2022: ישראל – אקס פקטור לאירוויזיון – תכניות 15, 16 ו-17

ממשיכים באודישנים ב"אקס פקטור לאירוויזיון". להזכירכם, שופטי העונה הם מרגול, רן דנקר, אביב גפן, מירי מסיקה ונטע ברזילי. מנחת התחרות היא לירון ויצמן.

תכנית 15:
המתמודדת הראשונה היא אוריין עטיה, בת 16. היא מספרת לשופטים שהיא לומדת ג'אז. היא בוחרת לבצע את "לילותיי" של יובל דיין. יש לה קול של זמרת של פעם, פלוס runs קטנים כאלה של זמרת נשמה. היא מאד מדויקת, ועוברת בקלות בין תווים. צריך להיפטר מכמה קטעי שירה שהם יותר גרוניים, אבל חוץ מזה היא נשמעת נפלא. אביב חושב שהיא שרה יותר מידי גוונים של ג'אז, ולא שרה את עצמה. מירי חושבת שהיו מלא מניירות, שלא קשורות לשיר. אחרי ההערה של מירי, מרגול מבקשת ממנה לשיר משהו באנגלית. היא בוחרת לבצע את "When the Party's Over" של Billie Eilish. זה אכן נשמע יותר טבעי, אבל באמת שגם אהבתי את הביצוע של בעברית. אביב חושבת שהיא שרה עכשיו את עצמה. כל השופטים מצביעים "כן", ואוריין עוברת לשלב הבא.

המתמודדת הבאה היא דליה הרשופט, בת 24 מירושלים. דליה היא עולה מלונדון, בריטניה. היא מספרת שלא הרגישה בטוח בלונדון כיהודייה. אביב ומירי רבים מי יותר טוב, Bee Gees או ABBA. טוב. דליה בוחרת לבצע את "What's Up" של 4 Non Blondes. זה סתמי למדי. היא לא ממלאת במה ולא מעניינת מספיק לדעתי כפרפורמרית. ווקלית היא נשמעת טוב, אבל זה לא מספיק, זה קצת בסיסי. היא מנסה להרשים בתווים הגדולים, ונראה שהיא טובה טכנית, אבל עם מעבר? אביב חושב שזה היה רועש מידי, לא מדויק ולא ברמה. מירי חושבת שיש לה קול יפה, אבל זה ברמה חובבנית. נטע חושבת שזה לא לאירוויזיון. דליה לא עוברת לשלב הבא.

המתמודד הבא הוא נועם גבאי, בן 19 מגבעת אבני. הוא מספר שהוא חנון של מחשבים, שגילה את עולם המוזיקה. מאד חשוב לו לקבל אישור מאביב גפן ולעבוד עמו בעתיד. הוא בוחר לשיר את "I Need a Dollar" של. אני כבר שומע את השופטים אומרים לו שהוא מנסה לחקות קול של מישהו. זו בחירה נכונה של שיר. יש לו מבטא טוב וטון קולי יפה. יש לו הרבה ביטחון ביכולות שלו וזה נשמע ונראה בהופעה. האם זה מיוחד? ייחודי? לא ממש, אבל הוא שר מקצועי. אביב חושב שיש לו המון חן ויש משהו פרשי בשירה, הוא גם מחמיא לו על הנגינה ועל השילוב של שניהם. מרגול חושבת שבקצבים האלה אי אפשר לדעת אם הוא שר טוב או לא, ושהשיר לא נתן לה לשמוע איכויות קוליות. רן חושב שהוא עוד לא אפוי. מירי ונטע מסכימות. אביב חושב שהוא ייהנה מעבודה עמו. אביב, מירי ונטע מצביעים "כן". מרגול מצביעה "לא". רן מתלבט, ומחליט להצביע "כן", ולהעביר את נועם לשלב הבא.

המתמודדת הבאה היא נועם לוי, בת 25 מחולון. מספרת שהייתה ילדה מלאה וחסרת ביטחון. הרגישה כמו רוח רפאים בנעוריה. מספרת שהיא עובדת על עצמה עדיין לאהוב את עצמה. היא בוחרת לשיר את "Juice" של Lizzo. היא מאד חמודה, יש לה משהו מאד שמח בקול. מבחינת דיקציה, קצת קשה לי להבין את המילים שהיא אומרת, וזה משהו שהיא תצטרך לעבוד עליו. היא לא רעה, אבל רחוקה מלהיות מדהימה. בוסרית מבחינת הופעה בימתית. אביב חושב שהיא מתוקה, אבל זה היה ביצוע קריוקי. רן חושב שהיא מעולה. מירי חושבת שהקול מעולה והגרוביות שלה חזקה, אבל היא מרגישה לה כמו ילדה ששרה בבית. נטע חושבת שהיא בתהליך, אבל היא לא מוכנה. אביב מצביע "לא", אבל רן ונטע מצביעים "לא", ונועם לא עוברת לשלב הבא.

המתמודדים הבאים הם גוטה גוטה, מירושלים. הם מספרים שהחלו לנגן בבארים ובהמשך גם להופיע בחתונות. הם מבצעים שיר מקורי בשם "רזולוציה אורגינל". זו אכן מוזיקת חתונות שמחה, שעטנז של משהו בלקני, קצת יידישאי, קברט ועוד. הסולן משחק על הבמה, הוא מלא אופי וכריזמה. המוזיקה חביבה, אבל השיר עצמו לא משהו. אין ספק שמגיע להם מקום בשלב הבא, למרות שהשיר הספציפי הזה ממצה עצמו מהר מאד. נטע חושבת שזה היה מגניב, אבל היו לא ציפיות אחרות מהסולן. מירי לא נהנתה, ושהיא מרגישה שהמוזיקה נעשתה רק להרקיד אותה ואין בה אמירה. אביב חושב שזה לא היה עשוי טוב, למרות שהם חמודים. אביב ורן מצביעים "לא", גוטה גוטה לא ממשיכים לשלב הזבא.

המתמודד הבא הוא אביב חרזי, בן 21 מראש העין. מרגול מעלה שאלה חשובה, האם לא הגיע הזמן לשלוח שיר מזרחי לאירוויזיון. המתמודד בוחר לשיר את "מציאות אחרת" של אייל גולן. יש לו קול צלול. הוא מתחיל בקטן, ולא אשקר, גם נעים להסתכל עליו. הוא מסלסל יפה, ומרגול מתרשמת לטובה. הבעיה שלו היא שהוא לא מישיר מבט למצלמה או לשופטים ועוצם עיניים לאורך האודישן. קולית זה נשמע נהדר, יש לו קול כמו חמאה. אביב חושב שהוא שר פיצוץ. מירי חשבה שהייתה שם זכות וצרידות בקול. מרגול חושבת שהוא סיפר סיפור על הבמה. רן חושב שהוא זמר ענק. נטע מסכמת שזה זה, אבל חושבת שהוא היה לחוץ מידי. השופטים תמימי דעים, ומצביעים "כן". אביב עובר לשלב הבא.

בתכנית זו עלו לשלב הבא:

  1. אוריין עטיה
  2. נועם גבאי
  3. אביב חרזי

ניתן לצפות בפרק המלא כאן.

תכנית 16:
המתמודד הראשון להערב הוא שניר חדד, בן 23 מפרדס חנה. הוא מספר שהוא שר במספרה… אוקיי. מסתבר שהם עושים מסיבות קריוקי במספרות בעיר שאני חי בה, מעניין. הוא מתחנף לשופטים טרם האודישן. הוא בוחר לשיר את "ג'וני" של בר צברי. נורא קשה להתעלות על הזמר המקורי. חוץ מזה זה שיר מצוין. מרגול חושבת שזה חיקוי שלם. אני חושב שיש לו קול יפה, אבל יש לו בעיה בתור פרפורמר, וזה נשמע כמו מסיבת קריוקי. הוא שוכח את המילים והולך הלוך ושוב על הבמה שלא לצורך. רן מעיר לו על כך ומציין שזה כמעט קרה. ההתחלה הייתה יפה, אבל היו מכשולים בדרך, שהוא לא עבר. אביב חושב שהוא שר יפה, אבל הוא לא שם. הוא ומרגול חושבים שהביצוע היה דומה מידי למקור. מירי חושבת שהדיבור לפני הסיח את הדעת. השופטים מחמיאים לו, אבל חושבים שהוא צריך לעבוד על עצמו מנטלית. שניר לא עובר לשלב הבא.

המתמודד הבא הוא דניאל ממייב, בן 17 מאשקלון. מאחורי הקלעים עם המשפחה הם מספרים, שאמא שלו ויתרה על קריירת שירה בשביל המשפחה לבקשת אביו. על הבמה מתחיל שיח סביב המוצא הקווקזי של המתמודד. דניאל בוחר לבצע את "ממה את מפחדת" של אייל גולן ובניה ברבי. הוא לא מדויק בשירה שלו. יש לו פוטנציאל, אבל הקול צריך להתבגר קצת. יכול להיות שזה מספיק לשלב זה, בימתית הוא נראה טוב ובעל ביטחון. מרגול אוהבת שהוא לא חיקה את הזמרים המקוריים. אביב חושב שההופעה הייתה משעממת ומונוטונית. נטע חושבת שיש לו כישרון, אבל השירה לא הייתה 100%. רן חושב שיש את הפוטנציאל, אבל לא בטוח שזה מספיק לאירוויזיון. מרגול ורן מצביעים "כן". אביב מצביע ל"א". נטע משתכנעת ומצביעה "כן". מירי עדיין מתלבטת, אבל לבסוף גם היא משתכנעת. דניאל עובר לשלב הבא.

המתמודדת הבאה היא נטע אלקסלסי – Toosha, בת 21 מירושלים. היא אחת המתישות בהיפראקטיביות שלה. ההפקה מבינה את הפוטנציאל, ונותנת לה לצלם בווידאו את מאחורי הקלעים תוך מתן הערות על כל דבר שזז. אני מאד מקווה שהיא לא תעבור לשלב הבא, כי אני מותש. היא מספרת לשופטים שהיא גם מורה לאנגלית. המועמדת בוחרת לבצע את "Don't You Worry 'bout a Thing" של Stevie Wonder. הביצוע היה מצוין, יש לה ביטחון, וקול מלא נשמה וגרוב. היא הרבה יותר אינטימית על הבמה בעת הביצוע ממה שחשבתי. נטע מחמיאה לה. אביב חושב שהיא נורא היפראקטיבית, ושהיא שרה יפה, אבל לא מרגש, ואפילו כוחני. מרגול מתה עליה ומחמיאה על הגרוב, אבל שהיא לא הייתה כל הזמן בטון. מירי מחמיאה לה על הגרוב ולא מסכימה עם אביב. רן חושב שהיא אושר טהור. אביב מצביע "לא", אך שאר השופטים מצביעים "כן". נטע עוברת לשלב הבא.

המתמודדת הבאה היא אוריין רון, בת 19 מקריית מוצקין. דוגמנית אינסטגרם וזמרת. את הכסף של הדוגמנות היא משקיעה במוזיקה. היא בוחרת לבצע את "מנגינה" של עדן בן זקן. שיר מצוין. הביצוע עצמו קצת פחות. אין לה קול והביצוע חובבני. היא משתמשת הרבה בויברטו, אבל זה לא מחפה על היעדר יכולות קוליות, והיא ממש מזייפת. מירי חושבת שיש לה קול יפה, אבל היא לא דייקה ברמה שהיא אפשר להעביר הלאה. השופטים כולם מסכימים, ואוריין לא עוברת לשלב הבא.

המתמודד הבא הוא אור אלקלעי, בן 17 מקדימה. שחקן טניס לשעבר. הוא בוחר לבצע את "לתת ולקחת" של שלמה ארצי ודודו טסה. יש לו T בעייתית, והביצוע עצמו קצת מדוקלם ולא מושר. אם הוא היה זמר יוצר, היה לזה מקום, אבל הביצוע הזה לא מתרומם, שכן המקור הרבה יותר מלודי ממה שהוא עושה עמו. רן מחמיא לו על הנגינה, וחושב שיש בו עדינות, אבל זה לא מספיק בעיניו. מרגול חושבת שזה רק נעים לאוזן, אך לא מעבר. מירי מציינת שיש לו דרך ארוכה לעשות. נטע חושבת שיש לו כישרון ופוטנציאל. אביב ונטע מצביעים "לא", ואור לא עובר לשלב הבא.

המתמודד הבא הוא מייקל רוז, בן 33 מתל אביב. לשעבר מישה סוחינין, שהתמודד ב-The Voice בנבחרת של אביב גפן. הוא מספר שכל ילדותו רצה להיות חלק מהישראליות ולא הרגיש ככה. ההופעה ב-The Voice עזרה לו, וזה לבסוף גם גרמה לו לשנות את השם. סביב שולחן השופטים מתפתח דיון על שינוי השם ועל גזענות בישראל. לבקשת אביב, מייקל מחליט לבצע שיר מקורי בשם "Tornado". מאד חיבבתי אותו ב-The Voice והוא מאד השתנה, לא רק חזותית. הוא מחובר לשיר מאד ומעביר את המסר שלו בהרבה כאב. הוא אמן שלם, ובהחלט צריך להיות בשלב הבא. בפזמון הוא פורץ בקול רוקיסטי חרוך. מהמם. אחד האודישנים הטובים של העונה לדעתי. מרגול חושבת שהוא ווקליסט מצוין. רן חושב שהוא שר בצורה מדהימה ויש לו הרבה כוח, אך היה בזה משהו מיושן. אביב חושב שזה היה העתק של להקת Muse. נטע חושבת שהוא פנומן ומרגש על כל קשת הרגשות. היא מצביעה "כן". אביב ציפה ליותר ומצביע "לא". מירי, מרגול ורן מצביעים "כן". מייקל עובר לשלב הבא.

בתכנית זו עלו לשלב הבא:

  1. דניאל ממייב
  2. נטע אלקסלסי – Toosha
  3. מייקל רוז

ניתן לצפות בפרק המלא כאן.

תכנית 17:
הפרק נפתח בהבטחה, שאנחנו בשבוע האחרון לאודישנים. המתמודדת הראשונה היא לאה מסיהיד, מנתניה, עולה חדשה מצרפת. היא מבצעת את "נהיה בסדר" של ספיר סבן. היא נשמעת מאד כמו ספיר, שזו מחמאה. בפזמון היא פורצת ומגיעה לתווים מרשימים מאד. היא חמודה מאד וההופעה שלה אפקטיבית ומלאת ביטחון בימתי. השופטים נראים מרוצים ברובם. יש לה משהו מאד soulful בקול. רן חושב שיש לה קול ענק. אביב מחמיא לה על העוצמה, אבל טוען שזה לא נגע בו. המתמודדת מבטיחה לאביב שתפתיע אותו בהמשך. מרגול חושבת שהיא מוכשרת, אך המיצג לא מעניין. רן ומירי מצביעים "כן". נטע חושבת שחסרה לה מקוריות ובשורה, אך מצביעה "כן". מרגול מצביעה "לא". הכל תלוי באביב. מירי מנסה לשכנע אותו בצדקת הצבעתה. אביב משתכנע, ולאה עוברת לשלב הבא.

המתמודדת הבאה היא ענבר יוחננוף, בת 27 מחולון. זמרת, שחקנית בתיאטרון בית ליסין וחברת להקת "ווקה פיפל". היית זמרת סטנד אין של אירלנד באירוויזיון 2019. כשהיא עולה לבמה אנחנו גם מגלים שהיא מכירה את נטע מהצבא. היא נותנת קטע מה"ווקה פיפל", מה שפחות עובד על אביב, שחושב שזה סאחי. לביצוע שלה היא מבצעת את "Levitating" של Dua Lipa. זה השיר, שהחובבים השוו אליו את "Set Me Free". אכן שומעים שחקנית ששרה, ופחות זמרת. היא לקחה את השיר והפכה אותו לפחות מגניב. היא שרה נכון טכנית, אבל היא מתאימה יותר להרכב מאשר כסולנית. רן חשב בתחילה, שזה לא מספיק טוב, אך בחצי השני של השיר משהו קרה. עדיין הוא לא חושב שזה מספיק טוב. לדעתה של מירי היא טעתה בבחירת השיר, ושהוא לא מתאים למי שהיא. מרגול חושבת שהיא זמרת מצוינת ומצביעה "כן". אביב חושב שזה משויף מידי. נטע מאוכזבת שהיא לא השתמשה בפורטה שלה, אך מצביעה "כן" למרות הכל. אביב משתכנע ומצביע "כן". מירי מבקשת שהיא תעז לטעות להבא ומצביעה "כן". ענבר עוברת לשלב הבא.

המתמודד הבא הוא אור ברק, בן 24 מגבעתיים. מוזיקאי, שחקן ודוגמן. הוא מספר על בריונות ממנה סבל בילדות. הוא מחליט לבצע שיר מקורי בשם "I Need You". השיר סתמי למידי, ונשמע כמו אלפי שירים אחרים. כאילו הוא דחס לשיר את כל האפנות המוזיקליות העכשוויות, אבל שכח לשים את הלב. חוץ ממרגול, שאר השופטים לא מתלהבים. אביב אומר, שהשיר לא טוב, הוא ציפה ליותר, גם מבחינה מלודית. נטע אהבה את השיר והסטייל, אבל כזמר יש לו עוד דרך לעשות, מבחינת דיקציה ומבחינת השירה. נטע מעירה שבאירוויזיון לא מאפשרים אפקטים ווקליים, שזה נכון חלקית. רן חושב שהוא לא מספיק בשל. רן ונטע מצביעים "לא", ואור לא ממשיך לשלב הבא.

המתמודדת הבאה היא ביסאן אבו לבן, בת 18 מרמלה. התחילה ב"בית ספר למוזיקה". מאז הופיעה ב"עלובי החיים". עבדה בין היתר עם מירי מסיקה. בראיון המקדים עולה נושא המהומות ברמלה וכיצד זה השפיע על ביסאן. היא בוחרת לבצע את "Halleluja" של Leonard Cohen. די ברור, שאביב ישפוט את זה בחומרה. זה נורא יומרני ולא נקי. גם הבחירה בשיר היא קצת מתפלצנת. היא מנסה למקמם את עצמה בנישה ה"איכותית", אבל על הדרך לא נותנת לשופטים ולצופים לראות מי היא בתור זמרת. המון רושם. את החצי השני של השיר היא מבצעת בערבית. מירי חושבת שהיא הביאה הרבה צבעים. נטע חושבת שהיא חושבת שהיא כמו פיה, ושהביצוע היה כמו מים צלולים. אביב אומר שהיא נשמעת יפהפה. כל השופטים מצביעים "כן", וביסאן עוברת לשלב הבא.

המתמודד הבא הוא בן צור, בן 22 מצפת. הוא בוחר לשיר את "לשוב הביתה" של ישי ריבו. יש לו קול ממש יפה, צלול, גברי, ואמנם הוא נשמע כמו הרבה זמרים אחרים, אבל הוא נשמע טוב ונראה טוב על הבמה. מרגול מעירה שהוא נשמע כמו עומר אדם. אכן הוא צריך למצוא את הנישה שלו ולייחד את עצמו, אבל יש לזה זמן. נטע חושבת שזה היה מקסים, והביצוע היה לא מתיימר ולא חקייני. סביב השולחן מתפתח ויכוח האם הוא מנסה או לא מנסה להישמע כמו עומר אדם. היא אהבה את ההגשה וחושבת שהוא היה מקסים. אביב אומר שזה לא היה מקורי בעיניו. רן היה שמח לשמוע ממנו עוד גוונים. אביב מצביע "לא", אך שאר השופטים מצביעים "כן", ובן עובר לשלב הבא.

המתמודדת האחרונה להערב היא שלווה ברטי, בת 60 מנתניה. השתתפה שלוש פעמים בקדם אירוויזיון, ב-1985, 1992 ו-1995. מספרת שהיא חזרה ארצה אחרי 12 שנים בפלורידה כי נהייתה סבתא. מסתבר גם שמרגול היא קרובת משפחה שלה, והיא מפתיעה אותה מאחורי הקלעים. ברטי חוזרת על כך, שלייצג את ישראל באירוויזיון הוא חלום שלה כבר הרבה שנים. היא בוחרת לבצע את "Tu te reconnaîtras" של Anne-Marie David, השיר זוכה אירוויזיון 1973. הביצוע מתחיל איום ונורא, ורק בגבוהים היא נשמעת מדויק. שאר הביצוע מאד קשה, צעקני וקריוקי. אולי זו בחירת השיר, אולי זה בחירת אופן הביצוע, אבל זה בלתי ניתן לשמיעה. היא דוחפת פלצטים לא קשורים באמצע. נטע מחמיאה לה על האנרגיה, אבל חושבת שהשירה הייתה עם המון פאתוס ולא עדכנית. מירי חושבת שהיא לוחצת יותר מידי. שלווה לא עוברת לשלב הבא.

בתכנית זו עלו לשלב הבא:

  1. לאה מסיהיד
  2. ענבר יוחננוף
  3. ביסאן אבו לבן
  4. בן צור

ניתן לצפות בפרק המלא כאן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.