2018: פורטוגל – הגמר

 

הערב – פורטוגל בוחרת! 14 שירים העפילו מחצאי הגמר ועכשיו הגיע הזמן לבחור את המנצח. מי ייצג את המדינה המארחת באירוויזיון? האם פורטוגל תחזור לסורה או שמא היא נכנסה בשנה שעברה לתקופה חדשה של הצלחות?. Peu Madureira זכה בהצבעת הקהל בחצי הגמר הראשון, בעוד Janeiro זכה אצל השופטים. Diogo Piçarra, שזכה אצל הקהל והשופטים בחצי הגמר השני פרש, מה שהפך את Cláudia Pascoal, שהגיעה למקום השני הן אצל הקהל והן אצל השופטים לפייבוריטית גדולה. התחרות הערב פתוחה. השלימו פערים בפוסטים של חצי גמר 1 וחצי גמר 2.

מנחי הערב הם Filomena Cautela and Pedro Fernandes. האחרונה היא אחת ממנחות אירווזיון 2018, שייערך בעוד כחודשיים. הקהל יהווה 50% מהניקוד, בעוד צוותי השיפוט המפוזרים ב-7 אזורים במדינה יהוו את 50% הנותרים. הערב נפתח בהצגת כל מתמודדי הערב ומופע אור-קולי על רקע מוזיקת השיר "Sax" של Fleaur East. הייתי מצפה שישתמשו במוזיקה מקומית לאירוע שכזה… המנחים מתגלים כשני הרקדנים האחרונים שעולים לבמהף מה שמרים להנחיית רצופת גאגים ופאנצ'ים. נראה שהם התקדמו במעט מהקדם של השנה שעברה. הם זכו, ועכשיו הם מגיעים עם הרבה יותר ביטחון עצמי ואפיל בינלאומי. הם מקבלים את ניו של יון אולה-סאנד, הסופרבייזר של התחרות מטעם איגוד השידור האירופאי. האחרון משיק את התחרות ויורד כלאחר כבוד מן הבמה. התחרות מתחילה! ערב מרגש לכולם!

Rui David – Sem medo – בחצי הגמר ציינתי: "פירוש שם השיר הוא "ללא פחד". רוי עולה בלבוש פשוט וסתמי למדי, כולל ג'ינס, ז'קט וצעיף. אם הוא מנסה להעביר וייב סלבדורי לא הולך לו, אבל רואים מה מקורות ההשראה שלו. מידטמפו ג'אזי, מאד easy listening, אבל לא מעניין במיוחד. זה הכי אמצע הדרך שאמצע הדרך יכול להיות. גם הוא נעדר כריזמה, עוד יותר מברונו…השיר לוקח אותי ללובי של בית מלון 3/5." ההופעה בגמר: רוי עולה בלבוש לא שונה מזה שבא עמו לחצי הגמר. זה אחד השירים החלשים הערב ועדיין הוא שיר סביר. הוא נעדר כריזמה לחלוטין ואווירת בית המלון רק מתעצמת באולם הגדול של הגמר.

Susana Travassos – A mensageira – בחצי הגמר ציינתי: ""השליח". השיר נפתח בצלילי פסנתר נוגים. סוזנה עולה בשמלה אדומה יפהפייה. הקול שלה מדהים והמוזיקה מזכירה לי מאד את להקת Madredeus האהובה עליי. זה שיר מאד פורטוגלי, פולקלור אקוסטי זורם ונעים. אני רואה את זה הופך לפייבוריט שלי אם זה זוכה, נהדר 4/5." ההופעה בגמר: זה השיר השני הכי יפה הערב. סוזנה עולה באותה שמלה אדומה נפלאה שעמה עלתה לחצי הגמר. היא עלתה לגמר בחסד, אחרי שדיוגו פרש ממנו. הגיעה מקום שלישי אצל הקהל ואופסה אצל הקהל שלא בצדק. אווירה פורטוגלית קסומה וחבל שאין לה סיכוי לנצח הערב. נהדרת.

Peter Serrado – Sunset – בחצי הגמר ציינתי: "…שיר באנגלית. פיטר הגיע לתחרות המסלול הפתוח, ולא הוזמן לתחרות כמו רבים מהמלחינים המשתתפים בתחרות. הוא לא ממש יודע לעמוד מול מצלמה. זה רוק-קאנטרי בסיסי מיד-טמפו במבטא אמריקאי כבד וצליל ניינטיזי מובהק. הקהל נראה שמתלהב לפי קצב מחיאות הכפיים, אבל נראה לי שבשלב זה הם יעודדו כל דבר עם מעט קצב. יש מצב שזה סוס שחור ועולה לגמר, אבל זה לחלוטין לא בשבילי 2/5." ההופעה בגמר: מסתבר שפיטר הוא קנדי ממוצא פורטוגלי. חבל שבאת. ייתכן וזה השיר החלש של הערב. עלה באופן מפתיע בזכות הטלווטינג, אחרי שהשופטים העניקו לו רק נקודה 1. כמו בחצי הגמר המבט שלו מופנה לאדמה והוא לא עובר מסך….

Joana Espadim – Zero a zero – בחצי הגמר ציינתי: ""מאפס לאפס" זו'אנה היא תואמת לואיזה סוברל. היא מופיעה עם חליפת נצנצים תכולה. זה פופ-Fאנק בגרסה פורטוגלית, שאומרת שלמרות שהוא דיסקו הוא מאד רדום. לא הצלחתי להבין את המבנה של השיר ויש מצב שזה הדיסקו היחיד בעולם שהוא לא קליט. בשיר השפעות סינתפופיות מובהקות ומוזיקת אייטיזית שונה. אני נותן לזה נקודות על הנינוחות, על חוסר המודעות ועל המקוריות 3/5." ההופעה בגמר: זה חמוד, אבל יותר מכל זו זמרת רחוב עם שיר מהרחוב. ההבדל בין ההופעה בחצי הגמר לגמר זה שהיא החליפה מעצב שיער. זה נינוח מידי וחסר אנרגיה. הופעה חובבנית ושיר חסר הוק.

Lili – O voo das cegonhas – בחצי הגמר ציינתי: ""מעוף החסידות". השיר מתחיל בביט אלקטרוני. לילי מופיעה בשמלךה לבנה כלתית משהו. יש לה קול מתיילד קצת, קצת מאד. זה נחמד לקבל סינת'-פופי עכשווי ונכון ודווקא בשפה הפורטוגלית. זה שיר חמוד בהפקה מאד מהודקת ונכונה, אך הוא לא להיטי. כולי תקווה שהוא לפחות יעלה לגמר 3/5." ההופעה בגמר: לילי עולה באותה שמלת מלמלה לבנה שלבשה בחצי הגמר. המוזיקה חלומית, אבל זה לא עובד בלייב. עבודת המצלמות עושה בה שמות, אבל היא מקסימה וגם השיר. האווירה קסומה, אבל נדמה שהיא רצה לפני השיר.

Catarina Miranda – Para sorrir não preciso de nada – בחצי הגמר ציינתי: "השיר נפתח בצלילי פסנתר נוגה, בעוד קטרינה פוסעת בטיפשות רבה על הבמה. היא נראית נורא עם שיער מרושל ושמלה מסמורטטת. היא מנסה לשחק איזשהו משחק על הבמה, ונראה שכל אחד מנסה לעשות סיבוב על סלבדור. גם זה שיר פופ-ג'אזי נוגה ולאונג'י. לפרקים זה נשמע כמו "Be My Baby" של ונסה פרדי 3/5." ההופעה בגמר: היא מנסה לשחק את אותו המשחק עם השמלה הכאילו-פייתית שלה, גם בגמר. ווקלית לא עומד לה וכל ההופעה נראית מרושלת. יש כאן המון מאמץ על שיר ממוצע, וזה מעצבן אותי.

Joana Barra Vaz – Anda estragar-me os planos – בחצי הגמר ציינתי: ""בוא נהרוס את תוכניותיי". עוד בלדת לאונג' רומנטית ונימוחה. ז'ואנה נשמעת מצוין ונראית מחוברת לשיר, גם אהבתי את החולצה הצהובה הבוהקת שלה והמכנסיים השחורים הבוהקים אף הם. את השיר מעטר עיבוד תזמורתי עדין וצלילי גיטרה. זה קטן וחמוד, אך בשבילי הכל מתגמד אחרי השיר של ז'ניירו 3/5." ההופעה בגמר: הסטיילינג זהה לזה שראינו בחצי הגמר. זו'אנה משחקת את תפקיד הווירדית בהצלחה יתרה. השיר טוב, אבל כאמור מאד קטן וכנראה ייבלע ברצף שירי הלאונג' ששמענו. זה ממש חמוד לטעמי ואני אוהב את העובדה שהיא מתעלמת מכך שהיא שרה באולם גדול. פורטוגל, לעולם אל תשתני.

David Pessoa – Amor veloz – בחצי הגמר ציינתי: ""אהבה מהירה". דויד זמר מאד טוב, המלחין מלווה אותו על הפסנתר. זה שיר חמוד וזורם, בלדת פסנתר ג'אזית נעימה עם פיזמון קליט, אבל לא חזק מספיק כדי לעשות משהו משמעותי למאזין. דויד יודע להחזיק במה 3/5." ההופעה בגמר: דויד החליף אאוטפיט וכעת הוא לבוש בחליפה שחורה-תכולה ונראה סקסי מתמיד. הוא שר את רוב השיר בעיניים עצומות. הוא מתוק אמיתי, אבל השיר לא מחזיק במה והקהל כולו נראה אדיש למאמציו.

Minni & Rhayra – Patati patata – בחצי הגמר ציינתי: "השיר נפתח בקצב אפרו-קריבי. מיני ורהיה פוסעות לבמה בשמלות אדומות ופרחים לשיערן. הן לא מדהימות ווקלית. השיר נשמע כאילו יצא עכשיו ממשרד התיירות של מדינה אפריקאית כלשהי. הן מוסיפות מילים בשפות שונות, כמו "ספגטי", "נמסטה" ואז זה נהפך לסתם מביך 2/5." ההופעה בגמר: זה היה השיר ההזוי ביותר ששמעתי בקדם הזה ואין סיבה שזה לא יהיה כך גם הערב. פורטוגל נותנת כבוד לקהילה האפריקאית אותה דיכאה במשך שנים. מיני ורהיה חמודות נורא, אבל השיר הוא שיר תיירים פתטי (פתטה). אין שום סיבה שהשיר הזה יעשה לכם משהו אם אתם פיכחים.

Janeiro – (sem título) – בחצי הגמר ציינתי: ""ללא כותרת" שם יומרני לשיר. תואם תם אהרון עולה מתחיל את השיר בישיבה, בעודו מנגן על גיטרה וחובש אזניות לא קטנות. זו בלדה מינימליסטית והשיר הראשון הערב שאני יכול להגיד עליו "וואו". המלודיה נוגעת ומדויקת, העיבוד אקוסטי לחלוטין, האווירה מכשפת והוא נותן לי את אותם הוייבים שקיבלתי מסלבדור בשנה שעברה. אם לפורטוגלים יש שכל, הם יילכו עליו בגדול. מקסים ורומנטי. 4/5." ההופעה בגמר: זה השיר הכי טוב של הערב. אין לי איך לתאר את הקסם שז'ניירו מביא לבמה. זה האמן אשר סלבדור בחר באופן ישיר להתחרות בקדם, בעודו מפרפר בין חיים למוות. גם אני הייתי רוצה לשמוע אותו על ערש דוויי. 3 דקות של קסם.

Maria Inês Paris – Bandeira azul – בחצי הגמר ציינתי: ""דגל כחול". השיר נפתח בשלל תקלות, הן בצילום והם בסאונד. אחרי כמה שניות אנחנו חוזרים לעצמנו. זו בלדת בוסה נובה נוגה וקלילה עם קצב וואלסי. ההפרעות לא הפריעו למאריה ולא הסיחו את דעתה, מצד שני גם השיר לא וההרגשה הכללית שהיא לא נוכחת. קצת מוזיקת מעליות 3/5." ההופעה בגמר: אחרי ההופעה של ז'ניירו אני די אדיש לכל מי שיעלה להופיע. מאריה עדיין נותנת הופעת לובי בבית מלון לשיר בוסה-נובה בינוני עד סביר. הקלידנית נראית עייפה וגם הקהל רוצה ללכת לישון כבר. שחררי אותנו.

Anabela – Para te dar abrigo – בחצי הגמר ציינתי: "פליטת אירוויזיון 1993 חוזרת. פירוש כותרת השיר הוא "לתת לך מקלט". כותב השיר הוא פרננדו טורדו, נציג פורטוגל לאירוויזיון 1973 ו-1977. זמרת עם נוכחות בעלת ותק של למעלה מ-20 שנים על הבמה. השיר מתחיל כבוסה נובה וממשיך כהמנון בוסה קייצי ומתוק. זה מקסים על הבמה והיא נראית נהדר עם שמלה לא יומרנית, אך מאד פורטוגלית. הביצוע הקולי נהדר. ועדיין, השיר לא חזק מספיק כדי להתמודד באולם האירוויזיון 3/5." ההופעה בגמר: לא משנה מה עלה לפניה, אנאבלה עולה עם כל האנרגיה המתבקשת משיר הנשמה הזה. כן, זה נינוח וקליל, אבל עדיין לשיר יש הרבה נשמה והיא נותנת לו אופי מיוחד וכיפי. זה נעדר איזושהי דרמה על מנת להעניק לשיר תהילת נצח, אבל זה חמוד מאד.

Cláudia Pascoal – O jardim – בחצי הגמר ציינתי: ""הגן". בלדת פופ-Soul נוספת. זו יותר נגישה ומוכרת מבחינת המבנה שלה, היא מתפתחת בבית השני לאלקטרו-פופ נוגה וחלומי. לצידה זמרת ליווי שהביאה מהבית, שחצי מהשיר ישבה עם הגב למצלמה. זה כאילו יותר פופי מהשיר הקודם, אבל יותר יומרני ממנו, למרות שהוא הרבה יותר אוכל להמונים 3/5." ההופעה בגמר: קלאודיה עולה כפייבוריטית הגדולה של הגמר, עם שיער ורוד וכותונת לילה. יש מצב שהפורטוגלים מצאו את הסינדרלה שלהם לילה. הדבר היחיד שעומד בינה לבין הניצחון זה השיר האחרון להערב ואולי ז'ניירו. עבורי זה יהיה מעט מאכזב. זה שיר חביב, אבל בהחלט לא הכי טוב הערב. היא משדרת הרבה סטייל ואני יכול להבין איך היא יכולה לשכנע יותר מדור אחד של פורטוגלים ללכת עמה. האם ראינו הרגע את השיר הפורטוגלי לליסבון 2018?

Peu Madureira – Só por ela – בחצי הגמר ציינתי: ""רק עבורה". פאו גבר נעים מראה, אך בעל מניירות פורטוגליות מעט דרמטיות. יש לו קול גבוה מצו-סופרנו וביחד עם הבלדת דיסני לאונג' הזו זה נשמע מצוין. העיבוד מיושן ונוסטלגי. עבודת המצלמות עושה בו שמות, אבל הוא מבצע את השיר באופן מעורר כבוד, כמו הזמרים של פעם 3/5." ההופעה בגמר: אני חצוי לגבי פאו. מצד אחד, זה מוריד בטירוף ומיושן. מצד שני, זו הסיבה שהתאהבתי בפורטוגל ובמוזיקה שלה מלכתחילה. אם פורטוגל בוחרת בו, זו התרסקות רבתי כמארחת. יחד עם זאת, איך שהוא עולה לבמה אני נמס. זה השיר הכי קרוב לפרדו והקהל עף על זה בחצי הגמר הראשון. עבודת המצלמה מפרגנת לו והמיקום האחרון הערב עשוי לעשות את שלו. זה כנראה בינו לבין קלאודיה, ולא נעים לי להגיד, אבל אני מעדיף אותו.

אחרי כמה ריקאפים וראיונות של המתמודדים בגרין רום, מגיע עת המופע האמנותי: Moullinex במופע מחווה ללהקת Doce האגדית. לאחר מכן, כמו תמיד, מחווה לפסטיבלי העבר של Festival Da Cancao. אין כמו הפורטוגלים שיזכירו לנו את הכבוד לעבר. ליתר דיוק, המחווה היא לתמלילני העבר.
מיד לאחר מכן מחווה ל-Simone De Oliveria, הדיווה הגדולה של פורטוגל, שזכתה פעמיים בפסטיבל. סימון בעצמה עולה לבמה להופיע את שיר האירווזיון שלה מ-1969, כל כך מלכותי, כל כל חד פעמי! לא יכול לתאר את ההופעה הזו, כל כך מרגש!
לאחר מכן Luísa Sobral עולה לבצע את "Maria do Mar", שירה החדש.

ועכשיו להצבעה: ראשון להצביע הוא אזור הצפון (Norte), והוא מעניק את מרב הנקודות ל-Peu Madureira. צוות השיפוט השני הוא מאזור המרכז (Centro), והוא מעניק 12 נקודות ל-Catarina Miranda. צוות השיפוט של ליסבון מעניק 12 נקודות ל-Catarina Miranda ומתעלם מ-Janeiro. צוות השיפוט של Alentejo מעניק 12 נקודות ל-Catarina Miranda. אזור Algarve מעניק 12 נקודות ראשונות ל-Cláudia Pascoal. צוות השיפוט מ-Azores מעניק סוף סוף 12 נקודות ל-Janeiro. צוות השיפוט מ-Madeira מעניק 12 נקודות ל-Catarina Miranda.
קולות השופטים מתרגמות לניקוד הבא:

12 – Catarina Miranda
10 – Cláudia Pascoal
08 – Peu Madureira
07 – Joana Barra Vaz
06 – Janeiro
05 – Joana Espadinha
04 – Susana Travassos
04 – Rui David
02 – Maria Inês Paris
01 – Lili

וכעת פונים לתוצאות הטלווטינג:

12 – Cláudia Pascoal
10 – Catarina Miranda
08 – Peu Madureira
07 – Anabela
06 – Janeiro
05 – Lili
04 – Rui David
03 – Peter Serrado
02 – Minnie e Rhayra
01 – Maria Inês Paris

תוצאות סופיות:

 1. Cláudia Pascoal – 22
 2. Catarina Miranda – 22
 3. Peu Madureira – 16
 4. Janeiro – 12
 5. Rui David – 08
 6. Anabela – 07
 7. Joana Barra Vaz – 07
 8. Lili – 06
 9. Joana Espadinha – 05
 10. Peter Serrado – 03
 11. Maria Inês Paris – 03
 12. Susana Travassos – 03
 13. Minnie e Rhayra – 03
 14. David Pessoa – 00

ברכות ל-Cláudia Pascoal ובהצלחה בגמר האירוויזיון בליסבון!

Final Festival da Canção, Cláudia Pascoal
Final Festival da Canção, Cláudia Pascoal

3 תגובות הוסיפו את שלכם

 1. Mor Day Hannani הגיב:

  נו! אז מי אמור לזכות?

  אהבתי

 2. eurovisionpops הגיב:

  לטעמי, ז'ניירו, אבל הוא כנראה יסתפק במקום השלישי.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.