2022: סיכום חצי גמר 2

אתמול נערך חצי הגמר השני של אירוויזיון 2022, ובסופו העפילו 10 מדינות מאושרות אל הגמר שייערך במוצאי שבת הקרובה. הערב עבר בהצלחה חלקית, וכלל כמה רגעים מביכים של המנחים, תקרית דיפלומטית ישראלית, ושמש קינטית שמסרבת לגווע. Laura Pausini, Alessandro Cattelan ו-Mika עשו עבודה סבירה, אך לשלושתם חסרה טבעיות. לא מאמין שאיש מהם ייזכר כמנחה יוצא דופן בתחרות. אהבתי מאד המחווה לפסטיבל סנרמו, ואת המחווה הקצרה מידי ל-Raffaella Carrà. על ההדחפות של מיכאל בן דוד לפריים בזמן ההצבעה, כשהמנחים מדברים, אין לי הרבה מה להרחיב. הרשת מלאה בגינויים ואמירות, ואני מסכים עם חלקם. מופעי הביניים היו עלובים למדי. למה להביא שני זמרים עם קבלות כמו Laura Pausini ו-Mika ולתת להם לשיר קאברים? נמתין לנאמברים שלהם בגמר.

מה לגבי השירים עצמם? זה הזמן להביט אחורה על הרושם שהותירו בי השירים כאשר נבחרו או נחשפו לייצג את מדינותיהם, ולראות איפה צדקתי ואיפה טעיתי.

 פינלנד: The Rasmus – Jezebel
The Rasmus פתחו את חצי גמר במופע של בלונים בשחור וצהב משל היה השיר המנון בית"ר ירושלים. השיר עצמו הוא רוק אצטדיונים המנוני, אבל חלש, מיושן וממוחזר. מעל הכל בלטה הופעתו הקולית החלשה של סולן הלהקה, Lauri Ylönen, שזייף מהתו הראשון. גם השוט הפותח, שהיה מחווה לסרט It, היה מקריפ. שיר גרוע, אבל היה ברור שיעפיל לגמר. שם טוב טוב משמן טוב.
הימורי המוקדם: "פינלנד צפויה… להעפיל בקלות לגמר. השם של ההרכב, כמו גם השיר המאד קליט יעשו את שלהם. אני מאמין שהשיר יוכל גם להיכנס לטופ 10 בגמר התחרות." תוצאה: טופ 10, עלו לגמר.

 ישראל: Michael Ben David – I.M
לא נעים לי להגיד לכם 'אמרתי לכם', אבל אין לי ברירה. בוא נתחיל מהטוב: מיכאל אוכל את הבמה וטורף את המצלמה. הוא נתן הופעה ווקלית מעולה. הוא והרקדנים נראו נפלא ועשו עבודה טובה. המשלחת הישראלית השקיעה בקיר לד, שמסתיר את השמש הפגומה של ההפקה, ועבודת המצלמה התמקדה ברצפת ה-LED, ששידרה מידי פעם את שם השיר בלבן על אדום. זו הייתה הופעה אתסטית ויפה. ועכשיו לחלק הפחות טוב: מדובר בשיר איום ונורא, ועד שישראל לא תבין, שהאירוויזיון הוא לא תחרות מבצעים, אלא עדיין תחרות שירים, אין לה מה לחפש על הבמה הגדולה בעולם.
הימורי המוקדם: "נכון לעכשיו נראה שההעפלה לגמר אפשרית. עם זאת, בגמר אני לא חושב שישראל הולכת להתברג גבוה, אהמר על מקומות 21-25.". תוצאה: לא העפיל לגמר.

 סרביה: Konstrakta – In corpore sano
סרביה הביאה את השיר הטוב של חצי הגמר. הקהל שיתף פעולה במחיאות כפיים, והתדמית האדישה-מגניבה של Konstrakta עברה מאד יפה. האיטלקים שצפיתי איתם ישר ציינו את Marina Abramović כרפרנס. הקהל הבין את השיר והמסר שלו, מבלי להבין מילה בסרבית. ההעפלה שלה לגמר הייתה עוד ניצחון לשפות מקומיות, לאנטי גנריות ולז'אנרים מוזיקליים קצת אחרים. השמש הקינטית אמנם עמדה לנו בגרון לאורך כל ההופעה, אבל גם היא קטנה על Konstrakta. הייתי גאה לנופף בדגל הסרבי במופע השופטים.
הימורי המוקדם: "סרביה צפויה… לעניות דעתי להעפיל לגמר. בגמר השיר יכול לסיים בטופ 10, במקומות 6-9.". תוצאה: טופ 10, עלתה לגמר.

 אזרבייג'ן: Nadir Rustamli – Fade to Black
הפעם אפילו הופעה שונה לא עזרה להציל את השיר האזרבייג'ני המאד סתמי והאובר דרמטי. גם כאן המשלחת הביאה קונסטרוקציה, במקרה זה מדרגות, שהסתירה רק חלקית את השמש. Nadir Rustamli נתן הופעה ווקלית מצוינת, אבל עם קצת יותר מידי צרחות ומניירות. הבמה הייתה קודרת. הבגדים המסמורטטים שלבש התאימו לשיר, והערכתי את האסתטיקה הצנועה. עם זאת, האווירה כולה הייתה כבדה. ברגעים אלו חשבתי שאזרבייג'ן לא תעפיל לגמר, אבל כנראה השופטים עשו את שלהם ונתנו ל-Rustamli מקום בטופ 10.
הימורי המוקדם: "אני חושב שאזרבייג'ן יכולה להעפיל לגמר בחסות הצבעת השופטים. אם אכן זה יקרה, היא כנראה תסיים בצד הימני של הטבלה בגמר, בסביבות המקומות 17-20." תוצאה: טופ 10, עלה לגמר.

 גאורגיה: Circus Mircus – Lock Me In
האכזבה של הערב מבחינתי הייתה השיר הגאורגי. המדינה הביאה את אחד השירים המגניבים של התחרות, עם קצב מעולה, חצי מסר אקטואלי ופשוט מוזיקה כיפית. ההופעה הייתה החלשה ביותר מבין הופעות אמש. כלום לא קרה על הבמה. לשים שפתיים על מסכי ה-LED זה נחמד, אבל לא מספיק. גם ההופעה הווקאלית הייתה חלשה מאד, אבל זה שיר שהעיקר בו זה הביט והמגניבות, והיה אפשר לחפות על כך. הבובות הקטנות היו תוספת חמודה, אבל מעבר לכך חברי הלהקה פשוט עמדו שם ללא ניע, וזה היה מאד מוריד. לא היה צריך להיות נביא על מנת לנחש שהם יראו את הגמר מהבית.
הימורי המוקדם: "כרגע זה נראה שתהיה לה בעיה להעפיל לגמר התחרות. יש כמה שירים שבטוח יעפילו מחצי גמר זה, אך גאורגיה היא לא אחת מהן. יכול להיות שהיא תגיע מאד קרוב לכך. אם היא תעפיל, זה יהיה בזכות השופטים, והיא תסיים דומה לכפי שסיימה ב-2016." תוצאה: לא העפילו לגמר.

 מלטה: Emma Muscat – I Am What I Am
מבין על השירים שלא העפילו לגמר, הכי אני שמח על מלטה. "I Am What I Am" הוא שיר מחורבן. הגרוע ביותר בתחרות השנה. קיטשי, שמאלצי, מתחנחן ומזויף. ההופעה הייתה תואמת, ואכן הייתה ההופעה הקיטשית והמוגזמת ביותר של הערב החל מהנגינה על הפסנתר וכלה בזיקוקים, או מה שזה לא היה. Emma Muscat סייפה ונשמעה כמו מי שאין לה מושג על מה היא שרה. אולי עדיף ככה, אחרת היא הייתה יודעת אילו שטויות היא מזמרת. אני מקווה שאולי מלטה ילמדו מזה לא לבזבז כספי ציבור על קניית שירים גרועים מכותבים סקנדינביים. על מי אני עובד, הם יעשו את זה שוב בשנה הבאה.
הימורי המוקדם: "מלטה… כנראה לא תעפיל לגמר התחרות, בעזרת השם." תוצאה: לא העפילה לגמר.

 סן מרינו: Achille Lauro – Stripper
אי העפלה לגמר של סן מרינו באה לי בהפתעה. ההופעה הייתה הצגה. Achille Lauro הראה לשאר הפרפורמרים מאיפה משתין הדג, ועשה קרקסים רציניים על הבמה. הוא כוכב במובן הישן והטוב של המילה, והאפיל שלו הוא של כוכב רוק אמיתי, גם אם השיר הוא חצי כוח. התחרות הפסידה קצת Pאנק במוצאי שבת, ויש מצב שנגלה שהקהל העלה אותו, אך השופטים סיכלו. רגעי הרכיבה שלו על רוברטי, כך למדתי שהוא קורא לשור המכני שלו, ייזכר לדעתי כאחד הסמלים של אירוויזיון 2022. מלך, תחזור שנה הבאה רק עם שיר יותר טוב. האיטלקים שצפיתי עמם בתחרות טענו כי כל השירים שלו נשמעים אותו הדבר.
הימורי המוקדם: "לדעתי השיר יצליח להעפיל לגמר האירוויזיון. עם זאת, בגמר אני לא חשוב שצפויה לא הצלחה רבה. השיר עשוי לסיים במקומות ה-14-18 לעניות דעתי." תוצאה: לא העפילו לגמר.

 אוסטרליה: Sheldon Riley – Not the Same
עוד העפלה מעצבנת ולא מוצדקת היא זו האוסטרלית. Sheldon Riley נתן כמו תמיד הופעה ווקלית ובימתית מוגזמת. הוא לא דייק בנמוכים, כמעט מלמל. השמלה וההינומה עשוית התכשיטים נראים יותר ויותר כמו משהו שהוא לובש כי אין לו משהו אחר למכור. גם ההופעה הייתה משעממת, והזכירה לי יותר מידי את הקדרות שראינו בהופעה האזרבייג'נית. בשני המקרים מדובר בבלדות בינוניות מאד. המון רעש וצלצולים על מעט מאד שיר.
הימורי המוקדם: "אוסטרליה צפויה… ככל הנראה להעפיל לגמר… אני בספק רב ביכולת של השיר להגיע להישג…, וחושב שהשיר יסיים איפשהו במקומות 14-17." תוצאה: טופ 10, עלתה לגמר.

 קפריסין: Andromache – Ela
הפרופ שדימה גלי ים ושיחק על המוטיב הקפריסאי של וונוס, היה נחמד מאד. כמו ישראל וסן מרינו, גם קפריסין שילמה עוד קצת כסף על קיר של נורות LED, שכיסה את השמש המזוויעה. Andromache נתנה הופעה ווקאלית חלשה מאד, וזה לא שיר שצריך לזייף בו, זה שיר קל לביצוע. היא ניסתה לשחק אותה אצילית כוונוס, אבל נראתה יותר כמו מילניאלית אדישה לחיים. הגיע לשיר לראות גמר, במיוחד לאור ההיצע השנה, אבל לא היה מאמץ על הבמה בכלל או מינימום כריזמה.
הימורי המוקדם: "קפריסין צפויה… כנראה להעפיל לגמר. אני רואה את זה מסיים במקומות 10-13 בגמר וזוכה בעיקר להערכה אצל הקהל, מן הרגשה כזו." תוצאה: לא העפילה לגמר.

 אירלנד: Brooke – That's Rich
איכשהו בתקופת החזרות החובבים התחילו לעוף על השיר. למען האמת, בעוד ש-Brooke עצמה היא מלאת ביטחון על הבמה וחמודה, היא ווקליסטית חלשה, היא פספסה קיוז, וההופעה הייתה אירית טיפוסית: היא פיזזה עם 4 רקדניות על הבמה ולא היה בימוי יצירתי או אפילו עבודת מצלמות ראויה. זה נראה מאד חובבני. עוד שיר קצבי סיים את דרכו אמש בתחרות.
הימורי המוקדם: "לטעמי, השיר הזה לא יביא אותה לגמר… הרמה עצמה של "That's Rich" היא לא משהו שאנחנו רגילים לשמוע בגמר התחרות, אלא אם השיר מגיע ממדינה שלה נקודות קבועות ממדינות חברות. אירלנד לא במועדון הזה." תוצאה: לא העפילה לגמר.

 מקדוניה: Andrea – Circles
כל ההתנהלות של מקדוניה בתחרות היא ביזיון. השבוע הם גינו את הזמרת ושקלו לפרוש מהתחרות (בכאילו) כי היא הזיזה עם היד דגל שהפריע לצילום או משהו כזה. אני לא יודע מי משחק שם את המשחקים הפוליטיים האלו, אבל די ברור שהאירוויזיון וההצלחה בו הוא לא בעדיפות עליונה. Andrea עצמה נתנה הופעה סבירה, למרות שהויברטו שלה משגע אותי וגורם לה להישמע כמו עז לפעמים. ההעמדה הייתה מינימליסטית, והיה ברור מהשנייה הראשונה שהשיר יסיים את דרכו בסוף הערב. אם זה היה תלוי בי, השיר היה מקבל כרטיס לגמר למרות המגרעות בו ובהופעה.
הימורי המוקדם"אני מתקשה לראות את השיר מעפיל לגמר, מה שאומר שנה שנייה ברציפות מחוץ לגמר למקדוניה. למרות שהשיר חביב עליי ובהחלט שמיע, הוא לא חזק מספיק לדעתי כדי להשתבץ בטופ 10 בחצי הגמר, בוודאי לא בזה של הקהל. המשלחת המקדונית תצטרך לצאת מגדרה כדי לגרום לשיר להצליח, מסופקני שיש להם את הכלים או המוטיבציה לכך." תוצאה: לא העפילה לגמר.

 אסטוניה: Stefan – Hope
עוד הופעה מאכזבת הייתה של השיר האסטוני. לא הבנתי איך אפשר לקחת שיר עם פוטנציאל להיטי אמיתי וצליל מוכר, ולתת לו העמדה כה חיוורת. מצד אחד, אני מעריך את זה שהם מתמקדים בזמר ובשיר, ולא משתמשים בשטיקים, אבל לא יכול להיות שההופעה תהיה חלשה יותר מזו שבקדם, ולא יכול להיות שיהיו רגעים מתים על הבמה. זה המנון, וככזה הוא צריך לקבל הופעה של המנון. Stefan גם לא היה מדויק, וניכר שהוא מתרגש. אולי עד שבת הוא יצבור ביטחון.
הימורי המוקדם: "השיר ככל הנראה יעפיל בקלילות לגמר התחרות, ושם יוכל להתברג בטופ 10, אולי אפילו בטופ 5 של השופטים." תוצאה: טופ 10, עלה לגמר.

 רומניה: WRS – Llámame
מאז שהשיר זכה בקדם הרומני, אמרתי לאנשים שחכו ותראו איך הרומנים יעמידו הופעה בטורינו. ובכן, זה לא קרה. גם רומניה עשתה את המינימום ו-WRS קיבל הופעה וכוראוגרפיה של צוות בידור בבית מלון. מה שכן, מדובר בלהיט רדיו, ובעוד שיר קצבי שכנראה אנחנו צריכים בגמר מלא הבלדות. אני מבין שהשיר מושר ברג'יסטר נמוך, אבל הקול שלו משגע אותי, ולא במובן החיובי.
הימורי המוקדם: "לדעתי ההופעה תשתדרג משמעותית מבקדם, כמו שרומניה יודעת לעשות, והמדינה תעפיל לגמר. כיצד זה יסיים בגמר? כנראה לא גבוה מידי. מקומות 14-17 לדעתי." תוצאה: טופ 10, עלה לגמר.

 פולין: Ochman – River
ל-Ochman יש קול טוב, שהוא לא תמיד יודע להשתמש בו, והוא נשמע בוכה לאורך כל השיר. הכריזמה שלו לא קיימת. ההאפקט של המצלמה הרועדת מגוחך ולא תואם במאום לשיר ולהופעה. גם הרקדנים לבושי הסמרטוטים לא הכי מובנים לי, וההתקלויות שלהם בזמר גרמו לו לפספס תווים פה ושם. זו לגמרי לא הייתה הופעה של שיר שהוא בטופ 7 של טבלאות ההימורים, אבל היה ברור שהוא יעפיל לגמר בכל מקרה.
הימורי המוקדם: "לדעתי השיר יצליח להעפיל לגמר האירוויזיון. התוצאות באירוויזיון 2021 הוכיחו לנו שהשופטים עדיין מפרגנים לשירים כאלה, אז קשה לי להאמין שהם יתעלמו ממנו. זה שיר נורא "בטוח", נורא לא מעז. לפניו עשו זאת הולנד 2019 ושווייץ 2021, אך בכל פעם הצליחו פחות. ניצחון לא יהיה כאן, אבל פולין כנראה תסיים בצד השמאלי של הטבלה." תוצאה: טופ 10, עלה לגמר.

 מונטנגרו: Vladana – Breathe
לא, לא, לא ושוב לא. לשיר הזה היה כל כך הרבה פוטנציאל והוא פשוט נעלם על הבמה. ל-Vladana יש מימיקה איומה ומסיחת דעת. רק על זה היה צריך לעבוד איתה לפני התחרות, וזה לא נעשה. עוד דברים שפגמו בשיר: הופעה ווקלית בינונית, צלחת הלוויין שהיא לבשה כאקססורי, את התו החשוב בפזמון האחרון שהיא פספסה, ווידאוארט יפה שהוסתר על ידי השמש הארורה. זה שיר חביב מאד, אבל היה ברור אחרי ההופעה הזו שלא הקהל ולא השופטים יעניקו לו מקום בטופ 10. האיטלקים שצפיתי עמם גיחכו קלות כשהיא שרה באיטלקית בהמון פאתוס.
הימורי המוקדם: "מונטנגרו… לפי דעתי תעפיל לגמר מתחתית הטופ 10. בגמר עצמו אני די בטול שהשיר ייאבק על מקום בטופ 20." תוצאה: לא העפילה לגמר.

 בלגיה: Jérémie Makiese – Miss You
אחת ההופעות המפתיעות של אמש הייתה זו הבלגית. Jérémie Makiese הוכיח שיש לו יותר כריזמה ממה שנתתי לו קרדיט. ההופעה הווקאלית סבלה מפגמים, ולקח לו זמן להיכנס לשיר, אבל הוא עשה את זה. החלק עם הרקדנים שנתנו ריקוד אורבני עם המבצע, בשיר שהוא בעקרון בלדה, עבד יפה מאד. הייתה התמקדות בנשמה שיש בשיר ופחות בעצב של השיר. את התו האחרון הוא זייף לחלוטין בחזרת השופטים, אבל אתמול בלייב הוא ויתר עליו, ובצדק, וסיים את ההופעה יפה. זה משכנע לדעתי בלייב, גם אם השיר עצמו לא יותר מבסדר.
הימורי המוקדם"לדעתי המדינה תתקשה להעפיל לגמר התחרות, ועם תעשה זאת זה יהיה מתחתית הטופ 10. אם תעפיל לגמר, תסיים בו בתחתית." תוצאה: טופ 10, עלה לגמר.

 שבדיה: Cornelia Jakobs – Hold Me Closer
היה ברור ששבדיה תעפיל לגמר, אבל אני חייב להודות שהופתעתי מכך שהרבה אנשים שאינם חובבים אהבו את ההופעה. החזרות לחצי הגמר של השיר לוו בלא מעט תקלות, ולי לפחות Cornelia Jakobs נראתה עייפה ומיואשת. אני רואה עכשיו את ההופעה שוב, ומשהו שם לא עובד לי, אני לא יודע להסביר את זה. אני חושב שבאמת האיטלקים הרסו את הבימוי של השיר. ווקלית היא הייתה מצוינת, וזה באמת אחלה של שיר.
הימורי המוקדם: "שבדיה צפויה… לצלוח בקלות לגמר. אני מעריך שאכן השיר יסיים בטופ 3, פחות מכך תהיה הפתעה גדולה." תוצאה: טופ 10, עלתה לגמר.

 צ'כיה: We Are Domi – Lights Off
עוד הפתעה אמש הייתה הלהקה הצ'כית, שהרימה את האולם כולו, גם במופע השופטים וגם בלייב אתמול, עם השיר הבינוני שלהם. סולנית We Are Domi לא תמיד סחבה את השיר, במיוחד בבתים, אבל הביטים, הביטחון העצמה שלה והבימוי האפקטיבי של השיר חיפו עליה. היא גם חמודה מאד וקל להתחבר עליה. לפני ההופעה לא חשבתי שזה יעפיל לגמר, אחרי ההופעה הבנתי שאין שום אפשרות אחרת.
הימורי המוקדם: "בשלב זה לא נראה שהעפלה לגמר תהיה אפשרית. We Are Domi צריכים מתמודדים חלשים בחצי הגמר שלהם והופעה בימתית מרשימה מאד כדי לעשות את הבלתי אפשרי. צ'כיה כבר הוכיחה שהיא מסוגלת להעמיד הופעות אפקטיביות ב-2018-9. עם זאת, לא בטוח שהופעה אפקטיבית תהיה מספיקה עבורם הפעם." תוצאה: טופ 10, עלו לגמר.

אם כן, עשר המדינות שהעפילו לגמר מחצי הגמר הראשון הן (לפי סדר הא'-ב'):

בלגיה
צ'כיה
אזרבייג'ן
פולין
פינלנד
אסטוניה
אוסטרליה
שבדיה
רומניה
סרביה

קצת מידע סטטיסטי: בסך הכל העפילו לגמר מדינה מרכז אירופאית אחת (צ'כיה), מדינה מערב אירופאית אחת (בלגיה), שתי סקנדינביות/נורדיות (פינלנד ושבדיה), 2 ברה"מית לשעבר (אזרבייג'ן ואסטוניה), ומזרח אירופאית אחת (פולין), שתי מדינות בלקניות (רומניה וסרביה) ומדינה חיצונית אחת (אוסטרליה). המדינות הים תיכוניות נשכלו (ישראל, מלטה, סן מרינו וקפריסין), כמו גם הקווקזית גאורגיה, המערב אירופאית אירלנד והאקס-יוגוסלביות מקדוניה ומונטנגרו.
מבין המעפילים 6 זמרים, 2 זמרות ו-2 הרכבים. 9 מהשירים שעלו לגמר מושרים באנגלית, אחד מושר בברבית ולטינית. השיר הרומני כולל פזמון בספרדית. 4 שירים ניתנים להגדרה כבלדות, 4 כקצביים ו-2 כמיד טמפו.

נתראה בגמר אירוויזיון 2022 מחר בערב!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.