2018: המדריך המהיר לגמר

הערב, ה-12/05, ייערך גמר אירוויזיון 2018. להלן המדריך המהיר למי שמתכוון לצפות הערב בתחרות:

המיקום: אלטיס ארנה, ליסבון, בירת פורטוגל.
מנחות: פילומנה קאוטלה, שילביה אלברטו, דניאלה רואה ו-קטרינה פורטדו.
מה בתכנית הערב? 26 מדינות מתחרות על הבכורה: 20 אשר העפילו משני חצאי הגמר + 5 הגדולות + המדינה המארחת. הצבעת הקהל בבית מהווה 50% מסך הניקוד. בנוסף, לכל מדינה צוות שופטים המונה 5 אנשים מתעשיית המוזיקה והבידור המקומית. הצבעת השופטים מהווה את 50% הנותרים מסך הניקוד. סדר ההופעות נקבע על ידי מפיקי התחרות, כאשר הגרלה מוקדמת קבעה אילו מדינות תופענה בחצי הראשון של הערב ואילו בחציו השני.
מופע הפתיחה הוא מחרוזת פאדו של הזמרות אנה מאורה ומריזה. לאחר מכן ייערך מצעד הדגלים בו כל יעלו כל המבצעים הזה אחר זה לנפנוף מהיר לקהל ויצעדו לגרין רום. במופע הביניים יבצע סלבדור סוברל את השיר עמו זכה באירוויזיון בשנה שעברה. הוא יבצע גם את הסינגל החדש שלו ויבצע דואט עם אלילו הברזילאי, Caetano Veloso. עוד במופע הביניים: הופעה אלקטרונית של ברנקו, כאשר על השירה יהיו אמונים שרה טברש, מיירה אנדרדה ודינו ד'סנטיאגו.
מי מצביע הערב? כולם, כל 43 המדינות שהשתתפו בתחרות, כולל אלו שלא העפילו לגמר. בסוף הערב יפנו המנחות לדוברים של כל מדינה. כל אחד מ-43 הדוברים יקריא את הצבעת השופטים בלבד. לאחר 43 ההצבעות יקריאו המנחות את תוצאות הצבעת הקהל בבית, כאשר היא כבר משוקללת. ההקראה תהיה מהשיר שקיבל את מספר הנקודות הנמוך ביותר מהקהל בבית עד השיר אשר הגיע למקום הראשון בהצבעת הקהל. הנקודות הן למעשה סכימה של כל הנקודות שהוענקו בהצבעת הקהל מכל 43 המדינות. המדינה אשר סכום הנקודות, שקיבלה מהשופטים ומהקהל בסוף הערב, יהיה הרב ביותר, תוכרז כזוכת אירוויזיון 2018.
קצת טריוויה: רוב השירים יבוצעו באנגלית, למעט שני שירים באיטלקית, שיר בסרבית, שיר בספרדית, שיר בהונגרית, שיר בפורטוגלית, שיר באלבנית, שיר בצרפתית ושיר בסלובנית. השיר הסרבי יכלול כמה שורות בניב הטרולאקי, השיר הדני כולל שורה באיסלנדית, השיר הסלובני יכלול שורה בפורטוגלית, השיר הליטאי יכלול חלק בליטאית, השיר הישראלי יכלול שורה בעברית. הערב יתחרו 9 זמרות, 10 זמרים ו-7 הרכבים או צמדים.

המדינות המתמודדות (לפי סדר הופעתן)*:

סיכויי הזכייה חושבו כממוצע היחס הדצימלי של 2 אתרי הימורים מובילים: WILLIAM HILL ו-PADDY POWER.

01. ukraine אוקראינה
מי? מלובין, יליד אודסה, אוקראינה. בעל השכלה במוזיקה ותיאטרון. 3 פעמים לא התקבל ל-X Factor האוקראיני, עד שהתקבל ב-2015 וזכה בתחרות כולה. שנה שעברה התחרה בקדם האוקראיני וזכה בקהל, אך הפסיד עקב אי תמיכת השופטים.
מהו השיר? "Under the Ladder" נכתב בין היתר גם על ידי מלובין. השיר הוא פופ OneRepublic סטייל, מאד קליט, מוכר, פריך, מלודיה עגולה והפקה מחניפה ורדיו פרנדלית. השיר מאד בסדר, מאד נכון, עשוי לפי מתכון, אבל יכל להיות יותר לעניין לפני 5 שנים, ולא היום. זה אלקטרו-פופ מלודי בהפקה מהוקצעת, עם Millennial Woop מרגיז ודרופ אלקטרוני מפתיע ומגניב יחסית באמצע ובסוף השיר. הסאונד של השיר קצבי, אך מעט אפל. שומעים שהייתה חשיבה מאחורי הפקת השיר והשקעה בכתיבתו.
סיכויי זכייה? השיר ממוקם במקום ה-21 בסיכויי הזכייה. בניגוד לציפיותיי השיר לא קפץ בהימורים אחרי חצי הגמר. ייתכן שהסיבה לכך היא שהשיר שובץ במקום הראשון בסדר ההופעות.

02. spain ספרד
מי? אלפרד ואמאיה. הוא יליד El Prat de Llobregat, קטלוניה, ספרד. היא ילידת פמפלונה, ספרד. הם מוזיקאים וזמרים צעירים אשר נבחרו במסגרת ריאליטי-שירה מקומי בשם Operación Triunfo. השניים הם זוג בחיים. אלפרד סיים במקום הרביעי בתחרות, בעוד אמאיה זכתה בה.
מהו השיר? "Tu canción" פירושו בספרדית "השיר שלך". השיר הוא בלדה רומנטית מתקתקה, דיסני פינת מיוזיקל, פאן-אירופאית, המושפעת מהסרט "La La Land".
סיכויי זכייה? השיר ממוקם במקום ה-18 בסיכויי הזכייה. השיר הסתובב סביב המקום ה-10 לאורך העונה כולה, אך נראה כשיבוצו שני בסדר השירים קבר סופית את סיכויו לזכות בתחרות.

03. slovenia סלובניה
מי? לאה סירק, ילידת קופר, סלובניה. זמרת ומוזיקאית סלובנית, בוגרת קונסרבטיון המוזיקה בז'נבה. ניסתה לייצג את מדינתה מספר פעמים בתחרות ללא הצלחה.
מהו השיר? "Hvala, ne!" נכתב בין היתר על ידי סירק עצמה. מדובר ככל הנראה באחד מהשירים הגרועים ביותר השנה בתחרות. השיר מנסה להיות פופ אדג'י ואורבני, אבל יוצא פתטי עד מביך להאזנה. הוא שואל הרבה מ-"No" של מייגן טריינר. הוא הדבר הכי לא פרשי והכי לא צעיר ורלבנטי שאפשר חשוב עליו. לזכותה של ליאה אומר כי היא ווקליסטית טובה, אך נעדרת ה-x factor, שמפריד בין זמרים לכוכבים. המלודיה רזה, הביטים הרפטטיביים, המילים האליפטיות וההפקה כבדה ומיושנת.
סיכויי זכייה? השיר ממוקם כעת במקום ה-25 והאחרון בסיכויי הזכייה. הייתה אחת ההעפלות המפתיעות מחצי הגמר, שלא לומר המפתיעה מכולן.

04. lithuania ליטא
מי? אייווה זאסימאוסקייטה, ילידת קובנה, ליטא. שרה במקהלה שזכתה בריאליטי שירה המיועד למקהלות, הגיע לגמר של הגרסה הליטאית של "The Voice". שרה כסולנית בלהקת חתונות ואירועים. ניסתה 4 פעמים את מזלה בקדמים הליטאים, השנה זכתה לראשונה.
מהו השיר? "When We're Old" בלדת פופ מבוססת פסנתר, המושרת בקול מלחשש, כמעט ילדותי, כדי להעביר תחשה אינטימית ואישית. בפיזמון יש כלי מיתר עדינים, מעט קישוטי אמביינט-אלקטרו, הפקה מינימליסטית. שנשמע כמו להיטי רדיו משנות התשעים. טורי איימוס הגרסה הבלטית.
סיכויי זכייה? השיר ממוקם כעת במקום ה-7 בסיכויי הזכייה.

05. austria אוסטריה
מי? סזאר סמפסון נולד בלינז, אוסטריה. עובד כמפיק מוזיקלי, עובד סוציאלי ומאמן כושר. היה זמר הליווי של בולגריה בשנתיים האחרונות.
מהו השיר? "Nobody But You" נכתב על ידי צמד, ששירים שלהם בעבר זכו להצלחה בתחרות. אחד מהם, בוריס מילאנוב, הוא אחד הכותבים של השיר הבולגרי השנה. מידטמפו מסוגת ה-Neo soul בצירוף מוזיקת גוספל ו-RnB, עם השפעות אלקטרוניות עדינות. ה-c part חזק להחריד.
סיכויי זכייה? השיר ממוקם כעת במקום ה-18 בסיכויי הזכייה. מבין כל ההופעות בחזרת השופטים, סזאר נתן את ההופעה החלשה ביותר מבחינה ווקלית. סיכויי הזכייה שלו לדעתי נמוכים יותר ממה שמשקפות טבלאות ההימורים.

06. estonia אסטוניה
מי? אלינה נצ'ייבה, ילידת טאלין, אסטוניה. זמרת סופרן, בעלת תואר שני במוזיקה קלאסית, נחשפה לראשונה באיידול האסטוני.
מהו השיר? "La forza" מושר באיטלקית מלאה.  בלדת פופרה קלאסית, אירופאית מאד. אין בשיר בשורה חדשה מבחינה מוזיקלית. המלודיה הפריכה והחנפנית, לצד קולה המדויק של אלינה כנראה יעשו את העבודה.
סיכויי זכייה? השיר ממוקם כעת במקום ה-11 בסיכויי הזכייה. לאורך כל העונה הייתה אסטוניה פייבוריטית לזכייה, אך לאחר חצי הגמר החלה לרדת בהימורים.

07. norway נורבגיה
מי? אלכסנדר ריבאק, יליד מינסק, בלרוס, אשר עבר עם משפחתו בגיל צעיר לנורבגיה. זמר, ומוזיקאי המנגן על מספר כלי נגינה, המזוהה עמו ביותר הוא הכינור. השתתף באיידול הנורבגי ב-2005 והגיע לחצי הגמר. ב-2009 ייצג את נורבגיה באירוויזיון וזכה עם השיר "Fairytale", שהפך לאחד הזוכים הגדולים בתחרות בכל הזמנים.
מהו השיר? "That's How You Write a Song" נכתב על ידי ריבאק. פופ-RnB עם השפעות Fאנק והשפעות ברורות של ברונו מארס. פופ-סקאט השואב השראה מ-"Can't Stop the Feeling!" של ג'סטין טימברלייק, ג'מיריקוואי ופארל וויליאמס. לשיר השפעות ממוזיקת Soul, דיסקו וממוזיקת המואטאון של שנות השישים. שיר מאד חנפני הנתפר לבימת האירוויזיון.
סיכויי זכייה? השיר ממוקם כעת במקום ה-9 בסיכויי הזכייה. לפני חצי הגמר השני היה אחד הפייבוריטים לזכייה, אך ההתמקדות בשיר הקפריסאי והישראלי לצד האכזבה מההופעה שלו עשו את שלהם.

08. portugal פורטוגל 
מי? קלאודיה פסקואל, ילידת גונדומר, פורטוגל. השתתפה באיידול הפורטוגלי פעמיים וה-X Factor ו-The Voice המקומיים. לצידה איזורה, כותבת השיר.
מהו השיר? "O jardim" פירושו בפורטוגלית "הגן". בלדת פופ-Soul. השיר מתחיל בשירתה העדינה של קלאודיה על רקע רקיעות הפסנתר, שהולכות ומתגברות בחלק השני של הבית הראשון לצלילי סינת'פופ. המוזיקה מתקתקה וכך גם קולה שלה פסקואל. העיבוד מעניק לשיר את האלמנט הדרים-פופי שלו, אמביינט ובוסה נובה עם מקצב אלקטרוני על רקע קולה המתלחשש של קלאודיה. הצליל כמעט היפנוטי, הוא לפחות מנסה מאד. קלאודיה מנסה מאד לכפות על השיר אמוציות עדינות, כמו שהיא בוודאי למדה בכל ריאליטי-שירה בהן השתתפה. מספר חובבים ברשת ציינו כי השיר חולק דמיון מסוים ללהיט "When Love Takes Over" של David Guetta Feat. Kelly Rowland, בגרסת הבלדה.
סיכויי זכייה? השיר ממוקם כעת במקום ה-23 בסיכויי הזכייה.

09. united_kingdom בריטניה
מי? סורי, ילידת הארלו, אסקס, בריטניה. בוגרת ה-Royal Academy of Music ומלמדת ב-Mountview Academy of Theatre Arts in London. ליוותה פעמיים את בלגיה באירוויזיון.
מהו השיר? "Storm" נכתב בין היתר על ידי גיל לואיס, יליד כפר סבא. מתחיל כבלדה וממשיך כמידטמפו עד דאנס-פופ קל. ה-C Part בשיר הוא יותר פופ-RnB גוספלי. אישית זה נשמע לי כמו שילוב שני שירים של אביצ'י: "Hey Brother" בבתים ו-"The Nights" בפיזמון. ההפקה עם זאת, הרבה יותר רזה בשיר הזה, וההרגשה מאד קלישאתית, לא רק במילות השיר, אלא גם במלודיה ובהפקה. זרקו את כל השטיקים האפשריים של פאוור פופ אירוויזיוני ודחסו לשלוש דקות של שיר.
סיכויי זכייה? השיר ממוקם כעת במקום ה-21 בסיכויי הזכייה.

10. serbia סרביה
מי? סניה איליץ' ובלקניקה הם הרכב מיינסטרים-אתני ותיק. סניה הקים את להקת בלקניקה והוא המלחין של כל שיריה. זהו הרכב שמטרתו לשמר, להחיות ולהפוך למודרנית מוזיקה סרבית מסורתית מימי הביניים ומהתקופה הביזנטית. הלהקה מונה 11 אנשים, מתוכם 6 יופיעו על בימת האירוויזיון וזאת עקב הגבלת מספר האנשים המורשים להיות על הבמה. סניה עצמו ישאר בגרין רום.
מהו השיר? "Nova deca" פירושו "הילדים החדשים". זהו שיר מאד טיפוסי של ההרכב, שילוב בין אתנו-פופ מקומי עם קולות נשיים מסלסלים בהפקת אלקטרו-פופ. מלודית, זה שיר קליט, עם מעט דרמה, הפקתית זו חגיגה בלקנית מודרנית, אך מעט שמרנית. זהו המנון אירוויזיוני לכל דבר ועניין.
סיכויי זכייה? השיר ממוקם כעת במקום ה-25 והאחרון בסיכויי הזכייה.

11. germany גרמניה
מי? מיקאל שולטה, יליד דולרופ, גרמניה. התגלה על ידי חברת תקליטים בעקבות ביצועים שהעלה לעמוד היוטיוב שלו. התמודד בעונה הראשונה של "The Voice" הגרמני וסיים במקום השלישי.
מהו השיר? "You Let Me Walk Alone" נכתב בין היתר על ידי כותב, אשר היה בצוות הכותבים של זוכה אירוויזיון 2013. השיר הושווה בסאונד שלו ל- "Someone Like You" של אדל ו-"Piece by Piece" של קלי קלרקסון, ולאד שירן ו-The Script. השיר הוא בלדת פופ מבוססת פסנתר, עם ליווי תזמורתי שבונה לדרמה גדולה בחצי הדקה האחרונה של השיר. המלודיה העצובה-מתקתקה והקול השברירי של מיכאל מתחברים עם הסיפור העצוב שהשיר מספר.
סיכויי זכייה? השיר הפתיע בהימורים והוא כעת ממוקם במקום ה-5 בסיכויי הזכייה.

12. albania אלבניה
מי? יוגנט בובשפה הוא יליד ררשן, אלבניה. זמר רוק, אשר חימם את הופעותיהם של דיפ פרפל, אוברקיל ועוד. סולן להקת דארקולוג'י.
מהו השיר? "Mall", אשר פירושו "כמיהה", הוא אחד השירים היחידים באירוויזיון השנה המושרים בשפת המקור. השיר באלבנית מלאה, השיר נע בין בלדת רוק בבתים להמנון רוק קצבי בפזמון. מזכיר בסגנון את בון ג'ובי המוקדם של שנות השמונים. המנון אצטדיונים רומנטי, הנשען על הפקה דרמטית ועשירה וכן על קולו הרוקיסטי של יוגנט. המלודיה מאד מחניפה ועגולה.
סיכויי זכייה? השיר ממוקם כעת במקום ה-24 בסיכויי הזכייה.

13. france צרפת
מי? Madame Monsieur, צמד אשר הוקם בשנת 2013. כיום הם זוג נשוי.
מהו השיר? "Mercy" הוא שיר אלקטרו-פופ עם השפעות אייטיזיות מובהקות. השיר נכתב בעקבות סיפור אמיתי של ילדה, בת לפליטה מניגריה, ששמה Mercy, אשר נולדה על ספינת Aquarius, זמן קצר לאחר שאימה הוצלה מטביעה על ידי ארגון SOS Méditerranée. השיר נוגע, מרגש ופוליטי.  בלדה עד מידטמפו עם הפקה פופית-אלקטרונית ומנגינה עגולה, על אף הנושא הרציני שבו היא נוגעת. הקול של אמילי מזכיר את זה של פראנס גל, והשיר בקלות זורק אותך לפופ הצרפתי האוורירי של שנות השמונים.
סיכויי זכייה? השיר ממוקם כעת במקום ה-4 בסיכויי הזכייה.

14. czech_republic צ'כיה
מי? מיקולש יוזף, ילדי פראג, צ'כיה. זמר ומוזיקאי וגם דוגמן לשעבר. בשנה שעברה סירב לייצג את צ'כיה בתחרות עם השיר "My Turn", אשר לבסוף לא העפיל לגמר בביצוע מרטינה ברטה
מהו השיר? "Lie To Me" פופ-RnB עדכני, ג'ייסון דרולו פינת ברונו מארס. קצת פונה למכנה משותף רחב ונמוך. להיטי, יגרום לצ'כיה להפוך לרומניה "החדשה". על השיר כתובה המילה "להיט" לאורכו ולרוחבו, זה סקסי, צעיר, ממכר וההוק של השיר חזק.
סיכויי זכייה? השיר ממוקם כעת במקום ה-13 בסיכויי הזכייה. במהלך כל העונה היה בשלושת הגדולים בטבלאות ההימורים, אך צנח בסיכוייו לאחר חצי הגמר הראשון.

15. denmark דנמרק
מי? רסמוסן הוא יליד ויבורג, דנמרק. זמר, שחקן, מורה למוזיקה וסולן להקת קאברים לשירי אייטיז.
מהו השיר? "Higher Ground" הוא פופ-רטרו השואב השראה מגלאם-רוק, אבל לא יותר מזה. ההפקה מאד אגרסיבית. הבתים בונים דרמה לפיזמון בביטים רפטטיבים. המוזיקה בפיזמון כבר יותר מלודית, ומזכירה מאד מוזיקת אירופופ אייטיזית או ניינטיזית מוקדמת. הפתיח מזכיר מאד את "Euphoria" של לורין, זוכה אירוויזיון 2012. הפיזמון כבר לוקח לשלאגר מידמפו סקנדינבי טיפוסי. ההפקה היא מחווה למוזיקת הנושא של "משחקי הכס". זה עושה לי אווירה ניינטיזית קשה. השיר מנותק מכל הקשר מוזיקלי רלבנטי ומחזיר אותנו להמנוני האירוויזיון מלפני 1999. השיר משתמש במוטיבים של ויקינגים ופיראטים כדי להעמיד קונטרסט בין התצוגה הויזואלית של מי ששמם נקשר באלימות לעומת המסר הפצפיסטי של השיר.
סיכויי זכייה? השיר ממוקם כעת במקום ה-17 בסיכויי הזכייה.

16. au אוסטרליה
מי? ג'סיקה מאובוי, ילידת דרווין, אוסטרליה. זמרת R&B ופופ, כותבת שירים ושחקנית. ב-2006 השתתפה ב-Australian Idol והגיעה למקום השני. הייתה במשך תקופה זמרת מצליחה במדינה, אך בשנים האחרונות מתקשה לשחזר את הצלחותיה מתחילת הדרך.
מהו השיר? "We Got Love" נכתב על ידי הצוות שכתב את שני השירים האחרונים של אוסטרליה לאירוויזיון. השיר הוא פופ-דאנס, הנח בקלות על הקול מלאה הנשמה של ג'סיקה. נפתח בהפקה שקטה, ובבית נבנית הדרמה, עם הפקה אלקטרונית, אשר מגיעה לפיזמון שנשמע כמו להיט אצטדיונים. הפיזמון קליט ברמה קיצונית והאווירה כולה מזכירה הרבה מאד שירים ששמענו במלודיפסטיבלן בשנים האחרונות, אלקטרו-פופ אמוציונלי, המנוני מאד, אשר נבנה לבימת האירוויזיון. אווירת השיר אופטימית מאד ומלאת אנרגיה.
סיכויי זכייה? השיר ממוקם כעת במקום ה-10 בסיכויי הזכייה.

17. finland פינלנד
מי? שרה אלטו, ילידת אאולונסלו, פינלנד. מוזיקאית פופ מרובת כשרונות. סיימה פעמיים במקום השני בקדם הפיני. ב-2016 הגיעה למקום השני ב-X Factor הבריטי.
מהו השיר? "Monsters" נכתב בין היתר גם על ידי האחים Joy ו-Linnea Deb, שהיו חלק מצוות הכותבים של השיר הזוכה באירוויזיון 2015, "Heroes". השיר הוא פופ-דאנס אירו-פופי, קליט ביותר, להיטי, בעל הפקה מהוקצעת, עדכנית במידה, אך מעט שאינה מעזה. לשיר השפעת מוזיקת דאנס ניינטיזית ברורה. חסרונו העיקרי שהוא מריח ממאמץ יתר של הכותבים.
סיכויי זכייה? השיר ממוקם כעת במקום ה-14 בסיכויי הזכייה.

18. bulgaria בולגריה
מי? חמישיית Equinox הבולגרית-אמריקאית-רומנית, נוצרה עבור ביצוע השיר בתחרות בלבד.
מהו השיר? "Bones" נכתב על ידי צוות בולגרי-שבדי-אמריקאי. חלקם כמו Borislav Milanov ו-Joacim Persson ידעו הצלחות בתחרות בעבר עם שירים שכתבו. דארק פופ, אלקטרו פופ, עם השפעת מוזיקת Soul, האוס וטכנו. האווירה בשיר היא קודרת, אפילו אעז לומר מתכתית, שילוב של קור וחום, אווירה חללית לצד חוויה מאד ארצית. לזמרים קולות עמוקים ומלאי נשמה והם נשמעים על רקע הפקה קרה, מאד אייטיזית, דוראן-דוראנית.
סיכויי זכייה? השיר ממוקם כעת במקום ה-11 בסיכויי הזכייה.

19. moldova מולדובה
מי? שלישיית דורהדוס מגיעה מרייבניטה, מולדובה. שרים מוזיקת פופ ואתנו-פופ. התמודדו פעמיים בעבר בקדם המקומי ללא הצלחה.
מהו השיר? "My Lucky Day" הולחן על ידי פיליפ קירקורוב. השיר מתחיל כאתנו-פופ עם מנגינה בלקנית שמחה, אך עם תחילת הבית הראשון עובר לפופ יורוטראשי, ולמעט חזרתו של קישוט האתנו בפיזמון ובברייק שבין הפיזמון לבית אין כל קשר בין השיר לבין האווירה הרומנית-מולדבית-בלקנית שהוא מנסה להעביר. זוהי עבודה של מפיק מוזיקלי שמנסה לקשור את הפיזמון הקירקורובי למשהו עדכני, אך יוצא שהוא הופך אותו לרלבנטי ל-2007 עם מלודיה שהיא יותר 2001.
סיכויי זכייה? השיר ממוקם כעת במקום ה-14 בסיכויי הזכייה.

20. sweden שבדיה
מי? בנימין אינגרוסו, יליד דנדריד, שבדיה. בנה של הזמרת פרנילה וולגרן. עד 2014 הופיע בעיקר במחזות זמר, אך מאז החליט להתמקד בקריירה מוזיקלית.
מהו השיר? "Dance You Off" הוא פופ-Soul גרובי ו-Fאנקי מאד, מידטמפו דיסקו אלקטרוני שנשמע בעיקר מגניב ולא מתאמץ. השיר עצמו הוא כנראה לא כל כך מקורי ומזכיר כמה שירים של התקופה. הבשורה הגדולה של השיר היא ההופעה החיה, בה אינגרוסו עומד על מבנה שכולו מסכי לד, המשדרים את הגרפיקה המועדונית מאחוריו ומתחתיו. וכך זה נראה כאילו אנו צופים בקליפ ולא בהופעה. מבחינת אפקט ראשוני, האפקט הוא אדיר, וזה מה שחשוב באירווזייון.
סיכויי זכייה? השיר ממוקם כעת במקום ה-6 בסיכויי הזכייה.

21. hungary הונגריה
מי? AWS היא להקת פוסט-הארדקור אשר הוקמה ב-2006 ומאז הספיקה לשנות את הרכבה. המוזיקה שלהם מתאפיינת בגיוון, הופעות כובשות ושינויים פתאומיים בשירים.
מהו השיר? "Viszlát nyár" מושר בהונגרית מלאה. שיר רוק פוסט-הארדקור עם אלמנטים של מוזיקת פאנק ומטאלקור. מזכיר מאד את מוזיקת מטאל הנעורים האמריקאית של הניינטיז. הסולן Örs נכנס לתפקיד הטינאייג'ר הזועם במלואו בצרחות שיוצאות מהריאות ומתפוצצות על הבמה. הוא באקסטזה מלאה, והשיר מצליח להעביר את האווירה הקודרת והזועמת האותנטית ביותר של רוח נעורים מערבית. הונגריה היא מעצמת מטאל, וככזו השיר מייצג נאמנה את מעמדה ואת סצינת המוזיקה המקומית. השיר נפתח בצלילי גיטרה חשמלית דוגמת אליס קופר, ובבית עובר לרוק רך ומלודי, אשר שומר על דרמה ומתח שנבנה עד לפיזמון חורך האזניים והרמקולים.
סיכויי זכייה? השיר ממוקם כעת במקום ה-14 בסיכויי הזכייה.

22. israel ישראל
מי? נטע ברזילי, ילידת הוד השרון, ישראל. שירתה בלהקה צבאית, מנגנת על לופר וזוכת "הכוכב הבא לאירוויזיון 2018".
מהו השיר? "Toy" הוא פופ-דאנס אגרסיבי, להיטי, שמושך לרחבות המועדונים, עם השפעות של מוזיקה אורבנית ברזילאית, היפ-הופ ומוזיקה מזרחית. השיר נשמע כמו שילוב הפיזמון של "Golden Boy" של נדב גדג' עם "Tudo Bom" של סטטיק ובן אל.
סיכויי העפלה לגמר? גבוה מאד. השיר מוקם לאורך כל העונה במקום הראשון בסיכויי הזכייה בתחרות כולה, עד שהבוקר התהפכה התמונה…. ממוקם במקום ה-1 בסיכויי ההעפלה לגמר, אך בסיכויי הזכייה בגמר השיר ירד למקום השני.
סיכויי זכייה? השיר ממוקם כעת במקום ה-2 בסיכויי הזכייה. לאורך כל העונה הובילה ישראל בגאון את טבלאות ההימורים. בבוקר חצי הגמר הראשון לקחה קפריסין את הכתר וישראל החלה מתדרדרת בסיכויי הזכייה. בימים האחרונים שוב החלה לטפס ונטע מגיעה לגמר כטוענת לכתר.

23. netherlands הולנד
מי? ויילון הוא יליד אפלדורן, הולנד. זמר קאנטרי אשר התפרסם לראשונה בגיל 15. נחשב אמן מצליח במולדתו. ב-2014 ייצג את הולנד כחלק מהרכב The Common Linnets, אשר הפתיע את אירופה והביא את הולנד למקום השני.
מהו השיר? "Outlaw in 'Em" הוא שיר קאנטרי-רוק טיפוסי, אמריקאי מאד וחסר כל צליל אירופאי. השיר מזכיר את "Paradise City" של Guns N' Roses ובשל כך יש בו קצוות של גלאם-רוק. כל שנייה בשיר הזה, נדמה שכבר שמענו אותה בעבר, עם צלילי גיטרה חשמלית וטוואנג שנשמע בגיטרות החשמליות ובקולו של ויילון.
סיכויי זכייה? השיר ממוקם כעת במקום ה-18 בסיכויי הזכייה.

24. ireland אירלנד
מי? ריאן אושונסי, יליד סקריז, אירלנד. מנגן, שר ומשחק מגיל צעיר. השתתף ב-"The Voice" האירית וב-Britain Got Talent. באחרונה סיים במקום החמישי. בעל חברת תקליטים עצמאית.
מהו השיר? "Together" הוא בלדת-פופ אקוסטית סינגר-סונגרייטית, בלדת רוק רך רגישה, המזכירה את אד שירן. השיר נשמע אותנטי למדי וזוכה להפקה עדינה, אך תזמורתית. המלודיה עצמה פשוטה, אך אפקטיבית.
סיכויי זכייה? השיר ממוקם כעת במקום ה-3 בסיכויי הזכייה. מדובר נכון לעכשיו בסיפור הסינדרלה של אירוויזיון 2018. בלדה פשוטה וחסרת יומרות מצליחה להביס את כל הסיכויים ולהפוך לאחת הפייבוריטיות לזכייה בגמר. ניצחון אירי תהיה הוכחה נוספת לכך שהקהל מעדיף פשטות ורגש על להיטים והפקות אלקטרוניות.

25. cyprus קפריסין
מי? אלני פוריירה היא זמרת, שחקנית, רקדנית ומעצבת אפנה. נולדה בתור אנטלה פיורריי, בפייר, אלבניה. גדלה באתונה לאחר שמשפחתה נמלטה מהמלחמה באלבניה. הייתה בלהקת הבנות מיסטיק ולאחר פירוקה יצאה בקריירת סולו. נחשבת פופולארית למדי ביוון. ניסתה בעבר לייצג את המדינה בתחרות, אך ללא הצלחה. זכורה לקהל הישראלי כמי ששרה את הגרסה היוונית של שיר האירוויזיון הישראלי מ-2015, "Golden Boy" של נדב גדג'.
מהו השיר? "Fuego" (אש, בספרדית)  נכתב על ידי צוות שבדי-יווני, שכבר כתב בעבר מספר שירי אירוויזיון. השיר הוא פופ-RnB עם השפעות אתניות מאד עדינות. השיר מוכוון מצעדים, עם צליל RnB גס ומובהק, עדכני. לשיר צליל אירו-פופי מאד חנפני, שפונה למכנה משותף רחב.
סיכויי זכייה? השיר ממוקם כעת במקום ה-1 בסיכויי הזכייה. ההופעה החיה, השואבת יותר מקצת השראה מביונסה הזניקה את קפריסין לראש טבלת ההימורים. אלני מכוונת מאד גבוה, ואם להאמין לטבלאות ההימורים הערב הולך להיות קרב בין קפריסין לישראל. כל מיקום בטופ 4 יהפוך את השיר להישג הטוב ביותר של קפריסין אי פעם בתחרות. ועדיין, קשה לראות את השופטים מצביעים לשיר כזה בהמוניהם. רק בגלל זה הכל פתוח.

26. italy איטליה
מי? ארמל מטה, יליד פייר, אלבניה. פבריציו מורו, יליד רומא, איטליה. זמרים, מוזיקאים וכותבי שירים. שניהם אמנים מאד מוערכים ומצליחים באיטליה. זכו עם השיר בפסטיבל סנרמו האחרון.
מהו השיר? "Non mi avete fatto niente" פירושו באיטלקית הוא "לא עשית כלום עבורי". בלדת רוק-פופ לירית, במיטב המסורת המודרנית של המוזיקה האיטלקית הפופולארית.שני הזמרים נותנים לשיר רלבנטיות ואינטנסיביות באופן שבו הם מבצעים אותו ברגשנות מאופקת ובהרבה כוונה. המוזיקה היא מאד easy listening, אך אלו המילים אשר מעניקות לו את הנפח האמנותי.
סיכויי זכייה? השיר ממוקם כעת במקום ה-8 בסיכויי הזכייה.

ערב מוצלח אירופה, וכפרה עליכם 🙂

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.