2021: אסטוניה – סקירת שירי ה-Eesti Laul

אסטוניה חשפה אתמול את כל שירי הקדם המקומי, ה-Eesti Laul ("השיר האסטוני"). אסטוניה נעה בשנים האחרונות בין אי העפלה לגמר, מקום בטופ 10 וסיום במקום ה-20. בשנה שעברה נבחר Uku Suviste. בעקבות ביטול האירוויזיון הוא החליט לנסות את מזלו גם הפעם. הגיע הזמן לגלות מה יש לאסטונים להציע השנה! לכל סיקור שיר צירפתי את הוידאו מיוטיוב. במידה והוידאו יימחק, ניתן תמיד להאזין לשירים מהאתר הרשמי של התחרות כאן.

Alabama Watchdog – Alabama Watchdog – הרכב חדש. שם ההרכב די מסביר את הצליל האמריקאי, הנודף ממנו. זה אולדסקול רוקנרול, שבשמיעה ראשונה נשמע רטרואי וסבבה, אבל אז אתה מאזין למילים. השיר מתנגד למדיניות הסגר על גבול הכחשת הקורונה. בבית השני הדברים מתדרדרים עוד יותר עם מסר טרנסופובי ופוגעני, שבו הדובר מדבר על כך ש"אין נשים אם הן מתחברות לרשת/ הן לוקחות הורמונים / (ניתוח) תיקון או שיקום לא יבואו בקלות / מי ישלם אם זה לא יבוא בקלות / הגשם נהיה כבד יותר והשקרים נהיים גדולים יותר". איבדתם את זה, חברים. 1/5.

Andrei Zevakin & Pluuto – Wingman – בנוסף לשירו, Zevakin מעורב גם בכתיבת השיר של Nika Marula ושל Sissi.
שיר מגניב, ראפ באסטונית מלאה. ההפקה היא raw, לא עמוסה, מסתמכת על הביט, עם קצת עיוותים בקולות הזמרים, אבל לא הרבה מעבר. זה זורם, נשמע טבעי מאד. חצוצרות מקסיקניות מפתיעות מופיעות בבית השני, ותורמות להתפתחות של השיר. זה אחלה דבר, עכשיו השאלה איך הם מופיעים בלייב והאם יצליחו להעביר את הוייב הרגוע והאותנטי גם בהופעה החיה. 4/5.

Egert Milder – Free Again – התמודד בקדם ב-2015 עם Liis Lemsalu בשיר "Hold On" ולא העפיל לגמר. ב-2016 היה מכותבי "Lonely Boy" של Kéa, אשר סיימה במקום התשיעי. ב-2019 היה מכותבי "Cold Love" של Kerli Kivilaan, שסיים במקום התשיעי ושל "Öhuloss" של Öed, שלא העפיל לגמר. ב-2020 ביצע את "Georgia (On My Mind)" וסיים במקום הרביעי. את השיר הנוכחי כתבו אותו הצוות, שכתב את שירו של Milder ב-2020.
שיר נוסטלגי, המסתכל על העולם שלפני הקורונה. הדובר מודה, שעכשיו הוא לפחות יכול לנשום שוב. מוזיקלית מדובר בקאנטרי חלש למדי והקול של הזמר חלש ורועד, כשהוא מנסה לחקות מבטא אמריקאי. יש ריפ גיטרה, שמלווה את השיר, אבל ההפקה של השיר רזה מאד, והקול הגרוני של הזמן בלתי ניתן לשמיעה לדעתי. 2/5.

Gram-Of-Fun – Lost in a Dance – הרכב המונה שישה חברים. בין כותבי השיר ניתן למצוא את Kristel Aaslaid, שסיימה במקום השלישי בקדם 2016 עם השיר "Immortality" ושותפה השנה גם בכתיבת השיר של Tuuli Rand. עוד בין כותבי השיר נמצא Mikk Simson, שהיה בין כותבי "Patience" של I Wear* Experiment שסיים במקום השישי בקדם 2014.
צלילי סינתיסייזר אייטיזי מכניסים אותנו לאווירת רטרו מגניבה. זה נשמע בדיוק כמו שיר, שיכל לצאת אי שם ב-1984. הבעיה היא שמה ששמעת ב-40 השניות הראשונות זה כל מה שתקבל. זה מצוין, ששולחים שירים, שלא נכתבו במיוחד לאירוויזיון, אבל לפעמים התוצאה היא שיר סופטיפיי חביב, שתשמע פעם אחת בטעות, אבל לא תחזור אליו יותר בעתיד. וזה הבעיה עם השיר הנוכחי. על אף שהוא טוב, יש בו משהו קצת uneventful. חבל. 3/5.

Hans Nayna – One By One – יליד מאוריציוס. את השיר כתב ביחד עם Vahur Valgmaa, שכתב בעבר למספר קדמים: ב-2008 כתב את "One on One" של Rolf Junior, שסיים במקום הרביעי. ב-2009 היה מכותבי "I Am Too Good for You", של Janne Saar, שסיים במקום החמישי. ב-2012 היה מכותבי "Bon voyage" של MIA feat. I.M.T.B, שלא העפיל לגמר. ב-2015 כתב את "Superlove" של Elisa Kolk, שסיים במקום השלישי.
פופ-גוספל המנוני, אך גנרי למדי וקיטשי מאד. הפיזמון קליט, אבל מוכר מידי, וכאמור כולל מילים קלישאתיות. זה חלש מאד. הקול של Nayna מרשים ומלא נשמה ומגיע לו שיר טוב יותר. מאד בינוני. 2/5.

Helen – Nii kõrgele – "כה גבוה" באסטונית. שמה המלא של הזמרת הוא Helen Randmets. בין כותבי השיר ניתן למצוא את Rob Montes שהיה ב-2012 בין כותבי "Fight for Love" של Janne Saar, שלא העפיל לגמר. ב-2015 היה מכותבי "Hold On" של Liis Lemsalu & Egert Milder, שלא העפיל לגמר. ב-2016 היה מכותבי "Lonely Boy" של Kéa, אשר סיימה במקום התשיעי.
עוד שיר באסטונית, כמה נחמד. האווירה היא רגועה וההפקה היא דרים-האוס עם קצת גיטרה חשמלית. זה חביב ונעים, אבל לא הולך לשום מקום. להיט רדיו, שיר דרך שכזה, שלא מאתגר בשום צורה. נשמע כמו one note לכל אורכו. ה-c part כולל צלילי פסנתר ונשמע שמנסה להזריק קצת דרמה לשיר המנומנם משהו, אבל זה מסיים לא כאן ולא שם. 3/5

Heleza – 6 – שם הבמה של Helena Põldmaa. היא כתבה את השיר עם Karl Killing, שהשתתף בקדם 2018 עם "Young" עם Karl Kristjan ו-Wateva, שסיים במקום השישי.
השיר כולל פיזמון בצרפתית ובתים באסטונית. גם זה סוג של דרים-פופ, אבל יותר מעניין מהשיר הקודם, הרבה יותר. ההפקה מתפתחת, הקול של הזמרת מושך אותך פנימה. הצרפתית בשיר מעט יומרנית, אבל לא פוגמת השיר. ההפקה מדויקת. זה מידטמפו, שההפקה מושכת אותו קדימה. מאד חלומי, מאד אסטוני. יש בזה משהו מאד קר ועם זאת מאד חם ומלטף. הקול של הזמרת ממש עושה לי את זה. איזה כיף. 4/5

Ivo Linna, Robert Linna, Supernova – Ma olen siin – "אני כאן" באסטונית. Ivo Linna ייצג את אסטוניה ב-1996 וסיים עם Maarja-Liis Ilus במקום החמישי. Robert הוא בנו של Ivo. בקדם 2015 היה מכותבי "Unriddle Me" של Elephants From Neptune, שסיים במקום הרביעי. בין כותבי השיר ניתן למצוא את Rainer Michelson, שכתב לקדם 2008 את "Stefani" של Supernova, שסיים במקום העשירי. ב-2014 היה מכותבי "Laule täis taevakaar" של Brigita Murutar, שסיים במקום השביעי. ב-2017 היה מכותבי "Suur loterii" של Ivo Linna, שסיים במקום החמישי.
אי אפשר לפספס את הקול של Ivo Linna, הזכור מאירוויזיון 1996. מדובר בבלדת פופ-רוק אפית, גדולה ומרשימה. יש השפעה של מוזיקה בריטית בשיר וצלילים, שמזכירים את הפופ הבריטי משנות השמונים והתשעים. אחת ההפתעות הגדולות של הקדם הזה מבחינתי, לא ציפיתי לשיר כזה. זה המנוני, סוחף, ומעל הכל באסטונית מלאה. זה מנותק מהזמן ומהמקום, אבל מרשים מאד מוזיקלית, חזק וכריזמטי. 4/5.

Jüri Pootsmann – Magus melanhoolia – "מלנכוליה מתוקה" באסטונית. Pootsmann ייצג את אסטוניה באירוויזיון 2016, ונכשל מלהעפיל לגמר. בין כותבי השיר ניתן למצוא את Joonas Mattias Sarapuu, שכתב לקדם 2016 את "Strong" של Anett Kulbin, שלא העפיל לגמר. עוד בין כותבי השיר – Jana Hallas, אשר היה מכותבי השירים האסטוניים לאירוויזיון ב-2000, 2002 ו-2006.
הוא חוזר, אחרי שכשל חרוצות באירוויזיון 2016. כאן הוא כבר מנסה להישמע יותר כמו Sam Smith, עם קולות פלצט, צלילי RnB חשופים לצד צלילי אלקטרופופ מתכתיים. זה שיר טוב, מלודי, אבל הבתים מעט יומרניים, בעוד הפיזמון ממש נשמע כמו שיר Smith. יופי של הפקה, עשירה, מעניינת. השיר נגמר לי מהר. 3/5.

Kadri Voorand – Energy – מוזיקאית ג'אז מוערכת, אשר כתבה את שירה בעצמה. בעבר שימשה כשופטת בקדמים, וזו לא השתתפותה הראשונה הן כמבצעת והן ככותבת.
כן, שומעים שמדובר במוזיקאית ג'אז. זה חביב, מאד Adult Contemporary, שמזכיר לי מוזיקה צפון אמריקאית דוגמת Sarah McLachlan, Sara Bareilles ואחרות. בלדת פסנתר פשוטה למדי. הקול של Voorand טוב מאד, היא נשמעת מקצועית. המבטא שלה מושלם, אבל אני חושב ששמעתי עשרות שירים כאלה במהלך חיי. זה נחמד, אבל לא עשוי מספיק. 3/5.

Karl Killing – Kiss Me – כתב שלושה שירים השנה בתחרות, כולל השיר שלו. השתתף בקדם 2018 עם "Young" עם Karl Kristjan ו-Wateva, שסיים במקום השישי.
בלדה אקוסטית, מהסוג שמצליח בקדם האסטוני. יש הרבה שירים מיוחדים בקדם האסטוני השנה, אבל לצערי השיר הזה נופל בגנריות שלו. הוא נשמע כללי מאד, חצי מאולתר, לא מופק, אקוסטי, אבל אין משהו שייחד אותו. זה יכול להצליח ולעלות לגמר, אם יהיה מדובר במבצע שרמנטי, שימכור את התדמית הרומנטית שתמיד עובדת, אבל זה לא יזכה. בחלק האחרון של השיר הוא מנסה להעלות הילוך ולמכור דרמה, אבל החזרה הרפטטיבית על "Kiss Me" פשוט מוריד לי. זה נשמע כמו לנסוע על ניוטרל. 3/5

Kéa – Hypnotized – שם הבמה של Ketter Orav. השתתפה בקדם 2016 עם השיר "Lonely Boy" וסיימה במקום התשיעי.
להיט מועדונים ראשון. זה נשמע כמו משהו מהעשור הקודם. בפיזמון השיר מעלה הולך, אבל עדיין נשמע כמו משהו שאתה מצפה לשמוע במועדון ב-4 בלילה. הפקת האוס-דאנס חלומית על לחן לא מתוחכם מידי וליריקה עוד פחות מתוחכמת. עד שמגיע הפימזון המרים, אתה מתעייף. שיר דאנס חסר אנרגיה, אבל לא לגמרי רע. 3/5.

Koit Toome – We Could Have Been Beautiful – באירוויזיון 1998 Toome ייצג את אסטוניה וסיים במקום ה-12. ב-2017 ייצג את המדינה שוב בדואט עם Laura. הצמד נכשל מלהעפיל לגמר. Toome הוא מכותבי השיר, לצד Joonas Parkkonen ו-Peppina Pällijeff הפיניים.
גם הוא חוזר. נציג 1998 ו-2017 מנסה שוב. ב-1998 הוא היה מושלם, ב-2017 רחוק מכך. הפעם מדובר בבלדה דרמטית ומודרנית, שנשמעת כמו הרבה בלדות עכשוויות, אבל כזו שזמר אחר יכל להתאים לה יותר. משהו בביצוע מרגיש לי לא אותנטי. אולי זה הניסיון לתפור להיט הכוח, אולי זה הדרמה הכפויה. זה לא שיר נורא ואיום, אבל יש בו משהו מאד "safe" וכאמור לא אותנטי. 3/5.

Kristin Kalnapenk – Find a Way – בין כותבי השיר Hannes Agur Vellend, אשר היה ב-2016 מכותבי השיר "Ei ole mul olla" של Põhja-Tallinn & Jaagup Kreem, אשר לא העפיל לגמר.
עוד ג'אז לליינאפ, הפעם ג'אז אמיתי, מיינסטרימי מאד, פופי, ועדיין. זה מסוג השירים שאין להם סיכוי להעפיל לגמר. ההפקה ג'אזית וחמימה, הקול של Kalnapenk טוב ומתאים לשיר, אבל זה שיר שהוא כמו מים, הוא חולף לידך ואתה לא זוכר אותו. קשה לי לדמיין יותר מקומץ אנשים שזה יגרום להם להרים טלפון ולהצביע לשיר. 3/5

Nika Marula – Calm Down – בין כותבי השיר נמצא גם Andrei Zevakin, שמשתתף בעצמו בתחרות והיה גם מכותבי השיר של Sissi.
זה מתחיל כאינדי-פופ וממשיך כ-Soul-פופ. הפיזמון כבר לוקח למקום אחר לגמרי, המנון Soul. הפיזמון כבר יושב על המשבצת של Rag'n'Bone Man. עם הופעה נכונה זה יכול לעלות לגמר. הבעיה היא שעד שהשיר תופס קצב, הוא כבר נגמר. זה פחות הסגנון שלי ומשהו שם נראה לא גמור. בסדר. 3/5.

Rahel – Sunday Night – שם הבמה של Rahel Ollisaar. בין כותבי השיר נמצא Frederik Küüts הצעיר, שבשנה שעברה הפתיע כחלק מהצמד Anett x Fredi, שסיימו במקום השלישי.
אפשר לקרוא לך רחל במילעל? אהבתי את השיר של Anett x Fredi בקדם הקודם, אז הציפיות היו גבוהות. זה שיר פופ-Fאנק חביב, אבל אנונימי משהו, בלי הוק ברור. זו מסיבה בלי סיבה. יש שם קולות גוספל, גיטרת באס ואווירה ניו-יורקית כללית, אבל בז'אנר שלו, זה לא השיר הכי מרשים. נחמד להאזנה, מכניס לאווירה, אבל שם זה נגמר. 3/5.

REDEL – Tartu – טרטו היא היא העיר השנייה בגודלה באסטוניה. הצמד REDEL כולל את Kristjan Oden ואת Indrek Vaheoja, שניהם חברי ההרכב Winny Puhh. ההרכב השתתף בקדם ב-2013 וסיים במקום השלישי עם "Meiecundimees üks Korsakov läks eile Lätti". חבר ההרכב Indrek Vaheoja הנחה את חצאי הגמר של הקדם ב-2015.
זה הגיע בדיוק בזמן עבורי! ראפ-רוק תעשייתי לא מסחרי ולא קליט. אני מת על זה. השירה במונו, המוזיקה בסטריאו, האווירה כאוטית, הבלאגן שולט, למרות השירה הרפטטיבית. זה נהדר. 4/5.

Sissi  – Time – שם הבמה של Sissi Nylia Benita, בתו של Dave Benton, נציג אסטוניה וזוכה אירוויזיון 2001. השתתפה ב-2019 עם השיר "Strong" וסיימה במקום הרביעי. בין כותבי השיר נמצא Andrei Zevakin, שמשתתף בעצמו בתחרות והיה גם מכותבי השיר של Nika Marula. גם Sissi עצמה שותפה בכתיבת השיר.
ב-2019 כתבתי על הופעתה בגמר "סיסי כריזמטית מאד, אני בטוח שהיא תחזור בשנים הקרובות לקדם עם שיר חזק יותר, ותייצג את אסטוניה בעתיד הקרוב." הפעם היא מגיעה עם בלדת נשמה. הפיזמון המנוני וההרגשה היא של אוסטריה 2018, מי שלהזכירכם היה הפייבוריט של השופטים. האם הפעם זה שלה? לא הייתי פוסל זאת על הסף. זה לא השיר המושלם שלו ציפיתי, אבל זה מתעלה על שיר הקדם שלה מ-2019 ובהחלט ראוי לעלות על בימת האירוויזיון. הפיזמון סוחף ואין לי ספק שזה יגיע לגמר הקדם ואולי אפילו יתמודד על הזכייה. 3/5.

Suured tüdrukud – Heaven's Not That Far Tonight – אחד מכותבי השיר הוא Koit Toome, שמשתתף בעצמו השנה. כותב נוסף הוא Gevin Niglas, שהוא גם בין כותבי השיר של Tuuli Rand ו-Karl Killing, שמעורב בכתיבת שלושה שירים לקדם השנה, כולל שיר שהוא מבצע בעצמו.
זה כנראה השיר הפופי היותר בקדם האסטוני השנה. האם הוא יבלוט על הבמה? לא בטוח. זה דיסקו אולדסקול, לקח אותי חלקית ל-Afro-dite. שיר מלודיפסטיבלן שביום רגיל לא היה מעפיל לאנדרה שאנסן… זה יכול להיות גילטי פלז'ר, אבל למען האמת חוץ מאיזה רגע בפיזמון אין בו הרבה. 3/5.

Tanja – Best Night Ever – ב-2002 וב-2003 התמודדה בקדם כחלק מהצמד Nightlight Duo, שסיים במקום השני והרביעי בהתאמה. ב-2014 זכתה בקדם וייצגה את אסטוניה באירוויזיון, אך נכשלה מלהעפיל לגמר. ב-2019 התמודדה בקדם כחלק מההרכב The Swingers, אשר סיימו במקום השביעי. בשנה שעברה הייתה שותפה בכתיבת השיר של Little Mess בקדם, שנכשלו מלהעפיל לגמר. את השיר הנוכחי היא כתבה לצד Timo Vendt, שכתב את השירים האסטוניים לאירוויזיון ב-2014 ו-2018 ולצד Mihkel Mattisen, שהיה מכותבי השירים האסטוניים לאירוויזיון ב-2018 ו-2013.
Tanja חזרה, אבל לא כדי לנצח. זה אירופופ גנרי נורא. אלקטרופופ. פילר של אלבום פופ. השפעות של מוזיקת נשמה, אבל השירה שלה נורא שטחית. זה נשמע כמו שיר שנכתב במיוחד לאירוויזיון, על כל הדברים השליליים המשתמעים מכך. אפילו אומר שזה משעמם, לא מאמין שזה יראה גמר. 2/5.

Tuuli Rand – Üks öö – "לילה אחד" באסטונית. Rand השתתפה בקדם האסטוני ב-2013 עם שני שירים וסיימה במקום החמישי עם "Üle vee"  והעשירי עם "Ring the Alarm". בין כותבי השיר ניתן למצוא את Gevin Niglas, שהיה שותף גם לכתיבת שירה של Suured tüdrukud. כותבת נוספת היא Kristel Aaslaid, שהיא בין כותבי השיר של Gram-Of-Fun.
השיר מושפע ממוזיקת הדאנס-האוס של תחילת המילניום. מזכיר קצת French-House. השפעות של מוזיקת Fאנק וצלילים Bruno Mars-אים. לשיר יש מקצב מרים וכיפי, אבל זה לא מספיק כדי למלא במה. המלודיה לא מתפתחת והשיר עצמו, חמוד ככל שיהיה, לא מותיר הרבה רושם אחרי שנגמר. אם היה באנגלית היה מרשים עוד פחות. 3/5.

Uku Haasma – Kaos – "כאוס" באסטונית. בין כותבי השיר Uku Haasma עצמו.
אנחנו עוזבים את הפופ הקליט לטובת מוזיקה אלטרנטיבית. בלדת רוק-בלוז לא קומפטטיבית, אבל טובה. Haasma נשמע טוב, אבל אני לא רואה איך השיר הזה, שמקומו בבר אפלולי, מעפיל לגמר. אולי אם יהיו כמה שופטים ממש נדיבים. השיר נגמר בפייד-אאוט, זה הכי לא אירוויזיוני שיכול להיות, אפילו מרדני. 3/5.

Uku Suviste – The Lucky One – זוכה הקדם ב-2020, עם השיר "What Love Is", אשר נמנעה ממנו הזכות לייצג את המדינה עקב ביטול האירוויזיון. ב-2017 התמודד בקדם עם  "Supernatural", אך לא העפיל לגמר. ב-2019 סיים במקום השני בקדם עם "Pretty Little Liar". השיר הנוכחי, כמו זה של 2020, נכתב על ידי Suviste עצמו ו-Sharon Vaughn האמריקאית רבת הפעלים, שכתבה בין היתר את "Survivor" של Helena Paparizou, את "Scream" של Sergey Lazarev ועוד. על הפקת השיר אמון Dimitris Kontopoulos, כותב הלהיטים היווני.
זוכה קדם 2020, שצפוי לזכות גם הפעם, אלא אם השופטים יקברו את השיר שלו. זה מעפיל לגמר כמו כלום. מידטמפו אלקטרופופ עם אווירה ניינטיזית משהו. זה נשמע מאד מאד לא פרשי. אחד השירים הגרועים של הקדם הבאמת מצוין הזה. ההפקה כבדה ועמוסה ומחפה על היעדר לחן מורכב. זה מרגיז כמו השיר שלו ב-2020. 1/5.

WIIRALT – Tuuled – "הרוחות" באסטונית. מדובר בהרכב אמריקנה וקאנטרי המונה 7 חברים.
התחלנו במוזיקה אמריקאית, ובמוזיקה אמריקאית נסיים. זה קאנטרי למהדרין, אבל באסטונית! זה למעשה החלק המגניב של השיר, אשר שמענו המון שירים כמותו. מי שאוהב את הז'אנר, יאהב את זה. אני מחבב את זה, אבל חושב שזה חסר ייחוד. צלילי גיטרה חשמלית ומקצב צפוי. זה בדיוק מה שאתה מצפה לשמוע. חוץ מהשפה האסטונית. 3/5.

להלן דירוגי לשירי הקדם:

 1. Ivo Linna, Robert Linna, Supernova – Ma olen siin
 2. REDEL – Tartu
 3. Andrei Zevakin & Pluuto – Wingman
 4. Heleza – 6
 5. Jüri Pootsmann – Magus melanhoolia
 6. Sissi  – Time
 7. Uku Haasma – Kaos
 8. Gram-Of-Fun – Lost in a Dance
 9. Kéa – Hypnotized
 10. WIIRALT – Tuuled
 11. Kadri Voorand – Energy
 12. Nika Marula – Calm Down
 13. Kristin Kalnapenk – Find a Way
 14. Suured tüdrukud – Heaven's Not That Far Tonight
 15. Helen – Nii kõrgele
 16. Rahel – Sunday Night
 17. Koit Toome – We Could Have Been Beautiful
 18. Tuuli Rand – Üks öö
 19. Karl Killing – Kiss Me
 20. Egert Milder – Free Again
 21. Tanja – Best Night Ever
 22. Hans Nayna – One By One
 23. Uku Suviste – The Lucky One
 24. Alabama Watchdog – Alabama Watchdog

חצי הגמר הראשון של הקדם האסטוני יתקיים ב-18/02, חצי הקדם השני יתקיים 20/02. מכל חצי גמר יעלו לגמר 6 שירים. 12 המתמודדים ברי המזל יתמודדו בגמר הקדם ב-06/03.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.