2019: סיכום חצי גמר 2

אתמול נערכך חצי הגמר השני  של אירוויזיון 2019, ובסופו העפילו 10 מדינות מאושרות אל הגמר שייערך במוצאי שבת הקרובה. הערב עבר חלק בדיוק כמו חצי הגמר הראשון (למעט הצגת החזרה בחלק מההופעה הארמנית), והוכיח נחישות ישראלית מהי. כל ארבעת המנחים עשו עבודה טובה; לוסי מעט התרגשה והייתה החלשה מבין השופטים, אסי העביר שכונה ישראלית מהי (מה העניינים עם הבדיחה על ה-very big plane?), ארז ובר שמרו על קונסיסטנטיות, בר נראתה אפילו טבעית יותר ממה שהיא בדרך כלל. במופע הביניים, שלווה ריגשו (למה שיר אמריקאי שוב? זה הולך להתיישן מאד רע), ליאור סושרד היה חמוד, קותימאן שיחק אותה כמו תמיד. והשירים עצמם? זה הזמן להביט אחורה על הרושם שהותירו בי השירים כאשר נבחרו או נחשפו לייצג את מדינותיהם:

armenia ארמניה: Srbuk – Walking Out
סרבוק היא אחד הסיפורים העצובים של עונה זו. השיר הוא להיט פופ, שנכתב על ידי צוות ארמני, ללא התערבות מפיקים שבדים, בריטים וכו'. גם לא היו זרים במי שביים את ההעמדה. היה מדובר בתוצר מקומי, שהיה אמור להוכיח, שלא צריך התערבות של חיצוניים על מנת להצליח בתחרות. זה לא קרה. לא עזרה העובדה שסרבוק נתנה את ההופעה הווקלית הגרועה ביותר שיכלה לתת ושנבחרה לפתוח את הערב. תוסיפו על כך את העובדה שחלקים מההופעה היו למעשה מהחזרות ולא בשידור חי.
הימורי המוקדם: "צפויה להפעיל בקלות אל הגמר. בגמר היא צפויה להתברג בטופ 10, קשה לי להאמין שהיא תהיה רחוקה ממנו, אלא אם תתן הופעה ממש חלשה." תוצאה: לא העפילה לגמר.

ireland אירלנד: Sarah McTernan – 22
שרה דווקא הייתה אמורה להרוויח מההעמדה המעניינת שנתנו לה. נדמה שזה עבד, אבל עד גבול מסוים. מי שצפה בהופעה לראשונה דווקא התרשם ממנה, אך היה זה השיר שלא עורר עניין בשום אופן. תוסיפו על כך את העובדה ששרה גרמה להופעה להישמע כמו הופעת קריוקי, וקיבלתם אי העפלה נוספת.
הימורי המוקדם: "אני מתקשה לראות את המדינה מעפילה לגמר עם השיר הזה, אלא אם כן ההופעה תהיה שופעת קסם, קסם שאני מתקשה למצוא בגרסת הסטודיו." תוצאה: לא העפילה לגמר.

moldova מולדובה: Anna Odobescu – Stay
היה לי חשש אמיתי, שמולדובה תיקח מקום בגמר על חשבון מדינה שמגיע לה. השימוש באמנית החול/שלג היה אמור לעשות עבורם פלאים. לשמחתי זה לא קרה. הקהל לא מטומטם, ולא קונה כמו עיוור גימיקים ממוחזרים שאין מאחוריהם כלום. אנה היא אחת הזמרות היותר טובות השנה, ווקליטסית מוכשרת, אך היא קיבלה שיר כל כך נורא, שבשום קונסטלציה העפלה לא הייתה מוצדקת. היא אמנם דייקה ווקלית, אך צעקה רבות, ועדיין לא יודעת להגות מילים מסוימות באנגלית, כמו כותרת השיר "Stay".
הימורי המוקדם:  לעניות דעתי המדינה לא תגיע אפילו קרוב להעפלה לגמר התחרות." תוצאה: לא העפילה לגמר.

switzerland שווייץ: Luca Hänni – She Got Me
טרם הצלחתי להסביר לעצמי את הכישלון של שווייץ בטבלאות ההימורים עם תחילת החזרות. ההופעה, כפי שראיתי אותה בחזרות, הייתה ללא רבב, והותירה רושם רב. כל זה לא עזר ללוקה והוא החל צונח בטבלאות ההימורים. כל זה השתנה אתמול בלילה, כאשר אחרי ההעפלה של שווייץ לגמר, הבוקיז העלו את המדינה מחדש והיא כעת שוב במקום הרביעי בסיכויי הזכייה בגמר. ההופעה הייתה מצוינת, מושחזת ומלוטשת, וגם עזר ששווייץ מוקמה בין הרבה שירים חלשים והופעות מוזרות. היא בלטה לטובה. רק לוקה מעט מעצבן.
הימורי המוקדם: "לדעתי תהיה כאן העפלה קלילה אל הגמר, ושם השיר יסיים בדומה לצ'כיה ב-2018, יהיה קרוב לטופ 5, אך לא ייכנס אליו." תוצאה: טופ 10, עלה לגמר.

latvia לטביה: Carousel – That Night
קרוסל נתנו הופעה טובה, כמו תמיד, אבל אין מה לעשות, השיר נורא משעמם, במיוחד על בימת האירוויזיון. הבמה הייתה יפה, אך לא כזו שמשכה תשומת לב יותר מידי. כמו שאמרתי, זו נראתה כמו הופעה מטקס פרסי מוזיקת הקאנטרי; זה אסתטי וחמוד, אבל הותיר מעט מאד רושם.
הימורי המוקדם: "עד כמה השיר יבלוט באירוויזיון? קשה לומר, אך לדעתי זה מסוג השירים שלא יעברו את הקהל או את השופטים… לפי ההערכות כרגע וגם ההימור שלי, היא לא תעבור את חצי הגמר, או לפחות תתקשה מאד לעשות זאת. " תוצאה: לא העפילו לגמר.

romania רומניה: Ester Peony – On a Sunday
אסתר פאוני היא עוד סיפור עצוב שהסתיים באי העפלה לגמר. אחרי שנבחרה באופן, שנתפס על ידי רבים כשערורייתי, חובבים רומנים דרשו את פסילתה או פרישתה מן התחרות. המרמור היה רב, וחלקם אף ייחלו לכישלון מדינתם שלהם. היא זמרת טובה וכל החזרות כולל ההופעה החיה אתמול, היו ברמה אחידה. עם זאת, ההופעה העמוסה בסגנון 'אשתו של דרקולה' והמבטים הנוקשים שנתנה למצלמה, הקשו על הצופים להתחבר אליה או לשיר.
הימורי המוקדם: "במקרה של רומניה, דרוש מקרה נדיר כדי שלא תעפיל לגמר. אני חושב שהשיר הזה ימוקם גבוה אצל השופטים, בהינתן הופעה שאינה אסון. פוטנציאל ההתחברות של הקהל לשיר הוא כרגע חידה. לטעמי השיר יעפיל אל הגמר מתחתית הטופ 10 ובגמר יסיים בטופ 15." תוצאה: לא העפילה לגמר.

denmark דנמרק: Leonora – Love is Forever
דנמרק הייתה גבולית עבורי, אבל העובדה שאנשים שצפו איתי בהופעה לראשונה חיבבו את השיר הבלתי מזיק ואת ההופעה המחוייכת והשמחה, אמרו הכל. זה היה נורא חלבי, אבל זה עובד; כמו שווייץ ב-2011, כמו מלטה ב-2013. כיצד זה יסיים בגמר? לדעתי כמו הראשון.
הימורי המוקדם: "אני מאמין שתעפיל לגמר ושם תסיים בסביבות המקום ה-17-18." תוצאה: טופ 10, עלתה לגמר.

sweden שבדיה: John Lundvik – Too Late for Love
יון הגיע לחצי הגמר במקום השני בטבלאות ההימורים. נכון לעכשיו הוא איבד את המקום הזה לטובת אוסטרליה. אני עדיין מתעקש שיש משהו נורא מכני בשיר ובהופעה, ואני חושב שהשיר יתקשה להיכנס לטופ 5. ההופעה הייתה חזקה ומדויקת, אבל זה הרבה פחות בלט מבחזרות.
הימורי המוקדם "השיר צפוי לעלות לגמר, אבל שם אני לא בטוח שהוא יתמודד על הניצחון כמו שרבים חושבים. השיר מכני מידי, תעשייתי מאד, וכבר ראינו שגם הקהל, ולעיתים גם השופטים נרתעים משירים כאלה. זה יעשה אימפקט כלשהו, אבל לא מספיק עבור ניצחון, אולי אפילו לא לטופ 5. אני מהמר על סביבות המקום ה-9." תוצאה: טופ 10, עלה לגמר.

austria אוסטריה: PÆNDA – Limita
כביכול זה היה ברור, שלאוסטריה אין סיכויים רבים להעפיל לגמר. ובכל זאת, קיוויתי. ההופעה הייתה, לדעתי האישית, מהמרגשות השנה. הביצוע הווקלי היה אמוציונלי ומקסים. אני באמת חושב שפאנדה והמשלחת עשו את המרב, אבל לשיר אין את האפיל הרחב על מנת להצליח.
הימורי המוקדם "הערכתי היא כי השיר לא יצליח להעפיל לגמר, וכי אוסטריה תישאר בחצי הגמר לראשונה מאז 2013." תוצאה: לא העפילה לגמר.

croatia קרואטיה: Roko – The Dream
והנה סיבה לחייך. לא מתוך שמחה לאיד חלילה. השיר הקרואטי הוא השיר הגרוע ביותר שמתמודד השנה, ועל כן לא הגיע לו מקום בגמר. אני ורבים, חשבנו שהשיר יעפיל לגמר, בדיוק כמו ששירו של ז'אק הודק העפיל ב-2017, אבל גם לצופים יש גבולות. לחן בסיסי? מילים מטופשות? הופעה קיטשית שמשחקת על רגשות נוצריים בסיסיים ומדברת לגייז בו זמנית? אוקיי, עד כאן. לרוקו מנעד קולי רחב, אבל זה לא ריאליטי-שירה, לא מצביעים רק לביצוע טוב, אלא לחבילה של שיר וביצוע. והיה כאן רק ביצוע.
הימורי המוקדם "האם השיר הזה ישחזר את ההישג של 2017? אני בהחלט רואה כאן העפלה אפשרית לגמר. לצערי, זה אפילו עלול לבלוט בין שירי האינדי והאלטרנטיב. האם זה יגיע רחוק? כנראה שלא. ההישג של 2017 לא ישוחזר לדעתי, אבל מיקום בגמר סביב המיקומים 17-20 הוא סביר בהחלט." תוצאה: לא העפיל לגמר.

malta מלטה: Michela – Chameleon
מלטה הביאה שיר והופעה שהיו לה כל הסיבות להעפיל לגמר – ולשמחתי כך קרה. זהו השיר המלטי הטוב ביותר בהיסטוריה של התחרות, ומיקלה, היא זמרת צעירה ובוסרית, אך בעלת קסם שנובע מאותם גורמים. ההופעה הווקלית הייתה סבירה, פחות טובה מבחזרות, אבל לא כזו שהיה מגיע לה לא להעפיל לגמר בעקבותיה. המבט על פנייה אחרי שהכריזו עליה אחרונה כמפעילה לגמר היה שווה הכל. מיקומה ראשונה בסדר ההופעות בגמר, מצביע על כך שהייתה פופולארית יחסית בקרב מצביעי הטלווטינג (כנראה טופ 4 בחצי הגמר בהצבעת הקהל).
הימורי המוקדם: "לפי כל התחזיות, המדינה צפויה להעפיל לגמר. בגמר כבר תיאלץ להתמודד מול כמה שירי אפטמפו חזקים כמו שווייץ, קפריסין וארמניה, ולא בטוח שידה תהיה על העליונה." תוצאה: טופ 10, עלתה לגמר.

lithuania ליטא: Jurij Veklenko – Run with the Lions
יורי הגיע לחצי הגמר כמי שאין לו מה להפסיד. לשיר לא היה סיכוי להעפיל בגמר, יש בו משהו מאד uneventful וההופעה עצמה הייתה הכי פשוטה שיכולה להיות, שזה משהו שיכול לעבוד עבור שירים מסוימים, אך לא לשירים חסרי נוכחות. אם היה מתמודד ב-2018, היה מעפיל לגמר בקלות. אך 2019 היא שנה קומפטטיבית וקשה וליורי היה חסר להיט. הווקליות שלו הייתה שם וגם הכריזמה, אך כמו שאמרתי בסיקור החזרות, הוא סחב את כל השיר וההופעה על גבו, ולא היה מסוגל לסחוב אותה כל הדרך לגמר.
הימורי המוקדם"סביר להניח שהשיר יראה גמר, אך כיצד יסיים בגמר? עוד קשה לומר. אם נמשיך לקבל שירי אינדי ובלדות, יש לזה סיכוי טוב להיכנס לטופ 10." תוצאה: לא העפיל לגמר.

russia רוסיה: Sergey Lazarev – Scream
הסיפור הרוסי הוא מעניין. סרגיי היה פייבוריט גדול לזכייה עם הכרזתו כנציג המדינה. הוא היה The one to beat. חשיפת השיר הורידה אותו למקום השני, החזרות הורידו אותו לרביעי. ההופעה אמש הורידה אותו למקום השביעי. זה די מדהים, כי שום דבר לא ממש השתנה. ההופעה מכנית וחסרת אותנטיות, הוא עושה שלל פרצופים מוזרים למצלמה, אבל ידענו את כל זה כבר מזמן. המהמרים והסטטיסטיקאים הבינו שיש שירים חזקים יותר ושההופעה אמנם משופעת בגימיקים, אבל יש הופעות שהותירו רושם רב יותר. הופעה טובה יותר היא כבר לא תוצר של מי יוציא יותר כסף. הוא העפיל לגמר כמצופה, אבל יהיה מעניין לראות כיצד הסאגה הזו תסתיים.
הימורי המוקדם
: "רוסיה תתמודד ב-16/05 בחצי הגמר השני של אירוויזיון 2019 וצפויה להעפיל לגמר די בקלות. בגמר ככל הנראה השיר יסיים בטופ 5, עם טופ 2 מהקהל ולפחות טופ 10 מהשופטים. אני רוצה להאמין שזה לא יכול לזכות. אם זה יקרה, זה יקרה למרות השופטים." תוצאה: טופ 10, עלה לגמר.

albania אלבניה: Jonida Maliqi – Ktheju tokës
יונידה היא סיפור הסינדרלה של הערב. ממקום נמוך בטבלאות ההימורים, חזרות חלשות שלא הותירו רושם רב ושיר ניו-אייג'י באלבנית שלא היה בטוח שידבר לכולם, היא הוכרזה אתמול כפיינליסטית, כנגד כל הזיכויים. ההופעה אמש הייתה הטובה ביותר של הצוות האלבני מאז עלו על הבמה לחזרות בתל אביב. הכל עבד כמו שצריך והם נתנו לה מראה חצי אתני, ששבר סוף סוף את הקו הנובורישי שהם בדרך כלל אוהבים לתת להופעות שלהם. לטובתה עמדה העובדה שאין עוד שיר שנשמע ככה בתחרות השנה. עם זאת, מיקומה כשנייה בסדר השירים רומז כי העפילה ממקומות 9-10 בחצי הגמר.
הימורי המוקדם: "כרגע מה שעומד לשיר לרועץ היא ההופעה… הליכה על הקו הנובורישי שהוצג בקדם ישאיר את המדינה באותה מקום שבו הייתה באירוויזיונים של 2016 ו-2017." תוצאה: טופ 10, עלתה לגמר.

norway נורבגיה: KEiiNO – Spirit in the Sky
במקרה של נורבגיה, זה היה ברור שהם יעפילו לגמר. שלישיית קיינו הרוויחה ממיקומה בסדר השירים, בין רצף בלדות, שחלקן הרדימו את הקהל, עם אירופופ קליט וקל לעיכול. ההופעה הייתה מחממת לב, וכל חברי הלהקה נשמעו מצוין על הבמה, עם אלכסנדרה שתפסה את מרב תשומת הלב והובילה את הביצוע הזה לדעתי. היה מאד קל להתחבר לזה.
הימורי המוקדם: "אני מאמין כי נורבגיה צפויה להעפיל לגמר ללא שום בעיה, בגמר התחרות תהיה קשה יותר. סביר שהקהל מאד יאהב, בעוד השופטים יהיו מעט קרים לשלישייה. אני מהמר על מקומות 9-12 בגמר."תוצאה: טופ 10, עלו לגמר.

netherlands הולנד: Duncan Laurence – Arcade
הפייבוריט הגדול של הערב ושל השנה כולה, מגיע לתחרות ממקום של עוצמה. להזכירכם, בשלב זה בשנה שעברה נטע ירדה למקום השני, אחרי שבוע של התדרדרויות בסיכויי הזכייה. אצל דאנקן הסיפור הפוך, אחרי ירידה קלה מאז תחילת החזרות, ההופעה אמש שדרגה את הולנד והיא כעת ביחסים הדצימליים הטובים ביותר שלהם מתחילת העונה! ההופעה הייתה קטנה, אינטימית ומרגשת. אם זה לא זוכה זו תהיה נפילה קשה.
הימורי המוקדם: "ההעפלה לגמר בשלב זה היא עובדה די גמורה, ולפי המהמרים אנו נהיה באמסטרדם/האג/אוטרכט ב-2020. השיר צפוי להיכנס לפנתיאון של שירי האירוויזיון המודרני וכנראה לכבוש את המצעדים האירופאיים." תוצאה: טופ 10, עלה לגמר.

fyr_macedonia מקדוניה: Tamara Todevska – Proud
תמרה היא ווקליטסית ופרפורמרית מטורפת. בניגוד לזמרים אחרים שיש להם או קול בלבד או נוכחות בלבד, תמרה מביאה הרבה אטיטוד לבימת התחרות. לא בטוח שזמר אחר היה מסוגל להביא את השיר לגמר, תמרה עשתה עבודה מצוינת, בבלדה קליטה ונגישה מאד. אין לי ספק שהשיר הגיע לטופ 10 הן בשופטים והן בקהל.
הימורי המוקדם: "הקול והכריזמה של תמרה יעמדו לצידה, השיר הוא בהחלט להיט רדיו מיינסטרימי שעובר, אך לא בטוח שזה יהיה מספיק עבור העפלה לגמר. גם העובדה שהשיר קליט מאד ובעל מלודיה פריכה ומוכרת יסייעו לו, אך שוב, יש לזכור כי מקדוניה מתמודדת בחצי הגמר הקשה יותר מבחינת מדינות. יש בחצי הגמר הזה יותר מידי מדינות שלוטשות עיניהם לגמר, ולא בטוח שהגאווה של תמרה תספיק לה על מנת להפעיל אליו. במידה ותעפיל, וזה לא תרחיש בלתי הגיוני, קשה לדעת היכן יסיים השיר. זה יכול להיות סיפור הסינדרלה של האירוויזיון הקרוב. בתרחיש האופטימי, זה מקום 12 בגמר, בתרחיש הפסימי בוטם 3." תוצאה: טופ 10, עלתה לגמר.

azerbaijan אזרבייג'ן: Chingiz – Truth
צ'ינגיז נסק בסיכויי הזכייה עד למקום השלישי אחרי החזרה הראשונה בשבוע שעבר. למזלי הבועה התפוצצה אתמול, או לפחות החלה לנזול. השיר סביר, אך לא מדהים, הוא עצמו לא בעל נוכחות כזו מדהימה, ולא מסוגל לדעתי להחזיק את הבמה לבדו. ההולגרמה ששודרה לא גררה איזשהו עניין אצל הצופים, בניגוד לתגובה המוגזמת של החובבים בחדר העיתונאים (אפילו הקהל באולם הגיב באדישות). אני חושב שחלפה הסכנה שזה ייקח את התחרות. השיר ירד ביחסים הדצימליים, אך נשאר במקום החמישי בסיכויי הזכייה.
הימורי המוקדם: "אזרבייג'ן צפויה להשתתף ב-16/05 בחצי הגמר השני של אירוויזיון 2019, וככל הנראה צפויה גם להעפיל לגמר, ולכפר על אי ההעפלה בשנה שעברה. עם זאת, אני בספק בנוגע ליכולת של השיר להיכנס לטופ 10 השנה וסביבות המקום ה-13 בגמר נראה לי כמו הימור בטוח למדי." תוצאה: טופ 10, עלה לגמר.

עם כן, עשר המדינות שהעפילו לגמר מחצי הגמר הראשון הן (לפי סדר הא'-ב'):

albania אלבניה
azerbaijan אזרבייג'ן
denmark דנמרק
netherlands הולנד
malta מלטה
fyr_macedonia מקדוניה
norway נורבגיה
russia רוסיה
sweden שבדיה
switzerland שווייץ

קצת מידע סטטיסטי: בסך הכל העפילו לגמר 2 מדינות בלקניות (אלבניה ומקדוניה), 2 סקנדינביות (שבדיה ונורבגיה), קווקזית אחת (אזרבייג'ן), מזרח אירופית אחת (רוסיה), ים תיכונית אחת (מלטה), שתי מערב אירופאיות (הולנד ודנמרק) ומרכז אירופאית אחת (שווייץ). שתי המדינות הבלטיות בחצי הגמר, ליטא ולטביה, כשלו מההעפלה לגמר.
מבין המעפילים 5 זמרים, 4 זמרות והרכב אחד. 9 מהשירים שעלו לגמר מושרים באנגלית, אחד מושר באלבנית. 4 שירים ניתנים להגדרה כבלדות ו-5 כקצביים. שיר אחד ניתן לסווג כמיד-טמפו.

נתראה בגמר האירוויזיון מחר בערב!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.