2023: שבדיה – סיקור ה-Melodifestivalen – גמר

אחרי 4 תכניות טרום גמר, ומשהו המתקרא חצי גמר, הערב שבדיה בוחרת. גמר המלודיפסטיבלן המסורתי, שבסופו נדע מי ייצג את שבדיה באירוויזיון 2023. נכון לעכשיו, לא נראה שיש הרבה תחרות. לפני שבועיים לא האמנתי שזה יקרה, אבל אחרי מה שנראה כמו יח"צ מאד אגרסיבי, Loreen מגיעה לערב זה עם סיכויי זכייה ענקיים ושיר די בינוני.
אל הגמר הגיעו 12 שירים, אשר מתוכם יבחר הזוכה, בשילוב של קולות קהל ושופטים בינלאומיים. פרטים על כותבי השירים והמבצעים ניתן לקרוא כאן. ניתן לקרוא את סיקורי טרומי הגמר בקישורים הבאים: טרום גמר 1, טרום גמר 2, טרום גמר 3, טרום גמר 4 וחצי הגמר.

גם השבוע, הערב מתחיל בגיוס תרומות לנפגעי רעש האדמה בטורקיה ובסוריה. המועמדים מוצגים על צלילי מריאצ'י מקסיקני על ידי Sami Daniel Rekik מהצמד Medina. הוא גם מציג את מנחי הערב. צלילי המריאצ'י מנגנים גם את זוכה אירוויזיון 2022, "Stefania" של Kalush Orchestra.

המנחים Farah Abadi ו-Jesper Rönndahl פותחים בדברים.

התחרות מתחילה!

Jon Henrik Fjällgren, Arc North feat. Adam Woods – Where You Are (Sávežan) – בטרום הגמר כתבתי: "קצת יוייק סאמי, קמצ מקצבי EDM בסגנון Avicii זצ"ל. יש קונסטרוקטה גדולה על הבמה. בוידאוארט נופים והרים. Arc North על מערכת תופים. השניים האחרים שרים ונשמעים טוב ביחד. Fjällgren פוצח ברקוד בשלב כלשהו עם רקדנית נוספת. הצבעים השולטים הם כחול ולבן, והבמה אפופת עשן. להיט אצטדיונים, שמנסה באיחור להתחקות אחר ההצלחה של Keiino. המלודיה של הבתים נעימה, וזה הכי הרבה מחמאות שהשיר הזה יקבל ממני. הפזמון זה סתם. המון דרמה על מעט שיר. 3/5."
בהופעה החיה: Henrik Fjällgren הצהיר השבוע שזה יהיה הניסיון האחרון שלו במלודיפסטיבלן. רק אל תעשה לנו את זה. אנשים קצת התלהבו מהשיר הזה אחרי טרום הגמר, אבל ניכר שההתלהבות שככה. זה הולך להיות המיקום הנמוך ביותר שלו אי פעם בקדם השבדי.

Tone Sekelius – Rhythm of My Show – בטרום הגמר כתבתי: "ה אמור להיות הגרסה המקומית ל-"SloMo" של Chanel. יש מחיאות כפיים, מקצב מדבק ואווירת פופ-לטינית חושנית. היא לובשת אאוטפיט שחור, שמלת ז'קט א-סימטרית. היא נראית מצוין, נשמעת ככה ככה, ומנסה בכל כוחה להיות Chanel. הביט חזק ומדבק, אבל השיר רחוק ממושלם. אורות אדומים שוטפים את הבמה. חצי כוח. בטוח שזה יהיה להיט ביורוקלאב. 3/5."
בהופעה החיה: גם השיר הזה איבד מומנטום מהר מאד. השיר לא דורש ממנה יכולות ווקאליות, אבל נוכחות בימתית יש גם יש לה. ויזואלית זה עובר יפה מאד. הופעה מאד מופקת, אבל השיר עצמו, meh.

Mariette – One Day – בטרום הגמר כתבתי: "יש מדרגות על הבמה, עליו הזמרת מטפסת בפזמון האחרון. היא לבושה בלבן פנינה, ועמה חמישה מלווים/רקדנים בבגדים תואמים. עבודת תאורה חמימה ופשוטה. מזכיר את הסנגון של Laleh. בתים חזקים, פזמון למלמ"י. כל ההופעות התכופות שלה בקדם גורמות לי להרגי אותה כזמרת מאד לא אותנטית. עם זאת, אני מודה שהשיר הנוכחי מאד אפקטיבי. הפזמון קצת של פעם, וזה לא נשמע שהיא מאמינה למה שהיא שרה. הרבה שלאגר יש כאן. 3/5. "
בחצי הגמר כתבתי: "ההופעה זהה לזו של טרום הגמר. גם היא הייתה צריכה להעפיל ממנו ישירות לגמר. היא הוסיפה עוד רקדן על הבמה והעשן רב יותר. היא קצת נראית כמו אלה יווניה, שזו בחירה מעניינת להופעה. הופעה מלודיפסטיבלנית קלאסית, ובמובן זה היא מעט קלישאתית."
בהופעה החיה: היא עלתה עם שירים גרועים ישירות לגמר. הפעם נאלצה להתאמץ ולעבור דרך חצי הגמר, וזה דווקא שיר חביב. כנראה כי הייתה בטרום גמר קופמטטיבי מאד. זה אולד סקול מלודיפסטיבלן, המנון אירוויזיוני מאד, עם כל הקלישאות, אבל אני מחבב את זה, אולי כי בגללה.

טוב, בדיחה על פלשתין וישראל מהמנחה הפלשתינאית. ממשיכים.

Marcus & Martinus – Air – בטרום הגמר כתבתי: "השיר מתחיל בשקט. התאומים לבושים במלבושים הכוללים חולצות שחורות עם עיטורי זהב. הופעת לייזרים כחולים מרשימה מאד. השיר הוא להיט מועדונים, הפורץ בפזמון. נמסר כי מדובר במתמודד הכי רציני על הזכייה בקדם כולו, אבל זה נשמע לי מאד בינוני. השורה "אני לא יכול לנשום ללא אוויר" נשמעת טיפשית מאד. זה שיר שנשמע טוב על הנייר, אבל בפועל מאד רדוד. התחיל פני שנגמר. 2/5."
בהופעה החיה: אחד השירים היותר קומפטטיבים הערב, למרות שאני לא סובל. חשבתי בתחילה שזה יכול לנצח את לורין, אבל מסע היח"צ שהיא קיבלה הוא חסר תקדים בתולדות המלודיפסטיבלן, והשבדים לא חסינים בפני מתקפה תקשורתית. הופעה מאד טובה של הצמד, ויזואלית וווקאלית. זה המתחרה החזק על המקום השני.

Panetoz – On My Way – בטרום הגמר כתבתי: "ההרגשה על הבמה טרופית משהו, והצבעים השוךטים הם סגול, צהוב, ירוק וכתום. שיר נשמה ללא נשמה וללא עוצמה. נשמעו הרבה השוואת ל-Medina ול-Anis Don Demina. מרבית השיר בשבדית. בשיר משתלבים סגנונות שונים, קצת בלקני, קצת ערבי, קצת ראפ. זה שיר כיפי, הכי טוב עד כה. הבתים הם ראפ, והפזמון הוא קצת שלאגר. חמוד מאד, ולא לוקח את עצמו ברצינות. 3/5."
בהופעה החיה: השיר הכי כיפי של הערב. הם קצת מתנגשים זה בזה. בגדול, ההופעה זורצץ, משהו קריבי או ים תיכוני, מגניב, מרומם נפש. מבוצע מצוין. יכל גם לסגור את הערב בכיף.

Maria Sur – Never Give Up – בטרום הגמר כתבתי: "היא לובשת בגדי עור שחורים. הבמה אפופת עשן. זו בלדת שלאגר-שמאלץ. הפזמון רפטטיבי, והיא לא מושלמת מבחינה ווקאלית. לא שזה אי פעם הפריע לשבדים. בסוף השיר מצטרפים אליה חמישה מלווים. המילים מביכות. הופעה אמוציונלית, וסביר שהיא תראה גמר אוטומטית. 2/5."
בהופעה החיה: או כמו שאני קורא לה מריה צור. היא הייתה הפייבוריטית לזכות בקדם, אבל התדרדרה בסיכויים אחרי שהדחיפה לזכייה של לורין החלה, ולמען האמת גם אחרי ששמענו את השיר המחריד הזה. הקהל כולו מרים לה בהדליקו נורות או סמארטפונים. היא מזייפת קלות בתו הגדול. יופי.

Smash Into Pieces – Six Feet Under – בטרום הגמר כתבתי: "הרבה מסכי LED, שיוצרים מראה של עיר בלילה, כאילו בתלת מימד. כשיר רוק זה לא כזה חזק. מזכיר את הסגנון של Dead By April ו-Blind Channel. הפזמון עצמו פופי מאד וקליט. הם לבושים במה שנראה כמו אפוד מגן. זו גרסת השלאגר של הרוק הכבד, תסלחו לי, כן? עם זאת, אני לא שונא את זה לחלוטין. יש מצב שזה עולה לגמר. 3/5."
בהופעה החיה: ויזואלית, זו אחת ההופעות היפות של הערב. מבחינת השיר, זה רק בסדר. גם זה צפוי להגיע גבוה, טופ 5 ככה. רגע השיר של השיר עובר יפה מאד טלוויזיונית, והם גם נשמעים טוב, ושיר הרוק היחידי הערב.

Kiana – Where Did You Go – בטרום הגמר כתבתי: "היא לובשת שמלה לבנה קצרה, צמודה וקצת קרועה. שישה רקדנים משתמשים במקלות LED, המשתלבם בוידאוארט מאחורה. שיר פופ קצבי, היא מבצעת אותו כהלכה ובהרבה ביטחון. מזכיר קצת את הסגנון של Clean Bandit או Dua Lipa. במלודיפסטיבלן זה יותר הסגנון שאנחנו רגילים לשמוע מ-Wiktoria. ההופעה חמודה מאד, לא ציפיתי לזה. השיר ריקני למדי, אבל היא כריזמטית ומצליחה למכור אותו. החזרה על כותרת השיר שוב ושוב קצת מתישה. 3/5. "
בחצי הגמר כתבתי: "גם היא עם אחד השירים הטובים של הערב לדעתי, שהיה צריך בשבוע שעבר לקבל מקום אוטומטי בגמר."
בהופעה החיה: אני לא חושב שמישהו חשב שהיא תגיע לגמר, והיא אכן הפתיעה עם יכולת בימתית לא רעה. השיר עצמו עם פוטנציאל לא ממומש. ועדיין, זה מהחביבים עליי הערב. הופעה מתוקתקת ומקצוענית.

Nordman – Släpp alla sorger – בטרום הגמר כתבתי: "השיר נפתח בנגינת כלי מיתר. בוידאוארט ציפור גדולה. הסולן מתחיל לשיר, קולו חרוך וצרוד. הפזמון פולקלוריסטי משהו. אחרי הפזמון יש הוק מוזיקלי אפקטיבי למדי. בוידאוארט, טבע: עצים, ציפורים ועוד. השיר קצת גנרי. אל הצמד מצטרפים רקדנים. נשמע כמו שיר שהוציאו מהמגירה לכבוד הצמד. מאד צפוי. הביצוע לא מדהים, רק הפזמון, שנשמע כמו chant של אוהדי כדורגל וההוק אחריו עושים את העבודה. 3/5."
בחצי הגמר כתבתי: "זה מסוג השירים, שאפשר לשמוע רק בקדם השבדי, וזה קצת נמאס עליי. שיר אנדרה שאנסן קלאסי. די, הבנו."
בהופעה החיה: בכל מלודיפסטיבלן יש שיר דנסבנד או שלאגר מעופש שמגיע לגמר. אני מניח שזה השיר הזה. אני נעשה אלרגי, וזה יורד אצלי ל-2/5. בטח זה יגיע גבוה בקולות הקהל, ויתרסק בשופטים.

Loreen – Tattoo – בטרום הגמר כתבתי: "היא מתחילה את השיר לכודה בין שני מסכי LED. היא שוכבת שם בדקה הראשונה של השיר. בבית השני נכנס הביט והמסך העליון מתרומם, כאילו היא דוחפת אותו מעלה. על שני מסכי ה-LED מופיע וידאוארט של חול, הנע עם הזמרת ותנועותיה. כמו בשירה מ-2012, גם כאן יש משחקי תאורה אפקטיביים. אחת ההעמדות האפקטיביות אי פעם בתולדות הקדם השבדי. השיר נפתח במה שמנסה להישמע כמו "Euphoria". הבתים נשמעים כמו שיר של ABBA. הגשר הוא של שיר מלודיפסטיבלן. הפזמון הוא צעקות דרמטיות, שהיא מזייפת בו קצת. עבודת המצלמות הולכת לאיבוד בלייב. ההופעה נפסקת!
אחריי הפסקה מתודית, ההצגה חייבת להימשך. היא חוזרת ומופיעה בשנית. יש כאן ניסיון ליצור המון רושם, אבל השיר נורא סתמי. דרמה מלודיפסטיבלנית בלי טעם ובלי ריח. 3/5."
בהופעה החיה: באמת שאין לי מה להגיד על זה. זה הולך להיות זוכה האירוויזיון הקרוב? זה נורא בינוני. היא פרפורמרית וזמרת נהדרת, אבל מתזבזבת על שיר בית חרושת. השירים באלבומים שלה הרבה יותר טובים. אני מתפלל לנס, אבל די בטוח שאין סיכוי שזה לא יזכה הערב. זה יורד אצלי ל-2/5, כי באמת אין וזה בלתי הנסבל כל הפסטיבל הזה סביבה.

Theoz – Mer av dig – בטרום הגמר כתבתי: "שיר קצבי ורקיד, להיט קיץ וביטים של מועדונים. מזכיר מאד את "Som du vill" שלו. הוידאוארט כאילו מפוקסל ועמו על הבמה שני רקדנים. הוא לובש ז'קט ירוק בקבוק וחולצה לבנה מתחת. יש פירוטכניקה. השיר בשבדית מלאה, האווירה שמחה, שלאגריסטית, ההופעה זורמת. אולי זה DTF? מה שבטוח, זה להיט, עם הרגשת Throwback. נכון לעכשיו, זה הכי קומפטטיבי. הקהל משתגע. 3/5."
בחצי הגמר כתבתי: "הופעה מצוינת, זהה לזו של טרום הגמר. היה צריך לנצח את טרום הגמר שלו לדעתי. מאמין שיקבל הערב כרטיס לגמר."
בהופעה החיה: הוא החליף ז'קט? אני לא זוכר את זה באדום. מהשירים היותר טובים של הערב. המנון פופ מרים וקרחניסטי. אחלה שיר, שגם ממשיך איתי לאחרי המלודיפסטיבלן.

Paul Rey – Royals – בטרום הגמר כתבתי: "בוידאוארט צורות בלבן וצהוב. שישה רקדנים מתלווים אליו. הכריזמה של המבצע עושה את העבודה. יש עבודת פירוטכניקה. מדובר בפופ קיצבי, שנכתב במקור ל-LIAMOO, שהעדיף לא להתמודד השנה בתחרות. שיר מחנות כתיבת שירים טיפוסי וחסר נשמה. השיר מתחיל במקצב Avicii. בגשר האנרגיה גוברת, והפזמון הגנרי גם הוא נשמע כמו משהו שנלעס והוקא במחנה כתיבת שירים, ונורא מתאמץ להישמע כמו הדיג'יי המנוח. הוא לבוש בז'קט שחור ולבן מקוש'ש ומכנסיים שחורים זרוקים. בסוף השיר יש מודולציה מטופשת שלא לצורך. 2/5."
בהופעה החיה: הוא זכה בטרום הגמר שלו וקיבל את השיבוץ המפנק של להופיע אחרון. אני לא מבין מה יש בשיר הזה, לטעמי אחד הגרועים של הערב. אחרי ערב מלא שירים קצביים, שרוצים להיות להיטים, עם כוראוגרפיות חלקלקות, השיר הזה נראה כהופעה אחת יותר מידי. איזה שיר מיותר.

להלן דירוגי לשירי הגמר, לאחר ההופעות:

 1. Panetoz – On My Way
 2. Theoz – Mer av dig
 3. Kiana – Where Did You Go
 4. Mariette – One Day
 5. Smash Into Pieces – Six Feet Under
 6. Jon Henrik Fjällgren, Arc North feat. Adam Woods – Where You Are (Sávežan)
 7. Tone Sekelius – Rhythm of My Show
 8. Loreen – Tattoo
 9. Marcus & Martinus – Air
 10. Nordman – Släpp alla sorger
 11. Paul Rey – Royals
 12. Maria Sur – Never Give Up

הצבעת צוותי השיפוט הבינלאומיים:
צוות השיפוט הקרואטי מעניק את מרב הניקוד ל-Theoz.
צוות השיפוט האוסטרי מעניק את מרב הניקוד ל-Loreen.
צוות השיפוט הלטבי מעניק את מרב הניקוד ל-Loreen.
צוות השיפוט הבלגי מעניק את מרב הניקוד ל-Loreen.
צוות השיפוט המלטי מעניק את מרב הניקוד ל-Loreen.
צוות השיפוט האוסטרלי מעניק את מרב הניקוד ל-Loreen.
צוות השיפוט הגרמני מעניק את מרב הניקוד ל-Loreen.
צוות השיפוט הספרדי מעניק את מרב הניקוד ל-Loreen.

סלחו לי, אבל זה פשוט פתטי. התוצאות אחרי הצבעת השופטים הבינלאומיים:

מופע ביניים ראשון: נציגי 2001, Friends.

המנחים מציגים את הרקדנים המרכזיים הערב. לאחר מכן, היכל התהילה של המלודיפסטיבלן. והשנה – Danny Saucedo. הוא עולה להופיע עם מיטב שיריו.

וכעת לניקוד הקהל:

36 נקודות – Nordman
37 נקודות – Maria Sur
5 נקודות – Tone Sekelius
25 נקודות – Panetoz
58 נקודות – Jon Henrik Fjällgren, Arc North feat. Adam Woods
16 נקודות – Mariette
39 נקודות – Kiana
36 נקודות – Theoz
59 נקודות – Smash Into Pieces
1 נקודות – Paul Rey. הולי פאק.
67 נקודות – Marcus & Martinus
85 נקודות – Loreen

מה שאומר שהזוכה הוא/היא….

Loreen

בהצלחה ל-Loreen ולשבדיה בליברפול!
ניתן לצפות שוב את גמר המלודיפסטיבלן כאן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.