2021: ישראל – עדן אלנה תשיר באירוויזיון את "Set Me Free"

ישראל בחרה! עדן אלנה הפכה לאמנית הישראלית הראשונה שנערכו לה שני קדמים פרטיים (ועוד ברצף). אלנה נוסעת לאירוויזיון עם שיר פופ, אשר נכתב על ידי חבורה של מפיקי מוזיקה ודיג'יאיים מקומיים. שיטת הבחירה הישראלית המסורבלת הייתה רצופת שערוריות, אבל אף אחד לא ציפה שדווקא "Set Me Free" ייקח את כל הקופה. מה הסיכוי כעת להעפיל לגמר האירוויזיון במאי ולהתמקם בו במקום גבוה?

המבצעת
כתבתי על עדן כאן, אך הנה הדברים שוב: עדן אלנה נולדה ב-2000, בקריית גת, להורים שעלו מאתיופיה. כשהייתה בת שנתיים הוריה התגרשו, והיא גדלה כבת יחידה לאם חד-הורית. עד כיתה ט' למדה בבית ספר דתי, ולאחר מכן עברה לבית הספר התיכון ליד האוניברסיטה ולמדה במגמת תיאטרון. באותן השנים, למדה גם פיתוח קול. אלנה זכתה בעונה האחרונה של ה-X Factor, שיתפה פעולה עם אמנים ישראלים גדולים, דיבבה סרטים והשתתפה בטקס הדלקת המשואות. היא שירתה בלהקת חיל החינוך והנוער ומשתתפת בגרסה הישראלית של המחזמר "חנות קטנה ומטריפה". אלנה הוציאה מספר סינגלים מקוריים, אך קריירת השירה שלה לא הצליחה להתרומם מאז הזכייה ב-X Factor. אלנה זכתה ב"כוכב הבא לאירוויזיון 2020" ונערך עבורה קדם פרטי עם ארבעה שירים, "השיר הבא לאירוויזיון 2020". השיר הזוכה, "Feker libi", נכתב על ידי דורון מדלי ועידן רייכל וכלל מילים באנגלית+אמהרית++עברית+ערבית+שפה דמיונית. זמן קצר לאחר ביטול האירוויזיון, הודיע התאגיד לאלנה במהלך ראיון עם קובי מידן, כי היא נבחרה לייצג את ישראל גם ב-2021:

השיר
כ-220 שירים התקבלו במסגרת הקול הקורא שהוציא תאגיד השידור "כאן". 16 שירים היו אמורים להיבחר על ידי וועדה, 8 מתוכם היו אמורים להתמודד בקדם, שהיה אמור להתפרס על פני שני חצאי גמר וגמר, אבל לקורונה, ולמוזיקאים הישראלים היו תכניות אחרות. רק 9 שירים עלו לאתר התאגיד, ככל הנראה עקב הרמה הלא מספקת של השירים שהתקבלו. הקדם הטלוויזיוני הרב שלבי בוטל. מתוך 9 השירים, שני שירים עלו מהצבעת הקהל: "La La Love" ו-"Ue La La". שיר נוסף, "Set Me Free", נבחר על ידי וועדה, ועלה לשב הבא אף הוא. חשיפת שלושת השירים, שהעפילו לשלב הבא, בגרסתם החדשה ובביצוע של עדן אלנה, הייתה אמורה לקרות ב-3/01, אך שמותיהם דלפו ופורסמו על ידי ערן סוויסה בסוף דצמבר. התאגיד מיהר לחשוף את השירים בגרסתם החדשה זמן קצר לאחר מכן. ב-19/01 פורסמו שלושת הקליפים של השירים, ונפתחה ההצבעה לקהל דרך האפליקציה של כאן. אם לא די לנו בשערוריות, שמות כותבי השירים נחשפו, לפחות באופן חלקי, וזאת בניגוד לכללי התחרות שקבע התאגיד, ולמרות שבתאגיד השידור ניסו לשמור זאת בסוד. אלין כהן, בעלת מותג הקוסמטיקה על שמה, דווחה כאחת מכותבי השיר "Ue La La", ולאחר מכן שונו חלק ממילות השיר, על מנת שלא יכללו שמות מוצרים שבבעלותה. בהמשך קיבלו מספר חברי קהילת Eurovision Il בפייסבוק פניות במסנג'ר מפרופילים פיקטיביים על מנת לתמוך בשיר "Ue La La", עבור תמורה חומרית לכאורה. לא ברור האם מדובר במי מתומכי השיר, שרצו לקדם את השיר בצורה לא אתית, או שמא היה מדובר בתומכי שירים אחרים, שרצו להשחיר את יוצרי "Ue La La". בבוקר התחרות פרסמה אימה של אלין כהן סטורי באינסטגרם, בו היא מקדמת את השיר וזאת בניגוד לכללי הקדם. היא הסירה את הסטורי אחרי פנייה של תאגיד השידור.
השלב הסופי של הקדם הישראלי התמקד בעיקר בכותבים והציג את עדן אלנה נפגשת עם כותבי השירים לראשונה. במהלך הערב אופסה האפליקציה כדי שמי שהצביע כבר יוכל להצביע שוב. בסוף הערב הוכרז כי "Set Me Free" גבר על שני השירים האחרים עם 71% מכלל קולות המצביעים, והוא השיר שיישלח לייצג את ישראל באירוויזיון 2021.
"Set Me Free" נכתב על ידי המפיק המוזיקלי נועם זלטין, הדיג'ייאים והמוזיקאים עידו נצר ועמית מרדכי. הבמאי רון כרמי היה שותף לכתיבת המילים. נועם זלטין כתב שירים להפקות ילדים שונות והלחין שיר בעבר למייקל לואיס. עידו נצר הוא נכדו של המוזיקאי אפי נצר. נצר בשיתוף פעולה עם עמית מרדכי כתבו שירים לים רפאלי והפיקו שירים רבים ביחד.
בסקירת השירים כתבתי על גרסת הדמו: "13 שניות לתוך השיר וכבר פיזמון? למישהו יש מסר להעביר והוא לא מבזבז זמן. פופ-RnB קצבי, קצת השפעות Bruno Mars בבתים. בפיזמון הקצב יורד והשיר הופך מרגש יותר. כשנכנס הביט בפיזמונים הבאים, זה הופך את הכל למעט גנרי יותר ופחות מיוחד, ועדיין יש לשיר פוטנציאל, ואפשר להבין פחות או יותר לאן הכותב/מפיק של השיר רוצה לקחת אותו בהמשך. השורה "חלאס עם השיגעון" גרמה לחובבים ישראלים להפנות אצבע לכיוונו של דורון מדלי. מה אני מפספס? בניגוד לשירים הקודמים, השיר  הזה דווקא מספר סיפור כללי יותר של יציאה לחופש ממערכת יחסים ולא מתעסק בקורונה, סגר וכו'. 3/5."
על הגרסה החדשה בביצוע עדן כתבתי: "זה כנראה השיר החביב עליי מבין השירים שעלו לגמר הקדם, למרות שמבין התשעה היו שירים שהעדפתי על פניו. האינטרו קיבל הפעם וייב אמביינט, אבל כבר בבית הראשון הווייב ה-Bruno Marsאי חוזר. גם כאן, השיר יושב יפה על הקול של עדן. בבית השני נכנסים ביטים מזרחיים, כנראה שסוס מנצח לא מחליפים… יש כאן מעבר מהיר בין כמה סוגי פופ, ואני לא בטוח עד כמה זה יהיה אפקטיבי מול הקהל האירופאי. לשיר התווסף C Part חמוד ("20-21 degrees") ואז עלייה של חצי טון לפי הספר, שעדן הודתה שהייתה לה מעט קשה לביצוע."
השיר הוא אלקטרו-דיסקו/ניאו-דיסקו עם אלמנטים של Fאנק ורגאטון. השיר השווה ל-"Levitating" של Dua Lipa, לשיר האירוויזיון של אוסטריה מ-2020, "Alive" בביצוע Vincent Bueno ולסגנון של Clean Bandit ,Rita Ora ו-DJ Snake. בפן החיובי, חובבים טענו כי השיר נשמע כמו להיט קיץ ולהיט מצעדים. מצד השני רבים אמרו כי השיר גנרי ובינוני מבחינה מוזיקלית. הבתים של השיר משדרים וייב חיובי, בביט של רגאטון. הביט הזה מתגבר בבתים הבאים. בפיזמון אנחנו כבר מקבלים הרגשה יותר המנונית וחמימה, אשר בהופעה תסתמך על קולות הליווי (המוקלטים). הגשר שאחרי הפיזמון הוא כבר פופ-Fאנק רקיד ומסיבתי. בפיזמון השני מתווסף מארש צבאי, שתורם לדרמה של השיר. כפי שכבר ציינתי, ה-C Part שהוסיפו, הוא באופן אירוני החלק הכי טוב בשיר, וגם הכי חכם מבחינת הליריקה. העלייה של החצי טון בפיזמון האחרון היא שטיק אירוויזיוני קבוע וידוע, אך הוא גם נדרש בשיר כזה, שאין לו יותר מידי מה למכור. האפקט הזה, כמו גם האווירה בפיזמון האחרון חייבת לעבוד בלייב ולשדר אווירה של מסיבה בליווי כוראוגרפיה מושחזת. אחרת, נהיה בלתי זכירים לקהל הצופים.
מילות השיר מתייחסות ליצאה לחופש, ספק ממערכת יחסים, ספק מסגרי הקורונה הרבים העוברים עלינו. או שלחילופין הוא מדבר על שניהם, מעין פרידה בצל הסגר. הדוברת מאושרת ומרגישה חזקה, שהוציאה מחייה את מושא השיר. היא צריכה שגם הוא ישחרר אותה כדי להרגיש חופשיה, ואולי היא עדיין לא מרגישה חופשיה, כי למרות שיצאה ממערכת יחסים מחניקה, המציאות של הסגר מחניקה לא פחות. היא השילה שכבה אחת, שמכבידה עליה. כעת היא מחכה לשכבה השנייה שתוסר, וזה כבר פחות תלוי בה. היא הרגישה בכלא, ואחרי הפרידה היא חושבת על הסיבות מדוע לא רצתה להיפרד קודם לכן. יכול להיות שהמציאות של 2020-2021 העירה אותה וגרמה לה לקבל את ההחלטה. מושא השיר טען שהכל יהיה בסדר, והיא כבר לא מאמינה לו, אלא מאמינה שיהיה לה טוב רק אם תקבל את החלטותיה בעצמה. היא מקבלת את המצב הנוכחי בקלילות ומסתכלת על העולם במשקפיים וורודות, למרות שמידי פעם היא מתארת רגשות שליליים. בבית האחרון היא כבר מתפזרת, ומציינת שהחיים היו קלים והם נחשבו זוג דביק, בעוד שעכשיו היא שוכבת לבדה במיטה וחושבת שהוא היחיד בשבילה. מצד שני, היא יודעת שהיא נדרשה לשלם את מחיר הפרידה, את מחיר ההחלטה שקיבלה, והיא מקבלת את זה בשלוות נפש ובבגרות. ב-C part לתחושתי היא כבר שרה לקהל הרחב: בואו וקבלו אותי, עכשיו הזמן שלי על הבמה, אחרי שהמצב הכאוטי של העולם בשנה החולפת מנע ממני את החווייה של האירוויזיון ואת המסיבה שנדמה שנעצרה ולא ברור מתי תחזור. עכשיו היא מוכנה לחולל את המסיבה בעצמה.
התחזית של חובבים רבים היא שישראל לא תעלה לגמר השנה. אני כרגע על הגדר. בהתחלה הייתי בטוח שאין סיכוי לגמר עם אף אחד משלושת השירים שהתמודדו בשלב האחרון בקדם, אבל כרגע אני מנסה לתאר את ההופעה על הבמה וחושב שאולי יש כמה דרכים לגרום לשיר לבלוט ולהעלות אותו לגמר. אני גם סומך על עדן ועל הכריזמה הבימתית שלה, בתנאי ותצליח לעמוד בשיר מבחינה קולית. אנחנו נמצאים בחצי גמר לא פשוט בכלל, רק לפי שמות המדינות והאמנים שאנחנו יודעים עליהם עד כה. הסיכוי שלנו הוא לרכב על וייב האופטימיות הישראלית מאד, שעבדה לנו בעבר ויכולה לעבוד לנו (אולי) גם השנה. אם נצליח להעפיל לגמר, זו כבר תהיה הצלחה, אבל אני לא רואה את השיר נכנס לטופ 15 בגמר.

מילות השיר באנגלית ועברית, מתוך האתר lyricstranslate.com, לאחר מכן תרגומן לעברית והגרסה העברית המקורית של השיר:

Set Me Free

Take a look what we've become
It's been so long
Getting you out of my life
I feel so strong

Set me free
Feel my beating heart in perfect harmony
Don't let me down

Feeling like in prison
Looking for the reason
I don't wanna say goodbye
Feels like no tomorrow
Everywhere that I go
Babe I'm gonna lose my mind
Just another story
Tell me not to worry
And everything will be just fine
Used to be your treasure now I'm gone forever
Think I'm going back in time

Set me free
Feel my beating heart in perfect harmony
Don't let me down
Oh, oh, oh I'ma make it on my own
Oh, oh, oh חלאס עם השיגעון
Oh, oh, oh I'ma make it on my own
Oh, oh, oh חלאס עם השיגעון

Life has been so easy
Used to call us cheesy
It was paradise
In my bed so lonely
You're the one and only
Hello I know I paid the price
Clock is ticking tik-tak
Everything is chik-chak
And I don't know what to do
People tell me honey
Yalla balaganim
One day dreams will become true

Set me free
Feel my beating heart in perfect harmony
Don't let me down
Oh, oh, oh I'ma make it on my own
Oh, oh, oh חלאס עם השיגעון
Oh, oh, oh I'ma make it on my own
Oh, oh, oh חלאס עם השיגעון

I'm so awesome, come and get some
What are we living for? (Oh)
I'm your reason, spicy season
Like we did before
Come let me take you high and set the place on fire
Twenty twenty-one degrees
Feel my beating heart and
Set me free

Set me free
Feel my beating heart in perfect harmony
Don't let me down
Set me free
Feel my beating heart in perfect harmony
Don't let me down
Just set me free

שחרר אותי

הסתכל מה הפכנו להיות
עבר כל כך הרבה זמן, הוצאתי אותך מחיי
אני מרגישה כה חזקה

שחרר אותי
הרגש את ליבי, הפועם בהרמוניה מושלמת
אל תאכזב אותי

מרגישה כמו בכלא
מחפשת את הסיבה
אני לא רוצה להיפרד
מרגיש כאילו אין מחר
לכל מקום אליו אני הולכת
מותק, אני עומדת לאבד את דעתי
רק עוד סיפור
אמור לי לא לדאוג
והכל יהיה בסדר גמור
הייתי האוצר שלך, עכשיו אני נעלמת לנצח
נראה לי שאני חוזרת אחורה בזמן

שחרר אותי
הרגש את ליבי, הפועם בהרמוניה מושלמת
אל תאכזב אותי
הו, הו, הו, אני אעשה זאת לבדי
הו, הו, הו, חלאס עם השיגעון
הו, הו, הו, אני אעשה זאת לבדי
הו, הו, הו, חלאס עם השיגעון

החיים היו כל כך קלים
נהג לקרוא לנו צ'יזיים
זה היה גן עדן
במיטה שלי כה בודדה
אתה האחד והיחיד
שלום, אני יודעת ששילמתי את המחיר
השעון מתקתק טיק-טאק
הכל בצ'יק-צ'אק
ואני לא יודעת מה לעשות
אנשים אומרים לי מותק
יללה בלגנים
יום אחד החלומות יתממשו

שחרר אותי
הרגש את ליבי, הפועם בהרמוניה מושלמת
אל תאכזב אותי
הו, הו, הו, אני אעשה זאת לבדי
הו, הו, הו, חלאס עם השיגעון
הו, הו, הו, אני אעשה זאת לבדי
הו, הו, הו, חלאס עם השיגעון

אני כל כך מדהימה, בוא וקח קצת
בשביל מה אנו חיים? (הו)
אני הסיבה שלך, העונה החריפה שלך
כמו שעשינו בעבר
תן לי לקחת אותך גבוה, ולהצית את המקום
עשרים-עשרים ואחת מעלות
מרגיש את הלב הפועם שלי ו
שחרר אותי

שחרר אותי
הרגש את ליבי, הפועם בהרמוניה מושלמת
אל תאכזב אותי
הו, הו, הו, אני אעשה זאת לבדי
הו, הו, הו, חלאס עם השיגעון
הו, הו, הו, אני אעשה זאת לבדי
הו, הו, הו, חלאס עם השיגעון

חופשיה

תסתכל, איך שהזמן שינה הכל…
בלעדיך , חזקה יותר מכל
חופשייה,
בוא תרגיש,
הלב פועם בכל שנייה
שוב חופשייה…

מרגישה בכלא, אין דברים כאלה
איך אתה כובל אותי
אין יותר תקווה, ואין לאן ללכת
קצת יוצאת מדעתי.
מעלה עוד סטורי כותבת שם “don’t worry”
החיים עוברים מהר
הייתי רק שלך , עכשיו כבר לא איתך
יוצאת כבר לסיפור אחר…

חופשייה,
בוא תרגיש,
הלב פועם בכל שנייה
שוב חופשייה…

או , או ,או או…
אין בזה כל הגיון
או ,או ,או ,או …
חלאס עם השגעון !

לא רוצה ביחד, קצתי מהפחד
קצת נגמר לי האוויר
במיטה יושבת , כל הזמן חושבת
ששילמתי ת׳מחיר…
השעון רץ – תיק תק
הכל קרה בצ׳יק צ׳ק
לא משנה מה שהיה…
די לקרוא לי “hunny”
יאללה באלאגנים!
עכשיו אני שוב חופשייה!!

או , או ,או או…
אין בזה כל הגיון
או ,או ,או ,או …
חלאס עם השגעון !

תמיד לחיות
פשוט להיות…פשוט להיות…
כי זה נגמר, ״זמנך עבר״…
זה סתם היה…
חופשייה!!!

הקליפ הרשמי של השיר:

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.