2019: איסלנד – Hatari ייצגו את המדינה בתל אביב עם "Hatrið mun sigra"

אחרי 4 שנים של כשלונות, עם פופ מיינסטרימי באנגלית, איסלנד עושה את מה שאף אחד לא עשה לפניה (חוץ מפינלנד ב-2015…). להקת הפאנק-רוק והטכנו, Hatari, מגיעה לתל אביב למסור מסר של שנאה, או אולי של הטרלה, ובהפוך על הפוך מכוונת לזכייה. מיהם חברי הלהקה שמטרילים כל כלי תקשורת אפשרי? ולמה בסופו של דבר השיר מאבד מכוחו הפרובוקטיבי מהר מאד?

המבצעים
Hatari היא הרכב טכנו ופאנק-רוק המגיע מרייקיאוויק, איסלנד. הלהקה הוקמה ב-2015 כצמד, וכיום היא שלישיה, אשר חבריה הם: Klemens Nikulásson Hannigan, Matthías Tryggvi Haraldsson ו-Einar Hrafn Stefánsson. את חשיפתם הראשונה קיבלו ב-Iceland Airwaves festival ב-2016. הלהקה הוציאה עד כה EP אחד ב-2017 ומספר סינגלים. ב-2018 ייסדו את "פסטיבל יום הדין", Háskar. בפסטיבל משתתפים אמנים, דיג'יאים ולהקות מסצינת המוזיקה המחתרתית המקומית. הלהקה מפורסמת בזכות ההופעות המושפעות מתרבות ה-BDSM. הם מגדירים עצמם כ-"הרכב מיצג אמנותי אנטי קפיטליסטי, BDSMאי וטכנואי". הם טוענים כי מטרת ההרכב הוא החרבת הקפיטליזם. ב-2018 הכריזו חברי הלהקה כי היא התפרקה עקב כשלונם למוטט את הקפיטליזם, אך בינואר 2019 הוכרזו כמתמודדים בקדם האיסלנדי. עוד לפני זכייתם הטרילו את כלי התקשורת המקומיים ואת החובבים לאחר שהזמינו את ראש הממשלה נתניהו לקרב היאבקות, ולאחר מכן טענו כי ההופעה בתל אביב תשמשם למחאה על מצב הפלסטינאים. לאחר זכייתם החלו גם להטריל את כלי התקשורת הישראליים, וטענו בראיון לתקשורת הישראלית כי "אם תחרות האירוויזיון אינה פוליטית, אז מפלגת הליכוד היא להקת פופ". מיותר לציין כי הם הקריאו את הטקסט מדף.

השיר
"Hatrið mun sigra" נכתב על ידי שלושת חברי הלהקה. לאחר שנחשפו תוצאות חצאי הגמר, התגלה כי הלהקה זכתה בענק בחצי הגמר האיסלנדי הראשון עם 12,069 קולות, לעומת Hera Björk, שהגיעה למקום השני עם 8,408 קולות. עם זאת, הלהקה הגיעה לגמר מעמדת נחיתות מאחר ו-Friðrik Ómar זכה בחצי הגמר השני עם 14,968 קולות. למרות זאת, הם ניצחו בענק בגמר הקדם האיסלנדי עם 47,513 קולות ועם תמיכת השופטים גם כן.
בסקירת השירים כתבתי על השיר כי ""השנאה תנצח" זה תרגום השיר, במה שנהפך תוך זמן קצר לקאלט חובבים. אם האיסלנדים יבחרו בזה זה יהיה הנגטיב המושלם של השיר שלהם מ-2018. מדובר ברוק תעשייתי בהפקת טראנס המושר בצרחות גרוניות, רק כדי לחתוך בפיזמון לפופ-אמביינט מלודי ומתקתק. הקונטרסט מהמם, ואפילו יש להם משהו שנשמע כמו עלייה של חצי טון בפיזמון האחרון. הדור החדש מכריז בפיזמון שאין תקווה. אכן 5/5." בחצי הגמר כתבתי כי "הלהקה עולה בתלבושות ספק BDSM ספק קברט. זה שונה, מצוין, די מדהים שהם פותחים את הקדם. מהיכרותי עם הופעות בקדם האיסלנדי, אני מופתע לטובה מההעמדה ועבודת המצלמות שמלווה אותם. זה 3 דקות שאי אפשר להסיר את המבט מהמסך. הקהל משתגע עליהם, עד כמה שקהל איסלנדי מסוגל להשתגע." בגמר כתבתי "האם אנחנו הולכים לקבל את זה בתל אביב? אם כן, זה יהיה EPIC! ההופעה מטורפת, זהה למה שראינו בחצי הגמר. אני מניח שבאירופה לא ידעו לאכול את זה, אבל זה נהדר!"
אז השיר הוגדר בצורה קצת יותר מורכבת ממה שציינתי בהתחלה: דיג'יטל הארדקור, EBM, Crust punk וטכנו תעשייתי. זה נכון לפחות לגבי הבתים, המושרים בצרחות מחרישות אזניים, מה שאנשים מבוגרים יותר מכנים "רעש". זה רוקיסטי ואלקטרוני, מחאתי מעצם היותו לא מלודי וקונטרה לסגנונות המוזיקה שאנו נוהגים לשמוע באירוויזיון. ובכלל, זו אחת הפעמים היחידות שבה תרבות הפאנק מגיעה לאירוויזיון כפייבוריטית. ב-2015 להקת Pertti Kurikan Nimipäivät עם שיר הפאנק רוק "Aina mun pitää" ייצגה את פינלנד באירוויזיון, והייתה כנראה התצוגה הכי אותנטית של תרבות זו באירוויזיון; השיר היה קצר במיוחד מ-3 הדקות המסורתיות, המילים דיברו באגביות על דברים יומיומיים שהסולן שונא לעשות, ההופעה הייתה Pאנקית ומרדנית. האם Hatari פשוט שדרגו את הסגנון הזה? האם הם מגיעים יותר מלוטשים? ובכן, בכלל לא ובהחלט כן. וההסבר לשתי השאלות הוא כדלקמן: יותר משהם מייצגים תרבות מרדנית, Hatari מייצגים תרבות צעירה אחרת, כזו שחיה בשביל הקטע, ואף מקצינה אותו, לא כזו שבהכרח מאמינה בערכים שבו דוגל הPאנק, אבל בהחלט כזו שמשתמשת בפלטפורמה שהוא נותן לה על מנת להטריל, דבר שהפך להיות אופייני ואף מקובל בתקופה בה אנו חיים. פוליטיקאי מטריל הוא כזה שיקום לו עדר מעריצים שוטה, סלבריטי מטריל יגדיל את מספר עוקבי האינסטגרם שלו. גם לנו יש כוכב בעל אג'נדה דומה, קוראים לו דודו פארוק, וגם הוא מאמץ תרבות מסוימת, מגחיך אותה ומעביר מסרים בשירים שלו, שהם חצי חתרניים, אך בעיקר מטרילים ותורמים לו לחשבון הבנק. אם אדם מוכשר היום רוצה להתפרסם כאמן מיינסטרים, הוא צריך לעבור דרך חתחתים, אשר בסופה לא בטוח שיזכה להצלחה המיוחלת. אז פארוק עשה את זה בזכות סרטוני היוטיוב הוויראליים, והטארי עושים זאת באמצעות האירוויזיון, ותוך כדי כך מוציאים סרטונים וראיונות מצולמים, אשר הופכים וויראלים בקרב קהל החובבים וזוכים לכותרות ברחבי היבשת. אז Pאנק אמיתי זה לא יכול להיות, זה אמנם שיר Pאנק, אבל המודעות העצמית וההפוך על הפוך הם כל כך גבוהים, שלא נראה שנותר מתרבות הנגד הזו דבר, חוץ מקריאות לראש ממשלה לקרב היאבקות. מראה שחורה של האירוויזיון, אם תרצו.
בבתים הכאסחיסטיים הדובר מדבר כנביא זעם, הצורח את נבואתו. השנאה תתגבר על הכל, החיים הם חסרי משמעות, הריקנות תשיג את כולנו. כל חיינו הם אשליה. האשלייה הקולקטיבית (האיחוד האירופי?) תתנפץ והכאב יהיה אינדבידואלי, אירופה תתמוטט, האהבה תמות. בפיזמון שר הדובר השני, בקול מלאכי כמעט. אם הדובר הראשון היה נביא הזעם, הדובר השני הוא האנושי, הסובל, זה שחווה את כל שנביא הזעם חזה. הוא חוזר על הפיזמון שוב ושוב, כאילו כלוא בתוך הלימבו: כל שראיתי הוא דמעות, כל שנתתי, נתתי הכל לך/ם. האם הוא מדבר עם ממשלות אירופה, על תשלום המיסים, על האמון שנתן בהם האזרח, או שמא הוא מלאך האלוהים הפונה לבני האדם, לאחר שאלו החריבו את חייהם ונתנו לשנאה לנצח.
איסלנד תופיע באיסלנדית לראשונה מאז 2013. כיום השיר ממוקם באתר ההימורים William Hill במקום החמישי בסיכויי הזכייה באירוויזיון 2019 עם יחס דצימלי של 10. האם אנחנו נטוס כל הדרך מתל אביב הלחה והחמה לרייקיאוויק הקרה והיבשה? כרגע זהו תסריט בהחלט הגיוני ואפשרי. אם ישמרו את הבאז ולא ישרפו את עצמם תקשורתית ויהפכו עצמם לליצנים, יש סיכוי שנחזה בניצחון איסלנדי ראשון בתחרות.

מילות השיר באיסלנדית ותרגומן לאנגלית לאחר מכן, מתוך האתר lyricstranslate.com:

Hatrið mun sigra

Svallið var hömlulaust
Þynnkan er endalaus
Lífið er tilgangslaust
Tómið heimtir alla

Hatrið mun sigra
Gleðin tekur enda
Enda er hún blekking
Svikul tálsýn

Allt sem ég sá
Runnu niður tár
Allt sem ég gaf
Eitt sinn gaf
Ég gaf þér allt

Alhliða blekkingar
Einhliða refsingar
Auðtrúa aumingjar
Flóttinn tekur enda
Tómið heimtir alla

Hatrið mun sigra
Evrópa hrynja
Vefur lyga
Rísið úr öskunni
Sameinuð sem eitt

Allt sem ég sá
Runnu niður tár
Allt sem ég gaf
Eitt sinn gaf
Ég gaf þér allt

Allt sem ég sá
Runnu niður tár
Allt sem ég gaf
Eitt sinn gaf
Ég gaf þér allt

Hatrið mun sigra
Ástin deyja
Hatrið mun sigra
Gleðin tekur enda
Enda er hún blekking
Svikul tálsýn

Hatrið mun sigra

Hate will prevail

The revelry was unrestrained
The hangover is endless
Life is meaningless
The emptiness will get us all

Hate will prevail
Happiness will end
For it is an illusion
A treacherous pipe dream

All that I saw
Tears ran down
All that I gave
Once gave
I gave it all to you

Multilateral delusions
Unilateral punishments
Gullible poor fellows
The escape will end
The emptiness will get us all

Hate will prevail
Europe will crumble
A web of lies
Will arise from the ashes
United as one

All that I saw
Tears ran down
All that I gave
Once gave
I gave it all to you

All that I saw
Tears ran down
All that I gave
Once gave
I gave it all to you

Hate will prevail
Love will die
Hate will prevail
Happiness will end
For it is an illusion
A treacherous pipe dream

Hate will prevail

הקליפ הרשמי של השיר

הופעת השיר בגמר הקדם האיסלנדי:

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.