2022: ישראל – אקס פקטור לאירוויזיון – תכניות 3, 4 ו-5

נתוני הרייטינג של התכנית ממשיכים להיות מאכזבים עבור רשת, ודווקא בשלב האודישנים, שאמור להיות השלב הכי חזק בכל ריאליטי שירה מבחינת רייטינג. שופטי ה"אקס פקטור" הם מרגול, אביב גפן, נטע ברזילי, רן דנקר ומירי מסיקה. לירון וייצמן פותחת את התכנית והמתמודדים עולים לאודישן בזה אחר זה.

תכנית 3:
המתמודדים הראשונים הם טרנטה גרוב מאשין, להקת גלובל ביטס ומוזיקת עולם. מרגול מתעוררת לחיים סוף סוף. הם בוחרים לשיר שיר מקורי בשם "Yaleli". הפזמון לא כולל הרבה מילים, והזמר מבצע את הסלסולים בהרבה נשמה. הבתים הם רגאיי, שמבצעים שני זמרי ההרכב. אני לא מת על השיר הזה, אבל הגרוב שלהם מגניב וזה תופס את הקהל, שקם לרקוד. גם השופטים מצטרפים לחגיגה, ונטע ומרגול מרקדות. נטע מחמיאה להם על האנרגיה והשמחה, מרגול חושבת שהמאוול היה יצירת מופת, ובאופן כללי מחמיאה מאד. רן חושב שההנאה שלהם על הבמה מדבקת. אביב אוהב שהם להקה אמיתית, אוהב את האהבה שלהם אחד לשני. כל השופטים מצביעים "כן", והם עוברים לשלב הבא.

המתמודדת הבאה הוא שחר אדמוני, בת 18 מבאר שבע או ראשון לציון, לא באמת הבנתי. היא מספרת שהיא הכירה את מירי בבית חולים כאשר אמה הייתה בבית חולים ונפטרה זמן קצר לאחר מכן. מירי מספרת שהיא הזמינה אותה והן הופיעו יחד על הבמה. היא מבצעת את "אולי" של אביב גפן בליווי גיטרה אקוסטית. הביצוע כולל סלסולים עדינים, קול מעט מעושן ובאופן כללי השיר מוגש בצורה רגישה ויפה. מלא זמן לא שמעתי את השיר הזה, והביצוע שלה צמרר אותי, וזכה למחיאות כפיים מכל השופטים. המשפחה בחדר ההמתנה דומעת. רן אומר שהוא היה מהופנט. מירי בהלם מהביצוע. מרגול חושבת שזה היה יפה ומתאים. נטע מאושרת שהיא הגיעה. אביב חושב שהיא מדהימה. הוא עולה לבצע עמה את הפזמון של השיר פעם נוספת. כל השופטים מצביעים "כן" ושחר עוברת לשלב הבא.

המתמודד הבא הוא מן יהל, בן 27 מבית זית. הוא מלהק בתכניות ריאליטי ומוזיקאי. הוא חושב שמרגול היא הליהוק הכי טוב בתכנית. הוא בוחר לשיר את "בלעדייך" של אייל גולן. הביצוע קצת סטרילי לי מידי וצפוי, הסלסולים כפויים, והוא נשמע כמו עשרות זמרי יוטיוב אחרים. לא מספיק טוב. חיכיתי שהאודישן ייגמר. מירי חושבת שהוא לקח שיר מזרחי ו"יישר" אותו, וזה לא יותר מחמוד. היא חושבת שיש לו קול מאד יפה, אבל השיר נשמע פחות טוב ככה. אביב חושב שהוא לא הביא שום בשורה, ושהוא מתבאס מזה. הוא חושב שאין לו דמיון. מרגול מסכימה, וחושבת שזה לא זה, ושהביצוע לא היה טוב. מן לא עובר את האודישן.

המתמודדת הבאה היא ספיר סבן, בת 26 מיהוד. זוכת The Voice ב-2017. היא זמרת די מוכרת, שהוציאה כמה שירים שנכנסו לפלייליסטים ברדיו, והגיעה כי בא לה אירוויזיון. היא מספרת ללירון שלא מלחיץ אותה להגיע כזוכה של תכנית דומה. היא מספרת כי מירי ואביב היו שניים מהשופטים שלה ב-The Voice. היא מספרת שהיא עובדת נון סטופ. נטע מספרת שהן חברות. ספיר אומרת שהיא יודעת למה היא נכנסת והגיעה לתכנית הזו עם תובנות לגבי מה זה אומר לזכות בריאליטי-שירה. היא בוחרת לבצע את "Hopelessly Devoted to You" של Olivia Newton-John. בחירה מפתיעה של בלדת פופ קלאסית, קיטשית ונהדרת. המבטא שלה לא רע, הביצוע אקוסטי, בליווי פסנתר, מעט מנומנם, אבל היא בהחלט מראה מה יש לה, וממה יש לצפות. יש רגעים טובים בביצוע. מרגול חושבת שהיא זמרת בת אלף. אביב אומר שאין הערות על השירה. מירי חושבת שהיא פנומנלית, וביצעה סלסולי Soul שהיא לא ידעה שהיא יודעת. היא מבקשת ממנה לשיר בעברית אם תגיע באירוויזיון. נטע בוכה בלי הפסקה, ואומרת לה שמגיע לה להצליח. היא רוצה להביא אותה למקום שמגיע לה להיות בו, ומציינת שהיא זמרת מלכותית. כל השופטים מצביעים "כן", וספיר עוברת לשלב הבא.

המתמודד הבא הוא יובל לבקובסקי, בן 22 מרעננה. מגדיר את עצמו "מעריצה" של One Direction. הוא מתעקש לדבר חצי באנגלית, וזה מתיש. הוא מגיע עם שני שירים, ואביב בוחר מביניהם את "Hard to Say I'm Sorry" של Chicago בליווי גיטרה אקוסטית. הקול שלה מאנפף, ומזכיר קצת את אביב גפן עם קצת יותר יכולות קולית. המבטא, כמובן, מושלם. השיר עצמו קצת משמעם, והביצוע פושר, גם אם נכון ברמה הטכנית. מרגול מצביעה "כן וזהו" בלי יותר מידי הסברים. מירי חשבה שזה היה מקסים. נטע אומרת שלא הייתה מרוכזת, כי הוא חתיך, ומצביעה "כן". אביב אומר שהיה לו כיף לשמוע אותו. כולם מצביעים "כן", ויובל עולה לשלב הבא.

בתכנית זו עלו לשלב הבא:

 1. טרנטה גרוב מאשין
 2. שחר אדמוני
 3. ספיר סבן
 4. יובל לבקובסקי

ניתן לצפות בפרק המלא כאן.

תכנית 4:
לירון ויצמן קוראת לשופטים, הפוסעים בזה אחר זה לבמה ואז למקומות הישיבה שלהם. הזדמנות מצוינת לומר שיש יותר מידי שופטים בפאנל.

המתמודד הראשון להערב הוא שחר עדוי, בן 23 מצורן. הוא עוסק בלימוד בני מצווה ושיעורי מארי. מרגול מבקשת ממנו טעימה מהמורי והשופטים מתמוגגים. למרות מראהו, הוא מדגיש שהוא לא חרדי. לדבריו מקבל תגובות לא טובות מהעולם הדתי. הוא מביע את רצונו לייצג את ישראל באירוויזיון, ומעניין האם הוא ידוע שהדבר כרוך בחילול שבת, כי חבל לשבור לו את הלב והחלום. הוא ממשיך ומספר כי הוא יתום מאם, וקשור מאד למשפחתו של אביו. הוא בוחר לשיר את "Hello" של Lionel Richie. ויכוח מיותר מתעורר בין מירי למרגול, על האם זה מפתיע או לא שגבר עם פאות שר שירים כאלו. מיותר לחלוטין, תנו לשמוע את הביצוע. יש לו קול צלול ונעים, אבל ההופעה הווקלית היא לא משהו יוצא דופן. הוא מאד מוזיקלי, ובטוח שיגיע רחוק בתחרות. הוא גם מסוג הזמרים שהרדיו הישראלי מאד אוהב לאהוב. השופטים יוצאים מגדרם וקמים להריע לו. לדעתי מוגזם. מרגול חושבת שהוא זמר מובחר. מירי חושבת שהוא שר יפה וכל כך ישראלי. אביב חושב שיש לו קול חם וסיכוי באירוויזיון. כל השופטים מצביעים "כן", ושחר עובר לשלב הבא.

המתמודדים הבאים הם עידו בי וצוקי מתל אביב, במקור ממודיעין. צמד מצליח ודי מפורסם. עושים מוזיקה מגיל 14. התחילו בתור דיג'אים, וכיום גם שרים. איך שהם עולים לבמה, נטע מרימה להם ומספרת שהם סירבו לעשות רמיקס ל"באסה סבבה". הם בוחרים לבצע את השיר שלהם, "בא קליל". החוזק שלהם הוא בכך שהם מוזיקאים יוצרים, כי מעבר לכך אין לזה סיכוי באירוויזיון. השיר חמוד, יותר ההפקה והדרופ מהראפ. מגיע להם לעבור לשלב הבא רק בזכות היצירה. הכללתם בנבחרת תרענן את הליינאפ, שבוודאי יורכב מווקליסטים "נקיים" מאד. מירי אומרת שהיא אוהבת דברים כמוהם שבאים מהשטח. אביב חושב שזה היה נורא חלבי וסחי. נטע מודה שהיא מעריצה ומחמיאה להם. היא מרגישה שצריך פיצוח מבחינת הפרפורמנס שלו, מה שזה לא אומר, וטוענת כי צריך להוסיף להם פרפורמרית. מירי חושבת שזה מקסים, אך לא חדשני. רן ונטע עונים לה ש"השטח מדבר", אבל רן חושב שהם לא מתאימים. סביב השולחן מתפתח ויכוח, שבו רק נטע עומדת לצד הצמד. מרגול משתכנעת, ושתיהן מחליטות להצביע "כן". מרגול לוחצת על רן, אבל הוא מחליט להצביע "לא". נטע רוצה שיהיה להם צ'אנס לחדש את עצמם בתחרות. מרגול מצליחה לשכנע את אביב, והוא ומירי, אחרי כל הביקורת, מחליטים להצביע "כן". איכשהו, עידו בי וצוקי עולים לשלב הבא.

המתמודדת הבאה היא אנה שפיץ, בת לפני 22 שנים התמודדה בתור ילדה ב"בראבו" וזכתה לייצג את ישראל באיטליה, אומרת כי סיימה מקום רביעי בתחרות הבינלאומית, אבל לא סגורה על זה ב-100%. עבורה לייצג את ישראל באירוויזיון באיטליה תהיה סגירת מעגל. היא בוחרת לשיר את "Soon We'll Be Found" של Sia. שיר מקסים. היא ווקליסטית מקצועית, אבל יש משהו נקי מידי וסטרילי בביצוע. זה שיר כואב, והמבצעת המקורית שלו מעבירה את הכאב והתקווה בשיר. הביצוע של שפיץ נשמע כמו קריוקי. קריוקי טוב, אבל עדיין קריוקי. נטע מחמיאה לה על הטכניקה שלה, אבל זה הרגיש לה מבושל מאד, והייתה חסרה פגיעות ועדינות. מירי מסכימה ומוסיפה שהיא דייקה, אבל היו חסרים סדקים שירגשו את המאזין. מרגול לא משתכנעת, ואומרת שהיא יכולה לסמוך עלייה כנציגה לאירוויזיון. אביב טוען, שלמרות שהיא שרה יפה, הביצוע לא יוצר עניין. אביב ונטע מצביעים "לא", בעוד שאר השופטים מצביעים "כן". אנה לא ממשיכה בתחרות.

המתמודד הבא הוא עמית בן זקן, בן 22 מיבנה, חייל משוחרר ואח של עדן בן זקן, יוצאת ה"אקס פקטור" הכי מצליחה. הוא בוחר לבצע את "לא ביקשתי מלחמה" של קובי ממן. הוא מתחיל בקול נמוך ביצוע מעט בינוני. יש לו קול גברי ומעושן, אבל רק בפזמון הוא עולה לגבהים ונשמע כמו זמר. הביצוע רחוק מלהיות מדויק, אבל הוא חמוד מאד ועושה רושם שיודע לעמוד על הבמה. רק לפתוח את העיניים יותר. נטע מעירה על הנמוכים שהיו לא מדויקים, אבל אהבה מאד את שאר הביצוע. מירי חושבת שזה היה מקסים. רן חושב שזה היה מתעתע, כי זה היה לא מהוקצע. אביב חושב שיש בו משהו שובבי וכריזמטי והוא יכול להתאים לאירוויזיון. מרגול מסכימה עם כל מה שנאמר ומוסיפה במחמאות. כולם מצביעים "כן", ועמית עולה לשלב הבא.

בתכנית זו עלו לשלב הבא:

 1. שחר עדוי
 2. עידו בי וצוקי
 3. עמית בן זקן

ניתן לצפות בפרק המלא כאן.

תכנית 5:
התכנית מתחילה בלי יותר מידי בזבוזי זמן.

המתמודד הראשון הוא אוריה אזערי, בן 16 מצפת. סוג של נדב גדג'. מספר כי אבא שלו רשם אותו לתכנית. הוא בוחר לשיר את "נשבע" של חיים משה. בחירה מאד מיושנת של שיר, שזוכה להתלהבות מהשופטים. זה שיר טוב, קלאסיקה, אבל אי אפשר לעשות איתו יותר מידי באודישן. השופטים מתלהבים על ביצוע רגיל למדי. אין למתמודד נוכחות בימתית. יש לו אמנם קול יפה והוא יודע להשתמש בו, אבל זה סתמי להחריד. השופטים נעמדים להריע לו. מרגול חושבת שהשירה שלו מדהימה ושאירופה תתרסק ממנו. נטע אומרת שהוא סינוור את כולם. אביב מתרשם מהצניעות שלו לצד היכולות הגבוהות. כולם מצביעים בעדו, ואוריה עובר לשלב הבא. למה למכור לו אשליות?

המתמודדת הבאה היא מאי מאיה אלול, בת 22 מחיפה. נציגת טלמרקטינג. היא מתארת את השירה כ"שורש הכי חזק" שיש לה. היא מספרת, שנולדה "מאי", אך הוסיפה בהמשך את השם "מאיה". היא מבצעת את "עד שתעזוב" של ריטה. שיר שנשחק עד דק בריאליטי שירה. יש המון סלסולים מאולצים והביצוע לא מדויק קולית. זה לא חלב ולא בשר, היא הולכת עד הסוף עם המוזיקה המזרחית, וזה נשמע כמו חצי כוח. זה לא טוב, ולדעתי אודישן כזה לא מזכה עלייה לשלב הבא. רן חושב שהיא מאד מרגשת ויש לה נוכחות קולית מרשימה. הוא ממליץ לה להיות יותר מאופקת. מרגול אומרת שהביצוע לא שירת את השיר. מירי אומרת שיש פער בין הקול לכוונה. היא חושבת שהיא צריכה להצטמצם למקום של כוונה. נטע מציינת שזה לא בית ספר, והמתמודדים בתכנית יאכללו אותה בלי מלח. אביב מנסה להשוות אותה לנטע ולהחמיא לנטע, אבל זה מטרגר את נטע, שמרגישה שהוא מצמצם אותה, בכך שהוא אומר לה שקרה לה נס. מתחיל ויכוח, שבו נטע מתעקשת שלא קרה לה נס, אלא שהיא עבדה קשה. בשלב זה אני מאבד את הסבלנות. נטע מנסה ליצור רגע טלוויזיוני, שבו היא מזייפת היעלבות וקוראת לאביב חצוף. זה אובר ריאקשן ברמה של גד"א, זה לא אמיתי, זה מעליב לצפייה. בסוף הם מתחבקים. די, נו. מרגול ואביב מצביעים "לא", ומאי מאיה עוזבת את הבמה, וקוטעת את דבריו של רן דנקר. נטע מציינת, במידה רבה של צדק, שתגובה כזו היא של אדם שלא בנוי לתעשייה.

המתמודד הבא הוא גיא סימס , בן 21 מתל אביב. הוא בנו של הכדורסלן, ווילי סימס. אביו, כמו גם שאר משפחתו, הגיעו ללוות אותו באודישן. גיא מדבר בראיון המקדים על האתגרים של להיות שחור בישראל. הוא מבצע את "Just the Two of Us" של Stevie Wonder. זה חביב וזורם, אבל זה לא בולט בשום צורה מבחינה ווקלית. יש לו יותר ביטחון על הבמה משני המתמודדים הראשונים, אבל האודישן לא הולך לשום מקום. הייתי נותן לו להיות זמר בלהקת בנים, אבל כסולו זה לא מחזיק. מרגול חושבת שהוא היה פנטסטי. מירי חושבת שהוא כריזמטי, אבל הוא לא הצטיין. אביב חושב שהוא היה אדיר מבחינת הגרוב. ווילי סימס עולה לבמה ומקבל מחמאות ממרגול. השופטים כולם מצביעים "כן" משום מה, וגיא עולה לשלב הבא. אולי הרגישו לא נעים אחרי שאבא שלו עלה לבמה. בכל מקרה, זה לא רציני.

המתמודדות הבאות הן סטיבי ג'ון מתל אביב. מדובר בצמד, הכולל את ירדן ונופר. בן הזוג של נופר הוא בנו של אבי קושניר. אביה של ירדן הוא בעלה של ריקי גל. הן בוחרות לשיר את "Dancing on My Own" של Robyn. הביצוע הוא אקוסטי בליווי פסנתר. נופר נשמעת יותר ברורה, בעוד ירדן קצת בולעת את המילים. ביחד הן נשמעות מצוין. יש להן הרמוניות קוליות טובות. זה מזכיר הרכבי נשים אמריקאים ווקליים, ויכול לעבוד לא רע. ניכר שהן ביצעו את השיר הזה הרבה ביחד ובאו מוכנות. אביב מחמיא לנופר, הוא חושב שיש לה Signauture voice. מירי חושבת שזה היה מושלם לרגעים, והרבה פחות לרגעים. נטע חושבת שהן מדהימות, וחושבת שהן קריפיות בקטע טוב. מרגול אומרת שהיו הרבה אי דיוקים. כל השופטים מצביעים "כן" למעט מרגול, שלא מצביעה בכלל, מה שאומר שסטיבי ג'ון עוברות לשלב הבא.

המתמודד האחרון להערב הוא עמית שטח, בן 18 משדי חמד. הוא בוחר לשיר את "Cuckoo" של נטע. הוא נותן לשיר ביצוע ופרשנות משלו, קצת ג'אזי, ויותר בוגר. השיר נשמע שונה מאד, וזה לא רק בכלל. המבטא שלו מצוין, אבל הוא קצת מזכיר לי את Manel, נציג ספרד 2017. הקול שלו טוב, קצת מתלקק, טוב, אך לא לטעמי המוזיקלי. עם זאת, אין ספק שהוא מוכשר ושיש לו מקום בתכנית. מרגול חושבת שהוא שר יוצא מן הכלל, ושיש לו אינטליגנציה מוזיקלית. נטע בוכה, וחושבת שהוא זמר מוכשר, ויש מניירות שהיא הייתה מנקה ממנו. רן אומר שהוא הפתיע אותו (לטובה). כולם מצביעים לו "כן", ועמית עולה לשלב הבא.

בתכנית זו עלו לשלב הבא:

 1. אוריה אזערי
 2. גיא סימס
 3. סטיבי ג'ון
 4. עמית שטח

ניתן לצפות בפרק המלא כאן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.