 2020. בנובמבר אותה שנה נחתם הסכם הפסקת האש, שבו בעצם נכנעה ארמניה. תוצאות המלחמה הביאו לכאוס בארמניה, שניצבת גם בעת כתיבת שורות אלו, באמצע משבר פוליטי וחברתי. ארמניה, אשר הייתה על סף מעבר לדמוקרטיה, לא רק הפסידה במלחמה, אלא גם הפסידה את בעלת בריתה רוסיה, אשר העדיפה לחזק את הקשרים עם אזרבייג'ן לאחר החתימה על הסכם השלום. המצב בארמניה לא אפשר לרשות השידור להתעסק בבחירת השיר והנציג לאירוויזיון והמדינה בוחרת לפרוש מן התחרות. חבל, שלא נתנו להם, כמו סרביה ומונטנגרו ב-2006, לפחות להצביע בגמר, זה אולי היה ממתיק מעט את הגלולה המרה. כיצד הפרישה של ארמניה תשפיע על התחרות בעתיד? מוקדם לומר, אבל ניכר שארמניה לא מקבלת אמפתיה ממדינות המערב, אשר ששות לקבל את הנפט האזרבייג'ני ושוכחות את המחיר הכבד ששילמה ארמניה במלחמה.
ובחזרה לתחרות עצמה. ההפקה ההולנדית סבלה ממשבר מגפת הקורונה. הדבר נכיר בשידור, שבו, בניגוד לשנים קודמות לא היה קהל, שיכל להרים את הערב, והמשימה נפלה על הכתפיים הצרות של המנחים. התוצאה הייתה משדר מנומנם, שלא נזכור. בולטת לטובה הייתה Nikkie de Jager, אבל גם היא נפלה בקטע השיימינג למשתתפי העבר והותירה טעם מר. עוד על המנחים בהמשך.
בפעם הראשונה בהיסטוריה, מלטה מובילה בטבלאות ההימורים לפני שהחל שבוע החזרות. המהמרים זכו ניצחון גדול של הזמרת המלטית, אך כגודל הציפייה גודל האכזבה. המדינה אמנם מגיעה למקום הראשון בחצי הגמר, אך ממוקמת מוקדם מאד בסדר השירים, במה שהלכה למעשה קובר את סיכוייה להביא את התחרות לוולטה. המלטים, שבשנים האחרונות שופכים ערמות של כסף על השיר שלהם, מגדילים לעשות הפעם כדי להבטיח את הניצחון. גל של כתבות ממומנות על ידי משרד התיירות המלטי, המסקרות את השיר המלטי, מציף את הרשת, באתרים מובילים בקרואטיה, פורטוגל, סלובניה, קפריסין, רומניה, איטליה, יוון ובריטניה. כלום לא עוזר, השיר המלטי מסיים רק במקום השביעי, אחרי שהוא מתרסק בטלווטינג. המקרה המלטי אמור להוות תמרור אזהרה לכל המדינות. מלטה רכשה בשנים האחרונות שירים מכותבים זרים, פעמים רבות שירים שנדחו על ידי קדמים אחרים. השיר המלטי השנה נדחה מהקדם השבדי, וככל הנראה גם מהקדם הצרפתי שנתיים לפני. זה איתות לשאר המדינות לזנוח את כותבי בית החרושת השבדיים ולהתמקד בכותבים מקומיים ובשירים "אותנטיים" יותר. כל השירים בששת המקומות הראשונים נכתבו על ידי המבצעים עצמם או בשיתופם. כל השירים בטופ 3 ו-4 שירים בטופ 5 הם בשפת המדינה המייצגת. האם האנגלית מאבדת מהדומיננטיות שלה? ממש לא, אבל בחירה בשפה הרשמית של המדינה הולכת יד ביד עם גישה אורגנית למוזיקה, שלא מחפשת "נוסחאות מנצחות" ושירים מתועשים. התוצאה היא קהל ושופטים, שרואים ומעריכים את האותנטיות הזו.
ובינתיים בישראל. הבחירה הישראלית הייתה מיועדת לכישלון. הייתי מוכן לגרוע מכל. הליך בחירת השירים היה מקושקש וחסר מיקוד, הקריירה של עדן אלנה נזנחה על ידי מנהליה לאחר "הכוכב הבא" ולא הוציאה שום שיר. הכל כיוון, לפחות מבחינתי, לאי העפלה לגמר לראשונה מאז 2014. אך לא כך. אלנה והצוות הישראלי הצליחו להרשים את הצופים והשופטים באירופה, אשר מיקמו את ישראל במקום החמישי והרביעי בהתאמה בחצי הגמר. מי היה מאמין. בגמר זה קצת פחות עובד, והשיר מסיים במקום ה-17 הכללי, כאשר הוא רק במקום ה-20 בקהל ובמקום ה-12 בשופטים. תם עידן "הכוכב הבא" של ישראל. מהשנה הבאה מחליפים תקליט. איך נזכור את התקופה של 2015-2121? כנראה צריך עוד כמה שנים כדי לגבש פרספקטיבה.
הטעם האירופי הולך ומצטמצם. פיצול הניקוד בין השופטים לקהל הוא אולי רעיון נכון, אבל זה לא מונע מלא פחות מ-4 מדינות בגמר לקבל 0 נקודות מהקהל, במה שייזכר כרגעים קשים לצפייה. אחת אחר השנייה מקבלות בריטניה, גרמניה, ספרד והולנד 0 עגול מהקהל. זאת ועוד, בריטניה מקבלת גם 0 מהשופטים. לא בצדק, אם יורשה לי לציין. מה ניתן להסיק מכך? האם יש לבטל את מוסד 5 הגדולות? זקני איגוד השידור זוכרים את העשור הראשון של שנות האלפיים, עת השתלטה מזרח אירופה על התחרות. עדיין יש אינטרס באיגוד השידור לשמור על דומיננטיות מערבית, ובין היתר להבטיח את מקומם של 5 הגדולות.
ואם בהצבעות הקהל מול השופטים עסקינן, הרי שהתחרות של 2021 הסתיימה כאשר ידו של הקהל על העליונה. לאחר הצבעת כל 39 צוותי השיפוט ברחבי אירופה, ישראל ואוסטרליה, איטליה ממוקמת רק במקום הרביעי. הצבעת הקהל טורפת את הקלפים מחדש, מעלה את איטליה ליתרון משמעותי, ומעניקה לה את הניצחון. השופטים הוחזרו לתחרות כדי לבטל הצבעות שכנות ומהגרים, אבל בסופו של דבר, הם הוכיחו שנה אחרי שנה שטעמם שמרני. הקהל שוב מוכיח שהוא בעיקר לא צפוי, וגם שהוא קיים כדי לאזן את הצבעת השופטים המנומנמים.
ואם כבר בקולות הקהל עסקינן, חשוב שנדבר על הניקוד שניתן למולדובה וליוון, אך בעיקר למולדובה. מולדובה, אשר שירה נכתב על ידי ה-Dream Team, מקבלת 12 נקודות בחצי הגמר מלא פחות מ-8 נקודות טלווטינג ועוד שני צוותי שיפוט. בגמר שתי מדינות מעניקות לה 12 נקודות בטלווטינג ועוד שתיים בצוותי השיפוט. כל הניקודים חשודים. מדוע לעזאזל העניקה צרפת 12 נקודות לשיר הגרוע הזה בחצי הגמר? מדוע סן מרינו פינקה את המדינה בנקודות? מדוע רוסיה העניקה לה 12 נקודות? לפי השמועות, חמ"לים הוקמו במדינות שונות וכרטיסי סים נקנו כדי להעניק למדינה ניקוד גבוה בטלווטינג של מדינות שונות, בעוד שופטים שונים שומנו על מנת למקם את המדינה גבוה בדירוג שלהם. למזלנו, זה לא מספיק על מנת להגיע להישג משמעותי והמדינה מסיימת רק במקום ה-13 הכללי. במקרה של יוון, זה כנראה נעשה בצורה יותר מעודנת, אבל חובבים העלו את האפשרות, שגם כאן נעשה פאוור ווטינג בטלווטינג ושיחוד שופטים. זה לא מוחלט וברור כמו במקרה של מולדובה, וייתכן וחובבים הגזימו, כי לא צפו שיוון תסיים בטופ 10 אחרי שגיחכו על ההופעה של Stefania במהלך החזרות.
סיסמת התחרות שנבחרה היא זו של אירוויזיון 2020, שבוטל: "Open Up". המפיק הראשי Sietse Bakker ציין כי "הסיסמה נבחרה בכוונה כמשפט לא שלם: להיפתח זה לזה. להיפתח למוזיקה. להיפתח לרוטרדם. להיפתח ל… מה שתבחרו! הרגישו חופשיים להשלים את הסיסמה בדרכיכם. כך נצליח להכיר זה את זה טוב יותר… חיפשנו נושא וסיסמה שישקפו את מה שהולנד מסמלת ומה שההולנדים יכולים להזדהות עמו; מדינה עם ראש פתוח לעולם, שבה אנחנו מביעים את דעתנו, תוך מתן כבוד זה לזה. היה לנו חשוב גם למצוא נושא שמשקף את רוח התקופה. אנשים מודאגים מהקיטוב הגואה והחופש אינו מובן מאליו לכולם כפי שאמור היה להיות. עם הסיסמה "Open Up" אנחנו מזמינים אנשים להיפתח לאחרים, לדעות אחרות, לסיפורים האחד של השנה וכמובן למוזיקה האחד של השני". Jon Ola Sand, המפקח היוצא מטעם איגוד השידור האירופי, הוסיף כי "ב-1956, רק 7 מדינות השתתפו בתחרות, ומאז נפתחנו לאירופה כולה, לאוסטרליה, ועכשיו באמצעות הזרמת מדיה, גם לעולם כולו. הערכים של האירוויזיון הם אוניברסליות, הכללה והמסורת הגאה שלנו של חגיגת השונות באמצעות מוזיקה. כעת נוכל להוסיף ערך נוסף, של פתיחות."

סמליל אירוויזיון 2021.

העיצוב האמנותי של התחרות היה למעשה העיצוב של האירוויזיון שבוטל, אשר עבר שינויים ושדרוגים. כפי שפורט לגבי הסמליל והעיצוב של 2020, הצורות הצבעוניות "מסמלות את 65 השנים של התחרות ו-41 המדינות הצפויות לקחת בה חלק. התחרות נוצרה כעשור לאחר מלחמת העולם השנייה במטרה לקרב בין המדינות באמצעות מוזיקה. בעשורים האחרונים בתחרות נפתחה למדינות חדשות, כישרונות חדשים וטכנולוגיות חדשות. על מנת לאכוף מחדש את המסר הזה, נוצר סמל מבוסס דאטה, אשר חוגג את הסיפור של האירוויזיון באופן עכשווי. הסמליל הוא ייצוג אבסטרקטי של דגלי 41 המדינות המשתתפות ונבנה על העיצובים של התחרויות הקודמות שאירחה הולנד". העיצוב החדש של 2021 הוא בהשפעת מפת העולם, כאשר רוטרדם היא הלב הפועם של אירופה במאי 2021. "הלוגו מחבר את רוטרדם עם בירות המדינות המשתתפות ומסמל את האיחוד ביניהן," כך לדברי Bakker. כל חלק בסמליל מורכב משני צבעים של דגלי כל המשתתפות. המיקום של דגל המדינה הוא בהתאם לזווית של בירת המדינה ולמרחקה מרוטרדם. על העיצוב הייתה אחראית, כמו ב-2020, סוכנות העיצוב המקומית, CLEVER°FRANKE.
כמו ב-2020, הסמליל נוצר באמצעות תוכנה שהסוכנות פיתחה. המייסד-שותף של הסוכנות, Gert Franke, הסביר כי הם המשיכו את העיצוב של 2020, על ידי שימוש באלמנטים פשוטים, אינטליגנטיים, מינימליסטיים וניסיוניים. לזה הם הוסיפו טאץ' חגיגי, על מנת לחגוג את החזרה של התחרות, שהייתה בהפסקה של שנה.

הסבר על סמליל אירוויזיון 2021.

הסמליל החדש מסמל את הכוח המאחד שיש לאירוויזיון, "והוא מראה שאנחנו פתוחים לכל מה שיש למשתתפים להציע, " אמר Bakker. הסמליל החדש וחשיפתו מסמל כי זה הזמן להותיר את 2020 מאחור ולהתחיל להביט על 2021 בראייה חיובית: "הודות לפיתוחים בנוגע לחיסונים ובדיקות מהירות ומהימנות, אנחנו כעת נוקטים באופטימיות זהירה על מה ניתן לעשות באופן אחראי במאי," אמר בדצמבר 20'. "כל אירופה צופה בנו עכשיו. עם יצירתיות והחלטיות, בהשראת כוח העמידה הרוטרדמי הטיפוסי, אנחנו הולכים ליצור משהו מאד מיוחד מהתחרות, אני משוכנע בכך". 
הבמה עוצבה על ידי Florian Wieder. באתר הרשמי עוד ב-2020 נכתב, כי "העיצוב מתבסס על התמה של 'Open Up' והנוף המישורי ההולנדי הטיפוסי, ומביא את הגרין רום בחזרה אל האולם…" לדברי Wieder, העיצוב מראה את "החיבור בין השמיים, הים והיבשה. קו האופק מחבר ביניהם והוא יתפקד כחלון הנפתח לעולם של אירוויזיון 2020. רצפת הבמה עוצבה בהשראת התעלות והגשרים שמחברים את האדמה והמים בהולנד. עם עיצוב זה, אנחנו מעוניינים להביא את האמנים קרובים ככל הניתן לקהל…" מיקום הגרין רום בתוך האולם "יגרום לקהל להרגיש אפילו קרוב יותר לאמנים". לדברי Sietse Bakker, הבמה תאפשר להעניק מראה שונה לכל אחד מ-41 מההופעות המתחרות. Wieder מוסיף כי הוא "קיבל השראה מהמאפיינים של העיצוב ההולנדי. על הבסיס הזה רציתי ליצור קונספט לא קונבנציונלי, מינימליסטי ומודרני." 
הבמה תוכננה לכלול מסכי LED גדולים וחצי-שקופים בגודל של 22*5 מטרים, אשר יכלו לשמש רקע לבמה הקטנה יותר. המסכים היו אמורים לחבר את הבמה לבמה הקטנה, והיה ניתן לעשות בהם שימוש יצירתי. בזמן שימוש, הקהל עדיין יוכל לראות את הבמה עקב שקיפות המסך. בימת 2020 המיועדת שונתה, וזאת לאור העובדה שהיה באולם מיעוט קהל. בנוסף, הגרין רום הועבר למקום, שהיה מיועד להיות אזור הקהל בעמידה. 

עם חשיפת כל השירים, מלטה מתמקמת במקום הראשון בטבלת ההימורים, ונשארת שם עד תחילת החזרות. צרפת שנייה, ואז שווייץ איטליה ובולגריה. החזרות טורפות את הקלפים ואיטליה מתמקמת במקום הראשון. אחריה צרפת, מלטה, אוקראינה ושווייץ.

חצי גמר 1:
לאחר הטה דאום, אנו עפים מעל הולנד, בעוד הפסים הצבעוניים, בצבעי דגל המדינה, עוברים מ"בית" אחד למשנהו, כאשר כל "בית" קטן כזה יהווה מוקד לגלויות השנה. צבעי הפסים משתנים בהתאם לצבעי המדינות, והם גם נועדו לסמל איזשהו אור, הבוקע מתוך הבתים, תקווה לעתיד בתקופת הקורונה. הפסים מגיעים לרוטרדם ונכנסים לאולם.
אחרי תקציר הניצחון ההולנדי מלפני שנתיים, הופעה של זוכה האירוויזיון ההוא, Duncan Laurance, עם השיר החדש "Feel Something".
הכרוז מודה לקהל ומציגה את להקת הריקוד הרשמית של התחרות, ואז את ארבעת מנחי התחרות. הם פונים לקהל באנגלית, מילה וחצי בהולנדית ושני משפטים בצרפתית. אחרי הסבר על הליך ההצבעה, התחרות מתחילה.
לפני כל גלויה, הפסים הצבעוניים חולפים במהירות על גבי המסך. הפסים הם בצבעי המדינה שעומדת להופיע.

אחרי כל גלויה, הפסים הצבעוניים ממלאים את המסך ומזריקים צבע לשם המדינה, המופיע במרכז המסך. דגל המדינה המופיעה מופיע על התקרה אשר מעל הבמה, העשויה צינורות LED. שם המדינה במרכז המסך עובר לצבע לבן. מתחתיו שם השיר ושם המבצע, בלבן גם כן. מתחתיהם שמות כותבי השירים בלבן. זה מאד דומה למה שנעשה באירוויזיון 2019. לדוגמה:

אחרי שישה שירים, סרטונים של חובבים מביכים מבצעים, מנגנים או עושים ליפסינק לשירי אירוויזיון. בנוסף, ריוויו קצר של הראיונות של Nikkie de Jager עם כמה מהמתמודדים השנה, כמו גם כמה שניות של שיחת זום של חובבים עם זוכת אירוויזיון 2014, Conchita Wurst. בגרין רום Edsilia Rombley מתקשה ליצור כימיה עם נציגי ליטא. ולבסוף, de Jager בשיחת וידאו עם נציגת אוסטרליה והמשלחת, אשר נאלצו להישאר באוסטרליה. אחרי הגלויה האירית, תקלה מעכבת במספר דקות את ההופעה. Chantal Janzen מנסה למשוך זמן ועושה מורל לקהל.
אחרי שבעה שירים, אנו מקבלים פרומושן להופעת הביניים של הגמר. אחרי 12 שירים, ראיון מיותר של Janzen עם זוכה אירוויזיון 2015 מטעם שבדיה, Måns Zelmerlöw. עוד הפרעות של המנחים אחרי 14 ו-15 שירים. בין היתר, Janzen מודה על העובדה שיש באולם קהל.
אחרי מופע הביניים, נסגרים הקווים. זוכי העבר Johnny Logan, Katrina Leskanich, Anne-Marie David, Eimear Quinn, Lenny Kuhr ו-Marie Myriam חולקים את זיכרונותיהם מהאירוויזיונים בהם זכו, על רקע קטעי וידאו מאותם אירוויזיונים. כל הקטע צולם מראש, ומשודר בין ומסביב לבית קטן, אשר מלווה את התחרות גם בגלויות.
לאחר מכן, הסרטון Eurovision Tutorials. המנחה Nikkie de Jager מציגה סרטון משעשע שאמור להיות מחווה לכישלונות הגדולים בתחרות. מה הטעם בלבייש מתמודדים ולהתמקד בזיופים שלהם? אתם מנסים לתת סיבה לאמנים לא לקחת חלק בתחרות? מי יודע, אולי יום אחד ישלפו קטע מהארכיון בו אתם מזייפים תו אחד וישדרו אותו מול מיליוני צופים? למה זה טוב?
סרטון קצר של זוכה אירוויזיון 2019, שמסכם את הזכייה שלו מלפני שנתיים, ואחריו Rombley "מפתיעה" אותו בתקליט פלטינה על חציית סף המיליארד השמעות בפלטפורמות הסטרימינג.
אחרי הצגת שלושה מתמודדים מהמדינות המעפילות אוטומטיות לגמר, איטליה, גרמניה והולנד, הגיע הזמן להכריז על עשר המדינות המעפילות לגמר. המפקח החדש על התחרות, Martin Österdahl, מאשר כי יש תוצאות. עשרת המדינות המעפילות לגמר הן: נורבגיה, ישראל, רוסיה, אזרבייג'ן, מלטה, ליטא, קפריסין, שבדיה, בלגיה ואוקראינה. בניגוד לשנים קודמות, ועקב מגבלות הקורונה, עשרת המעפילים לגמר, לא עולים לבמה.

חצי גמר 2:
לאחר הטה דאום, סרטון הפתיחה הזהה לזה מחצי הגמר הראשון.
מופע הפתיחה הוא "Forward Unlimited" בביצוע Redo ו-Eefje de Visser. הרקדן המקומי Redo הוא קטוע יד ורגל, ונואם מוטיבציה מוכר בהולנד. אליו מצטרפת להקת רקדנים, על רקע קולה הענוג של de Visser.
ארבעת המנחים מוצגים ועולים לבמה. Edsilia Rombley ממלמלת משהו לא ברור, ובגדול כל מנחה אומר כמה שורות, כמו בחצי הגמר הראשון. הם מסבירים את הליך ההצבעה, והתחרות מתחילה.
אחרי שישה שירים, שוב סרטונים מביכים של חובבים. לאחר מכן, סרטון הקדשה מ-Molly Sandén, אשר ביצעה את שיר הנושא של סרט האירוויזיון של נטפליקס. לאחר מכן, הצצה לראיון של Nikkie de Jager עם מקסימה, מלכת הולנד.
אחרי 12 שירים, Chantal Janzen בראיון וידאו עם זוכת אירוויזיון 2005 מטעם יוון, Helena Paparizou.
אחרי מופע הביניים, עוד כמה קטעים מוקלטים של חובבים מרחבי היבשת.
הקווים נסגרים. זוכי העבר יזהר כהן, Getty Kaspers, Ruslana, Nicole, Niamh Kavanagh ו-Duncan Laurence חולקים את זיכרונותיהם מהאירוויזיונים בהם זכו, על רקע קטעי וידאו מאותם אירוויזיונים. Nicole מתמקדת בכמה מרגש וסמלי היה מבחינתה לקבל 12 נקודות מישראל ב-1982.
חלק שני של Eurovision Tutorials. המנחה Nikkie de Jager מציגה סרטון משעשע על איך לזכות באירוויזיון, תוך שימוש בדוגמאות מהופעות לאורך ההיסטוריה הקרובה של התחרות.
Edsilia Rombley בגרין רום מראיינת ממש בקצרה את נציגת יוון ואת נציג צ'כיה.
אחרי הצגת שלושה מתמודדים מהמדינות המעפילות אוטומטיות לגמר, צרפת, בריטניה וספרד, הגיע הזמן להכריז על עשר המדינות המעפילות לגמר. המפקח על התחרות, Martin Österdahl, מאשר כי יש תוצאות. עשרת המדינות המעפילות לגמר הן: אלבניה, סרביה, בולגריה, מולדובה, פורטוגל, איסלנד, סן מרינו, שווייץ, יוון ופינלנד.

גמר:
לאחר הטה דאום, אנו צופים ב-Duncan Laurance, ובהולנדים אחרים חיים את חייהם, ומאירים את אורם, אשר עולה לשמיים. באמצעות האורות אשר מאירים התושבים, נוצר כדור אור גדול, אשר זורח מעל האולם. אנחנו נכנסים לאולם.
ומצעד הדגלים מתחיל, על רקע ביצוע של מנחי הערב (להוציא את Nikki) את "Venus" של Shocking Blue. קלאסיקת הסיקסטיז קיבלה הפקה ועיבוד מחדש על ידי הדיג'יי המקומי בן ה-16, Pieter Gabriel. כל המתמודדים פוסעים על הבמה, למעט האיסלנדים, הנמצאים בבידוד. להקת הריקוד הרשמית של התחרות מפציעה באמצע.
המנחים פוסעים לבמה ופותחים בדברים. התחרות מתחילה.
אחרי שמונה שירים, שוב סרטוני חובבים… לאחר מכן, מסר מזוכת האירוויזיון ג'וניור 2020, Valentina. ולאחר מכן, זוכי עבר מציינים היכן הם שומרים את הגביעים בהם זכו באירוויזיון.
אחרי 16 הופעות, Edsilia Rombley מראיינת את הפרשנים מדנמרק ורוסיה. Chantal Janzen ו-Jan Smit מציינים כי התזמורת תחזור מאוחר יותר הערב.
אחרי מופע הביניים הראשון, חלק שלישי ואחרון של Eurovision Tutorials. המנחה Nikkie de Jager מציגה סרטון משעשע על הליך ההצבעה לאורך השנים. לאחר מכן, סרטון קצר על מאחורי הקלעים של התחרות השנה.
בהמשך, סרטון של Rombley מתפקדת כנהגת מונית ברוטרדם, מסיעה ועורכת שיחות עם חלק מזוכי העבר, שחלקו את זיכרונותיהם בחצאי הגמר. מאד נחמד ש-Ruth Jacott, נציגת הולנד 1993, מפתיעה את הזוכה של אותה שנה, Niamh Kavanagh.
סרטון מחווה להיסטוריה של האירוויזיון, וכיצד הגענו משנות החמישים החנוטות בחליפות לערב של פורח.
אחרי מופעי הביניים, ברגע אחד בגרין רום, Damiano David, סולן להקת Måneskin, רוכן קדימה, במה שנראה כאילו הוא מסניף סמים. הדבר הוכחש על ידי David. פרטים לגבי הסערה שהתחוללה בעקבות האימג' הזה, בהמשך.
Martin Österdahl מאשר כי יש תוצאות.

שלב ההצבעה:
Chantal Janzen ו-Jan Smit מציגים את הצבעת השופטים. לוח הניקוד פשוט ונקי, בצבעים של כחול וסגול. שמות המדינות בשחור על גבי לבן. הדגלים בריבוע סימטרי.

כמנחת האירוויזיון הקודם, ישראל מצביעה ראשונה, ומעניקה את 12 הנקודות לשווייץ. שווייץ תשמור על המקום הראשון לאורך רוב הערב, בעוד צרפת תזנב מאחוריה. השתיים הללו פותחות פער משאר המדינות בשלב מוקדם בהצבעה. אחרי ההצבעה הנורבגית, שווייץ מובילה ב-12 נקודות על צרפת. מאחוריהן מזנבת מלטה, בעוד איטליה במקום הרביעי, מקבלת ניקוד צנוע מרוב צוותי השיפוט, שמספיקים על מנת למקם אותה שם. בריטניה מתעלמת ממלטה, וראש החץ של שווייץ-צרפת מתקבע. איטליה מתחילה להתדרדר אל מחוץ לטופ 5, אך סלובניה מחזירה אותה לשם. אחרי ההצבעה הלטבית, שווייץ בפער של 14 נקודות על צרפת. אירלנד מצמצמת את הפער ל-7 נקודות. ההצבעה של סרביה כבר מעלה את צרפת למקום הראשון, בפער של 5 נקודות. איסלנד עולה למקום השלישי, ואחריה מלטה ואיטליה. בולגריה מעלה את מלטה למקום השלישי, ומגדילה את הפער בין צרפת לשווייץ. אחרי ההצבעה של קפריסין , צרפת מובילה ב-17 נקודות על שווייץ. מלטה עולה למקום השלישי. בלגיה מתעלמת מצרפת, ומצמצמת את הפער ל-5 נקודות. כך נראית הטבלה אחרי 22 הצבעות:

לוח הניקוד אחרי 22 הצבעות של צוותי שיפוט מתוך 39.

בגרין רום ראיונות קצרים עם נציגי המדינות המובילות משווייץ וצרפת. נציגות בולגריה ומלטה נראות מאוכזבות, בעוד נציגי איטליה אדישים ומתעסקים בטלפונים שלהם.
ההצבעה האוסטרלית מצמצמת את הפער בין צרפת לשווייץ ל-4 נקודות ומעניקה למלטה את 12 הנקודות שהיא כל כך הייתה צריכה. פינלנד מעלה את שווייץ בחזרה למקום הראשון, נקודה אחת מעל צרפת. ניכר ש-12 הנקודות של פורטוגל לבולגריה הגיעו מאוחר מידי עבורם, ו-Victoria נראית מובסת. ההצבעה האיסלנדית מעלה את איטליה למקום הרביעי בשוויון עם איסלנד, והיא מקבעת את מקומה שם עם 12 הנקודות מקרואטיה. הפער בין שווייץ לצרפת הולך וגדל כמעט עם כל הצבעה. גאורגיה מתעלמת מצרפת ונותנת עוד 12 נקודות לאיטליה. ההצבעה הליטאית מעלה את איטליה למקום השלישי. דנמרק מתעלמת מצרפת ומאיטליה, וכעת הפער בין שווייץ לצרפת הוא 31 נקודות. ההצבעה הרוסית המביכה מעניקה את 12 הנקודות למולדובה, ומתעלמת שוב מצרפת. שווייץ מעניקה את 12 הנקודות לצרפת ומצמצמת את הפער בין שווייץ לצרפת ל-26 נקודות. המארחת הולנד היא האחרונה להצביע. היא מתעלמת מאיטליה ומורידה אותה למקום הרביעי, ומעניקה את 12 הנקודות לצרפת. הפער כעת הוא 19 נקודות בלבד. למעשה בשלב זה, הפער של שתי המובילות כבר לא משנה, מאחר וברור כי בהצבעת הקהל מלטה, איטליה או איסלנד יכולות לעקוף אותן. להלן טבלת הניקוד אחרי הצבעת כל השופטים:

טבלת הניקוד אחרי הצבעת כל צוותי השיפוט.

אחרי ראיון בגרין רום עם המוביל בטבלה, הגיע זמן להצבעת הקהל. המנחים מכריזים על ניקוד הקהל המשוקלל מהמקום ה-26 של השופטים ועד המקום הראשון. בריטניה מקבלת 0 נקודות, והופכת למדינה הראשונה שמקבלת 0 נקודות הן מהשופטים והן מהקהל בשיטת הניקוד החדשה. נציג בריטניה, James Newman מקבל תמיכה מחממת לב מהקהל. אחריו מקבלים גם 0 נקודות גרמניה, ספרד והולנד. מדינות רבות מקבלות ניקודים נמוכים ומאכזבים, מה שמגביר את ההשערה שהרבה מהניקוד התרכז בצמרת הטבלה. ליטא, אחת הפייבוריטיות המוקדמות מקבלת 165 נקודות מהקהל ונדחפת למקום השלישי. פינלנד מקבלת 218 נקודות ועוברת להובלה. אוקראינה מקבלת 267 נקודות ועולה להובלה על פינלנד. בולגריה מקבלת 30 נקודות מאכזבות. איסלנד מקבלת 180 נקודות ועולה למקום הראשון. ואז איטליה מקבלת 318 נקודות מדהימות. איטליה קופצת למקום הראשון בפער אדיר.

טבלת הניקוד אחרי ההכרזה על הצבעות הטלווטינג לאיטליה.

המסך מתפצל ומראה את הארבעה שמתמודדים כעת על הניצחון: איטליה, שווייץ, צרפת ומלטה. מלטה מקבלת 47 נקודות בלבד ולא מצליחה אפילו להיכנס לטופ 5. צרפת מקבלת 251 נקודות ונמצאת במקום השני 25 נקודות אחרי איטליה. שווייץ מקבלת רק 165 נקודות, מה שמספיק עבורה רק למקום השלישי.

נציג שווייץ וסולן הלהקה האיטלקית, שנייה לאחר ההכרזה על ניקוד הטלווטינג של שווייץ.

איטליה זוכה בתחרות אחרי 31 שנים. צרפת במקום השני, שווייץ שלישית. איסלנד ואוקראינה חותמות את הטופ 5.

טבלת הניקוד הסופית.

הענקת הפרס ו-reprise:
המשלחת האיטלקית באקסטזה. Måneskin מתעכבים מעט, אך מוחשים על ידי חברי המשלחת שלהם. בגרין רום התמקדות במתמודדים השונים. חלקם חוגגים את האירוע, אחרים אדישים וחלקם מאוכזבים מהתוצאה אשר הגיעו אליה הערב, לעיתים אחרי למעלה משנה של הכנות. Måneskin יוצאים מאחורי הקלעים, עת מסכי הלד נפתחים עבורם. הפסיעה שלהם לבמה ביחד בבגדי הגלאם רוק שלהם תפורסם שוב ושוב באתרים ובעיתונים ברחבי אירופה והעולם. סולן הלהקה מכריז "Rock & Roll Never Dies". זוכה אירוויזיון 2019, Duncan Laurence לא יכל להעביר את הגביע לזוכים, מאחר ונאלץ להיות בבידוד עקב העובדה שאובחן לקורונה. המנחים מעניקים את הגביע ל-Måneskin במקומו. המנחים נפרדים מאיתנו ואנו זוכים לביצוע נוסף של "Zitti e buoni". כותרות הסיום עולות וקונפטי מזהב יורד על חברי הלהקה.

להלן דירוגי לשירים המשתתפים:

01. רוסיה – Fאנק-ראפ-מוזיקת עולם עם חלקים פשוטים והמנוניים. זה מרדני מחד, וקליט מאד מאידך. השיר הולחן על ידי אורי אבני ואורי קפלן הישראלים, כאשר קפלן הוא חבר להקת "בלקן ביט בוקס". Missy Eliot פוגשת את Jamala פוגשת את הבלקן ביט בוקס. Manizha עולה עם תלבושת של שמלה ענקית, שגורמת לה להיראות כמו בובה גדולה. סביבה ארבע זמרי הליווי, הלבושים בחליפות ספורט. היא יוצאת מהשמלה דרך דלת קדמית וחושפת אוברול אדום. הופעה נהדרת, כובשת, כריזמטית. בפזמון האחרון הוידאוארט מראה נשים רוסיות שונות, כולל כמה קוויריות. השתתפות מהפכנית של רוסיה בתחרות. שיר עם נשמה, שבסופו מבטיחה הזמרת שינוי. אמן.

02. אוסטרליה – ארטפופ וסינת'פופ לדור ה-Z. השיר נפתח בעיבוד חלומי, מקבל עיבוי על ידי כלים אלקטרוניים. הפזמון פורץ בהפקת פופ מיושנת ומגניבה, עם מקצב קליט ושירתה-המהומה של הזמרת כלופ שמלווה את השיר. ההופעה הייתה הופעת הגיבוי, אשר צולמה באולפן באוסטרליה, וזה נראה חובבני. Montaigne מקפצת בסוף השיר ועושה איזה ריקוד ברכיים, וזה נראה נורא. עם זאת, זה לטעמי השיר הטוב ביותר של אוסטרליה בתחרות, אך הוא מבוצע על ידי זמרת לא קלה לעיכול והופעת גיבוי עצובה. המלודיה מקורית, המילים אישיות וניתנות להזדהות. ההרגשה היא של אנדרדוג, שלא הצליח להיכנס ללבבות, אבל נכנס לשלי.

03. אוקראינה – פולקטרוניקה וטכנו. בפזמון המקצב נשאר זהה, אך הקצב עולה, וההרגשה הכללית היא של מסיבה כפרית ופסיכדלית. השירה מונוטונית, אך מתעצמת ונמשכת על ידי העיבוד של השיר, שמגביר קצב ומושך למסיבה אקסטטית. זה גבוה באנרגיות. השיר מסתיים בזעקה רמה, כנהוג בפולקלור המזרח אירופאי. הופעה מחשמלת. ההרכב כולו על בימה קטנה עם עצים לבנים מעץ סביבם. הנגנים והרקדנים בלבוש חצי עתידני חצי מסורתי. חוץ מהסולנית, כולם לבושים בשחור לבן. בוידאוארט יש סיפור, כמעט כמו סרט עתידני דיסוטופי או שמא מדובר בבריאה של עולם חדש. דמויות עתידניות רצות, ומעניקות תחושה ש-Go_A הם להקה קטנה, כמעט מיניאטורית בתוך עולם גדול ומאיים. אבל האמת שהם להקה גדולה.

04. איטליה – גלאם-רוק וארט-רוק בעל צליל גראנג'י. השיר נפתח במקצב גיטרה חשמלית מסונכרן. קולו מלא האופי של סולן הלהקה נכנס בבית רגוע יחסית, והוא בונה את הדרמה העצבנית בשירה מהירה ונשימות קצובות. בפזמון הוא כבר צועק במלוא גרון, אבל לא מאבד את המלודיה. הפזמון פשוט, קליט, ובעל מקצב כאסחיסטי טיפוסי. אין כאן בשורות גדולות מבחינת הלחן של השיר. "Zitti e buoni" נשמע כמו הרבה שירי רוק, ששמעתם בעבר, אך לא על בימת האירוויזיון. ההופעה של ההרכב על הבמה והכריזמה של הסולן האטרקטיבי, Damiano David, עושים את ההבדל. ההופעה מחשמלת. עבודת המצלמה תזזיתית. מדובר באחת ההופעות החזקות והמקצועיות השנה. David נותן ביצוע יוצא מגדר הרגיל. ההופעה מראה את ההבדל הברור בין זמרים לכוכבים. הם כובשים את הבמה ביחד, ויש ל-David כמה רגעים שנחקקים בראש אצל הקהל. אחד הוא ההשתחוות לקהל בגשר הראשון של השיר. האחרון הוא הנפילה בתו האחרון של השיר, כאשר דמותו הנופלת מוצגת בוידאוארט מאחורה. זה סופר אפקטיבי.

05. netherlands הולנד – Soul-גוספל, הנפתח בצליל מתח דרמטי, ומיד עובר לביט ה-RnB ולשירת הגוספל העצמתית. הפזמון הראשון מושר כתפילה דתית כמעט אקוסטית, טהורה וחסרת אמצעים מלבד כוח האמונה והדבקות בה. בבית השני, השיר מקבל עיבוי בהפקה ומזכיר כבר יותר את המנוני הנשמה משנות התשעים. השיר עצמו, לא מתפתח יותר מידי מבחינה מלודית, אלא יותר מבחינת ההפקה. החזרתיות עוזרת למסר של השיר, ומדגישה את הנחיצות של התמדה במאבק ובמרד. ה-C Part נשמע כמו שיר אפריקאי שבטי, והוא מלווה בקליפ בריקוד תואם. המעבר למקצב אפריקאי היא חזרה למקורות מבחינה של יוצר השיר, היא השלמה, היא החלמה, ריפוי וסליחה. ועדיין השיר מסתיים בשורות המחאתיות "לא תוכלו לשבור אותי, לשבור אותי (אני לא חצי סנט)". לא קל תמיד לסלוח ולהמשיך הלאה. הלייב נראה אמנותי, קצת יומרני, אבל עם נשמה.

06. גאורגיה – בלדת רוק רך ובלוז-רוק, המתחילה כשיר ערש, רגוע ושליו. אחרי פתיחה חלומית, נכנס קולו של Kipiani הנמוך והמלטף על רקע גיטרה אקוסטית וכלי הקשה. בהמשך נכנסים קולות רקע עשירים, המרוממים מאט את השיר, אך הוא מסתיים מהר מאד. את שתי השורות האחרונות שר Tornike Kipiani בצעקה רמה ואז נרגע בסוף השיר. לובש חולצה לבנה מכופתרת ומכנסיים שחורים. ההופעה מינימליסטית ואלגנטית. הביצוע טוב, ואותי הוא מאד מרגש, הוא נראה מאד מחובר לשיר. אחד השירים היותר אותנטיים ופחות מסחריים, המתמודדים השנה בתחרות. פשוט ויפה.

07. צרפת – בלדה צרפתית מאד, שאנסונית, השואבת מהמסורת המוזיקלית של Édith Piaf. השיר קברטי ותיאטרלי במידה. קודר, מינימליסטי ומאד רגשי ודרמטי. המלודיה טיפוסית, אין הפתעות בשיר, Barbara Pravi לא מנסה להמציא את הגלגל ולהביא משהו חדש או אפנתי, אלא שומרת על הדיגניטי והזהות המוזיקלית הצרפתית. השיר מתחיל ערום, עם נגינת קלידים עדינה, כשרוב המקום נשמר לקולה של הזמרת, המתעלת הרבה רגש מאופק. בהמשך משתדרגת הדרמה וכל כלי הנגינה נכנסים לפעולה. אפשר לשמוע את החיוך המריר של Pravi מהאזנה רק לגרסת הסטודיו. המקצב מתגבר בפזמון אחרון, ומתאר מן שגעון הולך וגובר, כמו גם איבוד המילים. עם ה-"Voilà" האחרון השיר נדם. ההעמדה של השיר מינימליסטית. ביצוע לעילא ולעילא, צרפתי מאד, רגשני. המצלמה נעה עמה בסוף השיר ונראית כמו מצלמת חובבים לא יציבה. זה מכושף, תיאטרלי ומיוחד. Pravi מרשה לעצמה להיות משוחררת, אולי מנסה לשיר בקצב שונה. זה מאד טבעי ומעביר אותה לקהל כאמנית מאד עגולה, שמחוברת ליצירה שלה.

08. בלגיה – בלדת פופ אלטרנטיבי ואלקטרופופ, מלודית, קודרת, שמזכירה שיר מתוך פסקול של סרט. Hooverphonic חוזרים לבסיס האם שלהם, לסאונד שאפיין אותם כשפרצו לראשונה, סביב שנת 2000. השיר מצטיין באותנטיות מוזיקלית. בבלדת רוק פשוטה, עשויה כהלכה, הזוכה להפקה מסורתית, חפה מאפנות מוזיקליות וללא קולות רקע מוקלטים. הסולנית נשמעת בוגרת, מתוחכמת, אבל לא מידי. היא לבושה בשמלת מיני שחורה נוצצת. ההרגשה היא אינטימית, של קונצרט פרטי. הם עושים את מה שהם עושים, והם עושים אותו טוב.

09. סרביה – פופ-EDM עם השפעות של Moombahton, וגם השפעות מהפופ הבלקני העכשווי. הבתים נשמעים כמו אירופופ רגיל למדי. הגשר מגביר הילוך, מאיץ את השיר ומוביל אותו לפזמון הקליט מאד, המתגבר והופך אפקטיבי עוד יותר עם המודולציה בפזמון האחרון. הבמה ריקה, וזה בולט לאור ההופעות האחרות. הבנות הגיעו כדי להרים את הערב, אך לעיתים נבלעות בבמה הענקית. זה שיר פורח ומסיבה אמיתי, גילטי פלז'ר מהספר. Sanja Vučić סוחבת את השיר ווקלית, במיוחד בשיאו.

10. צ'כיה –  השיר מתחיל בפזמון על מקצב של דראם מאשין. בבית, Benny Cristo נכנס בכל הכוח וההפקה מטעינה את השיר באנרגיה. בפזמון הבא השיר כבר מושך לרחבת הריקודים, עם צליל אופטימי, מיינסטרימי, קליל, בהפקה שאינה עמוסה בבאסים. השיר נשמע כמו שיר רדיו עכשווי, אבל לא להיטי.  זה זורם יפה. הוא והרקדנים קופצים מצד לצד ונראים מסונכרנים. יש לו נוכחות בימתית ברורה, אבל השיר לא היה אפקטיבי מספיק לקהל הרחב.

11. אוסטריה – בלדת פופ אקוסטית ועצובה. השיר מתחיל בקולו של Vincent Bueno, השר ברג'יסטר הנמוך על רקע רקיעות פסנתר קצובות. בפזמון הזמר כבר מעלה הילוך ופורץ בשירה עוצמתית יותר. העיבוד הוא אקוסטי ברובו. הדרמה גוברת ככל שמתקדמים לאורך השיר. זהו שיר פשוט מצד אחד, מצד שני הוא אלגנטי.  ויזואלית זה מינימליסטי ואסתטי. עם זאת, יש לציין שהוא משתמש במימיקה מוגזמת.
12. בריטניה – פופ-דאנס והאוס-בראס, הנפתח בהוק חצוצרות, שיחזור בשיר לכל אורכו. העיבוד לא עמוס, וניכר כי מפיקי השיר בחרו להתמקד במלודיה, שאמנם לא הכי חדשנית או מקורית, אבל זה מרענן להאזין לשיר, שאינו מתאמץ מידי.  James Newman לובש שחורים, כולל ז'קט עור שחור, עומד על פלטפורמה עגולה. פרופס של שתי חצוצרות גדולות נע מאחוריו. אליו מתלווים ארבעה רקדנים, לבושים לבן. ווקלית הוא נשמע רע מאד, מה שכנראה מסביר את 0 הנקודות מהשופטים ומהקהל. עם זאת, יש בשיר ובהופעה וב-Newman משהו מאד תמים ומקסים.
13. ליטא – אלקטרו-פופדאנס מסונתז וקליט, פיוז'ן של דיסקו ואינדי-אלקטרוניקה. בסאונד שלו השיר קליט, קצבי, ומאד smooth. מילות השיר פשוטות, אך רלבנטיות לזמן ולמקום, שכן הן מדברות על מסיבה לבד בבית. חברי The Roop והרקדנים לבושים בבגדים צהובים. הבמה נקייה וריקה. הוידאוארט הוא של צורות שונות בצבע סגול, המתחלפים ומהבהבים תכופות. המסך מתפצל מידי פעם ומציג מדיום שוטס של שלושת חברי ההרכב המרוחקים זה מזה. ההופעה הווקלית סבירה, אבל מה שעושה את ההבדל הוא כמו תמיד הכריזמה של הסולן. 
14. בולגריה – בלדת פופ א-לה Lana del Rey או Billie Eilish. הזמרת שרה בקול אלטו סופרן עדין. בפזמון, היא שרה על רקע פסנתר וקולה עולה לגבהים. המלודיה מתקתקה ועצובה. ב-C Part יש ניסיון להגברת הדרמה עם אווירת דיסני. זו ההפקה העשירה, והכבדה מעט, שעושה את ההבדל. Victoria עולה בחולצה מכופתרת אפורה רחבה, מכנסיים אפורים רחבים ונעליים חומות. זה לוק מאד מילניאלי. היא יושבת על בימה קטנה בצורת סלע משופע. בפזמון השני, היא נעמדת, בעוד הבמה מתחילה להסתובב. לקראת סוף השיר היא פוסעת לאורך בימת הסלע. מפל של חול יורד ו- Victoria שולחת את ידה לתפוס אותו. האימג' שלה על בימת הסלע, כשהאורות שוטפים את הבמה, מאד אפקטיבי. ווקלית זה נשמע טוב. ויזואלית זה מזכיר מופע תיאטרון.
15. איסלנד – פופ-רטרו-סינת'וייב, שמשלב בין הFאנק לאלקטרוני. השיר נפתח בנגינת כינור של כ-15 שניות. מיד לאחר מכן נכנסת מוזיקת הסינת'פופ, על רקע קולו חסר המאמץ של Freyr. הפזמון הוא מסיבת פופ-דיסקו רטרואית מגניבה, אבל לא כזו שהולכת עד הסוף. הפזמון מאד לא קליט וקצת רנדומלי. השיר לא רע בשום מובן, אבל הוא בעיקר נשמע כמו פילר באלבום. Daði og Gagnamagnið מאד נגישים לקהל. זה מאד היפסטרי.
16. פורטוגל – בלדת רוק רך, הנפתחת בצלילי תזמורת נוגים ורומנטיים, אשר מחזירה אותנו לשירים האמריקאים הגדולים של שנות הארבעים והחמישים. במובן הזה, השיר חולק משהו במשותף עם "Amar pelos dois", זוכה אירוויזיון 2017. צלילי הגיטרה האקוסטית בפזמון לוקחים את השיר קדימה לשנות השישים והשבעים ולצליל הפולק האמריקאי. גם קולו של סולן ההרכב, הנשמע כמו אמריקאי מהמיד ווסט. הפזמון המנוני וקליט, מאד sing along. הצליל של השיר עשיר, ולמרות שזה לא השיר הכי מקורי שאי פעם תשמעו בימי חייכם, יש לו אפקט ברור על המאזין. הצליל הנצחי, העיבוד הנימוח והקול החזק של Tatanka עושים את שלהם. הופעה חזקה ואסתטית לשיר דרמטי ומאופק במידה, גם אם לא הכי מקורי.
17. מלטה – פופ קצבי עם השפעות צ'רלסטון. קולה של Destiny מלא נשמה, וניסו להצמיד לה אטיטוד שאין לה באמת. הגשר הוא היפ-הופי ומגיע מהר. בעקבותיו מגיע הפזמון ההמנוני ומלא העצמה, בו העיבוד הולך ומתעל את הדרמה. על רקע צלילי בראס, Destiny חוזרת על כותרת השיר לאחר הפזמון. ב-C Part דסטיני שרה קטע RnB ו-Soul א-לה מלכת נשמה אמריקאית. יש כאן השפעה ברורה של "Toy" של נטע ברזילי. הופעה נטולת גימיקים, אשר מתמקדת בזמרת וברקדניות. זה היה אמור להיות הזוכה הגדול לפי כל התחזיות, אך למציאות היו תכניות אחרות. אני מודה במבט לאחור, שיש בהופעה, וגם בשיר עצמו, משהו נורא מתאמץ.
18. רומניה – בלדת סינת'פופ/אלקטרופופ עם אלמנטים של אינדי-פופ. הפקת אלקטרופופ עדינה וחלומית מובילה לפזמון הפופי. צליל מלנכולי מעביר לפזמון מעט אופטימי יותר. שירתה של Roxen לא הכי מובנת, ושומעים שהיא לא דוברת אנגלית כשפת אם, ובנוסף מנסה להישמע כמו זמרות אמריקאיות בנות דורה. הטרגדיה האמיתית היא ההופעה. יש ריקוד לירי עם הרקדנים, במה שנראה כמו הופעה ממחזה, לא הכי מלוטש. הקול של Roxen סובל מחוסר יציבות, והיא לובשת שמלת ליצן לא מחמיאה. נדמה שהרומנים עשו כאן כל טעות אפשרית.
19. שווייץ – בלדת פופ מודרנית ודרמטית. שירתו של Gjon's Tears משדרת משהו אפל וקר. בגשר, צלילי הקלידים מבשרים על הגברת הדרמה. הפזמון נכנס עם צלילי אמביינט, ועם קולו של Gjon's Tears, שעולה לפלצט. בבית השני מתגברים צלילי האלקטרו האמביינטים ומצטרפים אליהם נגינת תזמורת וכינורות, ומעניקים לשיר נפח נוסף. השיר נע בין מוזיקה אפלה ועצובה, למוזיקה תזמורתית מלאה ומלכותית. ווקלית הוא נותן הופעה טובה מאד, ויזואלית זה לא עובר. המימיקה שלו טובה ומשכנעת, אבל הסטיילינג מחריד וההרגשה היא קרה משהו. ההחלטה להעניק לשיר הופעה דינמית, ולא מינימליסטית מוציאה את השיר יומרני משהו. הקונספט לא מתחבר ולא עובר במצלמה. זה שיר קומפטטיבי מאד, אבל זה פשוט לא יורד בגרון. 
20. ישראל – אלקטרו-דיסקו/ניאו-דיסקו עם אלמנטים של Fאנק ורגאטון. שיר אנרגטי ומרים, אך גם מעט גנרי ובינוני מבחינה מוזיקלית. עדן אלנה לובשת שמלה בלבן, שחור וכסף, כאשר מתחתיה מסתתרת שמלת צמות. על ראשה כתר צמות. מה שעושה את ההבדל הוא הכריזמה של עדן, שפשוט אי אפשר שלא להתאהב בה. מארש צבאי בפזמון תורם קצת לדרמה של השיר, אבל נדמה שהשיר עושה חצי דרך. השיר מסתיים ב-whistle note, שהוכרז כצליל הגבוה ביותר אי פעם על בימת האירוויזיון.
21. אלבניה – בלדת פופ-אתנו עם הפקה עשירה. השיר מתחיל בפזמון, המושר בצעקה, וישמש כהוק המרכזי של השיר לכל אורכו. הפזמון השני כבר יותר עדין ומושר בקול אלטו-סופרן. בבית השני עוברים לשלב ההפקה הכבדה, צלילי תופים רועמים מעטרים את החלק הזה של השיר. השיר מסתיים, באאוטרו דרמטי, אירוויזיוני מאד. ויזואלית השיר נראה טוב מאד על הבמה, אבל יש המון רגעים שמזכירים את "Fuego", השיר הקפריסאי מאירוויזיון 2018 מבחינת הבימוי. ווקלית, היא נשמעת מצוי, כמעט כמו בסטודיו. זמרת מקצוענית.
22. פינלנד – נו-מטאל בסגנון שזכה לפופולריות בתחילת שנות האלפיים. הפזמון של השיר קליט מאד. אי אפשר שלא להעריך את העובדה, שמדובר בשיר שנשאר נאמן לסגנון ולסטייל ההפקתי, שהוא ידוע בהם, ולא מנסה להתלבש על כל מיני אפנות מוזיקליות חולפות כדי להתחבב על הקהל. את הבמה שוטפים אורות כחולים מרצדים. תמונות חברי הלהקה תלויים מלמעלה, מוצגים בוידאוארט. את האצבעות המשולשות שאסרו עליהם לעשות הם החליפו באצבעות צבועות באדום. הצילום תזזיתי ותורם לאווירה העצבנית של השיר. אנרגטי וזועם.
23. דנמרק – סינת'פופ ואיטלו-דיסקו עם השפעות של וייפורווייב. השיר נאמן מאד לז'אנר ומופק באינטליגנטיות, עד שקשה להבחין האם מדובר בשיר מ-1985? האם מדובר בפארודיה? האם מדובר סתם בשיר מיושן שיוצריו לא מודעים לעצמם? האמת היא שככל שמאזינים יותר לשיר וקוראים יותר על יוצריו, המסקנה המתבקשת היא שדובר בשיר עם קריצה לאייטיז. השיר חף משטיקים אופנתיים, ובנוי כולו על מוזיקת הסינת'פופ האייטיזית. ויזואלית, הצמד לא הולך עם הקריצה הזו עד הסוף וכן שומר על משהו מודרני. זה שונה, והיה אמור להיות הסוס השחור של חצי הגמר השני, אבל זה לא עבד. ההופעה נאמנה לתמה של שנות השמונים, אבל לא היא ולא השיר נושאים בשורות חדשות.
24. גרמניה –  פופ-דיקסילנד עם אלמנטים של דו-וופ ורוק. השיר מתחיל בפזמון, בו שר Jendrick תוך כדי נגינה על היוקללה. שריקות מעטרות את הפזמון, ומיד לאחר מכן מגיע ברייק הגיטרה החשמלית, שמעניק לשיר את האלמנט הכועס שבו. השיר אכן משדר משהו שהוא אנטי שנאה. הנגינה והשירה הרגועה, הן מעין רגע של זן, ואז מגיע ברייק הגיטרה הרוקיסטי, ומוכיח, שאמנם אין שנאה, אבל בהחלט יש כעס, או לפחות מטען כלשהו. הבחירה בשיר שהוא בעל הפקה בסיסית מאד, הוא בחירה מודעת באנדר-פרודקשן, על מנת לצייר את השיר כשיר מחאה. הופעה בצעי פסטל, תזזיתית ושמחה, אבל גם כזו שהולכת לאיבוד בתרגום.
25. אזרבייג'ן – אתנו-פופ קצבי. הבתים הם אירופופ קליט, לא הכי מודרני, אבל כזה שהוא בדרך כלל אפקטיבי. בשיר יש דרופ אתני של ה-Balaban, שהוא כלי נשיפה מקומי. Efendi מזכירה את "קליאופטרה", שהוא גם שם שירה מהשנה שעברה, מן קריצה לחובבים. הזמרת והרקדניות כמעט ולא זזות, הן בעיקר רוקדות במקום. קולות הרקע מטביעים כמעט את קולה של הזמרת. זה כיפי ומרים, אבל קצת מנותק ממה שקורה בעולם המוזיקה, מאד אירוויזיוני. זה גם נופל משירה משנה שעברה. ההעמדה מעולה, אסתטית ומקצועית. Efendi, עם זאת, היא פרפורמרית קצת חלבית.
26. יוון – סינתפופ ואלקטרופופ, הנפתח באווירה שקטה ומסתורית. בגשר המוזיקה מגבירה קצב ובונה דרמה לפזמון צפוי למדי ודי הדל בקומפוזיציה. הפזמון רפטטיבי מבחינת הלחן, והוא מקבל את ההוק שלו בעיקר מקריאות ה-"oh-oh" של הזמרת וקולות הרקע. ההפקה היא אירופופית וקיטשית. ב-C Part יש ניסיון להגביר את הדרמה, לפתוח מבערים, אבל השיר כולו נשמע לי כמו one note. מה שנותר הוא שיר חסר אישיות ונשמה, שמתאמץ נורא ומנסה לרכב על אפנות מוזיקליות עכשוויות. Stefania בשמלה סגולה מנצנצת. עקב המסך הירוק לא רואים את הרקדנים במלואם, אלא רק את הבגדים שהם לובשים. זה היה אמור להיות משהו שלא ראינו מעולם על בימת התחרות, אך מסיים בקול ענות חלושה.
27. נורבגיה – בלדה עד מידטמפו פאוור פופ. יש כאן ניסיון לבנות להיט פופ, אבל השיר חסר ייחודיות לטעמי. הוא בנוי כדי לחזור כמה שיותר על הגשר והפזמון, ולהישאר זכיר באזני המאזין. זה מאד One Direction, ולא פרשי מספיק. Tix לובש חליפה כסופה ועוטה כנפיים. הוא מחובר בשרשראות לרקדנים, הלבושים כמו שדים. הייתי בטוח, שזה הולך להצליח, אני שמח שהתבדיתי. הסיפור האישי של הזמר אמור להסביר את הלבוש, שעשוי להיראות מגוחך לצופים, אבל כאן הבעיה: אם המסר דורש הסבר או ידע מוקדם, זה לא יעבוד. Tix מסיר את משקפיי השמש לפני הפזמון האחרון וחושף את הטיקים בעיניים מהם הוא סובל ומהם נגזר שם הבמה שלו.
28. קרואטיה – דיסקו-אלקטרופופ עם אלמנטים מהפופ של סוף שנות השבעים ושנות השמונים.  מקצב אלקטרו-פופ אגרסיבי ועיבוד של להיט האוס. עם זאת, זה לא שיר שמתחברים אליו. יש בו משהו קר. כמו שיר שתרקוד אליו במועדון בהתלהבות, אבל תשכח איך הוא נשמע לאחר מכן. הפזמון האחרון של השיר מושר בקרואטית. Albina לבושה בשמלה כסופה חושפנית. עמה על הבמה 4 רקדנים בלבוש כסוף תואם. הופעה אפקטיבית, כך חשבתי, אך כנראה שלא מספיק.
29. אירלנד – פופ-רוק אפטמפו אמצע הדרך, עם אלמנטים של קאנטרי-פופ ופאוור פופ. מדובר בשיר שהוא feel good, עם הוק ברור. עם זאת, לא מדובר בשיר הכי פרשי בעולם. השיר מאד אמריקאי, בואכה 2010, המנוני ומעצים. ההפקה בשיר רצה קדימה, מה שכמו שצפיתי, הקשה על Lesley Roy לבצע אותו.  זה נראה כמו הופעת בית ספר תיכון, עם גזרי נייר וקרטון, שיוצרים את הקונסטרוקציות על גבי הבמה. היא לובשת אאוטפיט כעור בירוק בקבוק. הופעה ווקלית לא טובה.
30. ספרד – בלדה אמוציונלית וצפויה, קלישאתית למדי, אבל מבוצעת כהלכה. השיר מתחיל בנגינת פסנתר נוגה, ואז נכנס קולו של Blas Cantó. מדובר בבלדת פופ ספרדית רומנטית מהספר. היא לא ייחודית בשום מובן, היא אלגנטית, צפויה במידה, לא הכי עדכנית, אך נעימה ומלודית. ההפקה די סטנדרטית, כולל תזמורת, שמעצימה את הדרמה, וקולו המעט מאנפף של הזמר, שנותן לשיר את הטאץ' האמוציונלי שלו. Cantó לובש חולצה מכופתרת שחורה ומכנסיים שחורים. הוא נותן הופעה ווקלית טובה, עם כמה פספוסים פה ושם. עם זאת, מדובר באחת ההופעות המנותקות של השנה.
31. לטביה – היפ-הופ, טכנו-פופ ו-EDM. השיר מנסה לרקוד על כמה חתונות, ולמרות שהוא נשמע אחיד, יש משהו מאד מתאמץ לחקות אפנות מודרניות במוזיקה הפופולרית. Samanta Tīna היא ווקליסטית מעולה, אבל נעה בין כל כך הרבה ז'אנרים לאורך השנים, שמשהו שם נשמע לא אמין וקשה להתחבר אליה. היא מופיעה עם שמלה בירוק בקבוק, עם שסע, כשהחלק העליון שלה מכוסה בפרנזים מנצנצים. הוידאוארט אמור להיות מלכותי ומראה צורות כמו בקליידסקופ רק בצבע זהב בלבד. ההופעה הווקלית שלה טובה מאד, אבל השיר לא נגיש וההופעה עצמה לא ממש מנגישה אותו לקהל. זה נראה ונשמע לא אותנטי, כמו מישהי שמנסה להרשים ווקלית ותו לא.
32. סלובניה – בלדת פופ-Soul. הזמרת פותחת מבערים, בעוד השיר נשאר בהפקה מינימליסטית. בבית השני, ההפקה מתעבה וקולות להקת גוספל תורמים להגברת הדרמה. זה שיר שמנסה לשחק על הרגש, אבל יוצא חסר זהות ומותיר את המאזין אדיש. ל-Ana Soklič קול עמוק והיא מאד מקצועית, אבל בלי שיר מתאים, זה פשוט לא עובד. היא לובשת חליפת מכנסיים לבנה עם חצי גלימה וכתף חשופה. זה לבוש לא מרשים במיוחד. ההופעה קיטשית ושמרנית, כמו השיר עצמו, שמשתמש בהרבה מוטיבים נוצריים במילים ובעיבוד הגוספל.
33. מולדובה – האוס/דאנס-פופ ובארוק-פופ, אשר נכתב בהשראת "Siren Song", הנון-אנטרי האוקראיני בביצוע Maruv מ-2019. הפזמון כבר נשמע כמו שיר פופ רוסי למהדרין, מלודי יותר משאר השיר, אבל לא מספיק כדי להוות הוק זכיר. את זה עושה הדרופ, שמופיע שוב באגרסיביות אחרי הפזמון. Natalia Gordienko עם שמלה כסופה נוצצת קטנה עמוקת מחשוף. היא על במה מוגבהת קטנה מרובעת. עמה ארבע רקדנים לבושי שחורים. היא צורחת "EUROPE!" אחרי הפזמון השני, במה שעתיד להיהפך לקטע מביך, שיפורסם על ידי חובבים ברשתות החברתיות שוב ושוב. את התו הגדול היא מדמה, אבל לא עושה באמת. מי שעשתה זאת במקומה היא זמרת הליווי! למרות שהיא פתחה פה רחב כאילו היא שרה אותו. הונאה.
34.  שבדיה – מידטמפו פופ עם פזמון מאד קליט וחלקים רפטטיביים, אך אפקטיביים. חיקוי של The Weeknd. יש בשיר אלמנטים אורבניים של רית'ם אנד בלוז, אך הם נעלמים לטובת הפזמון ההמנוני והמעט גנרי. קולות הליווי בשיר מרפדים אותו כמו שצריך. Tusse נראה כמו דמות ממורטל קומבט, עם חולצה באדום בוהק ללא שרוולים ומכנסיים בגזרה גבוהה. ההופעה הווקלית שלו חלשה, והייתה צריכה להישאר בחצי הגמר. ההופעה אסתטית מבחינה ויזואלית ואפקטיבית, אין ספק שהשבדים יודעים להוציא מוץ מן התבן.
35. קפריסין – אלקטרופופ ודאנס-פופ עם השפעות של טכנו. השיר נשמע כמו "Alejandro" ו-"Bad Romance" של Lady Gaga, כמו "Anywhere" של Rita Ora וכמו "Wolves" של Selena Gomez. הרבה מקוריות אין פה. הפזמון מאד קליט ומיידי. האפקטיביות של השיר בנויה על המעבר המהיר בין החלקים השקטים הקצרים לחלקים הקצביים, המאד אגריסיביים. ויזואלית זה עובר מאד יפה. Elena Tsagrinou בשמלה כסופה חושפנית. הרקדניות לבושות באדום, שהוא גם הצבע השולט על הבמה. הרבה קורה על הבמה וההופעה עוברת כמו כלום, שכן השטן מצוי בפרטים הקטנים… עם זאת, זה שיר חסר זהות, גנרי ולא מקורי בשום צורה.
36. סן מרינו – אירופופ לטיני עם דרופ אתנו-פופ, שנשמע כמו לקוח מלפני 20 שנה. זה נשמע כמו ריג'קט מלודיפסטיבלני מהספר, חסר זהות או נשמה. הלחן שבלוני, ההפקה גנרית ככל שיכלה להיות, והדרופ האתני הוא כל כך מיושן מבחינת אלמנטים של הפקת שיר, שנדמה שעם כל הכסף שנשפך כאן, מישהו התעצל בכתיבת והפקת השיר. Senhit והרקדנים עומדים על בימה מעויינת קטנה, המסתובבת כל הזמן. אחרי הפזמון השני, Flo Rida נכנס לבמה והחבר'ה יורדים מהפלטפורמה לעבר המסלול ולבמה הקדמית. אנרגטי מאד, אבל כשיר די מזעזע.
37. מקדוניה – בלדת פופ תזמורתית בסגנון מחזמרים או שיר דיסני משנות התשעים. זה מתקתק וסכריני, ולא מרשים כהוא זה מבחינה מלודית. Vasil ווקליסט טוב ועומד בכל התווים, אך קשה מאד לצפות בו מופיע מבלי להתכווץ בכיסא. המלודיה עצמה לא מעניינת, והיא כאמור נשמעת כמו שירים רבים בז'אנר, רק פחות טובה מהם, ופחות זכירה. הוא לובש חליפה שחורה, שמתחתיה מה שנראה כמו שריון קשקשים. יש בה משחק של אור וצל ושימוש באפקטים שונים שמזכירים את ההופעה של שבדיה ב-2015 כמו גם את ההופעה של Dotter במלודיפסטיבלן 2020. 
38. פולין – סינת'פופ/פאוור פופ ואלקטרופופ. Rafał מתחיל בשירה אדישה על רקע עבודת דראם משין קצובה. הביט של השיר אנרגטי, וזורק אותך למסיבה אייטיזית חסרת גבולות ואסקפיסטית. הפזמון גדול, קליט, מוכר, פשוט, אך אנרגטי. השיר קליט ומיידי, אך לא מקורי. ניסיון למכור דיסקו-טכנו בעל אפיל נוסטלגי, אבל כזה שכבר שמענו. השיר נרכש והולבש על Rafał, ואי אפשר להימלט מתחושת הניכור שהשיר מטיל על המאזין. המבצע מנותק מהשיר, מיוצריו וממשמעותו האפשרית. אחת ההופעות הווקליות הגרועות של השנה. Rafał עולה לבוש שחורים עם ארבעה רקדנים בלבן. הופעה גרועה וחסרת השראה לשיר גרוע. 
39. אסטוניה – בלדת פופ, בעלת צליל אייטיזי מובהק. ההפקה כבדה ועמוסה ומחפה על היעדר לחן מורכב. זה מרגיז כמו השיר שלו ב-2020. צלילי הסינת'ווייב מעטרים את השיר ומנסים להעניק לו נפח, אבל זו מעטפת לשיר חלול למדי, רגשני מידי וכזה שמנסה לייצר רגש יש מאין. הוא לובש חולצה לבנה מכופתרת פתוחה וסביב צווארו עניבת פרפר פתוחה. מיושן וקיטשי.

המנחים:
Chantal Janzen, Edsilia Rombley, Jan Smit ו-Nikkie de Jager – הראשונה Janzen היא שחקנית, זמרת ומגישה. בעלת פילמוגרפיה עשירה, כולל כמה תפקידים קטנים בסרטים הוליוודים. חסרת כריזמה, קרה ועייפה. לעומתה, Rombley היא ההבטחה שהכזיבה. זמרת ומגישה, שפרצה לאחר שייצגה את הולנד בהצלחה ב-1998, הפכה לסלב מקומי, אך לא הצליחה לתרגם את ההצלחה לקריירה מוזיקלית מרשימה. היא הייתה הנערה המגניבה ב-1998-9, וכעת היא דודה חביבה, ולא יותר. נשכחת, ולעיתים לחוצה. Smit הוא מגיש, זמר ושחקן. יש לו קריירה מוזיקלית די מפוארת בתחום השלאגר והקיטש ההולנדי. כמנחה הוא בלתי נסבל, סליחה. מלא בעצמו, חסר כימיה עם שאר המנחות ופשוט לא נעים לצפייה, למרות שהוא נאה. de Jager היא האור שבקצה המנהרה. יוטיוברית, שהפכה לאימפריה בתחום האיפור מ-2015 ואילך. הטרנסג'נדרית הראשונה להנחות את האירוויזיון. חמודה, כריזמטית, חמימה, נגישה, בעלת ביטחון עצמי ומבטא מושלם, מרשימה מאד וכובשת מסך.

הגלויות:
הגלויות צולמו במדינות האם של המשתתפים לצד צילומים ברחבי הולנד. הקונספט מכונה 'tiny house', ובו דגמים של בתים קטנים הוצבו ברחבי הולנד, בהתאמה לכל אמן ואמן. הבית הוא מוטיב מרכזי, בעיקר משום שהבית הפך להיות מקום חשוב ומרכזי במסגרת ההתמודדות עם מגפת הקורונה. באותה נשימה, יש כאן גם סמליות, האמנים פותחים את הבית שלהם לצופים, והולנד פותחת את הבית שלה לעולם. כל נציג צילם את הגלויה במדינה שלו, וזו הוצמדה לאתר ההולנדי, שנבחר לארח את הגלויה שלו.
כל גלויה מציגה את האתר ואת הבית הקטן המתארח בה. לאחר מכן, פריטים של האמן. לבסוף, האמן עצמו בסרטון, אשר צולם במדינת האם, לפני מסך ירוק, והולבש על הגלויה.

Interval act:
חצי הגמר 1 – "The Power of Water" performed by Davina Michelle and Thekla Reuten – שיר מקורי, שנכתב בהשראת היותה של הולנד מדינה הבנויה על מים. לא הייתי מתנגד ששיר כזה ייצג את הולנד בתחרות. יש שימוש במציאות רבודה ובלהקת רקדנים. יש שילוב בין הופעה חיה לווידאו, שצולם מראש. אחלה מופע לחצי הגמר, שמציג לראווה את הפופ ההולנדי העכשווי.
חצי גמר 2 – "Close Encounter of a Special Kind" performed by ballet dancer Ahmad Joudeh and BMX-er Dez Maarsen, music by Tomaso Albinoni "Adagio in G minor" – קטע ריקוד אמנותי, אשר שם במרכז הבמה את Joudeh, שהוא פליט פוליטי, ובשל כך מהווה גם הצהרה פוליטית של ההולנדים. הופעה יפה, מרגשת, עשירה אמנותית ומלאת אווירה, משלבת בין האמנותי למכני, בין הטכני לרגשי, בין יליד המקום לפליט שנקלט במקום.
גמר – "Hero", "Ten Feet Tall" and "Titanium" performed by Afrojack, Glennis Grace and Wulf – הולנד כמעצמה של מוזיקת מועדונים אלקטרונית מוצגת כאן במלוא הדרה. הקטע מתחיל בסרטון ברוטרדם, עת זוג נערים נוסע בטראם, עליו נוהג הדיג'יי המפורסם Afrojack. בהמשך הטראם עוצר וכולם יוצאים לנגן, לרקוד ולשיר על גשר ארסמוס. זה נחמד, מוזיקה שמחה, אבל גם מאד קיטשי. נכנסים לאולם, שם שרה Grace על קונסטרוקציה שמדמה את הגשר. אגב, למה לבצע את "Titanium", שהוא שיר של דיג'יי צרפתי ומוזיקאית אוסטרלית? זה לא מופע שנזכור.
Rock the Roof – ביצועים על הגגות ברחבי רוטרדם של זוכי עבר. למה זה טוב? כדי שנזכור של-Måns Zelmerlöw אין קריירה מחוץ לאירוויזיון פעם בשנה? בשביל מופע הקריוקי של Sandra Kim? אחד אחרי השני משודרים ביצועים מוקלטים לשירים זוכי אירוויזיון, שרבים מהם כבר בוצעו לעייפה לאורך השנים. הקטע היחיד ששווה צפייה והאזנה הוא הביצוע היפה והלא יומרני של Lenny Kuhr, שמצליחה להפיח חיים מבלי להתאמץ בשירה מלפני יותר מ-50 שנים. חוץ מזה, זה בלתי נסבל.
"Arcade" and "Stars" performed by Duncan Laurence – בשלב הזה אנחנו מותשים ורוצים להגיע להצבעה, אבל כנראה השיא הישראלי ב-2019, של מופע ביניים בלתי נגמר, חייב להישבר. Laurence לא הופיע בחי, מאחר ואובחן חיובי לקורונה. "Stars" הוא הסינגל החדש שלו.
"The Human Countdown" – קטע בן 10 שניות, שבו להקת רקדנים יוצרים בגופם את הספירה לאחור עד לסגירת הקווים. חביב.

חברי צוותי שיפוט ראויים לאזכור:
סלובניה – Nuša Derenda, נציג 2001. Maja Keuc (Amaya), נציגת 2011. Aleš Vovk, נציג 2015 כיחק מהרכב.
רוסיה – Dina Garipova, נציגת 2013. Julia Volkova, נציגת 2003 כחלק מצמד.
שבדיה – Nanne Grönvall, נציגת 1996 כחלק מהרכב.
מקדוניה – Jana Burčeska בחצי גמר 1, נציגת 2017.
אירלנד – Sarah McTernan בחצי גמר 1, נציגת 2019.
נורבגיה – Aleksander Walmann, נציג 2017 כחלק מצמד. Kate Gulbrandsen, נציגת 1987.
בלגיה – Kate Ryan, נציגת 2006.
רומניה – Ilinca, נציגת 2017 כחלק מצמד. Luminita Anghel, נציגת 2005.
אוקראינה – Oleksandr Ponomarov, נציג 2003.
מלטה – Ira Losco, נציגת 2002 ו-2016. Michela, נציגת 2019.
אסטוניה – Dave Benton, נציג וזוכה אירוויזיון 2001 כחלק מצמד. Elina Born ו-Stig Rästa, נציגי 2015. Birgit Sarrap, נציגת 2013.
אוסטריה – PAENDA, נציגת 2019.
פולין – Cleo, נציגת 2014 כחלק מצמד.
מולדובה – Nelly Ciobanu, נציגת 2009. Marina Djundiet, נציגת 2018 כחלק מהרכב.
איסלנד – Matti Matt, נציג 2011 כחלק מהרכב. Regína Ósk, נציגת 2008 כחלק מהרכב.
סרביה – Ekstra Nena, נציגת יוגוסלביה 1992. Tijana Bogićević, נציגת 2017. Milan Stanković, נציג 2010.
גאורגיה – Nodiko Tatishvili, נציג 2013 כחלק מצמד. Sopho Toroshelidze, נציגת 2011 כחלק מהרכב.
אלבניה – Kejsi Tola, נציגת 2009.
פורטוגל – Dora, נציגת 1986 ו-1988.

מעניקי ניקוד בולטים:
ישראל – לוסי איוב, מנחת אירוויזיון 2019.
פולין – Ida Nowakowska, מנחת אירוויזיון 2019 ו-2020.
אזרבייג'ן – Ell & Nikki, נציגת 2011.
לטביה – Aminata Savadogo, נציגת 2015.
אירלנד – Ryan O'Shaughnessy, נציג 2018.
מולדובה – Sergey Stepanov, נציג 2010 ו-2017 כחלק מהרכב.
בולגריה – Joanna Dragneva, נציגת 2008 כחלק מהרכב.
פורטוגל – Elisa, שהייתה אמורה להיות נציגת 2020.
איסלנד – Hannes Óli Ágústsso, שחקן הידוע בתפקידו כ-Olaf Yohansson מהסרט "Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga".
גאורגיה – Oto Nemsadze, נציג 2019.
ליטא – Andrius Mamontovas, נציג 2006 כחלק מהרכב.
רוסיה – Polina Gagarina, נציגת 2015.
צרפת – Carla, נציגת ג'וניור 2019.
שבדיה – Carola, נציגת 1986, 2006 וזוכת 1991.

שירים במצעדים:
איטליה – מקום 1 בפינלנד, יוון, ליטא, הולנד, פולין, שבדיה ומצעד הרוק והמטאל הבריטי. מקום שני באוסטריה, פלנדריה, נורבגיה, שווייץ והמצעד הדיגיטלי האירופי. מקום שלישי בקרואטיה. מקום רביעי בפורטוגל. מקום שישי בצ'כיה והונגריה. מקום שביעי במצעד המכירות הדיגיטליות האמריקאי של שירים בינלאומיים. מקום שמיני בסלובקיה ובמצעד הרוק הכבד האמריקאי. מקום 9 בגרמניה ואיסלנד. מקום 11 בישראל. מקום 12 באירלנד ולטביה. מקום 15 בהונגריה. מקום 16 בספרד ואוקראינה. מקום 17 בבריטניה. מקום 18 בדנמרק. מקום 19 בהולנד. מקום 22 במצעד הבילבורד הגלובלי. מקום 26 בניו זילנד. מקום 33 בסלובניה.
צרפת – מקום 3 בהולנד. מקום 4 בליטא. מקום 10 בפינלנד. מקום 13 ביוון. מקום 18 בשבדיה. מקום 19 באיסלנד ונורבגיה. מקום 24 בשווייץ. מקום 26 בפלנדריה. מקום 34 בוולוניה. מקום 35 בהונגריה. מקום 40 באירלנד.
שווייץ – מקום 5 בפינלנד. מקום 9 בליטא. מקום 13 באיסלנד. מקום 16 בהולנד. מקום 21 בשבדיה. מקום 27 ביוון. מקום 36 בנורבגיה.
איסלנד – מקום 5 במצעד האינדי הבריטי. מקום 6 בפלנדריה. מקום 8 בפינלנד. מקום 11 בליטא. מקום 15 בהולנד. מקום 23 בשבדיה. מקום 33 ביוון ונורבגיה. מקום 38 באירלנד. מקום 43 בבריטניה.
אוקראינה – מקום 3 בליטא ובמצעד המכירות הדיגיטליות האמריקאי של שירים בינלאומיים. מקום 8 ביוון ובמצעד האינדי הבריטי. מקום 11 באיסלנד. מקום 17 בפינלנד. מקום 18 במצעד הדאנס הבריטי. מקום 19 בהולנד. מקום 20 במצעד הדאנס והאלקטרוני האמריקאי. מקום 27 בשבדיה. מקום 29 בפלנדריה. מקום 35 באוסטריה. מקום 36 בשווייץ. מקום 37 באירלנד.
פינלנד – מקום 1 בפלנדריה. מקום 3 במצעד הרוק והמטאל הבריטי. מקום 5 בליטא. מקום 10 באיסלנד. מקום 11 במצעד האינדי הבריטי. מקום 17 ביוון. מקום 22 בהולנד. מקום 27 בנורבגיה. מקום 28 בשבדיה. מקום 39 בשווייץ. מקום 66 בבריטניה.
מלטה – מקום 8 באיסלנד. מקום 17 בליטא. מקום 28 ביוון. מקום 31 בשבדיה. מקום 36 בהולנד.
ליטא – מקום 4 בפלנדריה. מקום 19 בפינלנד. מקום 23 באיסלנד. מקום 27 במצעד האינדי הבריטי. מקום 35 במצעד ההורדות הבריטי. מקום 39 בשבדיה.
רוסיה – מקום 12 בליטא. מקום 32 בפלנדריה. מקום 40 באיסלנד.
יוון – מקום 30 בפלנדריה. מקום 35 בליטא. מקום 36 באיסלנד.
בולגריה – מקום 4 בהולנד. מקום 16 במצעד ה-Heatseeker השבדי.
פורטוגל – מקום 5 במצעד ה-Heatseeker השבדי. מקום 17 באיסלנד.
מולדובה – מקום 4 במצעד ה-Heatseeker השבדי. מקום 10 בהולנד.
שבדיה – מקום 11 בפלנדריה ונורבגיה. מקום 16 באיסלנד. מקום 19 בליטא. מקום 31 במצעד ההורדות הבריטי.
סרביה – מקום 3 במצעד ה-Heatseeker השבדי.
קפריסין – מקום 2 בפלנדריה. מקום 6 בפינלנד. מקום 8 בליטא. מקום 9 ביוון. מקום 13 בנורבגיה. מקום 14 באיסלנד. מקום 19 במצעד האינדי הבריטי. מקום 20 בשבדיה. מקום 31 בהולנד. מקום 86 בבריטניה.
ישראל – מקום 28 בליטא. מקום 31 בפלנדריה. מקום 38 באיסלנד.
נורבגיה – מקום 15 במצעד ההורדות הבריטי. מקום 18 בפלנדריה. מקום 20 בפינלנד. מקום 23 בליטא. מקום 31 באיסלנד.
בלגיה – מקום 1 במצעד ה-Heatseeker השבדי. מקום 15 בליטא. מקום 27 בוולוניה.
אזרבייג'ן – מקום 6 בפלנדריה ויוון. מקום 18 בליטא. מקום 21 בנורבגיה. מקום 25 באיסלנד.
סן מרינו – מקום 29 בפלנדריה. מקום 33 באיסלנד. מקום 39 בליטא.
הולנד – מקום 1 בסורינאם. מקום 30 ו-37 בהולנד. מקום 40 בפלנדריה.
ספרד – מקום 23 בהולנד.
גרמניה – מקום 7 בהולנד. מקום 17 במצעד ה-Heatseeker השבדי.
קרואטיה – מקום 24 בהולנד.
רומניה – מקום 26 בהולנד.
אוסטרליה – מקום 29 בהולנד.
אירלנד – מקום 30 בהולנד.

שירים ופרטי קדמים ראויים לאזכור:
* אלבניה – "Vallja e jetës" של Kastro Zizo הוא רוק אלקטרוני המנוני ואפקטיבי מאד עם קישוטים אתניים. השיר עולה לגמר הקדם. "Vashëzo" של Rosela Gjylbegu הוא אלקטרו-פופ עם השפעות אתניות. שיר מועדונים מגניב, עם חזק, אורבני ואלגנטי. השיר מעפיל לגמר הקדם. "Nëse vdes" של Mirud הוא אתנו-פופ להיטי. השיר מעפיל לגמר הקדם.
* בולגריה – "Imaginary Friend" של Victoria הוא בלדה מודרנית, אך לא ייחודית. משום מה הופך לחביב חובבים. "Dive Into Unknown" של Victoria הוא דרים-פופ מובנה מבחינת מלודית.
* קרואטיה – "Reci mi" של Eric Vidović הוא פופ-רק קצבי, זורם, עם הוק חזק, השירה קולחת והביצוע מרשים. מקום עשירי.
* דנמרק – "Står lige her" של Emma Nicoline הוא רטרו-פופ, עם צליל אירופאי כללי. הפזמון מגניב והמנוני, ההפקה נאמנה לתמה האייטיזית והקול של Nicoline מביע אינטליגנציה מוזיקלית. השיר לא מעפיל לסופר-גמר.
* אסטוניה – "Wingman" של Andrei Zevakin & Pluuto הוא ראפ מגניב באסטונית מלאה בהפקה raw, לא עמוסה, המסתמכת על הביט. מקום חמישי. "Ma olen siin" של Ivo Linna, Robert Linna, Supernova הוא בלדת פופ-רוק אפית, גדולה, מרשימה, המנונית וסוחפת. מקום 11. "Tartu" של REDEL של ראפ-רוק תעשייתי לא מסחרי ולא קליט. כאוטי ונפלא. מקום תשיעי. "6" של Heleza הוא דרים-פופ מעניין עם הפקה מדויקת. מידטמפו מאד קר ועם זאת מאד חם ומלטף. מקום רביעי בטרום הגמר השני, ולא ממשיך הלאה. "Magus melanhoolia" של Jüri Pootsmann הוא בלדת Sam Smith מלודית, עם קולות פלצט וצלילי RnB חשופים לצד צלילי אלקטרופופ מתכתיים.

* ישראל – "Shoulders" בביצוע של מעיין בוקריס בגרסת הדמו. ההפקה מושפעת מאפריקן-ביט וממוזיקה אתיופית עם קישוטים של מוזיקה אלקטרונית ומוזיקת מועדונים. זה השיר שנשמע הכי שלם מכל השירים בקדם. השיר לא מעפיל לגמר הקדם.
* איטליה – "Cuore amaro" של Gaia הוא פופ-פלמנקו, בעל אלמנטים צועניים. סקסי, מסתורי, אך גם שמח ועושה חשק לרקוד. מקום 19. "La genesi del tuo colore" של Irama הוא אלקטרו-פופ עם כינורות. לא אחיד ודרמטי לטעמי, אך חביב חובבים גדול. מקום חמישי.

"Arnica" של Gio Evan הוא שיר פואטי ולא פשוט לביצוע. מקום 23. "Bianca luce nera" של Extraliscio feat. Davide Toffolo הוא רוק-פולק באווירה צוענית. האווירה שמחה ורקידה, המלודיה מעניינת. מקום 12. "Chiamami per nome" של Francesca Michielin e Fedez הוא מידטמפו פופ שנשמע לי כמו מלא שירים אחרים, אבל זה היה חביב חובבים וסיים במקום השני. "Mai dire mai (La locura)" של Willie Peyote הוא ראפ מהיר, פוליטי ומושחז, שנשמע לי כמו להיט רדיו. מקום שישי. "Voce" של Madame הוא ראפ מלודי בהפקת אלקטרו-פופ, הרגשה של משהו חדש שנוצר. מקום שמיני. "Il farmacista" של Max Gazzè e la Trifluoperazina Monstery Band עובר בין בתים אוונגרדים לפזמון קליט ומלודי. חביב, איטלקי ומשועשע. מקום 17.
* ליטא – "Where'd You Wanna Go?" של Gebrasy מסיים בגמר הקדם במקום השני. בלדת פופ מלנכולית משהו עם הפקת אלקטרו-פופ עדינה. לחן מהודק.
* נורבגיה – "Monument" של KEiiNO. פופ המנוני, דרמטי ואפקטיבי. חביב חובבים ענק. הופעה חזקה ואלגנטית. מקום שני.

"Hero" של Raylee הוא עוד חביב חובבים. פופ אייטיזי מסונתז, נחמד, חצי שלאגריסטי. הופעה שבה כל שנייה מופקת בקפידה. השיר עולה לגמר הקדם, אך לא מגיע לגמר הזהב. "Witch Woods" של Emmy הוא שעטנז של סגנונות, מדנסבד, פופ, מוזיקה אקספרימנטלית והיפ-הופ אורבני. הפזמון הוא מעין שילוב של Billie Eilish עם דנסבנד סקנדינבי, שזה משעשע לכשלעצמו. מעניין, גם אם לא מושלם. השיר עולה לגמר הקדם, אך לא מגיע לגמר הזהב. "Bli med meg på gar’n" של TuVeia הוא פופ-שלאגר-ראפ לבן ומשעשע, שיכול לבוא רק מסקנדינביה. משעשע וחמוד. לא מעפיל אפילו מהשלב הראשון בטרום הגמר החמישי. "I Can’t Escape" של Imerika הוא בלדת פופ מהוקצעת ורגשנית עם הופעה אותנטית. השיר עולה לגמר הקדם, אך לא מגיע לגמר הזהב.
* פורטוגל – "Cheguei aqui" של Nadine הוא בלדה אולדסקול עם אלמנטים פולקלוריסטיים, מקסימה ונימוחה. מקום תשיעי בחצי הגמר הראשון, ולא עולה לגמר. "Girassol" של Miguel Marôco הוא פופ-פסיכדלי, המושפע מהמוזיקה של שנות השישים. הפזמון שמח ומדבק והבית זורם. מקום שמיני בחצי הגמר הראשון, ולא עולה לגמר. "Saudade" של Karetus & Romeu Bairos הוא שיר, שמתחיל כפאדו או פולקלור מקומי ובפזמון מקבל עיבוד אלקטרוני מפתיע. שילוב של מסורתי וחדשני. מקום שישי, למרות שהיה פייבוריט. "Contramão" של Sara Afonso הוא בלדה קטנה ונוגה, הלוקחת את המאזין למסע. מקום רביעי. "VOLTE-FACE" של EU.CLIDES הוא בלדת פופ אלקטרונית עם אלמנטים אורבניים והשפעות של מוזיקה אפריקאית.  עיבוד מצוין ומדויק. מקום שמיני. "Por um triz" של Carolina Deslandes הוא שיר אקוסטי עם מלודיה מוכרת וחמימה, נוגה ורכה. מקום שני. "Dancing in the Stars" של NEEV הוא בלדת פסנתר כלל אירופאית. פייבוריט גדול, ואף מגיע למקום הראשון בקהל, אך מסיים שלישי בלבד.

* שבדיה – "Dandi dansa" של Danny Saucedo הוא פופ-RnB-ו-Fאנק, מאד Justin Timberlake או Bruno Mars. קול וחסר מאמץ. מקום שביעי. "Rich" של Julia Alfrida הוא פופ חזק, עם מסר חברתי ומחאה. מקום שביעי ואחרון בטרום הגמר השני. "90-talet" של WAHL feat. SAMI הוא פופ-היפ-הופ, שבפזמון עובר לסינתפופ קצבי אייטיזי מתועש. קליט מאד. "Every Minute" של Eric Saade הוא שיר מודרני עם מילים פרובוקטיביות למדי ולופ מזרח תיכוני. מקום שני.

* בקדם הליטאי – אחרי שמפורסמת רשימת המשתתפים בקדם, Gintarė Korsakaitė מודיעה כי כבר פרשה מן התחרות. בנוסף, נציגת 2011, Evelina Sašenko, פורשת אף היא.
אחד החובבים טוען כי בתחילת פברואר הוצגה תמונה בטעות באתר הטלוויזיה הליטאית, והוסרה, אשר ציינה כי The Roop נוסעים לרוטרדם. לדברי גולשים, זו הייתה ההוכחה לכך שהקדם מכור ללהקה.
'Sunday Afternoon כוללת את הזמרת Vilija Mataciunaite, נציגת 2014.
* בקדם הרוסי – עד הרגע האחרון לא ברור כיצד רוסיה מתכננת לבחור או לחשוף את שירה לאירוויזיון. בתחילה דובר כי השיר ייחשף ב-8/03, אך מקורות אחרים מציינים כי ייערך קדם אמיתי, שבו ייבחר הן האמן והן השיר. בו בזמן, נציגי 2020, Little Big, מכריזים ברשתות החברתיות על חשיפת השיר החדש שלהם ב-8/03, באותו יום של הקדם. לבסוף אכן נערך קדם בתאריך זה, עם 3 אמנים ושירים בלבד, אשר אנו למדים עליהם בשידור החי. Little Big חשפו את שירם החדש במופע הפתיחה של הקדם. סולן הלהקה, Ilya Prusikin, מציין כי קיבלו החלטה ביחד עם הטלוויזיה הרוסית, כי הם לא ייצגו את רוסיה השנה, אך האמת כנראה מעט שונה. הקווים היו אמורים להיות פתוחים לזמן קצר, אך נשארים פתוחים לשעה נוספת. לפי השמועות, הסיבה לכך היא ש-Manizha, שאכן זכתה בקדם, לא הובילה על ההתחלה כפי שציפו בטלוויזיה הרוסית.
* בקדם השבדי – החוק, שתוכנן למלודיפסטיבלן 2022, לפיו כל שיר חייב לערב לפחות כותבת אחד ברשימת הכותבים, לא יוצא לפועל. הפקת המלודיפסטיבלן הצהירה כי תנסה להגביר את כמות כותבות השירים בתחרות בדרכים אחרים.
עקב הקורונה, כל מופעי המלודיפסטיבלן נערכו ללא קהל.
Ben & Tan, נציגי דנמרק 2020, שלחו את השיר "Iron Heart"  למלודיפסטיבלן וכמעט התקבלו, לפי מנהלם. עקב מגפת הקורונה, רשות השידור השבדית החליטה לקבל רק אמנים, שחיים בשבדיה למלודיפסטיבלן. כותבי השיר שלהם לא היו מעוניינים שאמנים אחרים יבצעו את השיר.
Danny Saucedo, אשר מסיים במקום השביעי, אומר טרם התחרות כי התבקש להנחות את טרום הגמר הראשון, בתחילה הסכים, אך מאוחר יותר ביקש להתמודד. לא הייתה לו מטרה לזכות במלודיפסטיבלן, אלא לקדם את שירו. Ingela Forsman כתבה את המילים לשיר של Elisa, אשר לא העפיל מעבר לטרום הגמר השלישי. זהו שירה ה-40 בתחרות של Forsman, אשר שירים שלה התחרו במלודיפסטיבלן לאורך ארבעה עשורים. Eric Saade, שסיים במקום השני, סיפר שחזר למלודיפסטיבלן עבור Christer Björkman, מאחר והוא האמין בו כשהוא היה בתחילת הקריירה שלו.
מתעוררת סערה סביב השתתפותה של להקת Mustasch במלודיפסטיבלן. Ralf Gyllenhammar, סולן להקת Mustasch, הורשע ב-2019 בהטרדה מינית, ובמקום להביע חרטה, הוציא חולצות שצוחקות על ההטרדה בה הורשע… Karin Gunnarsson, המפיקה הראשית של המלודיפסטיבלן, הגנה על ההחלטה לקבל את Mustasch לתחרות.
בהפקת המלודיפסטיבלן פרסמו את תכניתם לתחרות בצל המגפה. בין היתר, על גבי האקרדיטציה הותקנה מערכת שתצפצף במידה ושני אנשים לא שומרים על ריחוק חברתי. בנוסף, אם מבצע יתגלה כחיובי לקורונה, החזרה שלו מיום חמישי או שישי הייתה משודרת במקום ההופעה בחי. החזרות הוקדמו ביום ולא התאפשרה נוכחות צוותי צילום, טכנאים ומפיקים. השירים נחשפו לעיתונאים ביום רביעי בצהריים. החזרות ביום חמישי היו סגורות בפני האמצעי התקשורת ולא התקיימו מסיבות עיתונאים, אלא שיחות וידאו של האמנים. החזרות ביום שישי נפתחו לאמצעי התקשורת דרך חדר העיתונאים ולאמצעי התקשורת היותר קטנים דרך סטרימינג. הותרה כניסה של צלמים, המייצגים את אמצעי התקשורת הגדולים. החזרות בשבת היו סגורות אף הן. המופע החי היה בנוכחות צלמים בלבד, בעוד העיתונאים צפו בתחרות בחדר העיתונאים.
לאחר שכתבו את השיר באופן אנונימי, מסתבר כי הצמד, שעומד מאחורי השיר של Sennex הם Smith & Thell המצליחים.
שירו של Eric Saade הפך לשיר המלודיפסטיבלן הראשון, אשר הגיע למיליון השמעות בספוטיפיי בחמישה ימים בלבד.
בתחילה דווח כי בלרוס תצביע במלודיפסטיבלן, אך לאחר מכן שמה הוסר מרשימת המדינות המצביעות והוחלף בבריטניה, לאחר שבהפקת המלודיפסטיבלן הודו כי זו הייתה טעות לבחור בבלרוס להצביע בתחרות לאור מצב התקשורת החופשית במדינה.
לראשונה שודר גמר המלודיפסטיבלן עם פרשנות באנגלית.
גמר המלודיפסטיבלן זוכה למספר הגבוה ביותר של צופים בגמר מאז 2017.
The Mamas, שזכו במלודיפסטיבלן 2021, מסיימות במקום השלישי. נציגת שבדיה 1999 ו-2008, Charlotte Perrelli, מסיימת במקום השמיני. נציג 2011, Eric Saade, מסיים במקום השני. נציגי 1993, Arvingarna, מסיימים במקום השלישי. Jessica Andersson, נציגת 2003 כחלק מצמד, מגיעה למקום החמישי בטרום הגמר הראשון, ולא ממשיכה הלאה.
* בקדם הקפריסאי – אין קדם, אלא בחירה פנימית. נציגת יוון 2008, Kalomira, סיפרה כי וויתרה על האירוויזיון עקב הקורונה, וזאת למרות שהייתה הבחירה הראשונה של הטלוויזיה הקפריסאית. 
נציג גרמניה, Jendrik, חושף כי השיר "El diablo" הוצע לגרמניה בתחילה, אך לא התקבל.
* בקדם הנורבגי – עקב הקורונה, הקדם נערך ללא קהל. בנוסף להבטחות כי לא תהיה קריסה של מערכת ההצבעה כפי שאירע בעונת 2020, רשות השידור נערכה למקרה שזה כן יקרה. כגיבוי היו אמורים להשתמש בהצבעת SMS. אם גם הצבעה זו הייתה קורסת, היו משתמשים בהצבעת מדגם של 1000 אנשים, אשר יצפו לפני כן גם בחצאי הגמר.
המשדר של טרום הגמר הראשון של הקדם הנורבגי, הוביל לתלונות צופים רבות: 10 דקות לתוך המשדר, תוך הסבר המנחה על ההצבעה, הופיעה שקופית לפיה Blåsemafian feat. Hazel העפילו לשלב הבא, וזאת עוד לפני ההופעה הראשונה של הערב. צופים רבים התלוננו על מה שאירע, ובטלוויזיה הנורבגית הסבירו כי מדובר בתקלה טכנית. לבסוף Blåsemafian feat. Hazel אכן העפילו לשלב הבא… אחרי טרום הגמר השני, צופים התלוננו כי אנשים עם גרסאות ישנות של טלפונים מסוג אנדרואיד ו-IOS לא הצליחו להצביע. לדברי רשות השידור הנורבגית, הדבר לא השפיע על התוצאה הסופית.
לפני הגמר נחשף כי כי Kaja Rode שלחה שיר לקדם, אך הוא נדחה. ברשות השידור הנורבגית התלהבו מהקול שלה וביקשו ממנה לשיר את "Feel Again", שהתקבל אוטומטית לגמר.
מסתבר כי ריבוי החזרות של Raylee להופעת לטרום הגמר שלה, ובו נשפכו עליה מים קרים, גרמו לה ללקות בדלקת בשלפוחית השתן.
KEiiNO, נציגי 2019, מסיימים במקום השני. Ketil Stokkan, נציג 1986 ו-1990, לא מפעיל מטרום הגמר השני.
* בקדם הקרואטי – עקב הקורונה, הקדם נערך ללא נוכחות קהל פיזית, אלא בנוכחות קהל וירטואלי בזום. למקום השביעי מגיע השיר "Colors" בביצוע Bernarda Brunović. את השיר כתב Borislav Milanov לפני כמה שנים עבור Poli Genova, אך הוא לא נבחר לייצג את בולגריה. השיר הוצע גם ל-Michela נציגת מלטה 2019 והיא הקליטה לו גרסת דמו. הפעם הוא ניתן ל-Bernarda, שלא התקבלה לדורה בשנה שעברה עם "All of My Love", שעבר עיבוד מחדש על ידי Milanov ונמסר ל-Destiny, ושעמו הייתה אמורה לייצג את מלטה במאי 2020. זוכת אירוויזיון 2005, Helena Paparizou, ציינה כי הוצע לה לייצג את קפריסין באירוויזיון השנה עם השיר "Colors".
השיר של Tony Cetinski ו-Aki Rahimovski הוא שיר פוליטי נגד לקיחת החיסון לקורונה. השיר מסיים במקום השמיני.
הזמרת Lidija Bačić, שהתמודדה בקדם הקרואטי ב-2019, התקבלה ל-Dora, אך נפסלה לאחר שלא שלחה את השיר המלא בזמן.
זוכה הקדם של 2020, Damir Kedžo, לא הופיע כמופע הפתיחה ב-Dora על אף שהתכנון כלל את השתתפותו. Kedžo הוזמן להופיע על ידי רשות השידור הקרואטית, אך הנהלתו העלתה דרישות והוחלט לוותר על שירותיו.
הרקדנים של Brigita Vuco לא הביאו את תוצאות בדיקות הקורונה שלהם, ולפיכך הורחקו מהתחרות. Vuco הופיעה לבדה על הבמה.
אחרי הקדם, הזמרת Nina Kraljić, אשר סיימה במקום השני, טענה כי רשות השידור המקומית קברה את סיכוייה לזכות כאשר מיקמה אותה ראשונה בסדר השירים. בנוסף, רמזה כי הצבעת השופטים הייתה מכורה לטובת Albina. לאחר מכן, סגרה Kraljić את חשבונותיה באינסטגרם ובפייסבוק.
נציגת 2016, Nina Kraljic, מסיימת במקום השני. נציג 1994, Tony Cetinski, מסיים כחלק מצמד במקום השמיני.
* בקדם הבלגי – אין קדם, אלא בחירה פנימית.  Hooverphonic ציינו כי התלבטו בין השיר "The Wrong Place" לבין "Full Moon Duel". בסוף הם הלכו על הבחירה הבטוחה יותר, שכן "Full Moon Duel" נחשב הרפתקני יותר בעיניהם.
* בקדם הישראלי – בתחילה דווח כי תאגיד השידור רכש את הזכויות על הפורמט האמריקאי "Songland" וישתמש בו כפלטפורמה לבחירת השיר הישראלי לאירוויזיון 2021, ולמעשה כקדם המקומי. מאוחר יותר זנח התאגיד את הרעיון, וקבע קדם רב שלבי לבחירת השיר: וועדה תבחר 16 שירים. כל השירים יועלו לרשת, ומתוכם ייבחרו 8 שירים, 4 שיבחרו הגולשים ו-4 שיבחרו חברי הוועדה. לאחר מכן היו אמורים להיערך שני חצאי גמר וגמר קדם טלוויזיוני. התכניות לא יוצאות לפועל, בין היתר בשל הרמה הנמוכה של השירים המתקבלים לוועדה. הבחירה עוברת לאינטרנט. בתאגיד השידור מצהירים כי עשרה שירים יעלו לפלטפורמות הדיגיטליות, מתוכם יצביעו הגולשים לשיר החביב עליהם. שני השירים עם מספר הקולות הרב ביותר ושיר נוסף, שייבחר על ידי הוועדה, יעלו לשלב הסופי. לבסוף עולים רק תשעה שירים לשלב האינטרנטי. התשעה עולים בגרסאות דמו בביצוע זמרים אנונימיים. שאר הליך הבחירה המשיך כמתוכנן, והקהל בחר מבין שלושת השירים הסופיים את השיר שייצג את ישראל בתחרות.
ערן סוויסה חשף בחשבון האינסטגרם שלו את שלושת השירים, שעלו לשלב הסופי בהליך הבחירה הישראלי, וזאת לפני ההכרזה הרשמית. נפקדות השיר "Shoulders", שהיה פייבוריט מוקדם, מוביל לזעם של החובבים. סוויסה חושף גם את שמות חלק מכותבי השירים. מסתבר כי השיר "Ue La La" נכתב בין היתר על ידי אשת העסקים אלין כהן. כהן עובדת בשיתוף פעולה עם רשת הפארם "BE". שניים מהמוצרים המובילים שלה נקראים "מון אמור" ו"מון שרי". שלושת המונחים הללו חוזרים על עצמם במילות השיר. על פי תקנון "כאן" לבחירת השיר לאירוויזיון, וגם על פי חוקי האירוויזיון עצמן, אסור שילוב של מותגים מסחריים במילות השיר. מילות השיר עוברות שינוי קל, והשיר מסיים במקום השלישי. אחרי שזהות שלושת השירים נחשפת על ידי תאגיד השידור, סוויסה חושף את הגרסאות החדשות והמלאות של שלושת השירים, הפעם בביצוע עדן אלנה. עקב כך, מפרסם תאגיד השידור את השירים באופן רשמי.
לאחר פתיחת ההצבעה לשלושת השירים, קיבלו מספר חברי קהילת Eurovision Il בפייסבוק פניות במסנג'ר לתמוך בשיר "Ue La La" עבור תמורה חומרית לכאורה. לא ברור האם מדובר במי מתומכי השיר, שרצו לקדם את השיר בצורה לא אתית, או שמא מדובר בתומכי שירים אחרים, שרוצים להשחיר את יוצרי "Ue La La".
* בקדם האוקראיני – אין קדם, אלא בחירה פנימית. בתחילה נמסר כי יתקיים להרכב Go_A קדם פרטי. לאחר מכן, חזרו בהם האוקראינים, ונמסר כי Go_A עובדים על שיר אחד. ברגע האחרון התבקשו חברי ההרכב להגיש לפחות שני שירים לבחירת וועדה. הם מגישים שלושה, כאשר השיר השלישי, אשר נשלח בלחץ החובבים ששמעו אותו ברשת, "Shum", נבחר לייצג את אוקראינה באירוויזיון. מאחר והשיר עובר על חוקי התחרות, וברובו נשמע כמו שיר פולקלור ישן, הלהקה כותבת את השיר מחדש.
* בקדם המלטי – אין קדם, אלא בחירה פנימית. נחשף כי השיר הנבחר ,"Je Me Casse", נדחה על ידי המלודיפסטיבלן השנה, והיה מיועד לביצוע של Dinah Nah. בנוסף, הכותב Jonas Gladnikoff צייץ כי השיר נשלח לקדם הצרפתי לפני שנתיים ולא התקבל. הוא מחק את הציוץ זמן קצר לאחר מכן.
* בקדם האסטוני – Uku Suviste, ציין בראיון לרדיו המקומי, כי העובדה שקיבל כרטיס אוטומטי לקדם האסטוני של 2021 משנה את הטקטיקה שמאחורי כתיבת השיר. מכיוון שיש וועדה שבוחרת את השירים, הוא כיוון לשיר שיעבור קודם כל את חברי הוועדה, ופחות חשב על דעת הקהל. Suvistes החליט לא להשתמש במקום שניתן לו בקדם האסטוני ולשלוח את השיר שלו לוועדה, כך שלמעשה הוא יכל להפסיד את מקומו בקדם. הוא ציין שזה לא הגיוני להשתתף עם שיר שהוועדה לא קבעה שהוא קומפטטיבי מספיק (לא מצליח להבין למה הוא צריך את החותמת של הוועדה. אם נתנו לך – תיקח.) השיר הולחן על ידי Dimitris Kontopoulos למילים של Sharon Vaughn. את הקליפ ביים Jaagup Tuisk, שלפני שהיה הפייבוריט בקדם האסטוני ב-2020, הוא במאי הקליפים המוערך ביותר במדינה. השיר לבסוף התקבל לתחרות, אך שמו של Kontopoulos כמלחין הושמט ממנו.
המתמודד Jüri Pootsmann אובחן כחולה קורונה, אך החלים לפני תחילת החזרות של חצי הגמר השני. Tomi Rahula, מפיק הקדם וראש המשלחת האסטונית לאירוויזיון, ציין כי אם אחד האמנים לא יוכל להופיע בקדם, ישודר הקליפ המקדים שלו במקום, כך שאין סכנה שמי מהמשתתפים ייאלץ לפרוש מהתחרות עקב בעיית בריאות.
ההרכב Alabama Watchdog מואשם כי שירם "Alabama Watchdog" כולל אמירות טרנסופוביות ומכחישות קורונה. הלהקה מתראיינת לאתר Wiwibloggs ומנסה להסביר את עמדתה, תוך הדגשה שהם אינם טרנסופוביים או מכחישי קורונה, וכי השיר נכתב מנקודת המבט של אדם, שמנסה להבין את העולם הכאוטי של 2020 ואת מקומו בו.
בשל מצב התחלואה מקורונה באסטוניה, שהיה הגרוע ביותר שהיה במדינה באותה נקודת זמן, כל מופעי הביניים בגמר הקדם האסטוני צולמו מראש.
Uku Suviste, זוכה קדם 2020, זוכה שוב בקדם. Ivo Linna, נציג 1996 כחלק מצמד, מסיים במקום ה-11 כחלק מהרכב. Jüri Pootsmann, נציג 2016, מסיים במקום השלישי. Koit Toome, נציג 1998 ונציג 2017 כחלק מצמד, מסיים במקום הרביעי. Tanja, נציגת 2014, לא מעפילה לגמר מחצי הגמר הראשון.
* בקדם היווני – אין קדם, אלא בחירה פנימית. הנציגה Stefania, חושפת את כותרת אחת מ-5 השירים המועמדים להיות שירה לאירוויזיון. הכותרת היא "Adrenaline". שאר כותרות השירים, למעט השיר שלבסוף נבחר, לא נחשפו.
Dimitris Kontopoulos ציין כי השיר שנבחר, "Last Dance", נכתב במקור עבור אמן בינלאומי, ורק בשלב מאוחר יותר הוחלט לתת אותו ל-Stefania. מסתבר כי רשות השידור היוונית רצתה לערוך קדם פנימי עבור Stefania, אך עקב הקורונה נאלצו ללכת על בחירה פנימית.
* בקדם הפולני – אין קדם, אלא בחירה פנימית. השיר הנבחר, "The Ride", נכתב על ידי שבדים. לפי השמועות, השיר נרכש על ידי הטלוויזיה הפולנית עבור מבצע/ת אחר/ת במקור. המבצע Rafał עצמו סיפר כי העבודה על הקלטת השיר והקליפ החלה רק שבוע לפני יציאתו הרשמית. Thomas Karlsson, אחד מכותבי השיר לתחרות, חשף כי השיר נכתב במקור עבור מלודיפסטיבלן 2021, הקדם השבדי, אך לא הושלם בזמן. השיר היה אמור להיות מבוצע על ידי Clara Rubensson, אחת מכותבות השיר. השיר יוצא כסינגל בשבדיה בביצוע Rubensson בחודש יולי באותה שנה.
* בקדם הסרבי – אתר האירוויזיון הרשמי מציין כי הקהל המקומי יבחר את השיר הסרבי לאירוויזיון, אך לבסוף השיר נבחר בבחירה פנימית.
* בקדם האלבני – עקב הקורונה, הקדם מתקיים תחת כיפת השמיים, בכיכר Sheshi Italia, וללא קהל וללא תזמורת, כדי לשמור על כללי הריחוק החברתי.
האם Inis Neziri עברה על חוקי הקדם האלבני? על פי חוקי הקדם, כל השירים חייבים להיות מאת כותבים אלבניים בלבד. Neziri רשומה כמלחינת השיר שלה, אך לאחר שגרסת הדמו באנגלית של השיר הועלתה ליוטיוב, היא הוסרה. מה שמעניין הוא הסיבה לכך שהווידאו הוסר: מי שמנסה להיכנס ללינק מקבל הודעה שהווידאו הוסר עקב תביעת זכויות יוצרים מצד מהמוזיקאי השבדי Jonas Thander, שהיה מהכותבים של בריטניה 2019. האם מדובר בכותב צלילים של השיר של Neziri? במידה וכן, השיר עבר על חוקי הקדם. עם זאת, השיר לא נפסל. יצוין כי השיר נשמע דומה באופן תמוה לשירה של Linda Teodosiu מהקדם הרומני ב-2019, "Renegades", אשר גם הוא נכתב על ידי Thander.
Manjola Nallbani מתקבלת לתחרות עם השיר "Ora e jetës", אך נדבקת בקורונה זמן קצר לפני הקדם ונאלצת לפרוש ממנו.
אחת המתמודדות, Enxhi Nasufi, התראיינה ואמרה כי Anxhela Peristeri לא צריכה לדבר לאחרים בזלזול כאילו היא כבר ניצחה בתחרות רק משום שהיא אחת הפייבוריטיות.
בעת הקראת התוצאות בגמר הקדם, כאשר כל המתמודדים עלו על הבמה, מקומה של Inis Neziri נפקד. מנהלה של Neziri פרסם סטורי באינסטגרם שבועיים לפני התחרות, שבו הוא מאחל "תיהנו ממופע הפריק-שואו המושחת". סטורי אחר פורסם בעת הקראת התוצאות בגמר, ובו נכתב: "כשזה יהיה הזמן הנכון, יהיה לנו מה להגיד". גם המתמודדת Enxhi Nasufi התלוננה על שחיתות. Nasufi, אשר הבהירה בראיון לפני התחרות, שהיא לא מחבבת במיוחד את Peristeri, העלתה סטורי באינסטגרם שבו היא ציינה "בפעם הבאה קחי שיעורים במשחק לפני שאת מקבלת את הפרס".
כחודש לאחר הקדם, מסתבר כי השיר "Ty" מהקדם שוחרר בחודש אוגוסט בגרסתו האנגלית "You Don't Know but This Song is for You" על ידי הרכב מקוסובו בשם bystandr.
* בקדם הפורטוגלי – מספר שיא של שירים המוגשים לקדם – 693 שירים במספר. 
עולות האשמות כי השיר "Não vou ficar" של Pedro Gonçalves גונב מהשיר "Guilty Conscience" של Shake, שיצא בינואר 2020. שירו של Gonçalves מסיים בגמר הקדם במקום התשיעי.
* בקדם הבולגרי – לא נערך קדם, אלא בחירה פנימית. Victoria אישרה כי השיר הוגש לוועדה ב-2020, אך נדחה ולא נבחר לייצג את בולגריה בזמנו. בפברואר הושקה פלטפורמה מיוחדת בה חובבים ואחרים הביעו את דעתם על ששת השירים, אשר Victoria הציגה כמועמדים לייצג את בולגריה באירוויזיון. לדבריה, שני השירים שזכו לתגובות החיוביות ביותר היו "Growing Up is Getting Old" ו-"Imaginary Friend". משניהם, רשות השידור הבולגרית, חברת התקליטים, קבוצת המיקוד והצוות של Victoria הכריעו כי הראשון יהיה השיר אותו תשיר הזמרת ברוטרדם.
* בקדם הפיני – עקב הקורונה, הקדם נערך ללא קהל.
Aksel, זוכה הקדם של 2020, מסיים במקום החמישי. Laura, נציגת אסטוניה 2005 כחלק מהרכב, ונציגת 2017 כחלק מצמד, מסיימת במקום השביעי והאחרון
* בקדם הדני – עקב הקורונה, הקדם הדני נערך ללא נוכחות קהל.
השיר "Iron Heart" של Ban & Tan, זוכי הקדם של 2020, נשלח לקדם הדני, אך נדחה. זה אותו השיר, אשר נשלח למלודיפסטיבלן השנה. Ben & Tan ביקשו להופיע בקדם כחלק ממופע הביניים עם השיר, אך רשות השידור הדנית דחתה אותם לאחר שהם חשפו, שהשיר נדחה על ידם מלהתמודד בקדם. Ben & Tan סיפרו כי באפריל 2020 רשות השידור הדנית הודיעה כי הצמד לא ייבחר אוטומטית ל-2021, ולא יינתן לו מקום אוטומטי בקדם של 2021. הצמד לא הסכים עם ההחלטה, אך נאלץ לקבל את המצב. במהלך הקיץ של 2020, חברת התקליטים שלהם, The Arrangement, קיבלו מקום אוטומטי בקדם בלי צורך לעבור וועדה. לדברי הצמד, נאמר למנכ"ל חברת התקליטים כי הכרטיס לגמר ילך לכל אמן שחברת התקליטים תבחר, למעט Ben & Tan! אחרי שרשות השידור הדנית פתחה את מועד שליחת השירים, הצמד שלח את "Iron Heart". רשות השידור דחתה את השיר וטענה כי הוא לא התאים לכיוון המוזיקלי שהם מתכננים לקדם.
"Står lige her", שירה של Emma Nicoline לקדם הדני, נכנס למקום ה-19 במצעד ההשמעות המקומי. זה שיר הקדם הראשון שנכנס למצעד זה בדנמרק טרם הקדם.
הקדם הדני של שנה זו היה לנצפה ביותר מאז 2015.
Mike Tramp, נציג 1978 כחלק מהרכב, מתמודד בקדם.
* בקדם הספרדי – נפוצות שמועות כי נציג המדינה, Blas Cantó, שלח ארבעה שירים לטלוויזיה הספרדית, כאשר אחד מהם נכתב על ידי זוכה אירוויזיון 2019, Duncan Laurence. נציג ספרד מכחיש את שתי השמועות.
מסתבר כי במהלך הקדם הספרדי, הוחלפו ביניהם מספרי הטלפון של השירים. היו רק שני שירים בקדם…
* בקדם הצרפתי – Barbara Pravi, זוכת הקדם, הייתה מבין שני כותבי השיר הצרפתי הזוכה באירוויזיון ג'וניור 2020. גם את שיר האירוויזיון שלה כתבה בעצמה.
* בקדם האיטלקי – עקב הקורונה, פסטיבל סנרמו נערך ללא קהל. טרם קבלת ההחלטה, Amadeus, המנחה ומהנהל האמנותי של הפסטיבל, מאיים לפרוש מהנחיית הפסטיבל אם לא תאושר נוכחות קהל, אך הוא לא עומד במילתו. עיריית סנרמו ביקשה לדחות את הפסטיבל לאפריל עקב הקורונה. הדבר היה מונע מהפסטיבל לשמש כקדם המקומי, שכן את שירי האירוויזיון יש להגיש לאיגוד השידור האירופי עד אמצע מרץ. רשות השידור האיטלקית קבעה כי התחרות תיערך כמתוכנן במרץ. 
כשעה לפני הכרזת מתמודדי פסטיבל סנרמו 2021, RAI ו-Amadeus העיפו את Morgan מתפקידו כשופט בתחרות הצעירים, כנראה כי חששו מתגובתו עם חשיפת Bugo כנציג. להזכירכם, בפסטיבל סנרמו 2020, Morgan ו-Bugo נפסלו לאחר שהראשון שינה את מילות השיר על מנת ללכלך על האחרון בשידור חי, אשר נטש את ההופעה בזעם עקב כך.
לפי פרוטוקול התחרות בן ה-75 עמודים, כל אמן נדרש להגיע לבדו לאולם, בליווי טכנאי סאונד ונציג חברת התקליטים. חדרי הלבשה נפרדים הוקצו למתמודדים. היה שימוש חובה במסכות, אלכוג'ל, מערכות לאבחון קורונה, מדחומים וכו'. נשמרו כללי הריחוק החברתי והנוכחים צווו לשמור על מרחק של 1.5 מטר זה מזה. בתזמורת היו נוכחים כמות מינימלית של נגנים, כ-60 נגנים בערך. האמנים נדרשו להגיע לתחרות לבושים מראש עם בגדי ההופעה שלהם.
עקב הקורונה, חוקק חוק, האוסר על תחנות טלוויזיה באיטליה להפיק תכניות שעולות על 5 שעות. לפיכך הפסטיבל תוכנן לאורך של 4:50 שעות.
Irama לא הופיע בערב הראשון של פסטיבל סנרמו, מאחר ואחד מחברי הצוות שלו נמצא חיובי לקורונה. את מקומו בערב הראשון לקחה Noemi. הזמר עצמו נמצא שלילי לקורונה בבדיקה שנערכה לאחר מכן והופיע בערב השני. אותו חבר צוות נמצא חיובי לקורונה גם ביום רביעי, ולפי החוקים Irama היה אמור להיפסל מהשתתפות. Amadeus ערך משאל בקרב 25 המשתתפים האחרים האם לשנות את החוק ולאפשר לו להשתתף. לבסוף השתתפותו אושרה, והופעתו מהחזרות שולבה בגמר.
השיר של Måneskin נחקר בחשד לפלאגריזם של השיר "F.D.T." של Anthony Laszlo, אך לבסוף כן השתתף בפסטיבל, וזכה בו ובאירוויזון.
Francesca Michielin, נציגת 2016, מגיעה למקום השני בדואט. Ermal Meta, נציג 2018, מגיע למקום השלישי.
* בקדם הבלרוסי – אין קדם, אלא בחירה פנימית. השיר "Braids" של Kazna הופך לחביב חובבים, אך זוכה גם לתגובות שליליות מחובבים במערב, בטענה שהוא מבצע ניכוס תרבותי לתרבות השחורים. אחד מכותבי המילים של השיר ציין כי מרשות השידור הבלרוסית נמסר להם כי לאף אחד לא אכפת מהשיר וכי מדובר בשיר איום, שלעולם לא יצליח. לאחר שהשיר של Galasy ZMesta נפסל, המפיק של "Braids" ניסה ליצור קשר עם רשות השידור הבלרוסית כדי לראות האם יש סיכוי לשלוח את השיר בכל זאת לאירוויזיון, אך נותר ללא מענה.
* קדמים פרטיים בישראל ובספרד.

פרטי טריוויה:
* בולגריה ואוקראינה חוזרות לתחרות אחרי 3 שנים.
* מונטנגרו והונגריה, אשר הודיעו על פרישתן מאירוויזיון 2020, לא חזרו גם עבור 2021. ארמניה פורשת אף היא, וזאת עקב משבר פוליטי וחברתי, הפורץ עקב העימותים הצבאיים עם אזרבייג'ן ב-2020 ותוצאותיהם. בלרוס שולחת שיר, אך נפסלת מהשתתפותה, ולבסוף גם מורחקת מאיגוד השידור האירופי.
* בספטמבר 2020, רשות השידור הבלרוסית, BTRC, הודיעה כי VAL, ההרכב שזכה בקדם 2020, לא ייצג את המדינה ב-2021. הסיבה היא לדבריהם מאחר וההרכב הוא "חסר מצפון". רשות השידור לכלכה על ההרכב ובין היתר הדגישה, כי לא זכו בקדם בתמיכת הקהל או השופטים. הסיבה לאי הבחירה בהם היא תמיכתם במפגינים נגד שליט בלרוס, לוקשנקו. בתגובה ציינו VAL כי "…בדיוק בגלל שיש לאמנים נשמה, לא יכולנו להתעלם מהאלימות ומהעוול ששטפו את בלארוס. עשינו את הבחירה שלנו. ו- BTRC עשה את שלהם."
* בתחילת מרץ מודיעה רשות השידור של בלרוס כי בחרה ב-Galasy ZMesta לייצג את המדינה עם השיר "Ya nauchu tebya". יצאה עצומה של חובבי התחרות, הקוראת ל-EBU לפסול את השיר, מאחר והוא מהווה תעמולה פוליטית עבור המשטר במדינה. אלו התווספו לקריאה של האופוזיציה במדינה שבועות לפני כן להרחיק את המדינה מה-EBU בכלל, כמו גם קריאתה של מפלגת Liberalerna השבדית להרחיק את המדינה מהתחרות. 
לאחר שנחשף השיר הבלרוסי, התמהמה איגוד השידור האירופאי ולא הוסיף את נציגי המדינה ושם השיר באתר הרשמי של התחרות. ביום המחרת התווסף השיר לרשימת השירים באתר, מה שהיווה איחור מצד ה-EBU וגרם לספקולציות לגבי האפשרות שהשיר ייפסל. אתרי חובבים רבים החלו להחרים את השיר והצהירו על כך, שלא יסקרו אותו או יתנו לו במה. 
לבסוף יצא ה-EBU בהצהרה כי השיר עובר על חוקי התחרות ויש להחליפו או לשנותו במידה כזו שתתאים לחוקים, או שהמדינה תיפסל מההשתתפות בתחרות. שמם של Galasy ZMesta כנציגי המדינה נותר באתר הרשמי של התחרות, אך שם השיר והקליפ שלו הוסרו.

התגובה של רשות השידור של בלרוס לפסילת השיר הייתה עלובה במיוחד, ובמרכזה הטענה, כי ה-EBU פסל את השיר כי לא היה מסוגל להתמודד עם הפופולריות שלו בקרב הגולשים. הם הצהירו כי החלטה לגבי שינוי השיר או ההרכב והשיר תתקבל בקרוב.
כשבוע לאחר מכן OGAE בלרוס טענה, כי המדינה פרשה מהתחרות. שמועות אחרות, אשר אומתו על ידי הטלוויזיה הבלרוסית, טענו כי לבלרוס ניתנה ארכה עד סוף החודש לשלוח שיר חדש. לאחר מכן מתפרסם כי Galasy ZMesta שלחה שני שירים חדשים לבחירת הטלוויזיה הבלרוסית. 
בסוף מרץ איגוד השידור מודיע כי בלרוס נפסלה מההשתתפות באירוויזיון 2021, לאחר שהשיר השני ששלחה, "Pesenka", גם כן לא עמד בכללי התחרות.

שר החוץ של רוסיה יצא נגד פסילת שירי בלרוס וקרא לכך צנזורה מצד איגוד השידור האירופי. Galasy ZMesta ציינו כי בכוונתם לייצג את המדינה ב-2022.
* ארגון הסולידריות הבלרוסי לתרבות פנה ל-EBU בבקשה לכלול את VAL, נציגי המדינה לאירוויזיון 2020, כחלק ממופע הביניים באירוויזיון השנה, וזאת לאחר שנפסלו על ידי הטלוויזיה הבלרוסית, בעקבות תמיכתם במחאה הפוליטית במדינה. ה-EBU ציין כי הליינאפ כבר מלא למופעי הביניים. בנוסף, ה-EBU הצהיר כי יעבוד מול רשות השידור הבלרוסית כדי לוודא שהיא עובדת לפי ערכי האיגוד.
במאי יצאה החלטה של איגוד השידור האירופי להשעות את חברותה של בלרוס באיגוד. מדובר היה בהחלטה תקדימית, אשר נבעה מההתדרדרות במצב התקשורת החופשית במדינה. ההרחקה הוכרזה בתוקף עד יולי 2024, והיא ניתנת להארכה מעבר לתאריך זה.
* נציגת אנדורה 2009, Susanne Georgi, טענה כי מצאה מימון, וניסתה לשכנע את רשות השידור של אנדורה לחזור לתחרות. עם זאת, ב-2/06/2020 אישרה אנדורה כי היא אינה מתכוונת לחזור לתחרות ב-2021. בראיון ל-Wiwibloggs ציינה Georgi כי קיבלה הבטחה בעל פה מראש הממשלה, כי המדינה תשתתף באירוויזיון 2022, וכי הסיבה לאי השתתפותם ב-2021 היא כי הם לא משוכנעים שהתחרות תתקיים עקב מגפת הקורונה.
* 26 מדינות שלחו לתחרות את נציגיהן הנבחרים מ-2020: סלובניה, אוסטרליה, אוסטריה, מקדוניה, סרביה, אירלנד, בלגיה, ישראל, רומניה, אזרבייג'ן, אוקראינה, מלטה, סן מרינו, צ'כיה, מולדובה, איסלנד, גאורגיה, בולגריה, לטביה, שווייץ, ספרד בריטניה, הולנד, ליטא ואסטוניה. שתי האחרונות ערכו קדמים מרובי משתתפים, בהם זכו גם זוכי הקדם של 2020.
* Natalia Gordienko חזרה לייצג את מולדובה בשנית. Senhit חזרה לייצג את סן מרינו בשנית. Sanja Vučić גם היא ייצגה את סרביה בשנית, הפעם כחלק מהרכב.
* Stefania, נציגת יוון, ייצגה את הולנד באירוויזיון ג'וניור 2016 כחלק מהרכב.
* Destiny, נציגת מלטה, זכתה עבור המדינה באירוויזיון ג'וניור 2015.
* הולנד אירחה את התחרות בפעם החמישית בתולדותיה, כאשר בפעמים הקודמות התחרות התארחה בערים הילברסום, אמסטרדם והאג.
* אולם ה-Rotterdam Ahoy, שאירח את התחרות, הנחה בעבר את האירוויזיון ג'וניור ב-2007.
* אירוויזיון 2021 הייתה הפקה משותפת של 3 רשויות שידור הולנדיות: NPO, NOS ו-AVROTROS.
* הנציג האסטוני ל-2020, Uku Suviste, ונציגי ליטא ל-2020, The Roop, קיבלו השתתפות אוטומטית בקדמים של 2021 וניצחו בהם בהתאמה. בעוד Suviste התמודד כמו יתר המתמודדים ועלה מחצי גמר הקדם לגמר, The Roop קיבלו מקום אוטומטי בגמר הקדם. נציגת נורבגיה 2020 בחרה לא להתמודד בקדם של מדינתה. נציג פינלנד 2020 שלח שיר לקדם של מדינתו, אך מסיים בו במקום החמישי. נציגי דנמרק לא התקבלו לקדם 2021 של מדינתם.
* לפי טענת מקורות, ההחלטה אם לבחור ב-Ben Dolic, נציג גרמניה 2020, גם כנציג 2021, הייתה תלויה בהופעתו ב-14/05/20 בטלוויזיה הגרמנית, התאריך שבו היה אמור להתקיים גמר אירוויזיון 2020. ב-6/07/20, ציין Thomas Schreiber, ראש מחלקת הבידור ברשות השידור הגרמנית, כי Ben Dolic לא ייבחר אוטומטית ל-2021. שיטת הבחירה ל-2021 נשארה זהה לזו של 2020. לדבריו, הקדם בוטל לדבריו, מאחר והאנשים שמצביעים בקדם אינם זהים דמוגרפית לאנשים שמצביעים באירוויזיון.
* Iveta Mukuchyan, נציגת ארמניה 2016, טענה כי הייתה מועמדת לייצג את גרמניה באירוויזיון 2021, אך מאחר וגילו/נזכרו כי הניפה את דגל נגורנו-קרבאך בחצי הגמר הראשון של אירוויזיון 2016, פסלו את מועמדותה. רשות השידור של גרמניה ציינה לאחר מכן כי שמה של Mukuchyan נכנס בטעות לרשימת המועמדים, שכן אחד התנאים לבחירת מועמד הוא שלא השתתף בעבר בתחרות. Mukuchyan צייצה בטוויטר לאחר מכן, שהיה מדובר בהשערה שלה ותו לא. 
* איגוד השידור האירופי עדכן כי החלוקה לחצאי גמר של 2020, תישמר עבור 2021. גם החלוקה לחלק הראשון והשני של כל חצי גמר יישמר. סדר השירים עצמם, אשר נקבע על ידי מפיקי התחרות, נקבע, כנהוג בשנים האחרונות, רק אחרי שכל השירים נבחרו. נציג הולנד זכה לשמור על המיקום שהוגרל עבורו, והופיע במיקום ה-23 בסדר השירים בגמר האירוויזיון.
* החברה הישראלית "שמן מרוקאי" הייתה נותנת החסות הראשית של התחרות בהולנד. בשבוע האירוויזיון התקיים אירוע השטיח הטורקיז, וזאת מאחר ומדובר בצבע המותג "שמן מרוקאי".
* השטיח הטורקיז היה האירוע החיצוני לאירוויזיון היחיד שהתקיים פיזית השנה. שאר האירועים בוטלו או התקיימו דיגיטלית.
* המשלחות של פולין ואיסלנד נאלצו להיעדר מאירוע השטיח הטורקיז, לאחר שחבר מכל משלחת נמצא חיובי לקורונה. גם המשלחות של מלטה ורומניה נאלצו גם הן להיעדר מהאירוע, מאחר ובאו במגע עם חברי המשלחת הנ"ל.
* זהו האירוויזיון הראשון של Martin Österdahl השבדי, שמונה ב-2020 למפקח החדש על התחרות מטעם ה-EBU. לפני כן הוא הפיק את האירוויזיונים של 2013 ו-2016 והיה חבר בקבוצת הליבה של התחרות בין השנים 2012-18.
* הוחלט כי הכרטיסים אשר נרכשו לאירוויזיון 2020, ולא בוטלו עד ה-25/05/20, יהיו שמישים לתחרות של 2021.
* מנחי אירוויזיון 2021 היו אותם מנחים אשר היו אמורים להנחות את אירוויזיון 2020. Nikkie de Jager, שהייתה אמורה להיות המנחה בגרין רום, שודרגה למעמד של מנחה מן המניין.
* טרם התחרות, אוסטרליה הודיעה כי אם תזכה באירוויזיון, היא תבקש מאיסלנד להנחות את התחרות של השנה הבאה.
* השיר "Sugar", שביצעה נציגת מולדובה Natalia Gordienko, נכתב על ידי  Dimitris Kontopoulos ו-Philipp Kirkorov בהשראת שירה של Maruv, שלא זכה להשתתף באירוויזיון 2019, "Siren Song". 
* נציגת מולדובה, Natalia Gordienko, לבשה באירוויזיון שמלה של המעצב הלבנוני המפורסם, Zuhair Murad.
* נציגת מולדובה, Natalia Gordienko, לא שרה את התו הגדול בסיום השיר, למרות שבהופעה היא פותחת את הפה ומדמה עצמה לשרה.
* לפי השמועות, רשות השידור המקדונית, MRT, ביקשה מ-Kaliopi לייצגם בתחרות. בעוד MRT רצו קריאה לציבור לשליחת שירים, האחרונה ביקשה שיר מאת בן זוגה Romeo Grill. באי הסכמה בין הצדדים, MRT דבקו ב-Vasil, נציג 2020, כנציג המדינה. לדברי מקורות, הבחירות שהתקיימו ביולי 2020 קבעו הלכה למעשה את זהות נציג מקדוניה לאירוויזיון 2021, שהוא Vasil, מאחר והוא מקורב למפלגה שניצחה בבחירות.
* בנובמבר 2020, להקת Hooverphonic הודיעה כי נפרדה ממי שהייתה הסולנית שלה מ-2018, Luka Cruysberghs, והחזירה את הסולנית הקודמת Geike Arnaert, אשר שרה בלהקה בשנים 1997-2008. חברי הלהקה אישרו כי ההחלטה נמסרה לזמרת בשיחת זום. סולן ההרכב ציין כי הם הקליטו אלבום שלם חדש עם Cruysberghs, שלא יראה אור בשל כך, וייתכן שחלק מהשירים בו יוקלטו מחדש עם הסולנית הישנה-חדשה, Geike Arnaert. אביה של Cruysberghs, הזמרת שנזרקה מההרכב Hooverphonic, כתב בפייסבוק, שהוא לא רוצה שבתו תעבוד יותר עם מנהיג הלהקה, Alex Callier, בגלל האופן שבו האחרון נהג כלפיה.
* השיר האיסלנדי כלל בפלייבק של שירו קולות רקע שהקליטו חובבים מרחבי העולם. בין מקליטי קולות הרקע גם Jendrik, נציג גרמניה.
* השיר האיסלנדי דולף טרם החשיפה הרשמית. בראיון עם יו"ר מחלקת הטלוויזיה ברשות השידור האיסלנדית, הוא כינה את ההדלפה "גניבה", וציין כי הם חוקרים את המקרה. עם זאת, הוא ציין כי זה רק מראה כמה העניין סביב איסלנד גבוה השנה.
* בסוף פברואר מתחילה מחאה בקפריסין סביב בחירת השיר "El diablo". תחילה התקשרו גורמים לא ידועים למשרדי רשות השידור של קפריסין ואיימו להצית את בניין הרדיו עקב אי הסכמתם לבחירת השיר כשיר הקפריסאי לאירוויזיון. מסתבר כי האיומים הגיעו מצד גורמים נוצריים, אשר מחו על השם והתמה של השיר שנבחר לייצג את המדינה – "El diablo". תוך כך, מנהיג המפלגה האולטרה-שמרנית ביוון יצא נגד השיר. הופצה עצומה ברשת הקוראת להוציא את השיר מהתחרות מאחר והוא פוגע ברגשות הנוצרים. אנשי דת וארגונים נוצריים מקומיים דרשו זאת גם כן. יו"ר רשות השידור הקפריסאית, Andreas Frangos, ציין כי השיר יישאר השיר הקפריסאי לאירוויזיון. Areti Thimosthenous, תיאולוג קפריסאי, טוען כי השיר צריך לשנות את שמו ל-"Salvation" או "El Salvación" כדי להיות תואם עם אמונות הנוצרים. בהמשך נערכו הפגנות מול בניין רשות השידור הקפריסאית. באחת מהם צעד אחד המוחים אל מטה הטלוויזיה השווייצרית וצרח על העובדים במקום.
ה-Holy Synod הקפריסאי, שמייצג רשמית את הכנסייה האורתודוכסית במדינה, פנה לרשות השידור של קפריסין, בבקשה לא לשלוח את השיר לאירוויזיון. הממשלה הגיבה להם, שהיא מכבדת את נקודת מבטם, אך גם את נקודת המבט של היוצרים והחופש האמנותי והתרבותי שלהם. בשל כך, לא נערכו שינויים בשיר הנבחר. המכון הקפריסאי לציביליזציה ההלניסטית יצא נגד הבחירה ב-"El diablo", וציין כי רשות השידור הקפריסאית איננה גוף פרטי, אשר יכול לנהוג ללא התחשבות בדעות וברצונות של התושבים, במיוחד כשעל הכף התדמית התרבותית של קפריסין באירוע בינלאומי וכספי משלמי המיסים מעורבים. בראיון שנערך עם מבצעת השיר, Elena Tsagrinou, היא לא הגנה על השיר או הבחירה בו ופשוט ציינה שהוא ניתן לה על ידי חברת התקליטים.
בראיון נוסף שנתנה Elena Tsagrinou היא הביעה צער על כך, שחברי כת השטן החלו להעריץ אותה. היא הסבירה כי השיר מדבר על בחורה, שזועקת לעזרה אחרי שהתאהבה ב"בחור רע", שידוע גם כ"שטן". לדבריה, השיר הוא נגד התעללויות במערכת יחסים, והוא חשוב מאד בעידן תנועת ה-MeToo. היא הוסיפה שהיא נוצרייה ושהאמונה מאד חשובה לה. לגבי המוחים נגד השיר היא ציינה, שעל כולם לאמץ את המסר של השיר, וכי יש רבים שעכשיו יוצאים לאור עם סיפורי ההתעללויות, שחוו במערכות היחסים שלהם.
* אחרי יציאת הקליפ של "El diablo", הואשמו הקפריסאים בחיקוי הסטייל והארט של Zara Larsson בקליפ "Love Me Land". האחרונה צייצה על כך בעצמה בטוויטר.
* הקליפ הקפריסאי עולה תחילה ליוטיוב, תוך שהוא כולל פרסומת לשמפו. לאחר מספר שבועות עולה קליפ ערוך לערוץ הרשמי של האירוויזיון, ללא הפרסומת לשמפו.
* נציגת 1987, Alexia, יצאה נגד רשות השידור הקפריסאית ונגד בחירתה של Elena Tsagrinou, מאחר והאחרונה אינה קפריסאית.
* השיר הפיני, "Dark Side", התמקם במקום הראשון במצעד הפיני הרשמי, והיה לזוכה ה-UMK הראשון לעשות זאת.
* יוטיובר מפורסם ברוסיה שיבח את השיר הפיני לאירוויזיון, שכתוצאה הפך ויראלי במדינה. השיר הגיע למקום השלישי במצעד הספוטיפיי ברוסיה. עקב כך, עלו משמעותית מספר הצפיות של הקליפ הפיני בערוץ היוטיוב הרשמי של האירוויזיון. 
* לפי Timo Pennanen, אשר כתב ספר על להיטי המצעדים בפינלנד לאורך השנים, ושמתחזק בלוג בו הוא מנתח את הדאטה של המצעדים בפינלנד, "Dark Side" צפוי להפוך ללהיט הפיני באנגלית הגדול במדינה בחמש השנים האחרונות.
* השיר הסן מרינאי, "Adrenalina" של Senhit, הוקלט עם הראפר Flo Rida והוא מופיע בקליפ, אשר עלה לעמוד היוטיוב הרשמי של האירוויזיון. זמן קצר לאחר מכן, מקורות רשמיים ציינו כי הוא אמנם חלק מצוות ההפקה של השיר, אבל לא הוחלט עדיין האם יעלה על הבמה ברוטרדם. למרות שאושר בסוף מרץ, עד הרגע האחרון לא היה ברור האם הראפר יעלה על הבמה באירוויזיון עצמו, אך לבסוף זה אכן קורה. הופעת הגיבוי, אשר צולמה במרץ, צולמה בלעדיו.
* השיר הדני הוא שיר האירוויזיון הראשון מאז 1997 אשר מושר בדנית.
* השיר הדני לאירוויזיון, "Øve os på hinanden", נכנס למקום הראשון במצעד המקומי. זהו זוכה הקדם הראשון מאז 2013, שכובש את המקום הראשון במצעד. יצוין כי "Only Teardrops" נכנס למקום הראשון במצעד ב-2013 רק לאחר האירוויזיון. במקביל, שני הסינגלים הקודמים של הלהקה נכנסו גם הם למצעד במקומות ה-12 וה-7.
* השיר האיטלקי יוצא בגרסה חדשה עבור האירוויזיון, אשר לא כוללת את השורה, שנחשבת בשפה לא נאותה, ותואמת למסגרת ה-3 דקות.
* Tornike Kipiani, נציג גאורגיה, לא קיבל יפה את ההערות השליליות שקיבל על שיר האירוויזיון שלו, "You". בפוסט זועם בפייסבוק הוא קרא לאירוויזיון "תכנית חרא" וקילל את המבקרים שלו ("אני א*יין את האמהות שלכם"). אחרי שדבריו עוררו סערה, Kipiani פרסם הבהרה, שהייתה גרועה ותוקפנית כמו ההודעה המקורית.
* השיר המלטי לאירוויזיון, "Je me casse", הואשם בסקסיזם ובהחפצת גברים. נציגת מלטה, Destiny, דחתה את ההאשמות וציינה כי השיר מדבר על העצמה נשית.
* התקשורת במלטה זעמה, מאחר והכוראוגרפית Sacha Jean Baptiste לא כללה רקדנים מלטים בהופעה, אלא זרים בלבד.
* השיר הפורטוגלי לאירוויזיון, "Love is on My Side" הואשם כי הפזמון שלו מועתק מהשיר "Inevitável" מפרויקט Contrapé. 
* על פי שמועות, להקת Little Big המצליחה, שנבחרה לייצג את רוסיה ב-2020, לא נבחרה שוב ב-2021, מאחר וחברי הלהקה מזוהים עם Alexei Navalny, פעיל פוליטי מוכר נגד נשיא רוסיה, Vladimir Putin.
* דווח כי רוסיה תחקור תלונות על כך, שהשיר הרוסי לאירוויזיון, "Russian Woman", וההופעה של נציגת המדינה, Manizha, כפי שהוצגה בקדם, נועדו לבזות את האישה הרוסיה. הזמרת אף קיבלה איחולי מוות ואיומים על חייה.
* בדיון בפרלמנט הרוסי תקפו שתי חברות פרלמנט את Manizha ואת שירה לאירוויזיון ודרשו לבחון מחדש את הליך הבחירה של השיר לתחרות.
* התלבושת של Manizha, נציגת רוסיה, יוצרה מבדים מכל רחבי רוסיה, על מנת לייצג את הנשים באזורים השונים של המדינה.
* הקליפ הרשמי של השיר המקדוני לאירוויזיון מפורסם, ואז נערך ויוצא מחדש, מאחר ובקליפ המקורי הופיעה יצירת אמנות, מאחורי נציג המדינה, Vasil, שנראית כמו דגל בולגריה. לדברי המשלחת, הקליפ נערך כי בהצגת היצירה יש בעיה של עבירה על זכויות יוצרים. התעוררה שערורייה עקב הנ"ל ויצאה עצומה ברשת לביטול נציגותו של Vasil. הזמר עצמו פרסם הבהרה והתנצלות בסטורי באינסטגרם שלו, אך המקדונים זעמו כי הוא ענד צמיד בצבעי בולגריה בסרטון. מדוע נוכחות הדגל המקדוני מכעיסה את המקדונים? יש סכסוך בין מקדוניה לבולגריה עקב התנגדותה של האחרונה לצרף את מקדוניה ל-EU, עד שלא תודה בכך שאין שפה כזאת מקדונית, וכי מדובר בבולגרית. העובדה ש-Vasil נבחר לא על ידי הציבור, אלא באופן ישיר על ידי הטלוויזיה המקדונית, ולפי מקורות, בהוראות המפלגה השלטת, הופכת את כל המצב לרגיש יותר. ל-Vasil עצמו אזרחות כפולה, מאחר וסבתו בולגריה. הטלוויזיה המקדונית שחררה הצהרה לפיה היא תקים וועדה, שתבחן את הלגיטימיות של הנציג והשיר לתחרות. הוועדה מחליטה לדבוק בנציג הנבחר. במקביל יצאה גם עצומה נגדית לתמיכה ב-Vasil כנציג מקדוניה באירוויזיון. תוך כך נחשפה תמונה של Vasil עם נציגת אלבניה 2019, Jonida Maliqi, כשהם עושים את סמל הנשר עם ידיהם, שהוא סמל אלבני. הדבר רק החמיר את מצבו של הזמר בתקשורת המקומית. המוזיקאי ומנהיג המפלגה הפופוליסטית בבולגריה, ITN, פרסם פוסט תמיכה ב-Vasil. הצהרה רשמית של מפלגת הימין הקיצוני בבולגריה, VMRO, קראה לבחור בזמר כנציג בולגריה לאירוויזיון 2022.
* כשבועיים לפני התחרות, יוצא נציג מקדוניה, Vasil, מהארון. הוא חווה בקלאש אגרסיבי ואכזרי בתקשורת המקומית.
* המוזיקאי הלטבי Kaspars Pudniks ביקש את פרישת לטביה מהתחרות, מאחר ולדבריו "The Moon is Rising" לא מייצג את התרבות הלטבית ואת ערכי המשפחה. הוא ציין כי השיר הוא "יריקה בנשמת העם".
* גרסת הכיסוי של Senhit לשיר היווני לאירוויזיון 2013, "Alchohol is Free"', אשר היא מעלה כחלק ממסע יח"צ, מורד מהיוטיוב לאחר תלונות של Elias Kozas, נציג ההרכב, שייצג את המדינה עם השיר והמפיק של השיר.
* הכוראוגרף Alen Sesartić היה אמור לעשות את הכוראוגרפיה של Hurricane לאירוויזיון, אך לאחר שהגיע לבלגרד עבור מטרה זו, נפצע בתאונת דרכים.
* נציגת צרפת, Barbara Pravi, זנחה את Jean Paul Gaultier, שהיה אמור לעצב את שמלתה לאירוויזיון. במקום זאת, היא לבשה שמלה של מעצב של Dior, אשר עיצב לה את השמלה לקדם.
* חודשיים לפני האירוויזיון מחליט תאגיד השידור, כי הבחירה בנציג ובשיר לאירוויזיון 2022 יבוצע במיקור חוץ במסגרת ריאליטי-שירה באחד הערוצים המסחריים. "הכוכב הבא" ו-"X Factor" ניגשות למכרז, והתכנית האחרונה זוכה.
* הופעות גיבוי שונות צולמו במדינות שונות. השיר הליטאי והגרמני מצלמים את הופעות הגיבוי שלהם בליטא. הופעות הגיבוי של סרביה ומקדוניה צולמו בסרביה. הופעות הגיבוי של קפריסין, יוון, מלטה, קרואטיה, מולדובה ובולגריה צולמו בבולגריה. הגדילה לעשות מולדובה, אשר השתמשה באותם רקדני ליווי מההופעה היוונית.
* מולדובה ויוון גם חלקו את זמרת הליווי Victoria Halkiti, אשר המשיכה עם שתי המשלחות גם באירוויזיון.
* שבדיה השתמשה באחת מהחזרות המצולמות לגמר המלודיפסטיבלן של השיר השבדי לאירוויזיון "Voices" כהופעת הגיבוי שלהם, במה שהביא לזעם בקרב החובבים, שראו בכך מציאת פירצה בנהלי התחרות בחסות הקורונה.
* בסטורי שפירסם באינטסגרם שלו, סיפר Gjon's Tears, נציג שווייץ לאירוויזיון, שמהערוץ הספרדי Telecinco הזמינו אותו להופיע, ואמרו לו כמה שהשיר שלו מיוחד וייחודי עבורם. הם גם ביקשו להשתמש בשיר כחלק מקידום סרט דוקו, והוא הסכים כי הרגיש אסיר תודה כלפיהם. לאחר מכן הוא ראה שהם השתמשו בשיר הצרפתי לאירוויזיון, "Voila", מה שגרם לו להרגיש לדבריו כמו "קונדום משומש". לאחר מכן התחרט על דבריו והתנצל בפני נציגת צרפת. לדבריו הוא הוטעה על ידי חובבים, ששלחו לו את המידע, והוא לא טרח לבדוק את הפרטים לפני שפרסם את הסטורי הנ"ל. לאחר מכן, גם השיר הבולגרי זכה לכבוד מטעם הערוץ הספרדי.
* נציג גרמניה, Jendrik, ציין כי שני שירים, שהשתתפו באירוויזיון 2021 נכתבו במחנות כתיבת שירים בגרמניה, אחד ב-2021 ואחד ב-2020.
* ערוץ היוטיוב הרשמי ופלטפורמות הסושיאל של התחרות שידרו תכנים מיוחדים לכבוד התחרות. Krista Siegfrids, נציגת 2013, הנחתה סדרה מיוחדת על מאחורי הקלעים של התחרות בשם Krista Calling. היא הנחתה בהמשך גם את ה-Eurovision Song Celebration, אשר הציג את כל הופעות הגיבוי, אשר הקליטו 39 רשויות השידור והמבצעים ברחבי אירופה, ישראל ואוסטרליה. כמו ב-2020, גם השנה, ה-EBU ביקש מהמעריצים להקליט עצמם רוקדים ולובשים תחפושות שונות על רקע שירי אירוויזיון 2021 האהובים עליהם, ושילב את הסרטונים בתכנית.
* על שם קריאתו של זוכה אירוויזיון 2019, Duncan Laurance, בנאום הניצחון שלו, ערוץ היוטיוב הרשמי של האירוויזיון יצא בסדרה בשם "Music First". במסגרת הסדרה פורסמו 39 פרקים, אשר הציגו את התהליך היצירתי מאחורי כל שיר, המתמודד השנה בתחרות.
* כפר האירוויזיון היה לראשונה וירטואלי, עקב מגפת הקורונה.
* מארגני אירוויזיון 2021 הכריזו על שיתוף פעולה עם הקרן העולמית לשימור חיות הבר.
* בשבוע האירוויזיון, זוכה אירוויזיון 2019, Duncan Laurance, ציין בראיון: "שמתי לב שאמנ/ית אחד/ת ממש נשמע/ת כמו Zara Larsson, וזה לא בסדר. אני לא אוהב את זה בכלל כשאמנים מעתיקים מאחרים. זה מאד מטעה. אז זה האדם היחיד שלא צריך לזכות השנה." אחרי שרבים טענו כי הוא כיוון את דבריו לשיר הקפריסאי, Laurance צייץ התנצלות והכחשה של הטענות. הציוץ נמחק לאחר מכן.
* ב-Marcel Bezençon Awards זוכה צרפת בקטגוריית ה-Artistic Award, על פי הצבעת הפרשנים השונים, ובקטגוריית ה-Press Award, על פי הצבעת גופי התקשורת והעיתונות הנוכחים בשבוע האירוויזיון. שווייץ זוכה ב-Composer Award, על פי הצבעת המלחינים של השירים המשתתפים.
* בסקר ה-OGAE השנתי הנערך כהצבעה בין מועדוני החובבים השונים ברחבי אירופה והעולם, זוכה מלטה, ואחריה מגיעות שווייץ, צרפת, ליטא וקפריסין.
* לראשונה מאז 1963, לא כל ההופעות שודרו בלייב: ההופעה האוסטרלית בחצי הגמר הייתה הופעת הגיבוי של המדינה. המשלחת האוסטרלית לא יכלה להגיע לרוטרדם, עקב עוצר הטיסות היוצאות במדינה, במטרה להילחם במגפת הקורונה. המדינה לא עלתה לגמר התחרות.
ההופעה האיסלנדית הייתה מתוך החזרה הראשונה לגמר, וזאת עקב הצורך של חברי ההרכב האיסלנדי לשהות בבידוד, מאחר וסולן ההרכב אובחן כחולה קורונה.
* נציגת אוסטרליה, Montaigne, נשברה ובכתה, לאחר שהודתה, שלא התגברה על העובדה שלא יכלה לנסוע לרוטרדם, עבור ההשתתפות בתחרות. העובדה שמסיבות העיתונאים שלה היו ריקות מאדם כמעט רק הוסיפו לתחושת התסכול.
* בחזרה השנייה של חצי הגמר הראשון, Kateryna Pavlenko, סולנית ההרכב האוקראיני, Go_A, נעדרה מן החזרות באופן חריג, וזאת עקב סימפטומים, אשר עקב פרוטוקול הקורונה חייבו אותה להיות בבידוד עד שיחזרו תוצאות הבדיקות שלה. לאחר מכן יצאה שלילית לקורונה. לאור עבודתה הטובה של זמרת הסטנד אין, שהחליפה את Pavlenko, היא הוזמנה לשבת עם המשלחת האוקראינית בגרין רום בחצי הגמר הראשון.
* לדברי המשלחת הרומנית, נציגת רומניה, Roxen, הייתה כה רגשנית במהלך החזרה הראשונה שהיא בכתה, מה שהשפיע על הווקליות שלה בהופעה החיה.
ראש המשלחת הרומני ציין כי רומניה כשלה בעיקר עקב חוסר הניסיון של Roxen. רשות השדור הרומנית ערכה דיון טלוויזיוני בן שעתיים ב-5/7. בתכנית לקחו חלק משתתפי עבר, חובבים ואנשי מקצוע. רוב הנוכחים האשימו את חוסר הניסיון של הנציגה, כמו גם האצלת הסמכויות של הטלוויזיה הרומנית לחברת התקליטים, שתבחר את השיר עבורה, והציעו כי היה לעבוד על ההעמדה הבימתית עם שמות בינלאומיים, וכי יש לחזור לפורמט הקדם ב-2022.
* בזמן מופע השופטים של חצי הגמר הראשון, המשלחות של רומניה, אוקראינה ומלטה התלוננו על תקלות טכניות בהופעות שלהן. מסתבר כי היו בעיות באזניות של הזמרות. כתוצאה מכך, ניתנה לכולן ההזדמנות להופיע שוב.
* בחצי הגמר הראשון, כשעובדי הבמה הכינו את הבמה להופעה של אירלנד, אחת המצלמות נשברת, מה שגורם לעיכוב לאחר שהסתיים שידור הגלויה. המנחה Chantal Janzen נאלצה לאלתר בגרין רום ולמשוך את הזמן עד לפתרון התקלה.
* בזמן מופע השופטים של הגמר בהופעה של סן מרינו, הפלטפורמה המסתובבת לא עצרה כשהייתה אמורה לעצור. הזמרת Senhit נאלצה לקפוץ ממנה בעוד היא בתנועה. המשלחת של סן מרינו הגישה תלונה, וציינה כי זויות הצילום נפגמו כתוצאה מבעיות בטיימינג שנבעו עקב כך. המשלחת הציעה כי Senhit ו-Flo Rida יפרשו מהתחרות, אך לבסוף הם מחליטים להישאר. המפקח על התחרות, Martin Österdahl, התנצל בפני המשלחת והבטיח שיתייחסו לדברים.
* בגמר שודרה הופעה מוקלטת של Duncan Laurence במופע הביניים, לאחר שיצא חיובי לקורונה ונאלץ לשהות בבידוד. בנוסף, האחרון לא יכל להעניק את הגביע לזוכים בתחרות, והגביע הוענק להם על ידי המנחים.
* בחצי הגמר הראשון מלטה מקבלת 8 פעמים 12 נקודות מהשופטים ופעמיים מהקהל. רוסיה מקבלת 3 פעמים 12 נקודות מהשופטים ופעם אחת מהקהל. ישראל מקבלת פעמיים מהשופטים ופעם מהקהל. אוסטרליה, רומניה ושבדיה מקבלות פעם אחת מהשופטים. קפריסין מקבלת פעם אחת מהשופטים ופעם אחת מהקהל. ליטא מקבלת פעם אחת מהשופטים ו-5 פעמים מהקהל. אוקראינה מקבלת פעם אחת מהשופטים ו-6 פעמים מהקהל.
בחצי הגמר השני שווייץ מקבלת 7 פעמים 12 נקודות מהשופטים ופעם אחת מהקהל. בולגריה מקבלת 4 פעמים 12 נקודות מהשופטים. איסלנד מקבלת 3 פעמים מהשופטים ו-3 פעמים מהקהל. יוון מקבלת פעמיים מהשופטים ופעם אחת מהקהל. מולדובה מקבלת פעמיים מהשופטים ו-8 פעמים מהקהל. פולין מקבלת פעם אחת מהשופטים. פורטוגל מקבלת פעם אחת מהשופטים ופעם אחת מהקהל. פינלנד וסרביה מקבלות פעמיים 12 נקודות מהקהל. דנמרק וסן מרינו מקבלות פעם אחת 12 נקודות מהקהל.
בחצי הגמר הראשון, מלטה מקבלת נקודות מכל צוותי השיפוט – 18 במספר. אחריה שבדיה עם 17 צוותי שיפוט ורוסיה ואוקראינה עם 16. רוסיה, קפריסין, אוקראינה ומלטה מקבלות ניקוד מכל נקודות הטלווטינג – 18 במספר. ליטא, נורבגיה, ישראל ואזרבייג'ן מקבלות מ-17 נקודות טלווטינג. שבדיה ובלגיה מ-12 נקודות טלווטינג.
בחצי הגמר השני פורטוגל ובולגריה מקבלות נקודות מכל צוותי השיפוט – 19 צוותי שיפוט סך הכל. סן מרינו ואיסלנד מ-18. שווייץ מ-17. איסלנד, בולגריה, פינלנד ושווייץ מקבלות נקודות מכל נקודות הטלווטינג – 19 במספר. פורטוגל ודנמרק מקבלות ניקוד מ-18 נקודות טלווטינג. יוון מקבלת מ-15 נקודות טלווטינג.
* בגמר צרפת מקבלת 8 פעמים 12 נקודות מהשופטים ו-4 פעמים מהקהל. שווייץ מקבלת 8 פעמים 12 נקודות מהשופטים ופעם אחת מהקהל. איטליה מקבלת 4 פעמים מהשופטים ו-5 פעמים מהקהל. מלטה מקבלת 4 פעמים מהשופטים. בולגריה מקבלת פעמיים מהשופטים. יוון, רוסיה ומולדובה מקבלות פעמיים מהשופטים ופעמיים מהקהל. קפריסין מקבלת פעם מהשופטים ופעמיים מהקהל. איסלנד מקבלת פעם אחת מהשופטים ו-3 פעמים מהקהל. ליטא וסרביה מקבלות פעם אחת מהשופטים ו-5 פעמים מהקהל. אלבניה, סן מרינו ופורטוגל מקבלות פעם אחת מהשופטים. אוקראינה מקבלת פעם אחת מהשופטים ו-5 פעמים מהקהל.
* בגמר מלטה מקבלת נקודות מ-35 צוותי שיפוט. שווייץ מ-34 צוותים וצרפת מ-33. אוקראינה, צרפת ואיטליה מקבלות נקודות מכל נקודות הטלווטינג – 38 במספר. פינלנד מקבלת מ-37 נקודות טלווטינג ושווייץ מ-24.
* הבדלים בין הקהל לשופטים: בחצי גמר 1, אזרבייג'ן ממוקמת שישית בקהל ורק במקום ה-11 בשופטים. נורבגיה שמינית בקהל ו-12 בשופטים. בחצי גמר 2, דנמרק ממוקמת שביעית בקהל ורק במקום ה-15 בשופטים. ליטא במקום ה-8 בקהל ומקום 17 בשופטים. בגמר, פינלנד ממוקמת במקום הרביעי בקהל ורק במקום ה-11 בשופטים. ליטא במקום השביעי בקהל ובמקום ה-14 בשופטים. סרביה במקום ה-9 בקהל וה-21 בשופטים. נורבגיה 13 בקהל ו-22 בשופטים. מלטה 14 בקהל ו-3 בשופטים. בולגריה 18 בקהל ו-6 בשופטים. פורטוגל 19 בקהל ו-7 בשופטים. בלגיה 22 בקהל ו-13 בשופטים.
* מיקומים בחצאי הגמר לעומת הגמר: בחצי הגמר הראשון, מלטה במקום הראשון, מסיימת שביעית בגמר. אוקראינה שנייה, מסיימת בגמר במקום החמישי. רוסיה שלישית, מסיימת תשיעית. ליטא רביעית, מסיימת שמינית. ישראל חמישית, מסיימת במקום ה-17 בגמר. קפריסין שישית, מסיימת במקום ה-16. שבדיה שביעית, מסיימת במקום ה-14 בגמר. אזרבייג'ן שמינית מסיימת במקום ה-20 בגמר. בלגיה במקום התשיעי, מסיימת 19 בגמר. נורבגיה עשירית, מסיימת במקום ה-18. בחצי הגמר השני, שווייץ מסיימת ראשונה, בגמר היא מקום שלישי. איסלנד שנייה, מסיימת רביעית בגמר. בולגריה שלישית ופורטוגל רביעית, מסיימות מקום 11 ו-12 בהתאמה בגמר. פינלנד חמישית, מסיימת שישית בגמר. יוון שישית, מסיימת במקום העשירי בגמר. מולדובה שביעית, מסיימת במקום ה-13 בגמר. סרביה שמינית, מסימת במקום ה-15. סן מרינו תשיעית, מסיימת 22 בגמר. אלבניה עשירית, מסיימת במקום ה-21 בגמר.
* Måneskin הם ההרכב הראשון מאז 2006 שזכו בתחרות.
* צרפת מסיימת במקום השני, שהוא המקום הגבוה ביותר אליו הגיעה מאז 1991.
* שווייץ מסיימת במקום השלישי, שהוא המקום הגבוה ביותר אליו הגיעה מאז 1993.
* לראשונה מאז 1995, אף אחד מהשירים בטופ 3 ובטופ 4 לא בוצעו באנגלית.
* איטליה היא הזוכה אשר הגיעה למקום הנמוך ביותר אצל השופטים, מאז שחזרו השופטים לתחרות ב-2009, שכן היא מסיימת אצלם רק במקום הרביעי.
* לראשונה מאז שיטת הניקוד החדשה שהונהגה ב-2016, 4 שירים מסיימים עם 0 נקודות מהטלווטינג.
* לראשונה מאז שיטת הניקוד החדשה שהונהגה ב-2016, מדינה אחת מסיימת עם 0 נקודות הן מהשופטים והן מהטלווטינג – בריטניה.
* בפעם החמישית ב-6 התחרויות האחרונות המדינה המארחת מסיימת בבוטם 5.
* איטליה זוכה בתחרות בפעם השלישית, אך מבחינת % הניקוד מקבלת 57.45% ניקוד, שהן פחות ממה שקיבלה בניצחון ב-1990, ואף פחות מהמקום השלישי, אשר הגיעו אליו Il Volo באירוויזיון 2015. לא ניתן להשוות את ההישג לניצחון ב-1964, שכן שיטת הניקוד אז הייתה שונה לחלוטין.
* אלבניה מגיעה למקום ה-21, שהוא הנמוך ביותר עבורה מכל מיקומי הגמר שלה.
* בריטניה מסיימת במקום ה-26 עם 0 נקודות, שהוא ההישג הנמוך בתולדותיה בתחרות. ב-2003 היא סיימה גם כן במקום ה-26 עם 0 נקודות, אך לעומת 25 מדינות שאיפסו אותה אז, הרי שב-2021 היא אופסה על ידי 38 צוותי שיפוט ו-38 נקודות טלווטינג, כך שההישג השלילי של 2021 הוא גדול יותר.
* לראשונה נכשלת אוסטרליה מלהעפיל לגמר, מה שהופך את אוקראינה למדינה היחידה, אשר העפילה לגמר בכל שנת השתתפות שלה מאז החלה שיטת חצאי הגמר ב-2004.
* יוון שברה שיא, בכך שבחרה בדובר הצעיר ביותר אי פעם בתחרות. Manolis Ginis היה בן 10 בלבד בעת שהעניק את הנקודות מטעם יוון.
* ממש לפני שלב ההצבעה בגמר, בגרין רום, Damiano David, סולן להקת Måneskin, רוכן קדימה, במה שנראה כאילו הוא מסניף סמים. הדבר יוצר סערה ברשתות החברתיות תוך כדי השידור. מנגד נטען כי לא ניתן היה לראות את הסמים עצמם, ו-David ישב באופן מעט מרוחק מהשולחן, ליד שאר חברי המשלחת, וכי הפעולה המתוארת לא אפשרית.

במהלך מסיבת העיתונאים אחרי זכייתם בתחרות, העיתונאי השבדי Torbjörn Ek מהצהובון Aftonbladet, שאל את חברי הלהקה לגבי ההאשמות. David הכחיש את האמור וציין כי חבר הלהקה Thomas Raggi שבר כוס, והוא אסף חלק מהשברים. הוא ציין כי הוא אינו משתמש בסמים. בהמשך, ההרכב פרסם פוסט באינסטגרם בו נאמר כי הם המומים מההאשמות וכי הם נגד שימוש בסמים ולא השתמשו מעולם בקוקאין. הם ציינו כי הם מוכנים להיבדק גופנית כדי להוכיח זאת. איגוד השידור האירופי ציין את ההכחשה של המשלחת האיטלקית, וכי David ביקש להיבדק לשימוש בסמים כבר באותו ערב, אך מאחר ולא ניתן היה לארגן בדיקה כזו, הוא יעבור בדיקה כזו ישר עם שובו לאיטליה. איגוד השידור גם אישר כי נמצאו שברי כוס זכוכית ליד שולחן המשלחת, מה שמהווה הוכחה לגרסתו. בצרפת, אשר סיימה שנייה לאיטליה, הנושא סוקר בהרחבה וקיבל התייחסות של שר החוץ, Jean-Yves Le Drian. הטלוויזיה הצרפתית הצהירה כי לא תגיש שום תלונה רשמית בנידון. התקשורת האיטלקית התייחסה לתקרית כבדיחת רשתות חברתיות שהרחיקה לכת והפכה לחדשות כזב.
ב-24/05 הוציא איגוד השידור האירופי הצהרה, לפיה לא היה שימוש בסמים בגרין רום, בעקבות תחקיר ומעקב מצלמות, וקבלת תוצאות שליליות בבדיקת הסמים שעבר Damiano David. איגוד השידור הביע דאגה סביב "ספקולציות לא נכונות, אשר הובילו לחדשות כזב, ואשר האפילו על רוח האירוע ותוצאותיו, והשפיעו באופן בלתי הוגן על הלהקה."
* ב-24/05 איגוד השידור האירופי אישר כי היו בעיות בתוצאות הטלווטינג ההולנדי. ברשתות החברתיות התלוננו רבים מההולנדים, כי קולותיהם לא נספרו, וכי קיבלו הודעות המאשרות על ההצבעה שעות לאחר שהצביעו. איגוד השידור אישר כי הקולות הללו אכן לא נספרו בקולות הטלווטינג ההולנדי עקב תקלות אצל ספק הטלפוניה T-Mobile. עם זאת, הם ציינו כי אין להם הסמכות לעסוק בנושא. תוצאות הטלווטינג ההולנדי נותרו ללא שינוי.
* יום אחרי הגמר חבר משלחת נורבגי אובחן חיובי לקורונה ונאלץ לשהות ברוטרדם. שישה חברי משלחת נוספים אובחנו חיוביים לקורונה לאחר שחזרו לנורבגיה.
* בניגוד לשנים האחרונות, זהות חברי צוותי השיפוט במדינות השונות נחשפת רק אחרי הגמר.
* ה-EBU הכריז כי בתחרות צפו 183 מיליון צופים ב-36 ערוצים שונים. עלייה של כמיליון צופים מהתחרות האחרונה ב-2019. בקרב הצופים בגילאים 15-24, חלה עלייה של 7% רייטינג.
* ב-Barbara Dex Award, הניתן למתלבש הגרוע ביותר, הנבחר על פי סקר אינטרנטי, זוכה נורבגיה.
* מי אהב את השיר הישראלי מבין משתתפי העבר שהיו בצוותי השיפוט ומי לא? Dina Garipova, נציגת רוסיה 2013, ממקמת את ישראל במקום השני בחצי הגמר ובמקום הרביעי בגמר. Julia Volkova, נציגת 2003, ממקמת את ישראל במקום השני בחצי הגמר ובמקום השישי בגמר. במקדוניה 4 מתוך 5 השופטים ממקמים את ישראל במקום הראשון בחצי הגמר, כולל נציגת 2017, Jana Burčeska, אשר נעדרת מההצבעה בגמר. השופט החמישי מיקם את ישראל בחצי הגמר "רק" במקום השני. בנורבגיה, נציגת 1987, Kate Gulbrandsen, ממקמת את ישראל במקום השלישי בחצי הגמר ובמקום השני בגמר. נציג אוקראינה 2003, Oleksandr Ponomaryov, ממקם את ישראל במקום השני הן בחצי הגמר והן בגמר. נציגת פולין 2014, Cleo, מיקמה את ישראל במקום הרביעי בגמר. נציג סרביה 2010, Milan Stanković, מיקם את ישראל בגמר במקום השביעי. נציגת אלבניה 2009, Kejsi Tola, מיקמה את ישראל במקום התשיעי בגמר. נציגת פורטוגל 186 ו-1988, Dora, ממקמת את ישראל במקום השמיני בגמר. המלחינה הדנית זוכת אירוויזיון 2013, Lise Cabble, מקימה את ישראל במקום השני בגמר.
מי הכי אהב את השיר הישראלי? Tina Mehrafzoon, עיתונאית שבדית ממוצע אירני, מיקמה את ישראל במקום הראשון, הן בחצי הגמר והן בגמר. Millie Millgate, מפיקה מוזיקלית ומנהלת בתעשיית המוזיקה מאוסטרליה, ממקמת את ישראל ראשונה בחצי הגמר, אך באופן לא ברור ממקמת אותה במקום ה-25 בגמר. במקדוניה הכנר Erhan Shukri ממקם את ישראל במקום הראשון הן בחצי הגמר והן בגמר. מגישת הטלוויזיה והיחצ"נית הבריטית Nicki Chapman מיקמה את ישראל במקום הראשון בגמר. העיתונאי ההולנדי Leo Blokhuis מיקם את ישראל במקום השני בחצי הגמר ובמקום הרביעי בגמר. Simone Pinelli האיטלקי ממקם את ישראל במקום הראשון בחצי הגמר, אך נעדר מההצבעה בגמר. Katia Riccardi האיטלקיה ממקמת את ישראל ראשונה בחצי הגמר ושביעית בגמר.
* ב-28-29/05 שודר ה-Eurovision Song Celebration, אשר הורכב מהופעות הגיבוי שצילמו המדינות השונות כגיבוי במקרה של סגר או חוסר יכולת להגיע לרוטרדם. כל הופעות הגיבוי שודרו, למעט אלו של אירלנד ובריטניה, אשר מהם לא התקבל אישור לשידור ההקלטות.
* השיר האיטלקי מגיע למעמד פלטינה מרובעת באיטליה, פלטינה בפולין וזהב באוסטריה, פורטוגל, ספרד ושווייץ. מגיע למעמד פלטינה דיגיטלית ביוון וזהב דיגיטלי בשבדיה.
* בעוד השיר האיטלקי זוכה להצלחה יפה ברחבי היבשת, דווקא שני סינגלים באנגלית של הלהקה הופכים ללהיטים גדולים יותר במהלך הקיץ של 2021: "I Wanna Be Your Slave" מצליח גם הוא ברחבי היבשת ונכנס למקום החמישי במצעד הבריטי. גרסת הכיסוי של הלהקה לשיר "Beggin'" מצליח עוד יותר ואף נכנס למצעד הבילבורד האמריקאי, שם הוא מגיע למקום ה-29.
* השיר הקפריסאי מגיע למעמד זהב ביוון.
* השיר הבריטי מגיע למעמד זהב בדנמרק.
* האלבום הרשמי של האירוויזיון מגיע למקום הראשון במצעד אלבומי האוסף ההולנדי, למקום השני במצעד אלבומי האוסף הגרמני והאוסטרי, למקום השלישי במצעד אלבומי האוסף הבריטי, במקום החמישי במצעד האלבומים היווני, במקום ה-23 במצעד האלבומים האוסטרלי ובמקום ה-26 במצעד אלבומי האוסף האירי.
* נציג מלטה 2004, Ludwig Galea, האשים את רשות השידור המקומית ביצירת הייפ מדומה, על ידי הצפת אתרי ההימורים בהימורים על מלטה, תשלום על ביקורות טובות וקניית צפיות ביוטיוב. לדבריו, השיטה שומשה גם ב-2016. שר במשרד רה"מ של מלטה הודיע כי לאחר חקירה, לא נמצא כי מלטה הוציאה כספים על מנת להשפיע על טבלאות ההימורים טרם אירוויזיון 2021. עם זאת, משרד התיירות של מלטה חרג מהתקציב המאושר לו בפרסום באתרים ובבלוגים השונים, הנוגעים לתחרות. דו"ח החקירה עצמו לא אושר לפרסום.
* בדצמבר 2021 פרסמה הטלוויזיה ההולנדית כי 19 מיליון אירו הושקעו בהפקת התחרות. מתוכם נותרו 3.7 מיליון אירו.
ניתן לצפות בחצי הגמר הראשון במלואו כאן:

ניתן לצפות בחצי הגמר השני במלואו כאן:

ניתן לצפות בגמר במלואו כאן: